Lubica3
12.02.10,13:25
Pekný deň, mám problém, neviem či je správne vystavená faktúra českou spoločnosťou, ktorá je plátcom a fakturuje nám /plátcovi v SR/ za seminár uskutočnený v ČR sumu s českou DPH? Podľa mňa sa už od 1.1.2010 neprihliada na miesto dodania a pokial je faktúra vystavená na firmu, ktorá je plátcom v inom členskom štáte, mala by byť bez dane a my si ju samozdaníme, alebo mi niečo ušlo? Ďakujem vopred za usmernenie.
azla
12.02.10,13:32
Stále sa prihliadá na miesto dodania :rolleyes:, a miesto dodania sa určí podľa zákona. V tomto prípade je to § 16/3

§ 16
(3) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.
Lubica3
12.02.10,13:48
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď, takže je pre nás cena za tento seminár celková suma s ich DPH a už nič ďalej neriešim z hľadiska dane, aj zaúčtovanie tejto služby bude celá suma? Prepáčte mi, že asi už riešim triviálnosti, ale v piatok poobede som si už nie istá pomaly ničím.
azla
12.02.10,13:49
Presne tak.:)
Zlata
24.02.11,09:20
Prosím o radu:
Český platiteľ registr. na DPH v ČR uskutočnil v rámci výstavy na Slovensku seminár .
Fakrútu vystavil pre slovenského podnikateľa (zdaniteľnú osobu) neplátcu DPH faktúru bez DPH.
Nie som si istá či je to správne.
Miesto plnenia je SR - daň sa platí na Slovensku.
Neviem, či sa mal pred prijatím služby registrovať na Slovensku Čech (nemá na SR prevádzkareň) a faktúrovať so slovenskou DPH
alebo sa mal pred prijatím služby registvoať slov. podnikateľ a ten mal odviesť DPH?
xiastro
25.02.11,09:06
Prosím o radu:
Český platiteľ registr. na DPH v ČR uskutočnil v rámci výstavy na Slovensku seminár .
Fakrútu vystavil pre slovenského podnikateľa (zdaniteľnú osobu) neplátcu DPH faktúru bez DPH.
Nie som si istá či je to správne.
Miesto plnenia je SR - daň sa platí na Slovensku.
Neviem, či sa mal pred prijatím služby registrovať na Slovensku Čech (nemá na SR prevádzkareň) a faktúrovať so slovenskou DPH
alebo sa mal pred prijatím služby registvoať slov. podnikateľ a ten mal odviesť DPH?
za predpokladu, ze predmetny seminar bol poskytovany iba zdanitelnym osobam, miesto dodania sluzby sa posudzuje podla § 15/1 ZDPH. potom sa mal slovensky podnikatel pred prijatim takejto sluzby registrovat podla § 7a ZDPH.
zuzkic
26.02.11,19:18
Stále sa prihliadá na miesto dodania :rolleyes:, a miesto dodania sa určí podľa zákona. V tomto prípade je to § 16/3

§ 16
(3) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

Mohla by som sa k tomu niečo spýtať, od 01.01.2011 je tu ale zmena, ak budú služby poskytnuté zdaniteľnej osobe, tak miesto dodania sa určí podľa par.15 ods.1, t.j. dodanie bude v štáte , kde má zákazník sídlo, prevádzku.
Ja si myslím že to malo byť bez DPH, spraviť samozdanenie a Čech to mal dať do SV, dúfam, že sa nemýlim...
evelien
28.02.11,13:17
Prednedavnom som riesila podobny problem - CZ platca DPH usporiadal skolenie v Cechach. Na skoleni sa zucastnila SK zdanitelna osoba, platca DPH. CZ dodavatel vystavil fakturu s ceskou DPH, nakolko u nich stale plati, ze miestom dodania je miesto konania skolenia. Cesku fakturu (i ked zatazenu CZ DPH) na zaklade vyjadrenia DR SR mam samozdanit. Pytam sa, aky vyznam ma vobec cely humbuk okolo samozdanovania a zavadzania jednotnosti pravidiel DPH v EU, ked je to aj tak vsade ine?!:mad: