brčko
11.02.10,21:37
Stretli ste sa v praxi s takým prípadom, že zamestnankyna (prípadne aj povinne poist. szčo) požiadala o materské/nastúpila na MD, ale vzhladom na to, že vedela, že nebude mať nárok na materské, tak bola zároven aj PN, t.j. poberala nemocenské?

Dakujem ak prispejete čo i len trošíčku :)
saskia26
11.02.10,21:43
Myslím si, že to nie je možné. Keď ju lekár vypíše na materskú, tak ukončí PN.
Ale som zvedavá, či sa s tým niekto stretol v praxi.
veronikasad
11.02.10,22:23
Stretli ste sa v praxi s takým prípadom, že zamestnankyna (prípadne aj povinne poist. szčo) požiadala o materské/nastúpila na MD, ale vzhladom na to, že vedela, že nebude mať nárok na materské, tak bola zároven aj PN, t.j. poberala nemocenské?

Dakujem ak prispejete čo i len trošíčku :)
Gabika, nestretla som sa s takým prípadom, ale myslím, že je to možné.

Pozri § 34 odst. 6 Zákona o sociálnom poistení

6) Poistenkyni, ktorá je dočasne práceneschopná v období šiestich týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, zaniká nárok na nemocenské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak jej vznikol nárok na materské.


Takto si vykryje obdobie do narodenia dieťaťa a potom bude mať nárok na rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa ( v prípade SZČO)
brčko
12.02.10,08:49
DAkujem Saskia a Veronika,
práve ten § a problém jednej zamestnanej mamičky, ktorej to podla pravdepodobného termínu nevychádza o 3dni, mi dalo šancu, že snád by sa to dalo takto riešiť, no skúmam všetky kombinácie ... ked je čas

Zatial som k tomu našla, ten §34 ods.6 + § 35 ZoSP

Poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského za dni, počas ktorých má nárok na výplatu materského.

No problém by bol hlavne s lekárom ho o tom presvedčiť, že môže pokračovať aj PN popri MD, no a samozrejme by z toho radosť nemala ani mzdárka, čo to obchádzať.

Som pôvodne myslela, že nástupom na MD sa zahlasuje na SP začiatok poberania materksého, no nahlasuje sa vlastne len nástup na MD.

A do ZP som myslela, že sa nahlasuje nástup na MD a nahlasuje sa poberanie nemocenského, materského, vo VšZP je to kod 1.O.1 (ak sa mýlim, tak ma prosím opravte, v tomto sa nejako nevyznám), čo vlastne nie je tento prípad.

NO čerpanie MD bez poberania materského je samo o sebe podla mna pole neorané, resp. nie je asi v zákone dotiahnutý takýto variant
lebo
1. podla zákona o soc.poistení
si oslobodená od platenia poistného počas poberania materského, (nie počas MD) vid § 140 ods.1 písm.a)
t.j. vlastne oslobodená takáto mamička ani zamestnávatel nie je
- ale mzdárka nie je ani oprávnená jej prerušiť poistenie, lebo to sa týka len obdobia RD a obdobia RD bez poberania materského u mužov, vid § 26 ods.1 písm.e)
t.j. ani toto sa jej netýka

takže sa za nu neodvádza aj ked nie je oslobodená

2. zákon o zdravotnom poistení
FO je poistencom štátu,
- napr. ak poberá nemocenské, materské, počas riadnej starostlivosti o dieťa, počas poberania RP

V čase nástupu na MD 6týž. pred termínom, ak nemá nárok na materské a nepoberá nemocenské vlastne nie je poistencom štátu.

