Inuska17
11.02.10,20:03
Ako dať výpoveď zamestnancovi ak je nadbytočný aby sme sa vyhli vyplateniu odstupného ak existuje taká možnosť? aká by mala byť výpovedná lehota?
Zoltán Kovács
11.02.10,19:17
Ako dať výpoveď zamestnancovi ak je nadbytočný aby sme sa vyhli vyplateniu odstupného ak existuje taká možnosť? aká by mala byť výpovedná lehota?


Ak zamestnanec dostane výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm b), tak zamestnancovi patrí aj výpovedná doba aj odstupné. Ak v organizácii pracuje viac ako 5 rokov, potom 3 mesiace výpovedná lehota a 3 mesačné odstupné. Ak pracuje menej ako 5 rokov, tak 2 mesiace výp.lehota a 2 mesačné odstupné.

Tomuto predídete jedine, ak sa dohodnete so zamestnancom na rozviazaní prac.pomeru podľa §60 ZP. Ale to by zamestnanec išiel proti sebe.
Inuska17
11.02.10,19:33
Ďakujem, ak zamestnanec nafúka (alkohol) v takom prípade mu nemusím dávať odstupné, výpoveď okamžitá?
Aďka S
12.02.10,06:39
Ďakujem, ak zamestnanec nafúka (alkohol) v takom prípade mu nemusím dávať odstupné, výpoveď okamžitá?

áno, môže to byť dôvod na okamžité skončenie PP podľa §68 ods 1 písm b) a v tom prípade bez odstupného.
veronikasad
12.02.10,06:44
Ďakujem, ak zamestnanec nafúka (alkohol) v takom prípade mu nemusím dávať odstupné, výpoveď okamžitá?
Ak máte v pracovnom poriadku, že požitie alkoholických nápojov sa považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny, môžete s ním okamžite skončiť pracovný pomer.

Je to tiež dôvod na výpoveď zo strany zamestnávatela - bez nároku na odstupné (s 2-mesačnou výpovednou dobou)
Hepi
12.02.10,08:22
Ak zamestnanec dostane výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm b), tak zamestnancovi patrí aj výpovedná doba aj odstupné. Ak v organizácii pracuje viac ako 5 rokov, potom 3 mesiace výpovedná lehota a 3 mesačné odstupné. Ak pracuje menej ako 5 rokov, tak 2 mesiace výp.lehota a 2 mesačné odstupné.

Tomuto predídete jedine, ak sa dohodnete so zamestnancom na rozviazaní prac.pomeru podľa §60 ZP. Ale to by zamestnanec išiel proti sebe.
Veľmi mi pomohla tvoja odpoveď. Neviem,či to šéf pochopí, ale čo už. Chcel v jednej prevádzke /potraviny - nízke tržby/ znížiť platy, ale pracovníčky nesúhlasili. Tak prišiel za mnou s tým, že mám písať výpovede z org.dôvodov, chce zrušiť tú prevádzku. Ja som len dodala, že teda aj s odstupným. Ale on mi na to odvetil, načo odstupné, však dostanú výpovednú dobu. Chápeš to?
Dám mu prečítať Zákonník práce, ale neviem či to pomôže. Budem mu musieť povedať, že si pracovníčky môžu vymáhať odstupné aj súdne. Uvidím, čo povie. Držte palce.
terezamaria
13.02.10,10:16
Ďakujem, ak zamestnanec nafúka (alkohol) v takom prípade mu nemusím dávať odstupné, výpoveď okamžitá?

Inuška zistenie alkoholu na pracovisku počas pracovnej doby je vždy hrubé a závažné porušenie pracovnej disciplíny. V takomto prípade, pokiaľ sa jedná o takého pracovníka, že Vy dokážete detektorom pre zistenie alkoholu jeho požitie, môžete dať Okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68, ods.1, pís.b/ ZP.

Tomuto okamžitému skončeniu pracovného pomeru predchádza zápisnica o požití alkoholu, kde sa riadne uvedie, že bol detektorom zistený alkohol. Je potrebné, aby ju podpísali aj dvaja svedkovia.
Inuska17
16.02.10,13:44
Ďakujem múdre hlavičky
AdaMtiM
24.02.10,10:14
Prosím , čo v prípade, že sa ruší nečakane prevádzka a zamestnávateľ nemôže dodržať 2 mesačnú výpovednú dobu pre zamestnancov???? Vychádza iba na 1 mesiac.....
Ďakujem.
terezamaria
24.02.10,10:31
Prosím , čo v prípade, že sa ruší nečakane prevádzka a zamestnávateľ nemôže dodržať 2 mesačnú výpovednú dobu pre zamestnancov???? Vychádza iba na 1 mesiac.....
Ďakujem.

