Magda61
12.02.10,22:11
Dobrý deň, prosila by som o radu, je to trochu komplikované a preto je otazka dlhsia, ale ak by jej niekto porozumel a poradil, tak vopred ďakujem.
Mali sme v praci zamestnankyňu, ktorej bol vo februari 2009 priznaný čiastočný invalidný dôchodok 220,- Eur,následne bol s ňou rozviazaný pracovný pomer,bolo jej vyplatené odstupné+preplatená dovolenka.Teraz si požiadala o RZ , v ktorom si uplatní odpoč.položku do výšky DZ 3 250,-Eur. To je vsetko ok, ale u nas pracuje aj jej manzel, ktorý si chce na nu uplatnit odpočitatelnu položku - jej čast, ale myslim si ze uz nemôže, nakolko jeho manželka si ju aj ked nie celu uplatnila a jemu ako manželovi sa budu do prijmu maželky započitavat vsetky jej prijmy , a to: dôchodok 220O, podpora v nezamestnanosti cca 2000,-Eur a to je viac ako cela OP , alebo mu ten rozdiel 4025,70-3250=775,70 snád patrí, no neviem .Viem ze do jej RZ samozrejme dôchodok a podpora nejde.
JuKaS
12.02.10,21:38
Zamestnankyňa má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku na rok 4025,70 €. Aj keď si zamestnankyňa uplatnila celú nezdaniteľnú čiastku, toto nemá vplyv na uplatnenie si nezdaniteľnej časti manželovi na ňu. Len on má na manželku nárok na odpočítanie na rozdiel 4025,70 - všetky príjmy jeho manželky.
Magda61
12.02.10,21:45
Dakujem za odpoved , ved to som vlastne chcela , ved jej príjmy presahuju 4025,70 a to znamena , ze si na manželku vlastne nic neuplatní, teda v prípade ak sa u manžela zapocitavaju vsetky prijmy manzelky , ktoré som spominala- podpora, PN ,inv.dôchodok
veronikasad
12.02.10,21:48
Dakujem za odpoved , ved to som vlastne chcela , ved jej príjmy presahuju 4025,70 a to znamena , ze si na manželku vlastne nic neuplatní, teda v prípade ak sa u manžela zapocitavaju vsetky prijmy manzelky , ktoré som spominala- podpora, PN ,inv.dôchodok
Pokial vlastný príjem manželky presahuje sumu 4025,70 €, manžel si nemôže uplatniť NČZD na manželku.
Magda61
12.02.10,21:59
dakujem, ale zasa sa pytam ci do prijmu manzelky okrem prijmov zo zavislej cinnosti pripocitavam PN, inv.dôchodok a podporu v nezamestnanosti, si myslimze ano, a tym padom jej prijem vysoko presahuje celu odpocitatelnu položku
veronikasad
12.02.10,22:02
dakujem, ale zasa sa pytam ci do prijmu manzelky okrem prijmov zo zavislej cinnosti pripocitavam PN, inv.dôchodok a podporu v nezamestnanosti, si myslimze ano, a tym padom jej prijem vysoko presahuje celu odpocitatelnu položku
Magda, ak si dáš do vyhladávania vlastný príjem manželky - mnohokrát rozoberaný na PORADe - zistíš, že vlastným príjmom manželky o.i. je aj dávka v nezamestnanosti, invalidný dôchodok aj nemocenské.
Xanti
12.02.10,22:02
dakujem, ale zasa sa pytam ci do prijmu manzelky okrem prijmov zo zavislej cinnosti pripocitavam PN, inv.dôchodok a podporu v nezamestnanosti, si myslimze ano, a tym padom jej prijem vysoko presahuje celu odpocitatelnu položku
Ano je to tak. Pripočítavaš tieto príjmy a manžel vašej pracovníčky si už nemôže nič uplatniť. Možno o rok. :D
Magda61
12.02.10,22:11
a znova dakujem , som sa iba dnes zaregistrovala, ale trochu mi trvalo ako to tu funguje, ale som sa nesklamala, lebo Ste mi všetci potvrdili to, co som si myslela, len nas pracovník ma trochu vytočil , lebo si narokoval odpočet na manzelku a ja som mu tvrdila opak, ale on na to ze na" Urade práce mu povedali ze má nárok", tak ma zneistil.Este raz dakujem
veronikasad
12.02.10,22:14
a znova dakujem , som sa iba dnes zaregistrovala, ale trochu mi trvalo ako to tu funguje, ale som sa nesklamala, lebo Ste mi všetci potvrdili to, co som si myslela, len nas pracovník ma trochu vytočil , lebo si narokoval odpočet na manzelku a ja som mu tvrdila opak, ale on na to ze na" Urade práce mu povedali ze má nárok", tak ma zneistil.Este raz dakujem
Prepáč, nevšimla som si dátum registrácie. Na úrade práce toho narozprávajú ...
Magda61
12.02.10,22:27
aj tak som rada , ze som si potvrdila pravdu, takze mu nakazem nech mi prinesie vsetky jej prijmy a mu to vysvetlim, ale hoci ak by u nas predtym nepracovala a ja by som ju osobne nepoznala, tak neviem ci by som az tak zistovala jej príjem, zato je to zvlastne, ze manželky nemusia dokladovat prijem, staci prehlasenie manžela v žiadosti o zučtovanie.ved kazda mzdova učtovnička nema tolko času aby patrala po pravde .
veronikasad
12.02.10,22:31
aj tak som rada , ze som si potvrdila pravdu, takze mu nakazem nech mi prinesie vsetky jej prijmy a mu to vysvetlim, ale hoci ak by u nas predtym nepracovala a ja by som ju osobne nepoznala, tak neviem ci by som az tak zistovala jej príjem, zato je to zvlastne, ze manželky nemusia dokladovat prijem, staci prehlasenie manžela v žiadosti o zučtovanie.ved kazda mzdova učtovnička nema tolko času aby patrala po pravde .
Veľa času nemá, ak to nestihne do pondelka, vydaj mu potvrdenie o zdanitelnej mzde a nech si DP robí sám.
Zaujímalo by ma, akú sumu (za ktorú je sám zodpovedný), by manžel napísal do žiadosti o RZD ako vlastný príjem manželky.
Magda61
12.02.10,23:12
Sám by nenapisal nič, pretože u nas je taky blby zvyk, ze ziadosti vypisujem ja a zamestnanci ich iba podpisu , viem je to nespravne aj som to chcela zrusit , ale je nas malo, tak je to v pohode, len potom o to ťažšie presvedčím niekoho, ak si myslí že ma na niečo nárok, potom pozerá na mňa, akoby som ja bola tá zlá, čo mu to nechce priznať.
ada159
12.02.10,23:21
Je mi to dobre známe, ty sa potráp a oni to ocenia
Magda61
12.02.10,23:26
Díky, je to tak! " ocenia", ahoj
mondes
15.02.10,08:36
Dobrý deň, prosím o radu. Manžel SZČO si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá v r. 2009 od 1.1. do 30.6.2009 poberala dávku v nezamestnanosti a do konca roka bola evidovaná na UP.Zároveň počas roka mala príjem z poisťovníctva. Ten príjem mala cca. 2100 eur, ale následkom krízy jej poistenci zmluvy o poistení rušili. Tým pádom jej finančná spoločnosť za každú zrušenú zmluvu stornovala províziu. Potrebuje potvrdenie o príjme k DP, ale keďže prerušila kontakty s FS, nemá od koho to potvrdenie pýtať. Vraj má iba výpis, kde je FS posielala provízie a následne stornovala. Môže priložiť takýto výpis ako doklad k vlastnému príjmu manželky? Alebo čo má robiť? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
15.02.10,08:39
Dobrý deň, prosím o radu. Manžel SZČO si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá v r. 2009 od 1.1. do 30.6.2009 poberala dávku v nezamestnanosti a do konca roka bola evidovaná na UP.Zároveň počas roka mala príjem z poisťovníctva. Ten príjem mala cca. 2100 eur, ale následkom krízy jej poistenci zmluvy o poistení rušili. Tým pádom jej finančná spoločnosť za každú zrušenú zmluvu stornovala províziu. Potrebuje potvrdenie o príjme k DP, ale keďže prerušila kontakty s FS, nemá od koho to potvrdenie pýtať. Vraj má iba výpis, kde je FS posielala provízie a následne stornovala. Môže priložiť takýto výpis ako doklad k vlastnému príjmu manželky? Alebo čo má robiť? Ďakujem za odpoveď.
Ako jej boli vyplácané príjmy ? Vlastným príjmom manželky, ktorá má príjmy podľa § 6 sú skutočne vyplatené príjmy v danom kal. roku.
Magda61
15.02.10,13:21
SZČO nemusi dokladovať príjem manželky k DP, ale bude ho musieť dokladovať pri kontrole z DU, a preto je namieste aby všetky príjmy manželky mal zdokladované už teraz.
mondes
16.02.10,12:42
Ako jej boli vyplácané príjmy ? Vlastným príjmom manželky, ktorá má príjmy podľa § 6 sú skutočne vyplatené príjmy v danom kal. roku.

