lofer75
12.02.10,12:58
prosim o radu, vzal som od obecneho uradu do prenajmu priestory na podnikanie, ktore bolo nutne upravit, ale hlavne vycistit, v najomnej zmluve mam napisane, ze upravy hradi najomca zo svojho a po ukonceni prac dojde k zapoctu vykonanych prac a odrataniu od najmu, takze v dobe uprav od mar.2006 do sept 2007 som za najom neplatil, nakolko bolo dohodnute s vtedajsim starostom, ze kym nedojde k otvoreniu prevadzky za najom nemusim platit. Z roznych dovodov som musel podnikanie v sept.2009 ukoncit, najom som vsak platil, nakolko som dufal, ze sa mi podari este otvorit, az do asi decembra 2009, kedy mi oznamili, ze do priestorov maju podnajomnicku a mam sa vystahovat, takze som akoze dal ziadost o ukoncenie, podla zmluvy najom trva do mar2010, najom som vyplatil do mar 2010, problem je v tom, ze terajsia starostka ziada vyplatenie najmu z r 2006-2007, potom ukoncenie najmu mame dohodou k 01.02.2010, peniaze nema v plane vratit za mesiace feb a marec 2010, nemame spisany protokol o odovzdani priestorov, takze neviem co na mna este moze vytiahnut, uz len informacne- o zapocet som poziadal niekedy v jan.2008, dopadlo to tak, ze sa nic neporiesilo, lebo v tom case bol zastupujuci starosta, ktory v tom case uz koncil a boli dalsie volby... a potvrdenu ziadost o zapocet uz nemam...takze moja otazka znie, ci ma obecny urad narok na ten najom z roka 2006, ked doteraz on neziadali a ustnou dohodou bolo dohodnute, ze do otvorenia neplatim?
dakujem za odpovede
Mária27
12.02.10,12:14
Nájomné za 2006 (2007) je po troch rokoch premlčané, nemôžu ho vymáhať, ak sa na to odvoláš (ani pri skutočnom dlhu).
Ak ste dohodou ukončili nájom k 1.2.2010, nájomné za február a marec je bezdôvodné obohatenie - môžeš si ho vymáhať.
Bežné opravy priestorov môže hradiť nájomca, ak však došlo k zhodnoteniu, môžeš si to po skončení nájmu žiadiať uhradiť.
lofer75
12.02.10,12:36
aj ked od sept 2007 este nie su 3 roky?
Mária27
12.02.10,12:42
Nájomné je opakovaná čiastka, vypočítaj 3 roky dozadu odvtedy, ako oň požiadali. Ak to žiadajú vo februári 2010, tak môžu dostať od februára 2007.
lofer75
12.02.10,12:48
a co sa tyka tych ,, ustnych ,, dohod o neplateni najmu za cas do spustenia prevadzky?
kaco11
12.02.10,13:25
ustna dohoda je tiez dohoda akurat tazsie dokazatelna
lofer75
13.02.10,15:17
tak ak vas mozem poprosit, teraz mam cakat na to , ze to pojde na sud a tam jej to vysvetlia, alebo mam ist za nou-starostkou a povedat jej ako to vyzera, alebo zaplatit najom( preco ked to bolo dohodnute), a ja tych ludi, ktori to dohodli , by som dal predvolat k sudu, keby k tomu nedajboze doslo,radsej by som to vyriesil nejakou dohodou, len asi k tomu by som potreboval pravnika, lebo ja uz som sa o dohodu snazil, ale dopadlo to tak ako to teraz je...
dakujem