NeraDevil
12.02.10,13:13
Dobrý deň.
Mám dve otázky.
Podľa zákona je štatutárnym orgánom predseda SVB, môže mať SVB viac štatutárov ? Napríklad požiada o registráciu predsedu a podpredsedu ako štatutárov SVB.

Potom by ma zaujímalo ako je to ak v SVB je byt v správe mesta. Máme v SVB jeden byt patriaci mestu a jeho obyvateľka je neplatič, okrem toho sa tento byt často mení na "bar". Schádza sa tam mládež a to čo tam predvádzajú sa nedá nazvať inak ako bordel. Krik, hudba, a všetko sa stupňuje zo zvyšovaním hladiny alkoholu v krvi zúčastnených. Na upozornenia reagujú zvýšeným hlukom, vyhrážaním a ďalšími provokáciami. Privolanej policajnej hliadke neotvoria, a predvolania na priestupkové oddelenie obvodného úradu ich doteraz nezastavili.
Riešil niekto podobný problém ?
sito
12.02.10,13:13
Dobrý deň.
Mám dve otázky.
Podľa zákona je štatutárnym orgánom predseda SVB, môže mať SVB viac štatutárov ? Napríklad požiada o registráciu predsedu a podpredsedu ako štatutárov SVB.

Potom by ma zaujímalo ako je to ak v SVB je byt v správe mesta. Máme v SVB jeden byt patriaci mestu a jeho obyvateľka je neplatič, okrem toho sa tento byt často mení na "bar". Schádza sa tam mládež a to čo tam predvádzajú sa nedá nazvať inak ako bordel. Krik, hudba, a všetko sa stupňuje zo zvyšovaním hladiny alkoholu v krvi zúčastnených. Na upozornenia reagujú zvýšeným hlukom, vyhrážaním a ďalšími provokáciami. Privolanej policajnej hliadke neotvoria, a predvolania na priestupkové oddelenie obvodného úradu ich doteraz nezastavili.
Riešil niekto podobný problém ?

Štatutár? Nemôže, alebo môžem, ak sa na tom vlastníci majetku, domu dohodnú! Ak sa dohodnú aj bez štatutára, je všetko v poriadku! Pokiaľ nedôjde k prúseru, to je mať iný názor na vec, ale to nie je zásadný prúser. Prúser nie je v tom, že sa žije v zhode, ale v tom, keď sa ľudia nepohodnú!
lubica_02
12.02.10,14:26
Štatutár je len jeden a to predseda SVB, myslím ,že podpredseda v SVB neexistuje, SVB sa skladá z predsedu SVB, rady.
Tak ako byty v osobnom vlastníctve, aj tento byt má vlastníka - mesto, preto je potrebné vlastníka bytu písomne upozorniť na tieto problémy , ak nepríde k náprave, tak môžete postupovať v zmysle zál. 182/1993 Z.z, § 11, ods. 5 - t.j.V prípade, ak Vám na účty neprichádzajú finančné prostriedky podľa predpisu, žiadajte úhrady od vlastníka bytu - mesta , prípadne aj s poplatkami z omeškania v zmysle zmluvy SVB .
Elena Navrátilová
12.02.10,14:53
Štatutár je len jeden a to predseda SVB, myslím ,že podpredseda v SVB neexistuje, SVB sa skladá z predsedu SVB, rady.
Tak ako byty v osobnom vlastníctve, aj tento byt má vlastníka - mesto, preto je potrebné vlastníka bytu písomne upozorniť na tieto problémy , ak nepríde k náprave, tak môžete postupovať v zmysle zál. 182/1993 Z.z, § 11, ods. 5 - t.j.V prípade, ak Vám na účty neprichádzajú finančné prostriedky podľa predpisu, žiadajte úhrady od vlastníka bytu - mesta , prípadne aj s poplatkami z omeškania v zmysle zmluvy SVB .