Ona uzatvárala životné poistky. Provízie jej chodili na účet. Za každú zrušenú zmluvu jej províziu stornovali. Takže čistý zisk má cca.1000 eur. Nemôže doložiť výpis z účtu ako doklad k DP? Iný papier asi nezoženie. A keď si chce manžel na ňu uplatniť NČ(inak mu vychádza daň), tak tento príjem by mala nejako zdokladovať, keďže bola zaregistrovaná na DU. Nemá ani dohodu o vykonaní práce. Vďaka.
faloo
16.02.10,14:58
pekny den,
ja by som sa chcel spytat:
manzelka je na doktorandskom studiu, kde dostava stipendium..
je toto stipendium povazovane za prijem alebo nie?
mozem si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku?
na jednom danovom mi povedali ze ano na druhom ze nie...
tak dakujem pekne vsetkym co mi napisu
uct2007
16.02.10,15:13
Doktorandské štipendium sa do príjmov počíta.
Podľa môjho názoru si na manželku môžeš uplatniť odpočítateľnú položku, ale takto: ako rozdiel medzi 4025,70 a vyplateným doktorandským štipendiom, ten rozdiel si môžeš uplatniť.
mondes
16.02.10,22:27
Ako jej boli vyplácané príjmy ? Vlastným príjmom manželky, ktorá má príjmy podľa § 6 sú skutočne vyplatené príjmy v danom kal. roku.

Príjmy jej boli vyplácané na účet. Pri každej zrušenej poistke musela tú províziu vrátiť. Má k dispozícii len výpis z účtu. Prosím, poradíte mi?
jacekova
16.02.10,22:37
Príjmy jej boli vyplácané na účet. Pri každej zrušenej poistke musela tú províziu vrátiť. Má k dispozícii len výpis z účtu. Prosím, poradíte mi?

Príjem manželky je teda ten, ktorý jej prišiel na účet za celý rok. Výpis z banky sa k DP neprikladá. Na strane 2 DP sa len vyplní meno+priezvisko manželky, jej rodné číslo a vlastný príjem a počet mesiacov. žiadna príloha. Toto je akési "čestné prehlásenie",koľko manželka zarobila....

a potom si manžel uplatní Nč na manželku 4025,70-vlastný príjem manželky (ak dosiahol základ dane do 31489,92€, t.j. riadok 36 DP FO typ B). Ak dosiahne vyšší ZD, postupuje sa už inak.
mondes
16.02.10,22:50
Rozumiem, ale ona uzatvárala životné poistky, za ktoré jej platili provízie na účet. Ale časom jej klienti poistky zrušili a províziu musela vrátiť. To všetko v priebehu roka 2009. Do príjmu započítam len ten zvyšok? Aký doklad doložím k manželovmu DP? Vďaka.
jacekova
16.02.10,23:07
Rozumiem, ale ona uzatvárala životné poistky, za ktoré jej platili provízie na účet. Ale časom jej klienti poistky zrušili a províziu musela vrátiť. To všetko v priebehu roka 2009. Do príjmu započítam len ten zvyšok? Aký doklad doložím k manželovmu DP? Vďaka.

do vlastného príjmu manželky sa započítava "hrubý"príjem, nie príjem znížený o výdavky, čiže ja by som tam dala vyplatené provízie v hrubej sume (neznížené o zrušené provízie) a ako doklad k manželovmu DP netreba nič. Treba si len pri svojej kopii DP nechať manželkine výpisy z banky,aby to mohol manžel vydokladovať v prípade daň.kontroly.
jacekova
16.02.10,23:11
Doktorandské štipendium sa do príjmov počíta.
Podľa môjho názoru si na manželku môžeš uplatniť odpočítateľnú položku, ale takto: ako rozdiel medzi 4025,70 a vyplateným doktorandským štipendiom, ten rozdiel si môžeš uplatniť.


ak ide o štipendium pri sústavnej príprave na povolanie, tak to sa do vlastného príjmu manželky NEZAPOČÍTAVA.
uct2007
17.02.10,05:53
ak ide o štipendium pri sústavnej príprave na povolanie, tak to sa do vlastného príjmu manželky NEZAPOČÍTAVA.

Citujem:

do vlastných príjmov sa sa nezapočítavajú tieto príjmy :
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť
- štátne sociálne dávky (prídavky na deti, rodičovský príspevok,vianočný príspevok, príspevok na pohreb, príspevky pri narodení detí atď.
- štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie (to znamená, že napr. DOKTORANDSKÉ ŠTIPENDIUM SA DO PRÍJMOV POČÍTA
(koniec citácie zo Mzd.účtovníčky č.4/2009)
jacekova
17.02.10,08:41
Citujem:

do vlastných príjmov sa sa nezapočítavajú tieto príjmy :
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť
- štátne sociálne dávky (prídavky na deti, rodičovský príspevok,vianočný príspevok, príspevok na pohreb, príspevky pri narodení detí atď.
- štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie (to znamená, že napr. DOKTORANDSKÉ ŠTIPENDIUM SA DO PRÍJMOV POČÍTA
(koniec citácie zo Mzd.účtovníčky č.4/2009)


Asi máte zlé info, lebo CITUJEM z najnovšej knihy J.Mihála (október 2009) Daňové a odvodové tipy str.20:

Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava len príjem:
-štipendium pri sústavnej príprave na povolanie
mondes
17.02.10,08:43
do vlastného príjmu manželky sa započítava "hrubý"príjem, nie príjem znížený o výdavky, čiže ja by som tam dala vyplatené provízie v hrubej sume (neznížené o zrušené provízie) a ako doklad k manželovmu DP netreba nič. Treba si len pri svojej kopii DP nechať manželkine výpisy z banky,aby to mohol manžel vydokladovať v prípade daň.kontroly.

Takže potom keď mala hrubý príjem cca 2100 eur má si podať aj sama DP A? Lebo v konečnom dôsledku ten príjem taký nebol.
jacekova
17.02.10,08:48
Takže potom keď mala hrubý príjem cca 2100 eur má si podať aj sama DP A? Lebo v konečnom dôsledku ten príjem taký nebol.

príjmy z provízií mala podľa mňa podľa §6, takže typ B
uct2007
17.02.10,08:49
Asi máte zlé info, lebo CITUJEM z najnovšej knihy J.Mihála (október 2009) Daňové a odvodové tipy str.20:

Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava len príjem:
-štipendium pri sústavnej príprave na povolanie

(treba si knižku kúpiť a naštudovať)

Ja verím tejto knižke čo mám ja - autorkou je Ing.Dagmar Piršelová + kolektív autorov a tam sa doslova píše, že doktorandské štipendium sa do príjmu počíta.
a ja citujem ešte raz z tejto mojej knihy:
- štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie sa do príjmu nezapočítava,ale
doktorandské štipendium sa do príjmov počíta

howgh:)
karpis
17.02.10,08:50
do vlastného príjmu manželky sa započítava "hrubý"príjem, nie príjem znížený o výdavky, čiže ja by som tam dala vyplatené provízie v hrubej sume (neznížené o zrušené provízie) a ako doklad k manželovmu DP netreba nič. Treba si len pri svojej kopii DP nechať manželkine výpisy z banky,aby to mohol manžel vydokladovať v prípade daň.kontroly.
Ja by som povedala, ze tu nejde o klasické výdavky ale o vrátenie príjmu ktorý bol vyplatený a kedže je to v jednom roku tak by som príjem manželky dala znížený o príjem za zrušené zmluvy
promont maja
17.02.10,08:52
Asi máte zlé info, lebo CITUJEM z najnovšej knihy J.Mihála (október 2009) Daňové a odvodové tipy str.20:

Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava len príjem:
-štipendium pri sústavnej príprave na povolanie
Nebolo by vhodnejšie citovať literu zákona ... aj keď si všetci vážime Ing. Jozefa Mihála a rozhodne patrí medzi expertov v tejto oblasti ... ?
mondes
17.02.10,08:59
Dobrý deň, prosím o radu. Manžel SZČO si chce uplatniť NČ na manželku, ktorá v r. 2009 od 1.1. do 30.6.2009 poberala dávku v nezamestnanosti a do konca roka bola evidovaná na UP.Zároveň počas roka mala príjem z poisťovníctva. Ten príjem mala cca. 2100 eur, ale následkom krízy jej poistenci zmluvy o poistení rušili. Tým pádom jej finančná spoločnosť za každú zrušenú zmluvu stornovala províziu. Potrebuje potvrdenie o príjme k DP, ale keďže prerušila kontakty s FS, nemá od koho to potvrdenie pýtať. Vraj má iba výpis, kde je FS posielala provízie a následne stornovala. Môže priložiť takýto výpis ako doklad k vlastnému príjmu manželky? Alebo čo má robiť? Ďakujem za odpoveď.

