peter.smrcak
12.02.10,15:18
DD,

potreboval by som poradit. Budem mat jednu stranku kde si budete moct kupit clenstvo. Napr za 30€ na pol roka. Ked si niekto objedna clenstvo, teda zakupi tu sluzbu, ja musim mu vystavit/poslat fakturu??

Nerozumiem tomu lebo ja som si prednedavnom z rochettheme kupil tiez clenstvo a neprislo mi nic. Len som cez paypal zaplatil na pol roka a to bolo vsetko.

Ako to je? A platim nejake dane, musim to uctovat a musim mat na to zivnost??

Dakujem velmi pekne.
Peter.
profesional
12.02.10,22:28
Ono sa to cele riadi legislativou tej krajiny kde je firma registrovana. To kde si sa registroval sa riadi pravom niektorej z krajin s angloamerickym pravnym systemom. Tam je dokladom o danovom naklade v prvom rade doklad o platbe. U nas to tak bohuzial nie je. Cize je jednoznacne, ze podla nasho prava budes povinny vystavovat fakturu. Avsak odporucam to robit tak ze system vygeneruje automaticky predfakturu - ta podla zakona nemusi mat razitko, nemusi byt podpisana a nema stanovenu formu, ma stanovene len nalazitosti. A potom ked ti zaplatia tak od kedy ti pride platba mas 15 dni na to aby si vystavil normalnu fakturu a poslal ju postou.
marjankaj
12.02.10,22:54
Ono sa to cele riadi legislativou tej krajiny kde je firma registrovana. To kde si sa registroval sa riadi pravom niektorej z krajin s angloamerickym pravnym systemom. Tam je dokladom o danovom naklade v prvom rade doklad o platbe. U nas to tak bohuzial nie je. Cize je jednoznacne, ze podla nasho prava budes povinny vystavovat fakturu. Avsak odporucam to robit tak ze system vygeneruje automaticky predfakturu - ta podla zakona nemusi mat razitko, nemusi byt podpisana a nema stanovenu formu, ma stanovene len nalazitosti. A potom ked ti zaplatia tak od kedy ti pride platba mas 15 dni na to aby si vystavil normalnu fakturu a poslal ju postou.
Podľa akého zákona?
marjankaj
12.02.10,22:58
DD,

potreboval by som poradit. Budem mat jednu stranku kde si budete moct kupit clenstvo. Napr za 30€ na pol roka. Ked si niekto objedna clenstvo, teda zakupi tu sluzbu, ja musim mu vystavit/poslat fakturu??

Nerozumiem tomu lebo ja som si prednedavnom z rochettheme kupil tiez clenstvo a neprislo mi nic. Len som cez paypal zaplatil na pol roka a to bolo vsetko.

Ako to je? A platim nejake dane, musim to uctovat a musim mat na to zivnost??

Dakujem velmi pekne.
Peter.
Že by si našiel inšpiráciu tu?:---
http://www.porada.sk/t123235-problem-s-web-strankou-basne-portal.html
peter.smrcak
13.02.10,10:30
Že by si našiel inšpiráciu tu?:---
http://www.porada.sk/t123235-problem-s-web-strankou-basne-portal.html

ehehhe, tak o tom som ani nepocul, sranda jak ludia lahko naletia a este aj zaplatia.

Ale ja nemam v plane ludi klamat takze diky za inspiraciu :)

[QUOTE=profesional] Dakujem, pomohlo mi to. Takze ked si niekto z ameriky objedna clenstvo na mojej stranke ja mu musim poslat tu fakturu :) No parada.

Este sa chcem opytat, ked si tam dam len donation, to je dobrovolna platba a vtedy nemusim nic fakturovat, uctovat... tak?
lpopi
14.02.10,08:47
Nekupuj žiadne členstvo ...
marjankaj
14.02.10,08:56
Nekupuj žiadne členstvo ...

