maurer2
12.02.10,21:11
Ako a preco vlastne podat rocne zuctovanie zo zahranicia ked som zamestnanec v inom state a odvadzam dane tam, na slovensku som odrobil prvych 6 mesiacov roku a zvysok uz vonku na riadnu zamestnanecku prac.zmluvu. Budu ma nahanat z danoveho ak by som nepodal na SK zuctovanie za minuly rok ?
ego.mc
12.02.10,21:01
Asi ti ide o podanie daňového priznania.
Áno, DÚ ťa môže naháňať, lebo aj keď si robil v zahraničí, si povinný doma podať daňové priznanie.
Mimochodom, keďže s Rakúskom máme zmluvu o vyňatí príjmov, je pravdepodobné, že sa ti daň zaplatená na Slovensku vráti.
Marína
12.02.10,21:34
Ako a preco vlastne podat rocne zuctovanie zo zahranicia ked som zamestnanec v inom state a odvadzam dane tam, na slovensku som odrobil prvych 6 mesiacov roku a zvysok uz vonku na riadnu zamestnanecku prac.zmluvu. Budu ma nahanat z danoveho ak by som nepodal na SK zuctovanie za minuly rok ?
Je to z toho titulu, že každá fyzická osoba(daňovník) je niekde na tejto zemeguli povinný priznať všetky svoje príjmy(celosvetové) v jednom štáte, t. z. ak mal prímy v rôznych štátoch, v nich zdaní jednotlivo len tie príjmy, ktoré na ich území dosiahol a v štáte, ktorého je rezidentom(daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou) všetky dosiahnuté príjmy prizná a zdaní. Samozrejme, môže si daň, odvedenú v inom štáte započítať alebo príjmy vyňať, priznať ich však musí. Zápočet dane alebo vyňatie príjmov závisí od toho, na čom sa štát, v ktorom si rezident, uzniesol s jednotlivými štátmi v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia.
Či ťa DU môže a aj bude "naháňať" sa môžeš presvedčiť, ak si prečítaš Zák. 76/2007 Z. z. o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní a o ....... (http://www.porada.sk/396568-post22.html) , ktorý nadobudol účinnosť 1. marca 2007.