Ďakujem za Vaše názory, ale predsa len, ak by sa ešte niekto vyjadril. Vďaka.
Dana 22
17.02.10,08:59
Citujem:

do vlastných príjmov sa sa nezapočítavajú tieto príjmy :
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť
- štátne sociálne dávky (prídavky na deti, rodičovský príspevok,vianočný príspevok, príspevok na pohreb, príspevky pri narodení detí atď.
- štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie (to znamená, že napr. DOKTORANDSKÉ ŠTIPENDIUM SA DO PRÍJMOV POČÍTA
(koniec citácie zo Mzd.účtovníčky č.4/2009)

Ja teda môžem materskú započítať do príjmu manželky,pretože nepatrí do sociálnych dávok.

Okrem toho, že si manžel doktorandky uplatní odpočítateľnú položku (4 025,70 €- štipendium - materská), môže si ona podať vlastné DP za účelom vrátenia dane lebo jej príjmy nepresiahli 2012,85 €?
Musí vo svojom DP uviesť okrem štipendia aj príjem z materskej? Ak áno, kde to zapíše?
Tweety
17.02.10,09:02
Ja teda môžem materskú započítať do príjmu manželky,pretože nepatrí do sociálnych dávok.

Okrem toho, že si manžel doktorandky uplatní odpočítateľnú položku (4 025,70 €- štipendium - materská), môže si ona podať vlastné DP za účelom vrátenia dane lebo jej príjmy nepresiahli 2012,85 €? Áno
Musí vo svojom DP uviesť okrem štipendia aj príjem z materskej? Nie, neuvádza. Ak áno, kde to zapíše?
Odpovede v texte.
Anja111
17.02.10,09:04
Nebolo by vhodnejšie citovať literu zákona ... aj keď si všetci vážime Ing. Jozefa Mihála a rozhodne patrí medzi expertov v tejto oblasti ... ?
Pre DRAKov:
príspevok č. 113
http://www.porada.sk/t44602-p12-vlastny-prijem-manzelky-co-vsetko-sa-don-zapocitava.html
Anja111
17.02.10,09:12
pekny den,
ja by som sa chcel spytat:
manzelka je na doktorandskom studiu, kde dostava stipendium..
je toto stipendium povazovane za prijem alebo nie?
mozem si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku?
na jednom danovom mi povedali ze ano na druhom ze nie...
tak dakujem pekne vsetkym co mi napisu


ak ide o štipendium pri sústavnej príprave na povolanie, tak to sa do vlastného príjmu manželky NEZAPOČÍTAVA.
... ak sa jedná o dennú formu doktorandského štúdia.
mondes
17.02.10,10:46
Prosím Vás poraďte mi, neviem akú výšku vlastného príjmu manželky mám uviesť k manželovmu DP, keď manželka uzatvárala životné poistky, mala za to províziu. Počas roka ale jej klienti provízie rušili, províziu musela vrátiť. Mám uviesť celú výšku prijmu, alebo poníženú o vrátené provízie? A ako to zdokladujem, keď manželka už nemá žiadny kontakt na tú finančnú spoločnosť. Ďakujem Vám za odpovede.
mondes
17.02.10,12:58
Prosím Vás, nikto sa s tým ešte nestretol? Vďaka.
jacekova
17.02.10,14:56
Ja verím tejto knižke čo mám ja - autorkou je Ing.Dagmar Piršelová + kolektív autorov a tam sa doslova píše, že doktorandské štipendium sa do príjmu počíta.
a ja citujem ešte raz z tejto mojej knihy:
- štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie sa do príjmu nezapočítava,ale
doktorandské štipendium sa do príjmov počíta

howgh:)


vo viacerých zdrojoch som našla, že štipendium, ak je dennou formou dokt.štúdia sa do vlastného príjmu manželky NEZAPOČÍTAVA.
Napr. aj www.finance.sk sa píše:


Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa:


daňový bonus podľa § 33 zákona o dani z príjmu fyzických osôb,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štátne sociálne dávky
štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

Takže čomu veriť???:rolleyes:
uct2007
17.02.10,15:08
vo viacerých zdrojoch som našla, že štipendium, ak je dennou formou dokt.štúdia sa do vlastného príjmu manželky NEZAPOČÍTAVA.
Napr. aj www.finance.sk (http://www.finance.sk) sa píše:


Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa:


daňový bonus podľa § 33 zákona o dani z príjmu fyzických osôb,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štátne sociálne dávky
štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

Takže čomu veriť???:rolleyes:

A to by som aj ja rada vedela, pretože tu pred sebou mám,čo som si vytlačila, čo teraz odcitujem:
"Čo je vlastný príjem manželky (manžela) pre účely zníženia základu dane, rieši § 11 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. V zmysle tohoto ustanovenia vlastným príjmom možno rozumieť akýkoľvek hrubý príjem manželky (manžela)bez ohľadu na to,či tento príjem je alebo nie je predmetom dane, či podlieha dani, alebo je od dane oslobodený. Vlastným príjmom je napr.príjem zo ZČ, podpora v nezamestnanosti, starobný dôchodok, ID, materské, nemocenské dávky,(a tu sa doslova píše toto) doktorandské štipendium dennej formy doktorandského štúdia

Podľa druhej časti uvedeného ods.5 do vlastného príjmu sa nezahŕňajú: štátne sociálne dávky, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť - štipendium sústavne sa pripravujúcich na budúce povolanie, daňový bonus.

To, že sa doktorandské štipendium počíta do manželkinho príjmu som našla vo viacerých odpovediach tu na nete.

No a teraz, kde je tá pravda ?? Slovák chudák - "fčul budz múdry"...:)keď jeden má názor taký a druhý onaký ?
veronikasad
17.02.10,15:12
jacekova
17.02.10,16:21
Doktorandské štúdium je vysokoškolské štúdium tretieho stupňa a nepovažuje sa za sústavnú prípravu na povolanie

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&ved=0CAcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.zakon.sk%2FMain%2FlwDefault.a spx%3FTemplate%3D~%2FMain%2FlwTArticles.ascx%26phC ontent%3D~%2FMain%2FlwArticleShow.ascx%26LngID%3D0 %26CatID%3D86%26ArtID%3D9424&rct=j&q=doktorandsk%C3%A9+%C5%A1t%C3%BAdium+s%C3%BAstavn %C3%A1+pr%C3%ADprava+na+povolanie&ei=3wZ8S-WrJ4-wnQO_u73GBA&usg=AFQjCNFtt83Y3X7Sz3bM2-JGh9IpVuYJUQ (http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&ved=0CAcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.zakon.sk%2FMain%2FlwDefault.a spx%3FTemplate%3D%7E%2FMain%2FlwTArticles.ascx%26p hContent%3D%7E%2FMain%2FlwArticleShow.ascx%26LngID %3D0%26CatID%3D86%26ArtID%3D9424&rct=j&q=doktorandsk%C3%A9+%C5%A1t%C3%BAdium+s%C3%BAstavn %C3%A1+pr%C3%ADprava+na+povolanie&ei=3wZ8S-WrJ4-wnQO_u73GBA&usg=AFQjCNFtt83Y3X7Sz3bM2-JGh9IpVuYJUQ)

Preto sa zahrňa do vlastného príjmu manželky


ale tam nikde to doslovne neni napísané.

Ja som si teda zobrala Zákon o VŠ 131/2002 a tam je napísané, že študijný program 3. stupňa je doktorandský študijný program.

To znamená, že sústavná príprava na povolanie je aj VŠ štúdium tretieho stupňa, ak je to dennou formou. Čiže doktorandské štúdium sa nezahŕňa do vlastného príjmu manželky.

tak čo je teda pravda???? tisíc výkladov na jeden problém :confused: :confused: :confused:
uct2007
17.02.10,16:31
No takto vyzerá celá naša legislatíva, jeden zákon sa prijme a vzápätí je na to novelizácia....človek ani nedôjde zo školenia domov a už je zmena.
Každý má svoj pohľad na vec a teraz je na každom,ktorý pohľad uzná za správny.
Od začiatku som vravela,že doktorandské štipendium sa počíta do príjmu manželky na uplatnenie NZDčasti ZD a ani teraz to nemením a hlavne po tom nie, ako som si to overila z viacerých zdrojov, len tým chcem povedať, že sa tu mimoriadne ťažko orientuje v týchto zákonoch.

Súhlasím, že je tisíc výkladov na jeden problém !!!!!
faloo
17.02.10,17:23
vsetkym dakujem za odpovede,aj ked nie som z toho mudry..musim suhlasit ze vyznat sa v niektorych veciach je dost zaujimave..ak by niekto este prisiel na nieco podporene zakonom rad si to precitam este raz dakujem
mondes
17.02.10,18:33
Prosím Vás poraďte mi, neviem akú výšku vlastného príjmu manželky mám uviesť k manželovmu DP, keď manželka uzatvárala životné poistky, mala za to províziu. Počas roka ale jej klienti provízie rušili, províziu musela vrátiť. Mám uviesť celú výšku prijmu, alebo poníženú o vrátené provízie? A ako to zdokladujem, keď manželka už nemá žiadny kontakt na tú finančnú spoločnosť. Ďakujem Vám za odpovede.

