hyzoz
12.02.10,13:51
ahojte, mám prosbu o radu, manžel - výsluhový dôchodca si chce založiť s.r.o. s kamarátom, takisto výsluhovým dôchodcom, a obaja chcú v tejto sro vykonávať prácu bez nároku na mzdu, s tým, že sa v tejto sro nezamestnajú, ale budú si deliť na konci roka zisk. Inšpektorát bezpečnosti práce povedal, že by to nepovažoval za nelegálnu prácu, ale dvaja účtovníci sa vyjadrili nezhodne. Jeden tvrdí, že sa musia obaja zamestnať v sro a druhý, že nemusia, že spoločníkv sro môže vykonávať pre spoločnsoť prácu bez nároku na mzdu. Kto má právdu ? Ďakujem vopred za radu :)
azla
12.02.10,13:12
hyzoz
12.02.10,13:15
Dakujem:-)
hyzoz
12.02.10,13:20
tohto zákona som sa presne chytla aj ja, a potvrdil to aj Inšpektorát bezpečnosti práce, že by nešlo o nelegálnu prácu, ale nie je to daňovákmi napadnutelné, ak firma bude vykonávať činnosť, ale nebude mať žiadneho zamestnanca? sú to výsluhový dôchodci, od štátu už dôchodok nečakajú, takže zamestnať sa by pre nich bolo zbytočné, velké dane, žiadne odpočítatelné položky....Oni vlastne budú celý rok žiť zo svojich dôchodkov a na konci roka si rozdelia to, čo firma zarobila, samozrejme po zdanení :-)
mysimis
12.02.10,13:23
tohto zákona som sa presne chytla aj ja, a potvrdil to aj Inšpektorát bezpečnosti práce, že by nešlo o nelegálnu prácu, ale nie je to daňovákmi napadnutelné, ak firma bude vykonávať činnosť, ale nebude mať žiadneho zamestnanca? sú to výsluhový dôchodci, od štátu už dôchodok nečakajú, takže zamestnať sa by pre nich bolo zbytočné, velké dane, žiadne odpočítatelné položky....Oni vlastne budú celý rok žiť zo svojich dôchodkov a na konci roka si rozdelia to, čo firma zarobila, samozrejme po zdanení :-)

Vôbec žiadny zákon sa neporušuje - je to v poriadku ak si rozdelia len zisk.
hyzoz
12.02.10,13:26
Ale konateľ môže byť len jeden z nich a druhý bude len spoločník. Majú sa prihlásiť aspoň do zdr.poisťovne ako samoplatci ? síce za dôchodcov platí odvody štát, ale pre istotu rozmýšlam, či ich neplatiť a potom získať späť pri ročnom zúčtovaní.
DušanČ
12.02.10,13:51
Obaja sa môžu zapísať aj ako konatelia. Podstatné je, že budú obaja spoločníci s nárokom na dividendy zo zisku po zdanení, pokiaľ si to schvália na valnom zhromaždení.
hyzoz
12.02.10,13:57
Ďakujem za spoluprácu, ale práveže konateľ môže byť len jeden, lebo má VŠ, druhý má len SŠ, takže bude musieť byť len spoločníkom
azla
12.02.10,16:47
:confused:
Nerozumiem, prečo niekto, kto ma SŠ, nemôže byť konateľ ?
Kto mi vysvetlí ?:cool::D
acho
12.02.10,16:54
predpokladam ze tu doslo k nejakemu nedorozumeniu...ja to vnimam takto:
spolocnik moze pracovat pre firmu bez naroku na odmenu, zaroven moze byt aj konatelom, tiez bez naroku na odmenu....nebude mat teda povinnost sa prihlasit do ZP ani SP. Vzdelanie konatela moze byt vyzdadovane pri niektorych viazanych zivnostiach, no to nie je prekazka, aby neboli obaja konatelmi...staci ak podmienku pozadovaneho vzdelania splni aspon jeden.
jana32
13.02.10,03:35
Dobrý deň, prosím Vás zamotala som sa do príspevkov o konateľoch a spoločníkoch a odvodoch a neviem či som to pochopila správne. Prosím poraďte mi, či uvažujem správne. Ja som zamestnaná v hlavnom pracovnom pomere ako zamestnanec, firma za mňa odvádza poistenie atď. teraz si idem založiť s.r.o. kde budem jediným spoločníkom aj konateľom. Nebudem vo vzťahu ku s.r.o. zamestnancom. Čiže registrovať sa do poisťovní nemusím, ani odvody platiť nebudem ( pokiaľ nebudem mať vyplatenú nejakú odmenu konateľovi a pod. ) Za rok 2010 si spravím daňové priznanie PO, vypočítam daň a odvediem. Trochu ma však mýli jedna vec. Ak s.r.o. bude mať napríklad základ dane 10 000 €, pričom mne ako spoločníkovi pôjde napr. len časť zisku, tak mi na budúci rok nevznikne platiť povinnosť odvody? Nebude mojím vymeriavacím zákaldom pre odvod poistného tých 10 000 € ? Kedy mne ako spoločníkovi alebo konateľovi, môže vzniknúť povinnosť platiť odvody?
jana32
13.02.10,15:06
[QUOTE=jana32;1295626]Dobrý deň, prosím Vás zamotala som sa do príspevkov o konateľoch a spoločníkoch a odvodoch a neviem či som to pochopila správne. Prosím poraďte mi, či uvažujem správne. Ja som zamestnaná v hlavnom pracovnom pomere ako zamestnanec, firma za mňa odvádza poistenie atď. teraz si idem založiť s.r.o. kde budem jediným spoločníkom aj konateľom. Nebudem vo vzťahu ku s.r.o. zamestnancom. Čiže registrovať sa do poisťovní nemusím, ani odvody platiť nebudem ( pokiaľ nebudem mať vyplatenú nejakú odmenu konateľovi a pod. ) Za rok 2010 si spravím daňové priznanie PO, vypočítam daň a odvediem. Trochu ma však mýli jedna vec. Ak s.r.o. bude mať napríklad základ dane 10 000 €, pričom mne ako spoločníkovi pôjde napr. len časť zisku, tak mi na budúci rok nevznikne platiť povinnosť odvody? Nebude mojím vymeriavacím základom pre odvod poistného tých 10 000 € ?

Prosím skúste mi niekto poradiť. Ďakujem :)
Lianka
13.02.10,15:20
Uvod je spravny. Trochu si sa zamotala s tymi odvodmi :) - nekomplikuj si to, ide o pravnicku osobu, nie zivnost.


Trochu ma však mýli jedna vec. Ak s.r.o. bude mať napríklad základ dane 10 000 €, pričom mne ako spoločníkovi pôjde napr. len časť zisku, tak mi na budúci rok nevznikne platiť povinnosť odvody? Nebude mojím vymeriavacím zákaldom pre odvod poistného tých 10 000 € ? Kedy mne ako spoločníkovi alebo konateľovi, môže vzniknúť povinnosť platiť odvody?

Z hospodarskeho vysledku pravnickej osby (sro) nevyplyva ziadna povinnost odvadzat poistne alebo registrovat sa do poistovni. Do poistovni sa PO ako zamestnavatel registruje az vtedy, ked ma zamestnancov (aj napr. konatela s odmenou). Ak nema, neregistruje sa, odvody neplati. Zisk v sro a vyplata podielu na zisku nema ziaden vplyv na tvoje osobne odvody. Spolocnikovi/konatelovi vznikne povinnost platit odvody, ak nie je poisteny z ineho dovodu, napr. zo zamestnania, zivnosti a pod. Zamestnavatel (PO - sro) odvedie odvody na zdravotne poistenie za neho aj vzedy, ak by mu vyplacala odmenu. Samozrejme, ak sa by v sro zamestnal, zamestnavatel (sro) odvadza za neho vsetky odvody.
jana32
13.02.10,15:28
Lianka, čiže ak som zamestnaná, tak mi môže byť jedno aký zákald dane bude mať moja s.r.o., už mi je to jasné. Chcem sa opýtať ešte na jednu vec ohľadom registrácie spoločnosti. Ja musím s.r.o. zapísať v obchodnom registri atď. ale vyplýva mi aj nejaká povinnosť registrovať spoločnosť na živnostenskom úrade? Ja budem spoločníčka a konateľka, musím si založiť ja živnosť ak chcem fungovať v s.r.o. ? Prepáč, asi je to chaotické, ale hádam z toho vyčítaš podstatu. Vopred ďakujem
ivti
13.02.10,15:34
Najprv sa spoločnosť registruje na živnostenskom až potom na obchodnom registri.
drobecek1
13.02.10,16:08
Dobrý deň. Veľmi ma zaujala táto téma, lebo práve takéto niečo zvažujem, prejsť so živnosti na s.r.o. , ako je to potom s normálnym existovaním v zmysle, môžem používať peniaze na svoju potrebu a potrebu rodiny a v účtovníctve sa to ako spracuje?, aby to nebolo pochopené ako plat. A ešte by som rád vedel ako je to potom s odpracovanými rokmi, ktoré sa evidujú v sociálnej poisťovni a ako so zdravotnou poisťovňou keď ochoriem, u lekára som potom ako samoplatca? lebo z toho som jeleň. Teraz ako živnostník platím aj sociálnu aj zdravotnú poisťovňu.
evina
13.02.10,16:28
V prvom rade musíte striktne oddeliť právnickú osobu, t.j, tú, v ktorej budete ako spoločník a konateľ a Vás FO ako takú... Založená s.r.o. je firma ako každá druhá a pokiaľ nevykonávate pre ňu prácu za odmenu, resp. ako zamestnanec nemá táto firma nič spoločné s Vašimi odvodmi a daňami /prácu bez nároku na odmenu vykonávať môžete, čo opňž nemá vplyv na odvody a vaše dane/. Peniaze na svoju potrebu si preto samozrejme s PO nemôžete brať jedine formou podielu na zisku alebo formou platu, ak sa zamestnáte. Skráítka PO a Vy ako FO sú dva rozdielne subjekty.
Platenie SP ako FO pokiaľ nie ste zamestnaní nikde inde je na Vás ako dobrovoľnom platiteľovi, ovšem povinnosť ZP vzniká narodením,, t.j. pokiaľ nie ste poistení zdravotne z iného dôvodu musíte sa poistiť ako samoplatiteľ bez akejkoľvek nadväznosti na Vašu s.r.o. pokiaľ neberiete z nej plat, prípade odmenu.
Aby ste to lepšie pochopili, firmu berte ako úplne cudzí subjekt pre Vás z hľadiska odvodového a daňového....
Lianka
14.02.10,09:20
Ostatne tvoje otazky zodpovedala evina a ivti.

