danka28
12.02.10,16:45
Ahojte Poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o radu pri účtovaní úveru, viem, že tu toho je už popísaného veľa ohľadom úverov, ale nenašla som nič podobné čo potrebujem ja.
Máme úver v jednej komerčnej banke, dlhodobý úver. Teraz mi prišiel prvý výpis a neviem sa dopátrať "logiky" na ňom. Z bežného účtu nám stiahli úroky ( presne sa to volá autom. zaúčt. DB úrokov ) vo výške 1300 €. Potom mi prišiel výpis z úverového účtu kde mám poč. stav k 30.11.2009 105 000 €, pohyby na účte: aut. zaúčt. DB úrokov 1300€, konečný stav k 31.12.2009 105 000 €.
Dole na výpise je rekapitulácia: počet položiek:1, DT:0, KR:0.
Ako mám tomu rozumieť? Resp. ako to zaúčtovať? Ako zaúčtovať odpísané úroky z bežného účtu?
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za vaše nápady a rady.
Luci
19.02.10,11:35
Neviem, či je to presne to čo hľadáš, ale ... ja som účtovala takto:
- čerpanie úveru 379/461

Takto som účtovala, keď peniaze prišli na bankový účet, ktorý mám v agende Banka evidovaný samostatne pod názvom "Úver", pretože k nemu chodia normálne výpisy a má to svoje číslo účtu. Tiež, tak ako tebe mi chodí výpis len za účet, kde je suma čerpaného úveru.

Potom
- úver sa bral na nehnuteľnosť, takže keď prišli peniaze a bolo to v katastri už na firmu účtovala som zaradenie do majetku 042/379

Dlho sme platili len úroky z úveru a na tomto bankovom účte "Úver" som teda neúčtovala (aj keď oni tam informatívne vyčísľujú odpis tých úrokov, to je to čomu sa ty čuduješ) až do doby, kedy nezačali sťahovať aj splátku úveru. Úroky sťahovali z hlavného bankového účtu, z ktorého platíme všetko ostatné (ja to volám hlavný), takže som účtovala 562/221

Keď začali strhávať splátku úveru, keďže peniaze strhávali opäť z hlavného účtu, účtovala som 261/221 a následne, aby mi sedel aj zostatok toho bankový účtu s názvom Úver, splátku úveru som účtovala 461/221.
Tým mi sedí zostatok hlavného bankového účtu, z ktorého strháva banka peniaze a úroky a sedí mi i zostatok bankového účtu s názvom "Úver", na ktorom sa eviduje výška bankového úveru, a tým teda i zostatok na účte 461.

Ešte chcem upozorniť, že keď banka strhne DB úroky, tiež posiela k tomu samostatný bankový výpis, ktorý je však len informatívny. A to je myslím tvoj prípad, že nevieš čo s tým. Tento účet je pre banku len nejaký podúčet k tomu úverovému účtu a preto posielajú i výpis a je vždy nulový. Tiež som mala z toho na začiatku chaos.

Tak snáď som poradila.