Prosím.
ewita888
18.02.10,07:48
mám taký blbý prípad.. pani robila u nás 6-8/09. Na konci roka sa rozviedla a jej vtedajší manžel prišiel odomňa pýtať potvrdenie o jej príjme za 2009 na odpočet. Neviem, či má naň právo.. poraďte prosím...
veronikasad
18.02.10,08:03
Dovolila som si skopírovať časť príspevku z DRAKA, nakoľko výklad (dôvodovú správu) k školskému zákonu som inde nenašla

Odkaz 8:

Zákon č. 131/2002 Z. z., § 2 ods. 5:

"(5) Vysoké školy poskytujú, organizujú a zabezpečujú vysokoškolské vzdelávanie v rámci akreditovaných študijných programov (§ 51). Študijné programy sa uskutočňujú v troch stupňoch. Študijné programy môžu spájať prvé dva stupne vysokoškolského vzdelávania do jedného celku (§ 53 ods. 3). Študijný program prvého stupňa je bakalársky študijný program. Študijné programy druhého stupňa a študijné programy spájajúce prvé dva stupne vysokoškolského vzdelávania sú magisterský študijný program, inžiniersky študijný program a doktorský študijný program. Študijný program tretieho stupňa je doktorandský študijný program."

Z toho vyplýva:

Sústavná príprava na povolanie je aj VŠ štúdium tretieho stupňa, mimo externého štúdia.

Preto doktorandské štipendium pri dennej forme doktorandského štúdia sa nezahŕňa do vlastného príjmu manželky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19-03-09 at 09:30 AM.

Týmto opravujem príspevok č. 42 a p. Mihálovi sa zverejnenie príspevku určeného len pre DRAKov ospravedlňujem.
mondes
18.02.10,08:15
Do vlastného príjmu manželky sa počíta hrubý príjem, alebo ponížený o zaplatene odvody. Vďaka.
katka50
18.02.10,08:17
Do vlastného príjmu manželky sa počíta hrubý príjem, alebo ponížený o zaplatene odvody. Vďaka.
príjem ponížený o poistné.
ewita888
18.02.10,08:26
mám taký blbý prípad.. pani robila u nás 6-8/09. Na konci roka sa rozviedla a jej vtedajší manžel prišiel odomňa pýtať potvrdenie o jej príjme za 2009 na odpočet. Neviem, či má naň právo.. poraďte prosím...
haló...neviete mi poradiť?
veronikasad
18.02.10,08:29
haló...neviete mi poradiť?
manžel nie je tvojim zamestnancom - žiadne potvrdenie o príjme bývalej manželky mu nedávaj.
faloo
18.02.10,08:47
dakujem, takze co by ste mi odporucili poziadat o odpocitatelnu polozku na manzelku alebo nie?
mondes
18.02.10,08:47
príjem ponížený o poistné.

Vďaka, ale ako si mám vysvetliť toto:

Daň z príjmu- nezdaniteľná časť na manželku
Do vlastného príjmu manželky, manžela - sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov.

Závislá činnosť(§ 5 ZDP) - započítava sa napr.
-príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem, ktorý nie je predmetom dani alebo či ide o príjem od dane oslobodený, pred a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca.......
promont maja
18.02.10,08:52
haló...neviete mi poradiť?
Máš na potvrdení jej rodné číslo, takže máš aj argument ... pripájam sa k Veronikesad a súhlasím = nič mu nedávaj.
mondes
18.02.10,08:57
Vďaka, ale ako si mám vysvetliť toto:

Daň z príjmu- nezdaniteľná časť na manželku
Do vlastného príjmu manželky, manžela - sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov.

Závislá činnosť(§ 5 ZDP) - započítava sa napr.
-príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem, ktorý nie je predmetom dani alebo či ide o príjem od dane oslobodený, pred a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca.......

Prosím Vás o odpoveď. Do vlastného príjmu manželky sa vraj berie hrubý príjem - odvody. Ale ako si mám vysvetliť ten článok hore? Poraďte mi prosim. Ďakujem.
mondes
18.02.10,09:28
Prosím Vás o odpoveď. Do vlastného príjmu manželky sa vraj berie hrubý príjem - odvody. Ale ako si mám vysvetliť ten článok hore? Poraďte mi prosim. Ďakujem.

Nikto mi nevie poradiť?
katka50
18.02.10,09:33
Nikto mi nevie poradiť?
Dôležité je znenie zákona.

Zákon 595/2003 § 11 ods. 5

(5)Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.
uct2007
18.02.10,09:38
Vďaka, ale ako si mám vysvetliť toto:

Daň z príjmu- nezdaniteľná časť na manželku
Do vlastného príjmu manželky, manžela - sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov.

Závislá činnosť(§ 5 ZDP) - započítava sa napr.
-príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem, ktorý nie je predmetom dani alebo či ide o príjem od dane oslobodený, pred a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca.......

A toto v ktorých novinách písali? Novinám never :) síce na našom krásnom milom Slovensku už naozaj sa nedá ničomu veriť :D:D
mondes
18.02.10,10:24
Našla som to tu na porade Daň z príjmu - nezdaniteľné časti na manželku, autor Jozef Mihál.
uct2007
18.02.10,10:31
Našla som to tu na porade Daň z príjmu - nezdaniteľné časti na manželku, autor Jozef Mihál.

Fúúúha, no ale všade som len to čítala a bola som aj na školení k RZD,kde školiteľka - odborníčka na dane, vravela,že "vlastné príjmy manželky sa znížia o zaplatené poistné a príspevky,ktoré bola manželka povinná platiť, t.j. zaplatené povinné ZP a SOCP"

A tak by ma teda strašne zaujímalo, kto vlastne má pravdu s tým doktorandským štipendiom... čo sme tu včera rozoberali....hm,hm
mondes
18.02.10,11:42
No tu to je čierne na bielom. Poprosím o názory.

Daň z príjmu - nezd.časť na manželku Autor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67)
09-02-06
Daň z príjmu - nezd.časť na manželku
Podľa § 11 ods.1 písm.b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html) /ZDP/ sa základ dane znižuje o nezdaniteľné časti, medzi ktorými je aj:

"b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie 125),".

V praxi sú nejasnosti, čo sa vlastne posudzuje ako vlastný príjem manželky - manžela.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov /viď § 2 písm.c) ZDP/.

Závislá činnosť /§ 5 ZDP/ - započítava sa napr.:
- príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený, a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca,
- do príjmu sa započítavajú napríklad i podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
- cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
- nemocenské dávky /nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok/ a náhrada príjmu počas PN,

Príjem z podnikania /§ 6 ZDP/ - započítava sa samotný príjem, nie príjem znížený o výdavky. Započítava sa samozrejme i príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, hoci môže ísť o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.h).

Príjem z kapitálového majetku /§ 7 ZDP/ - takisto sa započítava. Tj. do úvahy treba brať napr. úroky v banke, výnosy z cenných papierov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z životného poistenia "na dožitie" atď.

Ostatné príjmy /§ 8 ZDP/ - takisto sa započítavajú. Napríklad náhodné, príležitostné príjmy, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností atď.

Pozor, započítavajú sa aj dôchodky, podpora v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č.599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.
babi2
18.02.10,12:02
No tu to je čierne na bielom. Poprosím o názory.


Tu prikladám iný výklad, ktorého autorka je daňová poradkyňa a členka Slovenskej komory daňových poradcov.http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/ako-si-uplatnit-odpocitatelnu-polozku-na-manzelku.html
katka50
18.02.10,12:09
No tu to je čierne na bielom. Poprosím o názory.

Daň z príjmu - nezd.časť na manželku Autor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67)
09-02-06
Daň z príjmu - nezd.časť na manželku
Podľa § 11 ods.1 písm.b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html) /ZDP/ sa základ dane znižuje o nezdaniteľné časti, medzi ktorými je aj:

"b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie 125),".

V praxi sú nejasnosti, čo sa vlastne posudzuje ako vlastný príjem manželky - manžela.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov /viď § 2 písm.c) ZDP/.

Závislá činnosť /§ 5 ZDP/ - započítava sa napr.:
- príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený, a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca,
- do príjmu sa započítavajú napríklad i podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
- cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
- nemocenské dávky /nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok/ a náhrada príjmu počas PN,

Príjem z podnikania /§ 6 ZDP/ - započítava sa samotný príjem, nie príjem znížený o výdavky. Započítava sa samozrejme i príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, hoci môže ísť o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.h).

Príjem z kapitálového majetku /§ 7 ZDP/ - takisto sa započítava. Tj. do úvahy treba brať napr. úroky v banke, výnosy z cenných papierov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z životného poistenia "na dožitie" atď.

Ostatné príjmy /§ 8 ZDP/ - takisto sa započítavajú. Napríklad náhodné, príležitostné príjmy, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností atď.