K tomuto:

Ja musím s.r.o. zapísať v obchodnom registri atď. ale vyplýva mi aj nejaká povinnosť registrovať spoločnosť na živnostenskom úrade?

Okrem vybavenia zivnostenskeho listu na sro sa na zivnostenskom urade ohlasuje aj prevadzku, ak budes prevadzku mat (napr. predajnu, obchodnu kancelariu a pod.). Co je prevadzka + co sa zivnouradu ohlasuje, o tom hovori Zivnostensky zakon (vid. uvodna strana Porady).
upchpp
14.02.10,17:51
1) ako je najlepšie spraviť, ked spoločník nechce poberať mzdu ani odmenu? keďže ani nemôže podiel zo zisku predčasne vybrať z účtu s.r.o, bolo by najlepšie, aby zobral od s.r.o tzv. bezúročnú pôžičku s termínom vrátenia, kedy je možné zobrať podiel zo zisku?? ( t.j. na druhý rok)???
Je to takto možné??
2) ak je spoločník poberateľom výsluhového dôchodku, nemusí platiť dobrovoľný poplatok do zdravotnej poisťovne?? resp. platiť a potom si ho v ročnom zučtovaní nechať vrátiť?
3) ak je podmienka napr. pre prevádzkovanie SBS mať vysokú školu právnickeho smeru, a túto podmienku splna jeden z konateľov s.r.o, môžu byť spoločníci v s.r.o bez toho aby mali vysokú školu? môžu byť aj zároveň konatelia uvedenej s.r.o??


ďakujem za Vaše postrehy a odpovede
jacekova
14.02.10,18:01
treba spísať dobrú zmluvu o pôžičke a potom nevidim problem. môže si požičať peniaze (vybrať z učtu)
hyzoz
15.02.10,07:16
Toto by aj mňa teda zaujímalo, dúfam, že to nie je moc od témy :-)


1) ak je spoločník poberateľom výsluhového dôchodku, nemusí platiť dobrovoľný poplatok do zdravotnej poisťovne?? resp. platiť a potom si ho v ročnom zučtovaní nechať vrátiť?
2) ak je podmienka napr. pre prevádzkovanie SBS mať vysokú školu právnickeho smeru, a túto podmienku splna jeden z konateľov s.r.o, môžu byť spoločníci v s.r.o bez toho aby mali vysokú školu? môžu byť aj zároveň konatelia uvedenej s.r.o??
Evanka
15.02.10,08:52
Toto by aj mňa teda zaujímalo, dúfam, že to nie je moc od témy :-)


1) ak je spoločník poberateľom výsluhového dôchodku, nemusí platiť dobrovoľný poplatok do zdravotnej poisťovne?? resp. platiť a potom si ho v ročnom zučtovaní nechať vrátiť?
2) ak je podmienka napr. pre prevádzkovanie SBS mať vysokú školu právnickeho smeru, a túto podmienku splna jeden z konateľov s.r.o, môžu byť spoločníci v s.r.o bez toho aby mali vysokú školu? môžu byť aj zároveň konatelia uvedenej s.r.o??
Z pohľadu odvodov na zdravotné poistenie sa stáva Spoločník zamestnancom a to iba v v mesiaci, v ktorom poberá mzdu
Citujem:
§ 11 Platitelia poistného
Ods 3 Zamestnanec na účely tohto zákona je
písm i)
spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti,
Ak teda nepoberá spoločník mzdu, nie je potrebné prihlasovať ho do ZP, ani platiť preddavky.
convict
15.02.10,09:26
Toto by aj mňa teda zaujímalo, dúfam, že to nie je moc od témy :-)


1) ak je spoločník poberateľom výsluhového dôchodku, nemusí platiť dobrovoľný poplatok do zdravotnej poisťovne?? resp. platiť a potom si ho v ročnom zučtovaní nechať vrátiť?