Potom skúste jednať so zamestnancami, či nepristúpia na Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, s výpovedným dôvodom § 63, ods.1, písm. a/ ZP - zrušenie prevádzky. Samozrejme pri takomto skončení im tiež patrí odstupné = do 5 odpracovaných rokov 2 mesiace, od 5 rokov 3 mesiace.
Chobot
24.02.10,11:23
Prosím , čo v prípade, že sa ruší nečakane prevádzka a zamestnávateľ nemôže dodržať 2 mesačnú výpovednú dobu pre zamestnancov???? Vychádza iba na 1 mesiac.....
Ďakujem.

Budete im musieť ponúknuť o jedno mesačné odstupné naviac, aby súhlasili s dohodou. Ak s dohodou nebudú súhlasiť, bude ich musieť firma platiť počas celej výpovednej doby, aj keď budú doma mesiac sedieť, lebo nebudú mať kde robiť.
AdaMtiM
25.02.10,12:24
Ďakujem. Ja som hneď majiteľa informovala o možnosti dohody s nárokom na odstupné.....ale zemestnanci nesúhlasia, zrejme sa veľmi boja o to odstupné, že ich chce oň pripraviť. Tak uvidím ako sa to vyvinie, tiež si myslím, že im tak či tak bude musieť doplatiť ten jeden mesiac..... . Ešte raz ďakujem.
KKatka
26.02.10,14:14
Dobrý deň.
Mohli by ste mi prosím poradiť, 26.2.2010 som dostala výpoveď s tým , že firma končí. Dali mi výpoveť podľa §60 zákonníka práce dohodou dňa 28.2.2010. Do dohody uviedli 100 € odmenu. Mám výpoveď podpísať, alebo mám trvať na § 63 a požadovať 2-mesačné odstupné (mám vo firme odpracovaných 2,5 roka]? Takéto dohody o skončení dali podpísať všetkým zamestnancom.
Ďakujem, za odpoveď.
terezamaria
26.02.10,17:35
Dobrý deň.
Mohli by ste mi prosím poradiť, 26.2.2010 som dostala výpoveď s tým , že firma končí. Dali mi výpoveť podľa §60 zákonníka práce dohodou dňa 28.2.2010. Do dohody uviedli 100 € odmenu. Mám výpoveď podpísať, alebo mám trvať na § 63 a požadovať 2-mesačné odstupné (mám vo firme odpracovaných 2,5 roka]? Takéto dohody o skončení dali podpísať všetkým zamestnancom.
Ďakujem, za odpoveď.

To nie je výpoveď, ale skončenie pracovného pomeru Dohodou podľa § 60 ZP.
100 eurová odmena určite nevyváži 2 mesačné odstupné pri Výpovedi podľa § 63, ods.1, písm. a/ ZP. K tomu si pripočítaj ešte 2 mesačnú výpovednú dobu.

Takže podpíš len Výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.a/ ZP. Prípadne, ale to už je krajný prípad Dohodu § 60 ZP, s výpovedným dôvodom podľa § 63, ods.1, písm. a/ ZP. To budeš mať 2 mesačné odstupné, ale bez výpovednej doby.
KKatka
27.02.10,12:51
Ďakujem za odpoveď, budem sa snažiť s nimi dohodnúť na tom § 63.
Radeno Sweettouch
10.12.12,09:31
Ak zamestanec nafúka musí ihneď skončiť smenu, alebo ho zamestnavatel môže nechať dorobiť smenu a skončiť s ním pracovný pomer potom ?
ivka70
10.12.12,10:26
Ak zamestanec nafúka musí ihneď skončiť smenu, alebo ho zamestnavatel môže nechať dorobiť smenu a skončiť s ním pracovný pomer potom ?

Snad ked nafuka, nenecha ho zamestnavatel pracovat. Ani na pracovisko ho nesmie pustit.
Kto v takom pripade bude zodpovedny za pripadny pracovny uraz?
Zamestnavatel, kedze mu dovolil pracovat opitemu hoci o tejto skutocnosti preukazatelne vedel?