Pozor, započítavajú sa aj dôchodky, podpora v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č.599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.
Ale veď si pozri dátum ! Čo platilo v r.2006 neplatí v r. 2010!
Tamila
18.02.10,12:12
Presne tak, treba si pozrieť dátum, pretože vtedy to bolo tak, myslím, že to neplatí asi dva roky.
promont maja
18.02.10,12:32
Áno, v prípade mondes išlo o článok z roku 2006, ale, čo sa týka vlastného príjmu manželky ... sú tu aj dnes rôzne názory. Takže uvádzam presné znenie litery zákona:

§ 11 Nezdaniteľné časti základu dane - Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu

(1)Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 až 4, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2)Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.

(3)Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19,2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19,2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19,2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19,2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
b) vyšší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63,4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.

(5)Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
dobrava
18.02.10,12:54
Ďakujeme za článok, veľmi pomohol, ale nie je mi jasné ods. (5)
... znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v príslušnom zdaň. období bola povinná zaplatiť.
Teda: Vlastný príjem manželky mínus zaplatené poistné z DNP? Alebo sa tam počíta len povinné nemocenské poistenie? toto mi vôbec nie je jasné. Ďakujem.
mondes
18.02.10,14:40
Ospravedlňujem sa, ten dátum som si nevšimla. Takže to už neplatí?
mondes
18.02.10,14:42
Ďakujeme za článok, veľmi pomohol, ale nie je mi jasné ods. (5)
... znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v príslušnom zdaň. období bola povinná zaplatiť.
Teda: Vlastný príjem manželky mínus zaplatené poistné z DNP? Alebo sa tam počíta len povinné nemocenské poistenie? toto mi vôbec nie je jasné. Ďakujem.

Hrubý príjem mínus odvody do ZP a SP.
Anja111
18.02.10,15:13
Ospravedlňujem sa, ten dátum som si nevšimla. Takže to už neplatí?
Nie...
dobrava
19.02.10,12:51
Hrubý príjem mínus odvody do ZP a SP.
Hrubý príjem - odvody z dobrovoľného nemocenského poistenia?
/keďže sa píše hrubý príjem - príspevky, ktoré JE POVINNÁ zaplatiť .../, takže neviem, či spadá do toho aj zaplatený príspevok na DNP, alebo len povinné poistenie?
jacekova
19.02.10,15:19
Dovolila som si skopírovať časť príspevku z DRAKA, nakoľko výklad (dôvodovú správu) k školskému zákonu som inde nenašla

Odkaz 8:

Zákon č. 131/2002 Z. z., § 2 ods. 5:

"(5) Vysoké školy poskytujú, organizujú a zabezpečujú vysokoškolské vzdelávanie v rámci akreditovaných študijných programov (§ 51). Študijné programy sa uskutočňujú v troch stupňoch. Študijné programy môžu spájať prvé dva stupne vysokoškolského vzdelávania do jedného celku (§ 53 ods. 3). Študijný program prvého stupňa je bakalársky študijný program. Študijné programy druhého stupňa a študijné programy spájajúce prvé dva stupne vysokoškolského vzdelávania sú magisterský študijný program, inžiniersky študijný program a doktorský študijný program. Študijný program tretieho stupňa je doktorandský študijný program."

Z toho vyplýva:

Sústavná príprava na povolanie je aj VŠ štúdium tretieho stupňa, mimo externého štúdia.

Preto doktorandské štipendium pri dennej forme doktorandského štúdia sa nezahŕňa do vlastného príjmu manželky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19-03-09 at 09:30 AM.

Týmto opravujem príspevok č. 42 a p. Mihálovi sa zverejnenie príspevku určeného len pre DRAKov ospravedlňujem.


takže som rada, že som si stála za svojim a verila som tomu, čo napísal pán Mihál, nakoľko som si dôkladne naštudovala jeho najnovšiu knihu, hoci tu mnohí do mňa vŕtali,a nakoniec skoro nikto neuznal, že som mala pravdu. Som rada,že je to vyriešené a proste dokt.štipendiu dennej formy sa NEZAHŔŇA do vlastneho príjmu manželky.
uct2007
19.02.10,17:11
[QUOTE=jacekova;1304885]takže som rada, že som si stála za svojim a verila som tomu, čo napísal pán Mihál, nakoľko som si dôkladne naštudovala jeho najnovšiu knihu, hoci tu mnohí do mňa vŕtali,a nakoniec skoro nikto neuznal, že som mala pravdu. Som rada,že je to vyriešené a proste dokt.štipendiu dennej formy sa NEZAHŔŇA do vlastneho príjmu manželky.[/QUOTE

Ahoj, ja som ešte včera napísala dopyt priamo na Daňové riaditeľstvo SR:
zatiaľ som dostala aspoň túto odpoveď:
"Vážený používateľ,
Váš dopyt, ktorý ste podali na daňovú správu prostredníctvom portálu eTax, bol zaradený na jeho vypracovanie poverenými pracovníkmi. (Názov Vášho dopytu-Doktorandské štipendium)

S pozdravom
Pracovníci daňovej správy"

Dúfam,že odpoveď aj dostanem.
Samozrejme že to sem prekopírujem i keď sa potvrdí, že to nie je pravda,čo som sem písala, to Ti môžem sľúbiť, zatiaľ budem čakať na odpoveď.
Ide samozrejme hlavne o to, že na jednu vec sú rôzne názory a keď chceš napíšem Ti presný názov knihy,kde som to vyčítala a uvidíš sama,že som si to nevymyslela a je to : "Čo má vedieť mzdová účtovníčka", ročník XVII, číslo 4/2009, autorov Ing.Dagmar Piršelovej + kolektív, strana 49 - nadpis "Manželka ako vyživovaná osoba" a tam sa píše presne to,čo som už odcitovala.
Ale potom nemôže človek veriť už ani tomu čo číta :)
keď sa potvrdí,že je v tejto knižke napísaný blud. A tieto publikácie "Čo má vedieť mzdová účtovníčka" odoberáme v práci a platíme za to.
Zatiaľ Ti prajem aspoň pekný zvyšok dňa a nech sa Ti darí v práci.
lulinka10001
19.02.10,17:39
dobrý. vie mi niekto rýchlo poradit???
robim danové priznanie typu A.kamarátka pracoval v dvoch robotách a tesne pred tým ako jej dali výpoved išla na marotku.kde mám zaúčtovat,alebo vyplnit čo dostala ako nemocenské.dostal 700 EUr.ide to do úhrn prijmov,alebo niekde úplne inde. A ak bola medzi tým aj na úrade práce dokopy má odpracované mesiace ma nárok na zamestnanecku prémiu? A uplatnuje sa len za 4 mesiace.Prosím pomožte
lulinka10001
19.02.10,17:47
no ak som dobre preštudovala vaše príspevky asi nema nárok na zamestnanecku prémiu. to by musela byt zamstnaná aspon 6 mesiacov.ale nenašla som čo s tym nemocenským .kam to mam vpísat do danového.čo je to za príjem????
ZDENIELA
19.02.10,17:49
dobrý. vie mi niekto rýchlo poradit???
robim danové priznanie typu A.kamarátka pracoval v dvoch robotách a tesne pred tým ako jej dali výpoved išla na marotku.kde mám zaúčtovat,alebo vyplnit čo dostala ako nemocenské.dostal 700 EUr.ide to do úhrn prijmov,alebo niekde úplne inde. A ak bola medzi tým aj na úrade práce dokopy má odpracované mesiace ma nárok na zamestnanecku prémiu? A uplatnuje sa len za 4 mesiace.Prosím pomožte
Téma sa volá odpočítateľná poloťka na manželku no podľa tvojho príspevku súdim, že to s tým nemá nič spoločné...

Nemocenské dávky sa do zdaniteľných príjmov nerátajú, no do príjmu ohľadom odpočíteteľnej položky na manželku áno. A koľko vlastne má tých mesiacov odpracovaných? 4? Tak to určite na zamestnaneckú prémiu nárok nemá ... A odpočítateľná položka za daňovníka sa ráta na celý rok ... Napíš poriadne čo chceš vedieť
Anja111
19.02.10,17:50
dobrý. vie mi niekto rýchlo poradit???
robim danové priznanie typu A.kamarátka pracoval v dvoch robotách a tesne pred tým ako jej dali výpoved išla na marotku.kde mám zaúčtovat,alebo vyplnit čo dostala ako nemocenské.dostal 700 EUr.ide to do úhrn prijmov,alebo niekde úplne inde. A ak bola medzi tým aj na úrade práce dokopy má odpracované mesiace ma nárok na zamestnanecku prémiu? A uplatnuje sa len za 4 mesiace.Prosím pomožte


no ak som dobre preštudovala vaše príspevky asi nema nárok na zamestnanecku prémiu. to by musela byt zamstnaná aspon 6 mesiacov.ale nenašla som čo s tym nemocenským .kam to mam vpísat do danového.čo je to za príjem????
Nemocenské nie je zdaniteľný príjem a neuvádza sa v DP...
lulinka10001
19.02.10,17:53
Dakujem za odpovede. pomohlo to :-))))))
lulinka10001
19.02.10,18:00
viem že to nieje moc k téme,ale kolko možem odpočitat ,alebo aká je nezdanitelná čast. Možem sa riadit tým čo ma v ročnom zúčtovaní? Za prvé 2 mesiace ma odpčitatelnu položku 572,54(1,2) a za posledné Dva mesiace(11,12) 670,94. Alebo ma nárok na celú 4025,7
uct2007
19.02.10,18:03
Nárok má na celú 4025,70 Eur.
lulinka10001
19.02.10,18:04
dakujem:-))
jacekova
19.02.10,19:26
[QUOTE=jacekova;1304885]takže som rada, že som si stála za svojim a verila som tomu, čo napísal pán Mihál, nakoľko som si dôkladne naštudovala jeho najnovšiu knihu, hoci tu mnohí do mňa vŕtali,a nakoniec skoro nikto neuznal, že som mala pravdu. Som rada,že je to vyriešené a proste dokt.štipendiu dennej formy sa NEZAHŔŇA do vlastneho príjmu manželky.[/QUOTE

