Džek
27.09.05,12:26
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť ohľadne odvodov poistného na zdravotné poistenie, resp. aké doklady mi musia predložiť občan ŤZP alebo invalidný dôchodca, aby mali nárok na úľavu na zdravotnom poistení, resp. aké doklady budú akceptované pri kontrole zdravotnými poisťovňami.
Januš
27.09.05,10:31
Rozhodnutie zo Soc. poisťovne o invalidite. Program si už odvody upraví sám, len to treba v údajoch zadať.
Januš
27.09.05,10:33
Ozaj pracuješ v chránenej dielni a využívate aj príspevky z Európskeho sociálneho fondu sú celkom zaujímavé, zo začiatku trocha behačky,ale potom to už ide ľahko v prípade potreby dám info. Zdravím.
Pepa
27.09.05,10:34
ŤZP ti predloží preukaz o ťažkom zdravotnom postihnutí.
Džek
27.09.05,10:40
Niečo o tom viem, volám po poisťovniach, no jasno v tom nemám. Čo sa týka ŤZP, mal by zamestnanec predložiť preukaz ťažko zdravotne postihnutého a rozhodnutie z úradu práce u odboru sociálnych vecí a rodiny a mala by tam byť miera postihnutia. A takisto invalid musí mať rozhodnutie zo sociálnej poisťovne o priznaní invalidného dôchodku. Invalidné dôchodky mali byť prehodnocované a mala byť v nich tiež miera postihnutia.
A tu ďalej už neviem aký vplyv má miera postihnutia na priznanie úľavy na zdravotnom poistení.
Pepa
27.09.05,10:50
Niečo o tom viem, volám po poisťovniach, no jasno v tom nemám. Čo sa týka ŤZP, mal by zamestnanec predložiť preukaz ťažko zdravotne postihnutého a rozhodnutie z úradu práce u odboru sociálnych vecí a rodiny a mala by tam byť miera postihnutia. A takisto invalid musí mať rozhodnutie zo sociálnej poisťovne o priznaní invalidného dôchodku. Invalidné dôchodky mali byť prehodnocované a mala byť v nich tiež miera postihnutia.
A tu ďalej už neviem aký vplyv má miera postihnutia na priznanie úľavy na zdravotnom poistení.Od l. septembra sa za osoby so zdravotným postihnutím považujú aj DRŽITELIA PREUKAZU ŤZP./ Podľa §-u 51 zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci sa za takéto osoby považujú občania,ktorých miera funkčnej poruchy je najmenej 50%./

