basha_V
12.02.10,20:16
dobry den poradaci, mam takyto problem:

problem c.1:
zivnostnik mal v prenajme priestory na podnikanie, pocas roka bola zalozena SROcka a zmluva o prenajme bola prerobena na nu. ale stala sa vec, ze prisla faktura za jeden mesiac na obe firmy - zivnost aj sro. vsetko to bolo v septembri 2009 a prislo sa na to az teraz (nepytajte sa ako je to mozne, tiez nechapem). ja som dostala za ulohu to nejak vyriesit aby sa nemuseli uhradit obe. (na zivnost je uhradena, na sro este nie).
neviete nahodou niekto poradit co s tym ? :confused:

problem c.2:
mozem dat do januara 2010 fakturu z novembra 2009? nevadi to? lebo dph 2009 je uz uzavreta.. tak by som to dala az teraz.


DAKUJEM za kazdu odpoved
hena22
12.02.10,19:23
Majú tie faktúry rôzne čísla? Ak áno, treba reklamovať u prenajímateľa. Platná by mala byť faktúra v súlade s nájomnou zmluvou.
Ak majú faktúry rovnaké číslo, mohol prenajímateľ opravovať "nového odberateľa".
Tak či tak, jedna z tých faktúr je navyše.
Stefan2005
12.02.10,19:28
1. požiadať prenajímateľa o storno jednej faktúry - koniec-koncom on chybne vyfakturoval jeden priestor dvom subjektom

2. ak ste dostali preukazne faktúru v tomto roku, tak áno; ak ste o nej zabudli účtovať, tak DDP
marjankaj
12.02.10,19:30
dobry den poradaci, mam takyto problem:

problem c.1:
zivnostnik mal v prenajme priestory na podnikanie, pocas roka bola zalozena SROcka a zmluva o prenajme bola prerobena na nu. ale stala sa vec, ze prisla faktura za jeden mesiac na obe firmy - zivnost aj sro. vsetko to bolo v septembri 2009 a prislo sa na to az teraz (nepytajte sa ako je to mozne, tiez nechapem). ja som dostala za ulohu to nejak vyriesit aby sa nemuseli uhradit obe. (na zivnost je uhradena, na sro este nie).
neviete nahodou niekto poradit co s tym ? :confused:

problem c.2:
mozem dat do januara 2010 fakturu z novembra 2009? nevadi to? lebo dph 2009 je uz uzavreta.. tak by som to dala az teraz.



DAKUJEM za kazdu odpoved

1.
Ako to máte ošetrené v zmluve? Postupujte podľa zmluvy.
A prečo ste to uhradili zo živnosti a nie z s.r.o.?

2.
V účtovníctve sa faktúry účtujú do obdobia s ktorým časovo súvisia, teda dáš to do roku 2009. (hlavne v podvojnom). Na DPH môžeš podať dodatočné daňové priznanie.
basha_V
13.02.10,08:54
zmluva je momentalne na dan.kontrole a nevieme dokedy tam bude :-) preto sa do nej nemozem pozriet. preco to bolo uhradene zo zivnosti nechapem ani ja, minuly rok tam bol iny uctovnik a preto tam uz asi nie je... :-)
ked poziadam o storno faktury z 2009 az teraz, musi minulorocny uctovnik prerobit dph? neda sa to nejak vyriesit cez dobropis v roku 2010?
marjankaj
13.02.10,09:19
zmluva je momentalne na dan.kontrole a nevieme dokedy tam bude :-) preto sa do nej nemozem pozriet. preco to bolo uhradene zo zivnosti nechapem ani ja, minuly rok tam bol iny uctovnik a preto tam uz asi nie je... :-)
ked poziadam o storno faktury z 2009 az teraz, musi minulorocny uctovnik prerobit dph? neda sa to nejak vyriesit cez dobropis v roku 2010?

A prečo nemáte aspoň kópiu?:eek:
Ak vyhodili toho účtovníka, tak asi nebude ochotný. Asi to ostane na tebe. Ten dobropis musíš vyriešiť sama s dodávateľom.
hena22
13.02.10,09:41
zmluva je momentalne na dan.kontrole a nevieme dokedy tam bude :-) preto sa do nej nemozem pozriet. preco to bolo uhradene zo zivnosti nechapem ani ja, minuly rok tam bol iny uctovnik a preto tam uz asi nie je... :-)
ked poziadam o storno faktury z 2009 az teraz, musi minulorocny uctovnik prerobit dph? neda sa to nejak vyriesit cez dobropis v roku 2010?


Dá sa to vyriešiť tak, že faktúra ostane v živnosti a následne sa odtiaľ v januári refakturuje na s.r.o. Tam sa ale o náklade musí interne účtovať do roku 2009. DPH bude v januári, pri refakturácii je deň dodania zhodný s dňom vystavenia. A s.r.o. uhradí na živnosť. Tým budú náklady aj financie vysporiadané.

Problém by nastal, ak živnostník nie je plátcom DPH. Vtedy by sa musel do akcie zapojiť prenajímateľ. Vystaviť dobropis pre živnostníka a vrátiť peniaze.
basha_V
13.02.10,10:34
interne zauctovat naklad do 2009 musi este minulorocny uctovnik ak to dobre chapem, kedze robi uzavierku aj dane za 2009.
a ked refakturujem na sro, nevznikne tam problem ze budu tie faktury vlastne dve? od prenajimatela aj od zivnosti.. lebo ta faktura od prenajimatela je normalne zauctovana a teraz je tam zavazok.
dalo by sa spravit tak ze prenajimatel spravi dobropis pre sro ze ten jeden mesiac a tym padom sa zrusi zavazok? bude to ok?
hena22
13.02.10,21:10
interne zauctovat naklad do 2009 musi este minulorocny uctovnik ak to dobre chapem, kedze robi uzavierku aj dane za 2009. to je jasné, dá to na nevyfakturované dodávky.
a ked refakturujem na sro, nevznikne tam problem ze budu tie faktury vlastne dve? od prenajimatela aj od zivnosti.. lebo ta faktura od prenajimatela je normalne zauctovana a teraz je tam zavazok. zaúčtovaná kedy? a VS je iný ako na živnosť?
dalo by sa spravit tak ze prenajimatel spravi dobropis pre sro ze ten jeden mesiac a tym padom sa zrusi zavazok? bude to ok? ak urobil chybu prenajímateľ, tak áno. ale skôr sa mi zdá, že prenajímateľ opravoval zo živnosti na s.r.o. a niekde zlyhala komunikácia.

Najlepšia cesta je spojiť sa s prenajímateľom a vykonzultovať si to.