zuzanka222
12.02.10,13:06
Dobrý deň ,potrebovala by som poradiť,môj syn v roku 2009 pracoval u jedného zamestnávateľa 5 mesiacov na dohodu a 7 mesiacov ako riadny zamestnanec.DP si robí sám ,zamestnávateľ mu vystavil potvrdenie o príjmoch Fo zo záv.činnosti,kde mu upl.nezd.čiastku le za 7 mesiaco,/335,47x7 to jest.2348.29/,vyčíslil úhrn zúč.a vypl.príjmov z k

torých sa daň vyberá zráž. a daň z tohto príjmu,ktorá bola vybraná.V DP si akú čiast.má uplatniť? nie 4025.70?
veronikasad
12.02.10,13:07
celoročnú - 4025,70 €
Timka1
12.02.10,13:09
bez ohľadu na to koľko mesiacov pracoval, uplatňuje si ročnú NČ
zuzanka222
12.02.10,13:18
No ak správne vyplnil DP ,tak potom by mu mal Daňový úrad daň vrátiť.Základ dane mal nižšší ako je 4025.70,čiže v DP sa ako zákl.dane uvedie 0,má to správne?
viktor24
12.02.10,14:10
dobry den,
zamestnanec zomrel v novembri 2009. V danovom priznani za rok 2009 sa uplatni na danovnika cela ciastka nezdan. sumy tj. 4025,70 EUR a danovy bonus za 12 mesiacov (resp. rozdiel medzi skutocne uplatnenymi bonusmi za 1-11/09 a medzi narokovatelnym dan. bonusom za 1-12/09)?
suhlasite?
hajni
12.02.10,14:29
No ak správne vyplnil DP ,tak potom by mu mal Daňový úrad daň vrátiť.Základ dane mal nižšší ako je 4025.70,čiže v DP sa ako zákl.dane uvedie 0,má to správne?
Základ dane na riadku 36 uvedie skutočnú sumu, ktorú vypočítal a na riadku 44 uvedie základ dane znížený o NČZD, čiže v tomto prípade 0. Máš to napísané aj v samotnom tlačive DP. Pokiaľ však si uplatňuje zamestnaneckú prémiu, tak si NČZD neuplatňuje.
hajni
12.02.10,14:43
dobry den,
zamestnanec zomrel v novembri 2009. V danovom priznani za rok 2009 sa uplatni na danovnika cela ciastka nezdan. sumy tj. 4025,70 EUR a danovy bonus za 12 mesiacov (resp. rozdiel medzi skutocne uplatnenymi bonusmi za 1-11/09 a medzi narokovatelnym dan. bonusom za 1-12/09)?
suhlasite?
Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň len o sumu DB za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie.
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa §5..... môže si uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom.
Keďže daňovník zomrel v novembri určite nežil s dieťaťom v decembri v spoločnej domácnosti. Z tohto dôvodu by som ja DB za december neuplatňovala.
nurka
13.02.10,13:55
dobry,brat bol zivnostnikom do 8/2009,potom dobrovolne nezamestnany.moze si uplatnit danovy bonus za cely rok?
viktor24
13.02.10,18:35
No ano, ja som tiez najprv dal ten dan. bonus za 11 mesiacov, ale stale mi zahlasilo, ze su logicke chyby v dan. priznani (tlacivo som vyplnal na stranke dan. uradu). Ked som zaskrtol policko, ze na deti sa uplatnuje dan. bonus za 12 mesiacov, zrazu som mal DP v poriadku. Tak ju uz neviem...
Aknazuz
13.02.10,20:33
dobry,brat bol zivnostnikom do 8/2009,potom dobrovolne nezamestnany.moze si uplatnit danovy bonus za cely rok?
ak spĺňa obe podmienky:
- hrubý príjem aspoň vo výške 6násobku MM t.j. 1.773,00 a kladný základ dane aspoň vo výške 1,00 € - tak áno.
Bubi200
14.02.10,10:07
Dobrý deň. Prosím o radu. Moja mama bola v r. 09 celý rok zamestnaná u jedného (teraz už bývalého) zamestnávateľa. Za rok 2009 jej vystavil potvrdenie o príjmoch a preddavkoch na daň ale v položke Nezdaniteľná časť na daňovníka uviedol sumu 3927,24 € (mesiace 1-12). Môže mama takto vyplnené potvrdenie priložiť k daň. priznaniu, keď v daň. priznaní bude mať ako nezdaniteľnú časť na daňovníka sumu 4025.70€? Ďakujem
JarkaL
14.02.10,10:10
Áno, v DP si uvedie 4025,70 NČ.
Bubi200
14.02.10,10:17
A to potvrdenie od zamestnávateľa je správne? nemá si ho dať opraviť? Nebude s tým na daňovom problém? Ďakujem
Xanti
14.02.10,10:20
A to potvrdenie od zamestnávateľa je správne? nemá si ho dať opraviť? Nebude s tým na daňovom problém? Ďakujem
Ano je správne to potvrdenie, nič nemusí opravovať. Toto potvrdenie dáš ako prílohu k DP.
nurka
14.02.10,13:22
ak spĺňa obe podmienky:
- hrubý príjem aspoň vo výške 6násobku MM t.j. 1.773,00 a kladný základ dane aspoň vo výške 1,00 € - tak áno.
dakujem za odpoved
mapa
14.02.10,16:11
Ako fyzická osoba som kúpil nehnuteľnosť v roku 2008 za 790,-euro, v r. 2009 som predal za 2 380,-euro, daň z príjmu odvediem zo sumy
2380,- mínus 790,- ,alebo 2 380,- mínus 894,60
valéria smejová
14.02.10,16:38
Prosím chcem sa spýtať al si daňovník uplatňuje zníženie základu dane o životnú poistku, ktorú zaplatil vo výške 200 € musí si uplatniť celých 200, alebo môže len časť?
Ejo
22.02.10,08:17
Dobrý deň. Z potvrdenia o príjme: zrazené príspevky na doplnkové dochodkové sporenie/poistenie/ §11 ods 4 písm. a, túto čiastku uvediem do DP "A" do riadku 39, ako nezdaniteĺnú čiastku?
Ďakujem
Timka1
22.02.10,08:20
Dobrý deň. Z potvrdenia o príjme: zrazené príspevky na doplnkové dochodkové sporenie/poistenie/ §11 ods 4 písm. a, túto čiastku uvediem do DP "A" do riadku 39, ako nezdaniteĺnú čiastku?
Ďakujem

áno uvádzaš ju do riadku 39 v DP typ A
Ejo
22.02.10,08:23
áno uvádzaš ju do riadku 39 v DP typ A
Ďakujem!!!!!!!