Na doplnenie: Preukaz ŤZP dostane ten občan, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50%. /je tým myslené iba to, kto je občanom s ťažkým zdravotným postihnutím /
svobodova
27.09.05,10:54
Ozaj pracuješ v chránenej dielni a využívate aj príspevky z Európskeho sociálneho fondu sú celkom zaujímavé, zo začiatku trocha behačky,ale potom to už ide ľahko v prípade potreby dám info. Zdravím.
My máme tiež chránenú dielňu, ale príspevok sme dostali ešte pred založením CHD. Dostávate ešte nejaké príspevky dodatočne? Ak áno, môžeš o tom napísať viac?
Ďakujem
Zita4
27.09.05,11:01
Odkaz pod čiarou je k § 9 Zákona č. 5/2004 a podľa toho je občan so zdravotným postihnutím, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť minimálne o 20 %.
Pepa
27.09.05,11:18
Odkaz pod čiarou je k § 9 Zákona č. 5/2004 a podľa toho je občan so zdravotným postihnutím, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť minimálne o 20 %.Toto nebolo zrušené? Podľa mňa to platilo do 31.8.2005.
Jana Motyčková
27.09.05,13:49
Zrušené nie, doplnené. Takže od 1.9. majú nižšiu sadzbu na zdravotné poistenie tí, ktorí podľa rozhodnutia SP majú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť minimálne o 20 %, ale aj tí, ktorí sú držiteľmi preukazu ŤZP, ktorý vystavuje odor sociálnych vecí a rodiny.
Januš
28.09.05,04:12
Každý mesiac dostávame preplatenú mzdu na pracovného asistenta, každý ZŤP má nárok na pracovného asistenta, na ESF si treba vyžiadať žiadosť, kde sa píše počet ZŤP pracovníkov na jedného zdravého človeka, oni podľa prac. hodín ZŤP určia na akú čiastku máte nárok. U nás je 10 ZŤP a dvaja asistenti v priemere ZŤP pracujú 6 hodín a na oboch asistentov máme príspevok 27.014,- SK/ mesiac. Ťažko sa to píše, najlepšie je zájsť na ESF. Ďalej si každý rok dávame žiadosť o preplatenie prevádzkových nákladov na to je tiež tlačivo z ESF, tam je všetko napísané podrobne čo si môžete dať preplatiť a čo nie. Odkiaľ si, myslím, že by bolo lepšie sa stretnúť. Ja PN. Neviem to dostatočne napísať je to dosť info. Zdravím.
Džek
28.09.05,06:09
V prvom rade ďakujem všetkým čo sa zapojili do diskusie. Vidím, že v tejto oblasti sú ešte medzery. Ja som sa rozhodla riešiť to nasledovne. Ten kto si predložil doklad, v ktorom je uvedená miera postihnutia, tomu priznám úľavu na zdravotnom poistení, vyzvem všetkých ostatných, aby takýto doklad predložili. Po predložení im uplatním zníženú sadzbu dane aj spätne, čo zohľadním pri ročnom zúčtovaní zaplateného poistného. Tým mi vzniká viacej práce s opravnými výkazmi do zdravotných poisťovní.
Januš
28.09.05,11:34
Viem, že si sa pýtala len na zdravotné poistenie, ale len tak mimochodom aj do Soc. poisťovne neplatia invalidné poistenie, ale to ti je zrejme jasné, keď si sa pýtala na ZP. Ospravedlňujem sa, omylom som dala súhlas na nesprávny príspevok ako to napravím neviem, tak pardón.
svobodova
29.09.05,06:17
Každý mesiac dostávame preplatenú mzdu na pracovného asistenta, každý ZŤP má nárok na pracovného asistenta, na ESF si treba vyžiadať žiadosť, kde sa píše počet ZŤP pracovníkov na jedného zdravého človeka, oni podľa prac. hodín ZŤP určia na akú čiastku máte nárok. U nás je 10 ZŤP a dvaja asistenti v priemere ZŤP pracujú 6 hodín a na oboch asistentov máme príspevok 27.014,- SK/ mesiac. Ťažko sa to píše, najlepšie je zájsť na ESF. Ďalej si každý rok dávame žiadosť o preplatenie prevádzkových nákladov na to je tiež tlačivo z ESF, tam je všetko napísané podrobne čo si môžete dať preplatiť a čo nie. Odkiaľ si, myslím, že by bolo lepšie sa stretnúť. Ja PN. Neviem to dostatočne napísať je to dosť info. Zdravím.
Ja som zo Žiliny. Ale veľmi pekne Ti ďakujem za info. Budú mi tieto informácie vedieť poskytnúť na ÚP?
Januš
30.09.05,12:27
Tak to by sme sa fakt nemohli skontaktovať, ale na UPSVR ti to určite kompetentná osoba bude vedieť povedať, týka sa to Národného projektu na podporu zamestnávania zdravotne ťažko postihnutých. Dnes som tam len tak mimochodom bola konečne nám preplatili prevádzkové náklady.
Ak chceš limit na rok 2005 na jedeného ZŤP pracovníka ( myslím nárok na preplatenie prev. nákladov) je 61.523,- ročne, t.j. cena práce = minimálna mzda + odvody * 7, čiže 7 násobok ceny práce. A ak máš viacero ZŤP prečo to nevyužiť. Keby niečo kľudne sa pýtaj. Ozaj len taká čerstvá info, vyplatili nám zhruba o 3000 SK menej, lebo som tam dala stravovanie a to neuznávajú. Tak potom na to pozor. Pekný víkend.
Zdenka 0705
30.09.05,15:49
Pozri príspevok číslo 10.
Evanka
30.09.05,21:08
Viem, že si sa pýtala len na zdravotné poistenie, ale len tak mimochodom aj do Soc. poisťovne neplatia invalidné poistenie, ale to ti je zrejme jasné, keď si sa pýtala na ZP. Ospravedlňujem sa, omylom som dala súhlas na nesprávny príspevok ako to napravím neviem, tak pardón.To by som aj ja rada vedela ako sa dá zrušiť súhlas. To je asi otázka na Richarda. Ale, ak myslíš na súhlas s príspevkom- Od 1. septembra 2005 sa za osoby so zdravotným postihnutím považujú aj DRŽITELIA PREUKAZU ŤZP. Je to správne. To že za takéto osoby sú uznaní občania, ktorých miera funkčnej poruchy je najmenej 50%, už nie je podstatné. Teda od 1.9.2005 platí každý držiteľ preukazu ZŤP odvody v polovičnej výške, ako aj osoby s percentom postihnutia nad 20 % a osoby poberajúce invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok.
Evanka
30.09.05,21:18
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť ohľadne odvodov poistného na zdravotné poistenie, resp. aké doklady mi musia predložiť občan ŤZP alebo invalidný dôchodca, aby mali nárok na úľavu na zdravotnom poistení, resp. aké doklady budú akceptované pri kontrole zdravotnými poisťovňami. Osoby s percentom postihnutia nad 20 % - predložia rozhodnutie Sociálnej poisťovne,
Osoby, ktoré poberajú invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok - ak neboli Sociálnou poisťovňou prehodnotení, predložia rozhodnutie Sociálnej poisťovne o priznaní invalidného dôchodku,
osoby, ktoré sú držiteľmi preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím - predložia preukaz ZŤP.
Laura1
18.01.06,13:52
Ja mám ČID od 1.7.2000, miera funkčnej poruchy 50%. Podnikať som začala 1.1.2005, vtedy som zašla do zdravotnej poisťovne, aby mi vyrátali výšku odvodu. V roku 2004 okrem ČID som nemala iný príjem/ Musela som požiadať sociálnu poisťovňu o prehodnotení, po novom ma uznali na 45 %. Vyrátali mi len 228,- Sk, neviem, ako k tej sume prišli, keby som odvádzala poistné podľa zákona, vypočítala by som 7% z minimálnej mzdy, t.j. 445,- Sk.
Teraz som sa znovu informovala, od septembra 2005 nemusím platiť nič.:) :) :)
Preto si myslím, že je najlepšie všetko konzultovať priamo v poisťovni. Majú presné predpisy - preštudovali môj posudok, §, atď.