Ahoj, ja som ešte včera napísala dopyt priamo na Daňové riaditeľstvo SR:
zatiaľ som dostala aspoň túto odpoveď:
"Vážený používateľ,
Váš dopyt, ktorý ste podali na daňovú správu prostredníctvom portálu eTax, bol zaradený na jeho vypracovanie poverenými pracovníkmi. (Názov Vášho dopytu-Doktorandské štipendium)

S pozdravom
Pracovníci daňovej správy"

Dúfam,že odpoveď aj dostanem.
Samozrejme že to sem prekopírujem i keď sa potvrdí, že to nie je pravda,čo som sem písala, to Ti môžem sľúbiť, zatiaľ budem čakať na odpoveď.
Ide samozrejme hlavne o to, že na jednu vec sú rôzne názory a keď chceš napíšem Ti presný názov knihy,kde som to vyčítala a uvidíš sama,že som si to nevymyslela a je to : "Čo má vedieť mzdová účtovníčka", ročník XVII, číslo 4/2009, autorov Ing.Dagmar Piršelovej + kolektív, strana 49 - nadpis "Manželka ako vyživovaná osoba" a tam sa píše presne to,čo som už odcitovala.
Ale potom nemôže človek veriť už ani tomu čo číta :)
keď sa potvrdí,že je v tejto knižke napísaný blud. A tieto publikácie "Čo má vedieť mzdová účtovníčka" odoberáme v práci a platíme za to.
Zatiaľ Ti prajem aspoň pekný zvyšok dňa a nech sa Ti darí v práci.

ja verím že si si to nevymyslela a som naozaj zvedavá na názor DRSR, i keď som sa už stretla s tým, že dva rôzne daňové úrady mi dali dva rôzne názory na jeden problém :(.
no som rada, že sme si tu oponovali, lebo práve takto do toho vŕtame a verím tomu, že si to dobre zapamätáme ;), hoci takýto prípad "chvalabohu" nemám :-)
lulinka10001
20.02.10,11:35
prosím vie mi niekto poradit, ak manželka poberala penažní príspevok na opatrovanie- je to jej príjem?????
Lanaj
20.02.10,11:51
prosím vie mi niekto poradit, ak manželka poberala penažní príspevok na opatrovanie- je to jej príjem?????

Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti na manželku - je to jej príjem.
Evanka
20.02.10,12:27
A to by som aj ja rada vedela, pretože tu pred sebou mám,čo som si vytlačila, čo teraz odcitujem:
"Čo je vlastný príjem manželky (manžela) pre účely zníženia základu dane, rieši § 11 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. V zmysle tohoto ustanovenia vlastným príjmom možno rozumieť akýkoľvek hrubý príjem manželky (manžela)bez ohľadu na to,či tento príjem je alebo nie je predmetom dane, či podlieha dani, alebo je od dane oslobodený. Vlastným príjmom je napr.príjem zo ZČ, podpora v nezamestnanosti, starobný dôchodok, ID, materské, nemocenské dávky,(a tu sa doslova píše toto) doktorandské štipendium dennej formy doktorandského štúdia

Podľa druhej časti uvedeného ods.5 do vlastného príjmu sa nezahŕňajú: štátne sociálne dávky, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť - štipendium sústavne sa pripravujúcich na budúce povolanie, daňový bonus.

To, že sa doktorandské štipendium počíta do manželkinho príjmu som našla vo viacerých odpovediach tu na nete.

No a teraz, kde je tá pravda ?? Slovák chudák - "fčul budz múdry"...:)keď jeden má názor taký a druhý onaký ?

Doktorandské štúdium je tretím stupňom vysokoškolského vzdelávania (§ 54 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách).

Príjem z činnosti doktorandov je preto považovaný za štipendium.

Štipendium sa nezahŕňa podľa §11 ods 5 ZDP do vlastného príjmu manžela/manželky
Evanka
20.02.10,15:38
[QUOTE=uct2007;1305015]

ja verím že si si to nevymyslela a som naozaj zvedavá na názor DRSR, i keď som sa už stretla s tým, že dva rôzne daňové úrady mi dali dva rôzne názory na jeden problém :(.
no som rada, že sme si tu oponovali, lebo práve takto do toho vŕtame a verím tomu, že si to dobre zapamätáme ;), hoci takýto prípad "chvalabohu" nemám :-)

Najdôležitejšie je znenie zákona ;).

V predchádzajúcom príspevku je vysvetlené, prečo sa príjem za doktorandskú činnosť nezahŕňa do vlastného príjmu manžela/manželky.
uct2007
23.02.10,13:33
[QUOTE=jacekova;1305170]

Najdôležitejšie je znenie zákona ;).

V predchádzajúcom príspevku je vysvetlené, prečo sa príjem za doktorandskú činnosť nezahŕňa do vlastného príjmu manžela/manželky.

Takže práve som dostala odpoveď na moju priamu otázku, ohľadne doktorandského štipendia, tak Vám to tu pekne prekopírujem :
"""
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 52g od. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov vzniká daňovníkovi nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku žijúcu s ním v domácnosti podľa toho, akú výšku základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie daňovník dosiahol, ako aj podľa toho, aký vlastný príjem manželka v príslušnom roku dosiahla.
Podľa § 11 ods. 5 cit. zákona sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku za vlastný príjem považuje vlastný príjem manželky znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v príslušnom zdaňovacom období bola povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa zamestnanecká prémia, daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.
Nakoľko študent doktorandského štúdia sa už nepovažuje za študujúceho sústavne sa pripravujúceho na budúce povolanie, štipendium doktorandského štúdia sa zahrňuje do vlastného príjmu manželky.
Iba na vysvetlenie uvádzame, že štipendium doktorandského štúdia je predmetom dane z príjmov, ale podľa § 9 ods. 2 písm.j) cit. zákona je príjmom oslobodený od dane, a preto tento príjem nepodlieha dani. To znamená, že doktorandské štipendium je príjmom, ktorý sa započitáva do vlastného príjmu manželky, aj keď je od dane z príjmov oslobodený.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím o radu, pretože sa stretávam s rôznymi názormi na uvedenú problematiku:

manžel si chce uplatniť odpočet nezd.časti základu dane na manželku. Manželka poberá doktorandské štipendium pri dennej forme štúdia. Považuje sa toto doktorandské štipendium za príjem manželky ??
No stretla som sa s dvoma názormi: v publikácii Čo má vedieť mzd.účtovníčka 4/2009 autorky Ing.D.Piršelovej+ kolektív autorov sa píše, že doktorandské štipendium sa počíta do príjmov manželky, na účely uplatnenia nezd.časti ZD, na druhej strane som sa stretla s názormi - viacerými podotýkam, že sa nepovažuje za príjem manželky na účely uplatnenia nezd.časti ZD.

Prosím o odpoveď za čo ďakujem už vopred a prajem pekný deň !


- je to tu celé, aj s mojou otázkou...Všetkých Vás pozdravuje Iva
jacekova
23.02.10,17:13
[QUOTE=Evanka;1305901]

Takže práve som dostala odpoveď na moju priamu otázku, ohľadne doktorandského štipendia, tak Vám to tu pekne prekopírujem :
"""
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 52g od. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov vzniká daňovníkovi nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku žijúcu s ním v domácnosti podľa toho, akú výšku základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie daňovník dosiahol, ako aj podľa toho, aký vlastný príjem manželka v príslušnom roku dosiahla.
Podľa § 11 ods. 5 cit. zákona sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku za vlastný príjem považuje vlastný príjem manželky znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v príslušnom zdaňovacom období bola povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa zamestnanecká prémia, daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.
Nakoľko študent doktorandského štúdia sa už nepovažuje za študujúceho sústavne sa pripravujúceho na budúce povolanie, štipendium doktorandského štúdia sa zahrňuje do vlastného príjmu manželky.
Iba na vysvetlenie uvádzame, že štipendium doktorandského štúdia je predmetom dane z príjmov, ale podľa § 9 ods. 2 písm.j) cit. zákona je príjmom oslobodený od dane, a preto tento príjem nepodlieha dani. To znamená, že doktorandské štipendium je príjmom, ktorý sa započitáva do vlastného príjmu manželky, aj keď je od dane z príjmov oslobodený.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím o radu, pretože sa stretávam s rôznymi názormi na uvedenú problematiku:

manžel si chce uplatniť odpočet nezd.časti základu dane na manželku. Manželka poberá doktorandské štipendium pri dennej forme štúdia. Považuje sa toto doktorandské štipendium za príjem manželky ??
No stretla som sa s dvoma názormi: v publikácii Čo má vedieť mzd.účtovníčka 4/2009 autorky Ing.D.Piršelovej+ kolektív autorov sa píše, že doktorandské štipendium sa počíta do príjmov manželky, na účely uplatnenia nezd.časti ZD, na druhej strane som sa stretla s názormi - viacerými podotýkam, že sa nepovažuje za príjem manželky na účely uplatnenia nezd.časti ZD.

