mirkistifi
12.02.10,17:56
Prosím o radu - presťahovali sme sa do nového bytu, pôvodný sme vlastnili viac ako 5 rokov, trvalý pobyt viac ako dva roky, ale:
V zákone je podmienka trvalého pobytu aspoň dva roky BEZPROSTREDNE pred predajom - je tam toto slovo? Ak ho nepredáme hneď, ale napr. o niekoľko mesiacov a trvalý pobyt sme si už prehlásili na nový byt, platíme daň z predaja?
Moja druhá otázka, ak by sme byt prenajímali, potom chceli predať - aká je podmienka oslobodenia od platenia dane z príjmu pri predaji? :confused:

Ďakujem pekne!
hena22
12.02.10,17:07
Prosím o radu - presťahovali sme sa do nového bytu, pôvodný sme vlastnili viac ako 5 rokov, trvalý pobyt viac ako dva roky, ale:
V zákone je podmienka trvalého pobytu aspoň dva roky BEZPROSTREDNE pred predajom - je tam toto slovo? Ak ho nepredáme hneď, ale napr. o niekoľko mesiacov a trvalý pobyt sme si už prehlásili na nový byt, platíme daň z predaja?
Moja druhá otázka, ak by sme byt prenajímali, potom chceli predať - aká je podmienka oslobodenia od platenia dane z príjmu pri predaji? :confused:

Ďakujem pekne!

Keď ste vlastnili byt viac ako 5 rokov, netreba sledovať trvalý pobyt - predaj je oslobodený.
Ak ho dočasne prenajmete, nesmiete ho zaradiť do obchodného majetku aby bol predaj oslobodený.
mysimis
12.02.10,17:08
Podľa §9 zákona o dani z príjmov na Vás platí odst.1 bísmeno b a ten hovorí:
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku
To, že budete dávať byt do nájmu nemá vplyv na daňovú povinnosť pri predaji bytu.
mirkistifi
12.02.10,17:14
krásne ďakujem!!!
Mariana42
16.02.10,06:02
Dobrý deň Poraďáci,

chcela by som sa opýtať: známa predáva byt- lenže! nevlastní ho 5 rokov a nebola prihlásená na trvalý pobyt na mestskom úrade /aj keď v skutočnosti 4 roky v tom byte mala trvalý pobyt!!!/ . V tomto prípade podľa mňa nemá nárok na oslobodenie od dane, mám pravdu?
Vlastne ako sa preukazuje skutočnosť, že niekto má trvalý pobyt v byte? Asi tam niečo ako čestné prehlásenie neprichádza do úvahy ?

Ďakujem za Vaše názory

M.
Mária27
16.02.10,06:46
Trvalý pobyt je evidovaný obcou, ktorá mu potvrdenie nedá, ak nebol na trvalý pobyt prihlásený. Kde má evidovaný trvalý pobyt počas tých 4 rokov?
Aj keď v byte trvalo býval, ak si tam nenahlásil trvalý pobyt - nemá ho tam, podľa zákona si mal nahlásiť aspoň prechodný pobyt.
Mariana42
16.02.10,08:56
Trvalý pobyt je evidovaný obcou, ktorá mu potvrdenie nedá, ak nebol na trvalý pobyt prihlásený. Kde má evidovaný trvalý pobyt počas tých 4 rokov?
Aj keď v byte trvalo býval, ak si tam nenahlásil trvalý pobyt - nemá ho tam, podľa zákona si mal nahlásiť aspoň prechodný pobyt.

Počas 4 rokov bol evidovaný u rodičov - vlastne od narodenia. Presťahoval sa do iného mesta - do svôjho bytu, kde bol aj zamestnaný, len sa neprihlásil na trvalý pobyt- teda má smolu.

Veľmi som vďačná za odpoveď.

M.