PBEA
12.02.10,10:08
Ahojte, môže mi niekto poradiť?
Vyslali sme zamestnanca na školenie, cestu absolvoval autobusom.
Zo školenia mi priniesol cestovný lístok, na ktorom je základ dane a dph. Mám ja ako firma nárok na odpočet dph pri tomto cestovnom lístku? Ak by som si neuplatnila odpočet dph a dám celú sumu do nákladov, je potrebné dph-ačku na cestovnom lístku odpočítať pri daňovom priznaní? Ďakujem
Daggmar
12.02.10,09:11
Cestovný lístok bol vystavený zamestnancovi, ktorý si ho dáva preplatiť v rámci služ.cesty. Je to náklad - cestovné v plnej výške bez nároku na dph. Zamestnanec nie je platca dph.
Ingrid Ondruskova
12.02.10,09:21
A čo v prípade ak SZČO/platca DPH/ cestuje autobusom na rokovanie a potrebuje si ten cestovný lístok zaúčtovať?
Má nárok na odpočet DPH? Ďakujem...
PBEA
15.02.10,05:33
vďaka len sa mi to nepáči lebo som ho vyslal ja zamestnávateľ, ale čo už
zuzanna
18.02.10,11:33
no je to take diskutabilne ja by som povedala ze ak je vyplatenie cestovneho listka vramci cestovneho prikazu tak bez naroku na DPH a ked preplacate iba listok tak by som DPH uplatnila ako zamestnavatel ci nemamm pravdu???
548
05.10.10,17:52
dobry vecer, chcela by som sa poradit ako zauctovat nakup cestovneho listka cez Orange... vramci 518AE alebo na 512? dakujem
KEJKA
05.10.10,21:06
512
azla
06.10.10,06:48
no je to take diskutabilne ja by som povedala ze ak je vyplatenie cestovneho listka vramci cestovneho prikazu tak bez naroku na DPH a ked preplacate iba listok tak by som DPH uplatnila ako zamestnavatel ci nemamm pravdu???


K bodu 1/a prijala komisia tieto závery :
V suvislosti s odpočitanim DPH, ktora sa tyka plneni predstavujucich cestovne vydavky, zamestnavateľ (platiteľ DPH) použije 2 postupy :

Prvý postup : zamestnavateľ nema pravo na odpočet dane zo služieb a tovarov, ktore vo svojom mene a na svoj učet prijal zamestnanec. V danom pripade zamestnancovi plati zamestnavateľ nahradu vydavkov spojenych s pracovnou cestou. Tieto vydavky sa učtuju na učte 512.


Druhý postup : zamestnavateľ ma pravo na odpočet dane, ak vo svojom mene a na svoj učet prijal plnenia poskytnute inym platiteľom dane, ktore suvisia s pracovnou cestou zamestnanca. Faktura musi byť vyhotovena
pre zamestnavateľa. Vydavky učtuje zamestnavateľ na učte 518.
Podmienky, ktore musia byť splnene pre odpočet DPH :
- existuje pravny vzťah medzi zamestnavateľom (platiteľom DPH) a poskytovateľom služby (platiteľom
DPH)
- faktura za poskytnutie služby je vyhotovena na zamestnavateľa (IČ DPH zamestnavateľa).

zdroj:(drsr.sk)Zápis z 11. zasadnutia Komisie na zabezpečenie jednotného metodického výkladu za oblasť dane z pridanej hodnoty konaného dňa 29. júna 2010
zuzanna
13.10.10,19:03
a ked zamestnanec cestuje pre automobil, ktorý bol v oprave donesie mi cestovný lístok že išiel pre ten automobil ja mu ho preplatím tak tam tiež nemôžem odpočítať DPH???
Zita5
14.10.10,04:45
a ked zamestnanec cestuje pre automobil, ktorý bol v oprave donesie mi cestovný lístok že išiel pre ten automobil ja mu ho preplatím tak tam tiež nemôžem odpočítať DPH???

Nie.
Adiks
14.10.10,06:29
K bodu 1/a prijala komisia tieto závery :

V suvislosti s odpočitanim DPH, ktora sa tyka plneni predstavujucich cestovne vydavky, zamestnavateľ (platiteľ DPH) použije 2 postupy :

Prvý postup : zamestnavateľ nema pravo na odpočet dane zo služieb a tovarov, ktore vo svojom mene a na svoj učet prijal zamestnanec. V danom pripade zamestnancovi plati zamestnavateľ nahradu vydavkov spojenych s pracovnou cestou. Tieto vydavky sa učtuju na učte 512.


Druhý postup : zamestnavateľ ma pravo na odpočet dane, ak vo svojom mene a na svoj učet prijal plnenia poskytnute inym platiteľom dane, ktore suvisia s pracovnou cestou zamestnanca. Faktura musi byť vyhotovena
pre zamestnavateľa. Vydavky učtuje zamestnavateľ na učte 518.
Podmienky, ktore musia byť splnene pre odpočet DPH :
- existuje pravny vzťah medzi zamestnavateľom (platiteľom DPH) a poskytovateľom služby (platiteľom
DPH)
- faktura za poskytnutie služby je vyhotovena na zamestnavateľa (IČ DPH zamestnavateľa).

zdroj:(drsr.sk)Zápis z 11. zasadnutia Komisie na zabezpečenie jednotného metodického výkladu za oblasť dane z pridanej hodnoty konaného dňa 29. júna 2010

DR SR zase vymýšla neuskutočniteľné veci, ako môže byť na cestovnom lístku uvedené IČ DPH zamestnávateľa?, ak podľa par.71 ods.4 zákona o DPH sa za faktúru považuje aj cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane. Nemá obsahovať nič viac, ani nič menej.
Zita5
14.10.10,06:32
Pripojím celý dokument, prečítajte si .

http://www.porada.sk/1521617-post6.html
apo
05.10.17,08:31
Pracujem s DPH od jej zavedenia v roku 1993. Hneď v prvom alebo v druhom roku bolo akousi vyhláškou zakázané odpočítať DPH z cestovných lístkov. Zákaz bol pre podnikateľov aj zamestnancov rovnako. Preto celá hodnota cestovného bola prevádzková réžia v JÚ alebo 512 v PÚ. Na daňových školeniach pri vydávaní nových zákonov o DPH bolo prízvukované, že vyhláška ktorá zakazuje odpočet je stále v platnosti.
Dnes máme rok 2017 a na platenom daňovom portáli som sa dočítal, že zákaz odpočtu odpočtu DPH už nie je pravdou.
Pod touto informáciou je podpísaný všeobecne známy daňový poradca Ing. Nadežda Cígerová, takže tomu treba veriť.