Prosím o odpoveď za čo ďakujem už vopred a prajem pekný deň !


- je to tu celé, aj s mojou otázkou...Všetkých Vás pozdravuje Iva


no vidím, že na jeden problém je fakt x- názorov. :rolleyes: ja som sa riadila p.Mihálom a rôznymi publikáciami na nete, kde som zistila že dokt.štipendium sa nezahŕňa do vl.príjmu manželky. DRSR ti teraz dalo jasnú odpoved, že je to naopak a zahŕňa sa.
Len by ma zaujímalo, čo by napísali, keby sme tento dotaz poslali o mesiac... či by malo to isté stanovisko....
Ale v tomto prípade, som rada, že si si dala tú námahu, napísať na DRSR. :)
uct2007
23.02.10,18:41
Súhlasím,pretože aj mňa by zaujímalo, či by neskôr na ten istý dotaz bola ronaká odpoveď. Pretože,ako som už písala, zákony sa tu prijímajú tak rýchlo, že je novelizácia skôr ako dôjdeš zo školenia k danej problematike domov. Pekný večer a ďakujem Vám všetkým za body.:-)
Lanaj
23.02.10,18:57
[QUOTE=uct2007;1309889]


no vidím, že na jeden problém je fakt x- názorov. :rolleyes: ja som sa riadila p.Mihálom a rôznymi publikáciami na nete, kde som zistila že dokt.štipendium sa nezahŕňa do vl.príjmu manželky. DRSR ti teraz dalo jasnú odpoved, že je to naopak a zahŕňa sa.
Len by ma zaujímalo, čo by napísali, keby sme tento dotaz poslali o mesiac... či by malo to isté stanovisko....
Ale v tomto prípade, som rada, že si si dala tú námahu, napísať na DRSR. :)

Čítala som príspevky v tejto téme a stále som nepochopila, na základe akého znenia zákona by sa nemalo štipendium u doktorandov zahŕňať do vlastných príjmov. V niektorom príspevku je odvolávka na zákon o vysokých školách - prečo?.Veď v zákone o dani z príjmu v §11 je uvedené, že do príjmov sa nezahŕňa štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie - tu je odkaz č.125 - a poznámka 125 odkazuje na zákon o prídavku na deti, ktorý hovorí, že sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia. To znamená, že doktorandské štúdium nie je sústavnou prípravou na povolanie podľa zákona o prídavku na deti, na ktoré sa odvoláva zákon o dani z príjmu.
demeter
24.02.10,12:59
Chcem sa spýtať ,ak manželka mala prijem 15-,Eur,za cely rok odratam tych 15,-eur alebo sumu zniženu o daň.Ďakujem.
katka50
24.02.10,13:06
Chcem sa spýtať ,ak manželka mala prijem 15-,Eur,za cely rok odratam tych 15,-eur alebo sumu zniženu o daň.Ďakujem.
Pokiaľ nemala zraz. poistné, tak odrátaš 15,00 €. 4025,70 - 15,00 =4010,70€
demeter
24.02.10,13:49
AMM
24.02.10,16:42
Manželka poberala počas celého minulého roka rodičovský príspevok a popritom mala ešte príjem zo zmluvy vo výške 3000 EUR. Môže si v daňovom priznaní uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka vo výške 3000 EUR a jej manžel by si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku vo výške 1025,70 EUR.
Môže sa nezdaniteľná časť takto rozdeliť?
Timka1
24.02.10,16:44
Manželka poberala počas celého minulého roka rodičovský príspevok a popritom mala ešte príjem zo zmluvy vo výške 3000 EUR. Môže si v daňovom priznaní uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka vo výške 3000 EUR a jej manžel by si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku vo výške 1025,70 EUR.
Môže sa nezdaniteľná časť takto rozdeliť?

ona si uplatňuje NČ na seba celých 4025,70 a manžel si na ňu môže uplatniť rozdiel nČ a jej príjmov, čiže 4025,70 mínus 3000,0 €
AMM
24.02.10,16:46
ona si uplatňuje NČ na seba celých 4025,70 a manžel si na ňu môže uplatniť rozdiel nČ a jej príjmov, čiže 4025,70 mínus 3000,0 €

Nebude to potom uplatnené 2x?
Timka1
24.02.10,16:48
Nebude to potom uplatnené 2x?

nie, je to tak ...
lenkak
24.02.10,16:53
Nezd. časť sa nedelí. Manželka si na seba uplatní celú časť, manžel si na ňu uplatní nedz. časť očistenú o príjmy o tých 3000eur.
drobeceva
24.02.10,16:53
Nebude to potom uplatnené 2x?
Nie, nie je to uplatnené 2 x. Je to tak , ako Timka písala v predchádzajúcom príspevku.
Lanaj
24.02.10,17:02
Čítala som príspevky v tejto téme a stále som nepochopila, na základe akého znenia zákona by sa nemalo štipendium u doktorandov zahŕňať do vlastných príjmov. V niektorom príspevku je odvolávka na zákon o vysokých školách - prečo?.Veď v zákone o dani z príjmu v §11 je uvedené, že do príjmov sa nezahŕňa štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie - tu je odkaz č.125 - a poznámka 125 odkazuje na zákon o prídavku na deti, ktorý hovorí, že sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia. To znamená, že doktorandské štúdium nie je sústavnou prípravou na povolanie podľa zákona o prídavku na deti, na ktoré sa odvoláva zákon o dani z príjmu.


Môžete sa prosím vyjadriť k vyššie uvedenému? Prečo sú v príspevkoch v tejto téme odvolávky na zákon o vysokých školách, keď zákon o dani z príjmu sa odvoláva na zákon o prídavkoch na deti, ktorý hovorí, že 3.stupeň VŠ štúdia nie je sústavnou prípravou na povolanie? Alebo som nepostrehla zmenu v zákone?
Esmacka
24.02.10,20:39
vkladam prispevok od Ivky - uct2007(nemozem link, mám málo prispevkov)

už sa mi dá, tak dopĺňam http://www.porada.sk/1309889-post87.html

Takže práve som dostala odpoveď na moju priamu otázku, ohľadne doktorandského štipendia, tak Vám to tu pekne prekopírujem :
"""
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 52g od. 1 písm. b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov vzniká daňovníkovi nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku žijúcu s ním v domácnosti podľa toho, akú výšku základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie daňovník dosiahol, ako aj podľa toho, aký vlastný príjem manželka v príslušnom roku dosiahla.
Podľa § 11 ods. 5 cit. zákona sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku za vlastný príjem považuje vlastný príjem manželky znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka v príslušnom zdaňovacom období bola povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa zamestnanecká prémia, daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.
Nakoľko študent doktorandského štúdia sa už nepovažuje za študujúceho sústavne sa pripravujúceho na budúce povolanie, štipendium doktorandského štúdia sa zahrňuje do vlastného príjmu manželky.
Iba na vysvetlenie uvádzame, že štipendium doktorandského štúdia je predmetom dane z príjmov, ale podľa § 9 ods. 2 písm.j) cit. zákona je príjmom oslobodený od dane, a preto tento príjem nepodlieha dani. To znamená, že doktorandské štipendium je príjmom, ktorý sa započitáva do vlastného príjmu manželky, aj keď je od dane z príjmov oslobodený.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím o radu, pretože sa stretávam s rôznymi názormi na uvedenú problematiku:

manžel si chce uplatniť odpočet nezd.časti základu dane na manželku. Manželka poberá doktorandské štipendium pri dennej forme štúdia. Považuje sa toto doktorandské štipendium za príjem manželky ??
No stretla som sa s dvoma názormi: v publikácii Čo má vedieť mzd.účtovníčka 4/2009 autorky Ing.D.Piršelovej+ kolektív autorov sa píše, že doktorandské štipendium sa počíta do príjmov manželky, na účely uplatnenia nezd.časti ZD, na druhej strane som sa stretla s názormi - viacerými podotýkam, že sa nepovažuje za príjem manželky na účely uplatnenia nezd.časti ZD.

Prosím o odpoveď za čo ďakujem už vopred a prajem pekný deň !


