pokoro
11.02.10,20:59
Dobrý deň,
som študent maturitného ročníka na gymnáziu. Môj problém sa týka jedného profesora, ktorý nie je veľmi v obľube. Všetkých si znepriatelil svojim povýšeneckým správaním a navyše je aj inštruktorom v autoškole. Už počas vyučovacích hodín sme ho mali plné zuby, no po nastúpení na kurz v autoškole mi z neho praskli nervy. Z pomsty som na nemenovanej socialnej sieti zalozil skupinu " Nájde sa 100 ľudí, ktorí nemajú radi p. profesora XY ( meno učiteľa )?" . Spolužiak do tej miestnosti uploadol jeho upravenú fotku s dosť hanlivým výrazom ( k***t). Samozrejme to prasklo a dotyčný profesor sa o tom dozvedel. Dostali sme so spolužiakom pokarhanie riaditeľom školy, na konci školského roka nám triedny profesor navrhne zníženú známku zo správania a okrem toho, poškodený profesor nám povedal, že toto bude riešiť súdnou cestou .... Chcem sa spýtať, aké právne dôsledky môžem očakávať.
pepsikova
11.02.10,20:10
..no, muselo by sa dokázať, aké bolo jeho správanie, keď vyvolalo v tebe "prasknutie nervov"..a že tých 100ľudí sa našlo..tá upravená fotka- no, neviem..
..ak sa nájde v triede dosť spolužiakov s podobným názorom, ako máš ty, tak sa ani pred súdom nemáte čoho báť, pretože profesor má svoje správanie kontrolovať presne tak, ako aj žiaci a by som povedala, že aj viac, pretože je aj vychovávateľom...
marjankaj
11.02.10,20:19
..no, muselo by sa dokázať, aké bolo jeho správanie, keď vyvolalo v tebe "prasknutie nervov"..a že tých 100ľudí sa našlo..tá upravená fotka- no, neviem..
..ak sa nájde v triede dosť spolužiakov s podobným názorom, ako máš ty, tak sa ani pred súdom nemáte čoho báť, pretože profesor má svoje správanie kontrolovať presne tak, ako aj žiaci a by som povedala, že aj viac, pretože je aj vychovávateľom...


No nie je tu napísané čoho sa dopustil pán profesor. Naopak bol urazený hanlivým nápisom. Neviem ako sa z toho vyvlečú. Na súde sa bude riešiť urážka a nie ako sa správa profesor v škole, aj keby to hneď bola pravda. To mali riešiť inak a nie urážkami. Teraz môžu mať problém.:confused:
kyblik
11.02.10,20:20
" Pomsta býva sladká ale ostáva po nej horká chuť..."

Ak sa niekto správa inak ako má, hľadajú sa spôsoby na odstránenie, príp. obmedzenie jeho správania. Inteligentné spôsoby, nie primitívne.

Demokracia je sloboda ale zároveň schopnosť niesť ZODPOVEDNOSŤ za svoje slová a skutky.
pokoro
11.02.10,20:28
Viem, že som reagoval neprimerane a som pripravený niesť zodpovednosť. Chcem len vedieť, čo môžem očakávať.
arizona
11.02.10,20:33
...prihoď link, nech sme múdrejší , čo si spáchal ;):rolleyes::D
kyblik
11.02.10,20:37
Viem, že som reagoval neprimerane a som pripravený niesť zodpovednosť. Chcem len vedieť, čo môžem očakávať.

http://www.civil.gov.sk/archiv/CASOPIS/2006/8/0814kr.htm

Vo veľkej miere závisí od vôle dotyčného poškodeného... bude chcieť prijať ospravedlnenie...?
Monika Kováčová
11.02.10,20:38
myslím, že bude veľmi ťažké žalobcovi dokázať, že si ho urazil konkrétne TY.
kyblik
11.02.10,20:40
myslím, že bude veľmi ťažké žalobcovi dokázať, že si ho urazil konkrétne TY.

Monika to závisí z akej IP adresy to posielali. Ak zo súkromnej tak to bude naopak veľmi jednoduché. Okrem toho sa zdá, že viníci sa už priznali...
buchač
11.02.10,20:40
Aj týmto by sa dalo oponovať ...

Karikatury politiků - urážka na cti nebo nevinná sranda?

http://www.gouma.net/clanek/karikatury-politiku-urazka-na-cti-nebo-nevinna-sranda

Alebo


Za karikatúru chce milión

Fico žiada od denníka SME zhruba 33tisíc eur (milión korún) za karikatúru, na ktorej je zobrazený, ako sedí u lekára. Ten ukazuje na röntgenovú snímku, na ktorej chýba krčná chrbtica, a hovorí: „Nemýlil som sa. Tá vaša bolesť krčnej chrbtice je čisto fantómová."

Karikatúra vyšla v čase, keď premiér rušil svoj program pre bolesti chrbtice. Premiér tvrdí, že karikatúra znížila jeho dôstojnosť. Zdravotný stav podľa neho nemôže byť ani pri verejne činnej osobe dôvodom na žarty.

„Preto by napríklad nebolo možné uverejniť podobizeň poslanca na invalidnom vozíčku s komentárom, vždy som vedel, že nevie stáť na vlastných nohách, alebo podobizeň nevidomého ministra spravodlivosti či sudcu s komentárom spravodlivosť je slepá," píše Fico v žalobe.