Ľubka, doplním že SVB sa skladá hlavne z vlastníkov. :D Ale v takej 6 bytovke... to aj stačí. Pri prvom znení zákona 182/1993 bol aj podpredseda. Novelizáciami sú členovia rady a štatutár = predseda. Mesto ako vlastník je povinný uhrádzať zálohy na služby spojené s bývaním ako hociktorý člen SVB. Zmluva je záväzná pre všetkých členov SVB bez ohľadu či je vlastníkom bytu pán .... s manželkou alebo MU.
sito
12.02.10,16:23
Ľubka, doplním že SVB sa skladá hlavne z vlastníkov. :D Ale v takej 6 bytovke... to aj stačí. Pri prvom znení zákona 182/1993 bol aj podpredseda. Novelizáciami sú členovia rady a štatutár = predseda. Mesto ako vlastník je povinný uhrádzať zálohy na služby spojené s bývaním ako hociktorý člen SVB. Zmluva je záväzná pre všetkých členov SVB bez ohľadu či je vlastníkom bytu pán .... s manželkou alebo MU.

Súhlasím, že len z vlastníkov, len z vlastníkov! Ale pri prvom znení, aj to som si akosi našiel! Ale pri porovnaní s aktuálnym znením zákona, provnávať rok 1993 s rokom 2009 sú priepastné rozdiely, 15 rokov. Ale teraz je doba v ktorej sa, mali by sme sa riadiť súčasným, platným zákonom. Alebo nie???
Elena Navrátilová
12.02.10,16:40
Súhlasím, že len z vlastníkov, len z vlastníkov! Ale pri prvom znení, aj to som si akosi našiel! Ale pri porovnaní s aktuálnym znením zákona, provnávať rok 1993 s rokom 2009 sú priepastné rozdiely, 15 rokov. Ale teraz je doba v ktorej sa, mali by sme sa riadiť súčasným, platným zákonom. Alebo nie???

Je potrebné vychádzať zo zadania otázky. Teda pýtal sa zadávateľ témy na podpredsedu a je podľa samozrejmé pripomenúť že zákona sa menil, čo je prirodzené a "funkcia" podpredsedu v SVB nie je legislatívne nijak platná na pôsobenie v SVB a už vonkoncom nemôže mať štatút štatutára.
sito
12.02.10,17:05
Je potrebné vychádzať zo zadania otázky. Teda pýtal sa zadávateľ témy na podpredsedu a je podľa samozrejmé pripomenúť že zákona sa menil, čo je prirodzené a "funkcia" podpredsedu v SVB nie je legislatívne nijak platná na pôsobenie v SVB a už vonkoncom nemôže mať štatút štatutára.

Súhlasím, ale je teraz platný zákon o SVB a ten, pardón.

§ 7c


(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

Dnes je rok 2010, nie rok 1993! ???
lubica_02
12.02.10,17:59
Ľubka, doplním že SVB sa skladá hlavne z vlastníkov. :D Ale v takej 6 bytovke... to aj stačí. Pri prvom znení zákona 182/1993 bol aj podpredseda. Novelizáciami sú členovia rady a štatutár = predseda. Mesto ako vlastník je povinný uhrádzať zálohy na služby spojené s bývaním ako hociktorý člen SVB. Zmluva je záväzná pre všetkých členov SVB bez ohľadu či je vlastníkom bytu pán .... s manželkou alebo MU.
Áno Elenka máš pravdu, vlastníkov som brala ako samozrejmosť, len ten podpredseda tam už dnes nepatrí, preto som spomínala len štatutára a radu, že je zhromaždenie najvyšším orgánom SVB je uplne jasné - ďakujem za opravu.:)
Elena Navrátilová
12.02.10,17:59
Dobrý deň.
Mám dve otázky.
Podľa zákona je štatutárnym orgánom predseda SVB, môže mať SVB viac štatutárov ? Napríklad požiada o registráciu predsedu a podpredsedu ako štatutárov SVB.