On predáva, nekupuje.:eek:
nuccky
19.01.12,18:40
Chcel by som sa spytat este na tu fakturu. Je ozaj povinne, ak si napr. niekto na stranke kupi kredity (cez kartu, sms platbou) za ktore moze napriklad posuvat inzeraty vyssie, ze ja mu musim poslat fakturu?
Ved napr. co viem, tak pri kupe "Pluska" na pokeci, zaplatim kartou za to aby som videl archiv a nikdy mi ziadna faktura nedosla. takisto niekde s referatmi alebo s diplomovkami som platil cez sms za stiahnutie suboru a nikdy mi faktura nedosla. Tak ako to je?
Za dalsie ak by som ju vystavil a neposlal, ako by niekto vedel, ze som ju ozaj neposlal (ak by sa zakaznici nestazovali, ze im nedochadzaju :) *) ale kvoli jednemu euru vystavovat fakturu a posielat ju v papierovej forme...
Dakujem
avalik
19.01.12,18:57
Ak chces od niekoho prijimat poplatky musis mat zivnost:

Živnosť
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

(cely zakon tu dole na stranke porady)

tiež si preštuduj dokumenty na tejto stranke: http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie
(je tam aj zoznam volnych zivnosti, kde si vyhladas potrebne zivnosti pre tvoje podnikanie)

dalej treba zvazit ci chces byt SZCO alebo sro
a tiez konzultovat s uctovnickou, ktora ti poradi co a ako - lebo je toho straaaaasne vela a vela zakonnych povinnosti
nuccky
19.01.12,19:26
ano, mal by som bud zivnost alebo sro. Ide mi o to, ze ako je to s fakturami, ci je povinne ich posielat aj za poplatok za sluzbu na stranke ako som pisal vyssie, bo z mojej skusenosti mi vychadza, ze nie a tu hore pisu, ze je to povinne zo zakona.
avalik
19.01.12,20:31
ano, mal by som bud zivnost alebo sro. Ide mi o to, ze ako je to s fakturami, ci je povinne ich posielat aj za poplatok za sluzbu na stranke ako som pisal vyssie, bo z mojej skusenosti mi vychadza, ze nie a tu hore pisu, ze je to povinne zo zakona.

odporucam prestudovat (citujem, len niektoré ustanovenia):

zákon č. 250/2007 Z.z.o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov
§ 1
Predmet a rozsah úpravy

(1) Tento zákon upravuje práva spotrebiteľov a povinnosti výrobcov, predávajúcich, dovozcov a dodávateľov, pôsobnosť orgánov verejnej správy v oblasti ochrany spotrebiteľa, postavenie právnických osôb založených alebo zriadených na ochranu spotrebiteľa (ďalej len "združenie") a označovanie výrobkov cenami.

(2) Tento zákon sa vzťahuje na predaj výrobkov a poskytovanie služieb, ak k plneniu dochádza na území Slovenskej republiky alebo ak plnenie súvisí s podnikaním na území Slovenskej republiky.

....

§ 16

(1) Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku alebo o poskytnutí služby, v ktorom je uvedené
a) obchodné meno a sídlo predávajúceho, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby,
b) adresa prevádzkarne,
c) dátum predaja,
d) názov a množstvo výrobku alebo druh služby,
e) cena jednotlivého výrobku alebo služby a celková cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.

zákon č. 108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji

§ 9
Zmluvy uzavierané na diaľku

(1) Zmluva uzavieraná na diaľku je zmluva, ktorú uzaviera predávajúci a spotrebiteľ na zásielkový predaj tovaru alebo na poskytnutie služby na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresovaný list, adresovaná tlačovina, neadresovaná tlačovina, ponukový katalóg, inzercia v tlači s formulárom objednávky, automatické telefónne zariadenie, telefón, videofón, fax, videotex (mikropočítač a televízna obrazovka) s klávesnicou alebo obrazovkou reagujúcou na dotyk, rozhlas, televízia pri predaji cez telefón alebo elektronická pošta.

zákon č. 22/2004 Z.z. o elektronickom obchode a o zmene a doplnení zákona č. 128/2002 Z.z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 284/2002 Z.z.

§ 2
Definície pojmov

Na účely tohto zákona sa rozumie

a) službou informačnej spoločnosti služba poskytovaná na diaľku počas spojenia elektronických zariadení elektronickou komunikačnou sieťou1) spravidla za úhradu na žiadosť príjemcu služby informačnej spoločnosti, najmä komerčná komunikácia, spracovanie, prenos, uchovávanie, vyhľadávanie alebo zhromažďovanie dát a elektronická pošta okrem osobnej elektronickej pošty; službou informačnej spoločnosti nie sú rozhlasové a televízne vysielanie vrátane teletextu, hlasové telefonické služby, telefaxové služby a služby, ktorých obsah vylučuje ich poskytovanie na diaľku,

a samozrejme ešte: zakon o dani z prijmov, zakon o uctovnictve, zakon o DPH, obciansky zakonnik, obchodny zakonnik, .........
nuccky
19.01.12,20:46
Dakujem :)