Vseobecne plati ze stat plati za vysluhoveho dochodcu pokial jeho rocny prijem neprekroci ciastku pri ktorej nie je treba podat danove priznanie. Presnejsie kriteria som nejak nikdy nehladal nakolko som vyssi prijem zatial vzdy mal a tym :-D

Prosim vie mi niekto poradit ci sa na spolocnika bez pracovnej zmluvy vyuzivajuceho osobny automobil v majetku s.r.o na sluzobne aj sukromne ucely vztahuje nepenazny prijem vo vyske 1% zo vstupnej hodnoty poskytnuteho motoroveho vozidla???? V ZDP sa spomina iba zamestanec. DAKUJEM!
hyzoz
15.02.10,09:35
A môže byť konateľom aj druhý zo spoločníkov, ktorý nemá potrebné VŠ vzdelanie ?
convict
15.02.10,09:49
A môže byť konateľom aj druhý zo spoločníkov, ktorý nemá potrebné VŠ vzdelanie ?
Konatel kona v mene spolocnosti tym padom musi splnat zakonom stanovene podmienky, najplepsie sa spytat pravnika ci ano.
Evanka
15.02.10,11:04
A môže byť konateľom aj druhý zo spoločníkov, ktorý nemá potrebné VŠ vzdelanie ?

§ 7
Podmienky udelenia licencie právnickej osobe
(1) Krajské riaditeľstvo môže udeliť licenciu právnickej osobe, ktorá je spoľahlivá [§ 9 ods. 1 a ods. 2 písm. d)], ak tomu nebráni záujem vnútorného poriadku a bezpečnosti a
a) fyzická osoba alebo fyzické osoby, ktoré sú jej štatutárnym orgánom alebo členmi štatutárneho orgánu,
spĺňajú podmienky ustanovené v § 6,
b) fyzická osoba, ktorá má najmenej 20 % majetkový podiel v právnickej osobe, spĺňa podmienky ustanovené v § 6 písm. c) a d),

§ 6
Podmienky udelenia licencie fyzickej osobe Krajské riaditeľstvo môže udeliť licenciu fyzickej osobe, ak tomu nebráni záujem vnútorného poriadku a bezpečnosti a ak
a) dosiahla vek 21 rokov,
b) má spôsobilosť na právne úkony,
c) je bezúhonná,
d) je spoľahlivá,
e) je zdravotne spôsobilá,
f) má požadovanú odbornú spôsobilosť,
g) má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. v § 6 písm. c) a d), c) z jej obchodného mena nemôže vyplynúť, že plní úlohy verejnej správy.

§ 10
Odborná a zdravotná spôsobilosť osoby
na prevádzkovanie bezpečnostnej služby
(1) Odborne spôsobilá na prevádzkovanie bezpečnostnej služby je osoba, ktorá má vzdelanie ustanovené týmto zákonom a úspešne vykonala skúšku odbornej spôsobilosti (ďalej len „skúška“) podľa § 32 ods. 1.
(2) Požiadavku ustanoveného vzdelania na prevádzkovanie strážnej služby spĺňa osoba, ktorá má aspoň úplné stredné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie.
(3) Požiadavku ustanoveného vzdelania na prevádzkovanie detektívnej služby spĺňa osoba, ktorá má vysokoškolské vzdelanie v odbore právo alebo v odbore bezpečnostné služby.
(4) Nedostatok vysokoškolského vzdelania uvedeného v odseku 3 možno osobe, ktorej bol na základe absolvovania obsahovo ucelenej časti vysokoškolského štúdia v odbore právo alebo bezpečnostné služby vydaný diplom, vysvedčenie o štátnej skúške a priznaný titul „bakalár“, alebo osobe, ktorá má vysokoškolské vzdelanie v inom odbore ako právo alebo bezpečnostné služby, ak tieto osoby vykonávali prax v odbore právo alebo bezpečnostnú prax najmenej desať rokov a čas od skončenia vykonávania tejto praxe nie je dlhší ako päť rokov, nahradiť vykonaním kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou vymenovanou ministrom vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „minister“). Žiadosť o vykonanie kvalifikačnej skúšky podáva osoba písomne Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“). V žiadosti o vykonanie kvalifikačnejskúšky osoba uvedie meno, priezvisko, titul, rodné číslo a miesto trvalého pobytu. K žiadosti pripojí osvedčený odpis dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní, potvrdenie o vykonávaní praxe v odbore právo alebo bezpečnostnej praxe a doklad o zaplatení paušálnej sumy nákladov na vykonanie skúšky.