Laura
ajobs
18.01.06,13:58
Ja mám ČID od 1.7.2000, miera funkčnej poruchy 50%. Podnikať som začala 1.1.2005, vtedy som zašla do zdravotnej poisťovne, aby mi vyrátali výšku odvodu. V roku 2004 okrem ČID som nemala iný príjem/ Musela som požiadať sociálnu poisťovňu o prehodnotení, po novom ma uznali na 45 %. Vyrátali mi len 228,- Sk, neviem, ako k tej sume prišli, keby som odvádzala poistné podľa zákona, vypočítala by som 7% z minimálnej mzdy, t.j. 445,- Sk.
Teraz som sa znovu informovala, od septembra 2005 nemusím platiť nič.:) :) :)
Preto si myslím, že je najlepšie všetko konzultovať priamo v poisťovni. Majú presné predpisy - preštudovali môj posudok, §, atď.

Laura

Tých 228 Sk je 7% z polovice minim. mzdy v roku 2005 ( t.z. z 3250 Sk )
Pre rok 2006 platí suma 242 Sk, čo je opäť 7% z 1/2 MM v roku 2006 ( 3450 Sk )
Laura1
18.01.06,15:24
....a tomu mám veriť, že od septembra neplatím nič? Nemám písomné vyjadrenie.
Laura
Jozef Mihál
18.01.06,16:05
Od septembra neplatíte nič, viď § 16 ods.5 zákona 580/2004, a viď § 16 ods.8 písm.c) - ako poberateľka inv.dôchodku ste osoba podľa § 11 ods.8 písm.b).
Laura1
18.01.06,16:31
Od septembra neplatíte nič, viď § 16 ods.5 zákona 580/2004, a viď § 16 ods.8 písm.c) - ako poberateľka inv.dôchodku ste osoba podľa § 11 ods.8 písm.b).
Pán Mihál,ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď!

Mám ešte malú otázku, ale tam asi nemám nárok na zľavu.
Dostala som dotáciu z ÚP, a kvôli tomu moje zdaniteľné príjmy prevyšujú 80.000,- Sk. Od 1.7.2006 budem mať odvodovú povinnosť do sociálnej poisťovne. Ako invalidná osoba, môžem požiadať o výnimku, alebo nemám šancu.
/Asi nie, už som sa s tým zmierila, ale predsa, keby../

Laura
Heleč
18.01.06,17:54
A ako je to z daňou z príjmu?
Môže podpísať ivalidný dôchodca vyhlásenie alebo nie?

Nečudujte sa ešte som invalida nemala.
Jana Motyčková
18.01.06,18:09
Môže, a môže si uplatniť celú nezdaniteľnú časť.
Heleč
18.01.06,18:14
Môže, a môže si uplatniť celú nezdaniteľnú časť.
Prosím Ťa čo je podmienkou, alebo niekto má nárok a niekto nie? Podľa čoho
Dík
Jana Motyčková
19.01.06,06:12
Podmienka je v §11 ods.2 zákona o dani z príjmu.

(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).