Potom by ma zaujímalo ako je to ak v SVB je byt v správe mesta. Máme v SVB jeden byt patriaci mestu a jeho obyvateľka je neplatič, okrem toho sa tento byt často mení na "bar". Schádza sa tam mládež a to čo tam predvádzajú sa nedá nazvať inak ako bordel. Krik, hudba, a všetko sa stupňuje zo zvyšovaním hladiny alkoholu v krvi zúčastnených. Na upozornenia reagujú zvýšeným hlukom, vyhrážaním a ďalšími provokáciami. Privolanej policajnej hliadke neotvoria, a predvolania na priestupkové oddelenie obvodného úradu ich doteraz nezastavili.
Riešil niekto podobný problém ?


Súhlasím, ale je teraz platný zákon o SVB a ten, pardón.

§ 7c


(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

Dnes je rok 2010, nie rok 1993! ???

Aby zadávateľ videl rozdiel čo bolo a čo je... a prečo podpredseda nie je aj keď som to vo vyšších príspevkoch vysvetľovala spolu s Ľubkou. Ale samozrejme... nenapadlo nás priložiť citáciu z predmetného zákona... mae culpa mae culpa mae culpa... postačujúce?
P.S.aj tak neručím či tá moja chyba je napísaná správne :---
sito
12.02.10,18:21
Aby zadávateľ videl rozdiel čo bolo a čo je... a prečo podpredseda nie je aj keď som to vo vyšších príspevkoch vysvetľovala spolu s Ľubkou. Ale samozrejme... nenapadlo nás priložiť citáciu z predmetného zákona... mae culpa mae culpa mae culpa... postačujúce?
P.S.aj tak neručím či tá moja chyba je napísaná správne :---

Je nový! Je na nás, aby sme ho nedohúkali. Do :D do :) netrpme tu hlúpotu.

Poraď, každý ako vieš, len myslí na to, že tým pomôžeš.

Nie vždy sa to prdarí, však sa vždy nájde niekto, kto to napraví.

No, zárukou nie je, že vám všetko povie ten, čo všetko vie!

Porada - paráda.
Elena Navrátilová
12.02.10,18:29
Je nový! Je na nás, aby sme ho nedohúkali. Do :D do :) netrpme tu hlúpotu.

Poraď, každý ako vieš, len myslí na to, že tým pomôžeš.

Nie vždy sa to prdarí, však sa vždy nájde niekto, kto to napraví.

No, zárukou nie je, že vám všetko povie ten, čo všetko vie!

Porada - paráda.

mimotemy Tak ja už fakt netuším... ale mae culpa som napísala správne? To bolo myslené tou P.S. Ale ak už niet čo dodať pre zadávateľa...
sito
12.02.10,19:17
mimotemy Tak ja už fakt netuším... ale mae culpa som napísala správne? To bolo myslené tou P.S. Ale ak už niet čo dodať pre zadávateľa...

Aspoň niečo.
Elena Navrátilová
12.02.10,19:43
Aspoň niečo.

To teraz patrilo k čomu? K zadaniu? K mae culpa?
Mária27
12.02.10,20:03
[/QUOTE]Mám dve otázky.
Podľa zákona je štatutárnym orgánom predseda SVB, môže mať SVB viac štatutárov ? Napríklad požiada o registráciu predsedu a podpredsedu ako štatutárov SVB.

Potom by ma zaujímalo ako je to ak v SVB je byt v správe mesta. Máme v SVB jeden byt patriaci mestu a jeho obyvateľka je neplatič, okrem toho sa tento byt často mení na "bar". Schádza sa tam mládež a to čo tam predvádzajú sa nedá nazvať inak ako bordel. Krik, hudba, a všetko sa stupňuje zo zvyšovaním hladiny alkoholu v krvi zúčastnených. Na upozornenia reagujú zvýšeným hlukom, vyhrážaním a ďalšími provokáciami. Privolanej policajnej hliadke neotvoria, a predvolania na priestupkové oddelenie obvodného úradu ich doteraz nezastavili.
Riešil niekto podobný problém ?[/QUOTE]

Podpredsedu spoločenstva vám v súčasnosti do registra ako štatutára asi nezapíšu. Mohli to urobiť do roku 2004, dokedy boli v zákone iba "orgány spoločenstva" a tie sa určovali v zmluve o založení spoločenstva.