„Karikatúra je obrovská hyperbola, také zveličenie, že to človek nemôže brať vážne.
http://www.sme.sk/c/5146399/fico-neprisiel-na-sud-o-shootyho-karikature.html
pokoro
11.02.10,20:46
arizona: hodil by som link, keby to uz vsetjko nebolo zmazane :D

praveže ja som tu foto neuploadoval, tu fotku zrobil a uploadol kamarat u seba doma
marjankaj
11.02.10,20:52
arizona: hodil by som link, keby to uz vsetjko nebolo zmazane :D

praveže ja som tu foto neuploadoval, tu fotku zrobil a uploadol kamarat u seba doma

Tak si to choďte vyžehliť u pána profesora. Možno bude prístupný a nedá to na súd.
A možno vás "nechá" aj zmaturovať.
elaurie
12.02.10,10:53
arizona: hodil by som link, keby to uz vsetjko nebolo zmazane :D

praveže ja som tu foto neuploadoval, tu fotku zrobil a uploadol kamarat u seba doma

To, že si založil skupinu s takým názvom, tým by sa podľa mňa súd nezaoberal, neviem si predstaviť, ako by sa dalo zdôvodniť, že je to urážka. Čo sa týka fotky - ako zakladateľ skupiny si bol zrejme jej správca, mal si možnosť tú fotku vymazať? Urobil si tak hneď, ako si zistil, že ju tam kamoš pridal?
Flinstone
12.02.10,11:03
keď si ho chcel uraziť aby to nebolo žalovateľné, skôr by sa dalo oslovovať ho "pán učiteľ" a ak by ťa opravil že je profesor, položiť mu otázku, či má menovací dekrét, ktorý udeľuje prezident :)
veď profesor je najvyšší vedecko-pedagogický titul vysokoškol. učiteľa
(profesor, -a m. vyšší titul vysokoškolského učiteľa;
v staršej školskej sústave aj titul stredoškolského učiteľa s vysokoškolským vzdelaním - alebo máme ešte staršiu školskú sústavu?)
magnum
12.02.10,11:11
Monika to závisí z akej IP adresy to posielali. Ak zo súkromnej tak to bude naopak veľmi jednoduché. Okrem toho sa zdá, že viníci sa už priznali...
IP adresa s tymto nijako nesuvisi nie je to jednoznacna identifikacia, inak s tym priznanim suhlasim...
Chobot
12.02.10,13:13
Viem, že som reagoval neprimerane a som pripravený niesť zodpovednosť. Chcem len vedieť, čo môžem očakávať.

Ťažko predpokladať, čo spraví ten dotyčný. Ak skutočne dá žalobu na súd, tak nanajvýš cez občiansko-právne konanie. Určite za to nebudete trestne stíhaní - nedopustili ste sa žiadneho trestného činu.

AK to bude obč. súdny proces, tak môže žiadať nanajvýš nejaké odškodné. Musí pritom zdôvodniť, akú ujmu utrpel vaším činom. Potom sa uvidí, ako na to bude reagovať súd. Ak budeš mať v ruke žalobu, potom stačí podniknúť kroky podľa obsahu žaloby.

Ale skôr si myslím, že ten profák vás len straší. Ak by si aj žiadal súdnou cestou nejakú sumu, tak najprv musí uhradiť súdne poplatky vo výške 6% hodnoty predmetu sporu. Takže ak by chcel od teba vysúdiť napr. 10.000 EUR, musel by zaplatiť súdny poplatok 600 EUR. A bolo by otázne, či by mu vôbec súd také odškodné prisúdil.

Neboj, žiadna kaša neje tak horúca, ako sa uvarí. Prinajhoršom vám bude robiť problémy pri štúdiu.
kyblik
12.02.10,19:48
Jeden človek raz povedal: "Najhoršie je, keď človek zistí, aký je blbec...". Takže, je fajn priznať si chybu. Je na mieste urobiť nápravu. Ja by som napríklad dotyčnému napísal list na ospravedlnenie. Asi tým nezmeníš jeho správanie (naopak sa to možno zhorší, pretože dotyčný bude na koni), no Ty budeš mať "čistý štít". Najhoršie v živote je podľa mňa stratiť vlastnú tvár - možno zbabelosťou...?

PS: Inak som sa díval na správanie vyučujúcich keď som mal 12, inak v 17-tich a úplne inak keď si teraz na to s úsmevom spomeniem...
iriska
13.02.10,13:17
Neviem ako s tým písomným ospravedlnením, niekto nemusí dobre znášať takéto "obchádzanie" a poznám človeka, ktorého by to naštvalo ešte viac, lebo rád vybavuje veci z očí do očí.

p.s. Aké dnešné deti chcú byť dospelé, ale vôbec si neuvedomujú, že sa správajú stále ako deti.
misomiso
13.02.10,13:31
Viem, že som reagoval neprimerane a som pripravený niesť zodpovednosť. Chcem len vedieť, čo môžem očakávať.

Myslim, ze u nas prebehlo este velmi malo podobnych procesov na to, aby sa dalo odhadnut, co mozes ocakavat. Ale tiez si myslim, ze vas tym sudom skor iba strasi.