3. vlastne pre takéto mamičky platí, že počas čerpania MD nie su dôchodkovo poistené štátom, lebo nesplnajú podmienku, že "poberajú materské" počas trvania povinného dôch.poistenia zamestnanca/szčo (vid § 128 ods.5 zákon o sociálnom poistní). Mali by si preto podať prihlášku na dôch.poistenie štátom do 45dní od narodenia dieťaťa, aby boli dôchodkovo poistené štátom od narodenia dieťaťa ako osoby riadne sa starajúce o dieťa do 6rokov a nie ako až dnom nástupu na RD. Týka sa to hlavne mamičiek, čo majú II.pilier.
Aj ked podmienkou podania prihlášky je to, že netrvá povinné dôch.poistenie zamestnanca, čo "pravdepodobne" trvá, ak nie je povinnosť prerušenia poistenia (aj ked som už čítala aj tu na porade, že usmernovali zo SP, že treba prerušiť v takomto prípade poistenie), ale aj tak by som si tú prihlášku podala hned. Aj do 31.12.08 podla usmernení SP podávali mamičky zamestnankyne prihlášky 15dní po narodení, aj ked povinné poistenie trvalo.
veronikasad
12.02.10,08:57
Gabika, myslím, že vystavený doklad od gynekologa nemusí byť automaticky dôvodom nahlásenia zmeny do soc. poisťovne. Ako sama píšeš, v praxi sa stávajú prípady, že jednoducho nárok na dávku materského nevznikne. Nevidím dôvod, prečo by lekár mal trvať na ukončení nemocenského, ak mu zo SP donesie potvrdenie, že nemá nárok na materské.

Čo sa týka poistenia, do dňa pôrodu sú vlastne zamestnancom alebo SZČO - s nárokom na nemocenské, za ktorých zdr. poistenie platí štát.
saskia26
12.02.10,11:34
brčko, dnes som celé doobeda rozmýšľala nad tým, aký máš prípad... :)
V tomto prípade, keď je rozdiel 3 dni podľa pravd. termínu, tak by som sa s lekárom dohodla vystaviť potvrdenie o tie 3 dni neskôr. Určite to po vysvetlení situácie urobí, veď je to len pravd. termín, i keď niekedy presne nevedia, čo môžu urobiť a čo nie.
brčko
12.02.10,19:59
brčko, dnes som celé doobeda rozmýšľala nad tým, aký máš prípad... :)
V tomto prípade, keď je rozdiel 3 dni podľa pravd. termínu, tak by som sa s lekárom dohodla vystaviť potvrdenie o tie 3 dni neskôr. Určite to po vysvetlení situácie urobí, veď je to len pravd. termín, i keď niekedy presne nevedia, čo môžu urobiť a čo nie.

to čo píšeš, by myslím nebol problém vybaviť. Ale nepomohlo by to. Rátajú sa dni nie do pravdep. termínu pôrodu, ale do skutočného pôrodu. To leda žeby skúsila vysvetliť bábätku :) ;)
brčko
12.02.10,20:04
Gabika, myslím, že vystavený doklad od gynekologa nemusí byť automaticky dôvodom nahlásenia zmeny do soc. poisťovne. Toto nerozumiem ako myslíš. Ak bude mať žiadosť o materské, že nemusí hned tento papier po vystavení dávať mzdárke na zaslanie zmeny? t.j. nástupu na MD? Ako sama píšeš, v praxi sa stávajú prípady, že jednoducho nárok na dávku materského nevznikne. Nevidím dôvod, prečo by lekár mal trvať na ukončení nemocenského, ak mu zo SP donesie potvrdenie, že nemá nárok na materské. To velmi záleží od lekára. Mna napr. naša sestrička chcela vypísať na MD už 8týž. pred termínom, z dôvodu, že som mala predtým PN. A sa obávala, či nebudem mať s tým problémy v SP, ked nastúpim 6týž. pred. Oni nejako idú v starých šlapajách, ked možno niekedy takáto bola prax???

Čo sa týka poistenia, do dňa pôrodu sú vlastne zamestnancom alebo SZČO - s nárokom na nemocenské, za ktorých zdr. poistenie platí štát.

áno, ak jej lekár neukončí PN. Ak by ukončil tak potom neviem, z akého titulu je poistencom štátu do pôrodu.