Pokiaľ máte v dome neplatiča, riešte to s vlastníkom, nie s nájomcom. Vlastníkovi bytu (mestu) oznámte, že ak neuhradí dlh do určitej doby, dáte byt do dražby v zmysle § 15 zákona o vlastníctve bytov v spojení s realizáciou záložného práva podľa § 151j občianskeho zákonníka. Vlastník bytu si môže riešiť vzťah s nájomcom-neplatičom výpoveďou z nájmu podľa § 711 ods. 1 písm.d).

Nájomca musí dbať na práva ostatných nájomcov a vlastníkov v dome (§ 690 obč.zák.). Postihom môže byť tiež zrušenie nájmu podľa § 711 ods. 1 písm. c) obč. zákonníka. Žiadajte od vlastníka bytu, aby mu dal výpoveď.


§ 15 ZVB

(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17) na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca.

§ 151j obč.z.
(1) Ak pohľadávka zabezpečená záložným právom nie je riadne a včas splnená, môže záložný veriteľ začať výkon záložného práva. V rámci výkonu záložného práva sa záložný veriteľ môže uspokojiť spôsobom určeným v zmluve alebo predajom zálohu na dražbe podľa osobitného zákona, 3e) alebo domáhať sa uspokojenia predajom zálohu podľa osobitných zákonov, 3f) ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.

§ 690
Nájomcovia sú povinní pri výkone svojich práv dbať, aby sa v dome vytvorilo prostredie zabezpečujúce ostatným nájomcom výkon ich práv.

§ 711
(1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
c) nájomca alebo ten, kto je členom jeho domácnosti, hrubo poškodzuje prenajatý byt, jeho príslušenstvo, spoločné priestory alebo spoločné zariadenia v dome alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných nájomcov alebo vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome,
d) nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa,
NeraDevil
26.02.10,16:42
Ďakujem za príspevky a mám ďalšiu otázku. Týka sa nevymožiteľných pohľadávok. SVB máme založené od roku 2004, máme uzatvorenú mandátnu zmluvu z firmou ktorá pre nás vykonáva dohodnuté činnosti, mimo iného aj vedenie účtovníctva. Je to rovnaká firma ktorá spravovala bytový dom aj do roku 2004. Z účtovníctva SVB potrebujeme odpísať nevymožiteľnú pohľadávku, ale tá vznikla ešte pred vznikom SVB, pred rokom 2004. Keď mal bytový dom správcovskú firmu. Je možné požiadať súd o zastavenie exekúcie pre nemajetnosť dlžníka keď dlh vznikol pre založením SVB ? Nebude s tým problém na súde ?
verkaz
27.02.10,08:09
S tou pohľadávkou - skús dať dotaz na Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku (zsvb@nextra.sk). Štatutár je podľa mňa len predseda, združenie môže poveriť spolupodpisovaním aj iné osoby a tým sa zodpovednosť rozdelí. My to máme tak, že k predsedovmu podpisu je potrebný ešte podpis jedného člena rady. Čo sa týka neplatiča v nepredanom byte - riešenie je uzatvotiť zmluvu o správe tohoto bytu s vlastníkom, teda mestom a mesačne mu posielať faktúru za úlnenia v tomto byte. To, že je tento nájomník neplatič, nás ako SVB vôbec nezaujíma, pretože za neho platí vlastník a ten nech si dlh vymáha. Ak tento nájomník porušuje dobré mravy, je treba volať k riešeniu mestskú políciu a v prípade, keď je takýchto zákrokov viacej, žiadosť od vlastníka zrušenie zmluvy o nájme s týmto nájomníkom.