- je to tu celé, aj s mojou otázkou...Všetkých Vás pozdravuje Iva
Karmenka
25.02.10,09:12
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu:
Ak si uplatňuje daňovník nezdaniteľnú časť základu dane na manželku za rok 2009, započítava sa do príjmu manželky aj vrátený preplatok dane zo ZČ za rok 2008, ktorý jej bol vrátený v marci 2009 ?
Ďakujem.
Dana1
25.02.10,15:22
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu:
Ak si uplatňuje daňovník nezdaniteľnú časť základu dane na manželku za rok 2009, započítava sa do príjmu manželky aj vrátený preplatok dane zo ZČ za rok 2008, ktorý jej bol vrátený v marci 2009 ?
Ďakujem.
Ak si chce uplatniť daňovník NČ na manželku tak do jej príjmu sa započítava HM - odvody, ktoré bola povinná zaplatiť + nemocenska + OČR ak mala. preplatok dane nestupuje do HM zamestnanca.
Karmenka
26.02.10,07:03
Ďakujem pekne
majusha
26.02.10,20:12
Dobrý deň, prosím o radu, považuje sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku za vlastný príjem manželky príjem oslobodený od dane? Ide o príjem par. 8 ods. 1 a) príležitostný príjem a keďže nedosahuje 5 násobok ŽM je od dane oslobodený par 9 ods.1 h) zákona o dani z príjmov.
Lanaj
26.02.10,20:13
Dobrý deň, prosím o radu, považuje sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na manželku za vlastný príjem manželky príjem oslobodený od dane? Ide o príjem par. 8 ods. 1 a) príležitostný príjem a keďže nedosahuje 5 násobok ŽM je od dane oslobodený par 9 ods.1 h) zákona o dani z príjmov.

Áno, považuje sa za vlastný príjem.
majusha
26.02.10,21:11
ďakujem za odpoveď. Ešte takáto otázka, ak manželka má len nízky príjem na dohodu, nemá podpísané vyhlásenie a iné príjmy nemá, príjem má zdanený. Ak chce daň spať, musí podať daňové priznanie a manžel si odpočíta NČ-príjem z dohody. Nemohlo by sa to urobiť aj tak, že ona nepodá daňové priznanie a manžel si uplatní celú výšku nezdaniteľnej časti na manželku?
Lanaj
27.02.10,07:38
ďakujem za odpoveď. Ešte takáto otázka, ak manželka má len nízky príjem na dohodu, nemá podpísané vyhlásenie a iné príjmy nemá, príjem má zdanený. Ak chce daň spať, musí podať daňové priznanie a manžel si odpočíta NČ-príjem z dohody. Nemohlo by sa to urobiť aj tak, že ona nepodá daňové priznanie a manžel si uplatní celú výšku nezdaniteľnej časti na manželku?

Manžel musí od nezdaniteľnej čiastky na manželku odpočítať príjem na dohodu bez ohľadu na to, či manželka žiada vrátenie dane alebo nie.
rogalo
03.03.10,08:19
Manžel v máji 2009 dostal spatne od r. 2007 priznaný a vyplatený invalidný dôchodok, od júna už poberal dávku mesačne a mal ešte v r. 2009 príjem z dohody. Ak by som chcela uplatniť na neho OP t.j. 4025,70 € odrátam od nej jeho príjem dôchodku celkom a hrubý úhr príjmov z dohody? V jeho DP za príjem považujem len príjem z dohody a zrazená daň bude preplatok? ďakujem
Timka1
03.03.10,08:23
Manžel v máji 2009 dostal spatne od r. 2007 priznaný a vyplatený invalidný dôchodok, od júna už poberal dávku mesačne a mal ešte v r. 2009 príjem z dohody. Ak by som chcela uplatniť na neho OP t.j. 4025,70 € odrátam od nej jeho príjem dôchodku celkom a hrubý úhr príjmov z dohody? V jeho DP za príjem považujem len príjem z dohody a zrazená daň bude preplatok? ďakujem

Pokiaľ ide o invalidný dôchodok, má nárok na celú nezdaniteľnú časť 4025,70, nekráti sa mu o príjem.
Podáte DP typ A, jeho zdaniteľný príjem je len z dohody a zrazená daň bude preplatok.
veronikasad
03.03.10,08:33
Manžel v máji 2009 dostal spatne od r. 2007 priznaný a vyplatený invalidný dôchodok, od júna už poberal dávku mesačne a mal ešte v r. 2009 príjem z dohody. Ak by som chcela uplatniť na neho OP t.j. 4025,70 € odrátam od nej jeho príjem dôchodku celkom a hrubý úhr príjmov z dohody? V jeho DP za príjem považujem len príjem z dohody a zrazená daň bude preplatok? ďakujem
Vlastným príjmom manžela je suma vyplateného ID manžela (potvrdenie vydá soc.poisťovňa) + príjem z dohody.

Ak si podá sám DP, môže si uplatniť na seba NČZD a zrazená daň z dohody sa mu vráti.
truch
04.03.10,10:17
Našej zamestnankyni som vystavila potvrdenie o príjme pre manžela, aby si mohol nárokovať rozdiel medzi NČZD a jej príjmom. Mzdová účtovníčka manžela žiada od neho doniesť potvrdenie zo SP, že nepoberala nemocenské dávky. Z potvrdenia je jasné, že nebola PN tak načo je jej potvrdenie zo SP? Poraďte čo jej povedať, aby naša zamestnankyňa nemusela behať po úradoch. Vopred ďakujem Dáša
Timka1
04.03.10,10:25
Našej zamestnankyni som vystavila potvrdenie o príjme pre manžela, aby si mohol nárokovať rozdiel medzi NČZD a jej príjmom. Mzdová účtovníčka manžela žiada od neho doniesť potvrdenie zo SP, že nepoberala nemocenské dávky. Z potvrdenia je jasné, že nebola PN tak načo je jej potvrdenie zo SP? Poraďte čo jej povedať, aby naša zamestnankyňa nemusela behať po úradoch. Vopred ďakujem Dáša

ja zvyknem dopísať na potvrdenie, že zamestnanec nepoberal náhradu príjmu za dočasnú pn
ale veď on prehlasuje v žiadosti o vykonanie RZD, že manželka mala len tieto príjmy čo uvádza
truch
04.03.10,10:34
ja zvyknem dopísať na potvrdenie, že zamestnanec nepoberal náhradu príjmu za dočasnú pn
ale veď on prehlasuje v žiadosti o vykonanie RZD, že manželka mala len tieto príjmy čo uvádza
Presne to som jej povedala aj ja, že jej napíšem aj sólo potvrdenie, že nebola PN. Nepomohlo, vraj musí mať potvrdenie zo SP. No nemám slov:confused:
Keby všetci, ktorí si nárokujú odpočet na partnera chodili do SP pre potvrdenia to by len bolo. A ešte sa dotyčná rehotala, že aký má chudera nízky príjem, no fantázia
Timka1
04.03.10,10:42
Presne to som jej povedala aj ja, že jej napíšem aj sólo potvrdenie, že nebola PN. Nepomohlo, vraj musí mať potvrdenie zo SP. No nemám slov:confused:
Keby všetci, ktorí si nárokujú odpočet na partnera chodili do SP pre potvrdenia to by len bolo. A ešte sa dotyčná rehotala, že aký má chudera nízky príjem, no fantázia


mimotemy
to musí byť nejaká arogantná osôbka, také nemám rada, nie že by pomohla, ale vysmieva sa
Katy a R
04.03.10,10:46
Presne to som jej povedala aj ja, že jej napíšem aj sólo potvrdenie, že nebola PN. Nepomohlo, vraj musí mať potvrdenie zo SP. No nemám slov:confused:
Keby všetci, ktorí si nárokujú odpočet na partnera chodili do SP pre potvrdenia to by len bolo. A ešte sa dotyčná rehotala, že aký má chudera nízky príjem, no fantázia
.. ja by som jej nedokladala žiadny príjem, len by som ho v žiadosti uviedla ... a ak by nebola ochotná spraviť RZD, tak nech písomne zdôvodní prečo:confused::confused:

ako keby nemal každý dosť problémov, musíme si ich ešte vyrábať:mee:
truch
04.03.10,13:09
.. ja by som jej nedokladala žiadny príjem, len by som ho v žiadosti uviedla ... a ak by nebola ochotná spraviť RZD, tak nech písomne zdôvodní prečo:confused::confused:

ako keby nemal každý dosť problémov, musíme si ich ešte vyrábať:mee:
Nedalo mi, vypýtala som si číslo a zavolala som. Pani bola milá, povedala, že stačí aj keď ja napíšem, že nebola PN, že to potrebuje, keby mala daňovú kontrolu. Tak som na potvrdení dopísala rukou, ako radila Timka, že nebola PN. Dúfam, že už bude pokoj:)
silvia
05.03.10,11:19
Do vlastného príjmu manželky sa započítava náhrada príjmu pri PN a nemocenské za 12/09 vyplatená v 1/10 alebo nie?

Díky!
babi2
05.03.10,11:38
Do vlastného príjmu manželky sa započítava náhrada príjmu pri PN a nemocenské za 12/09 vyplatená v 1/10 alebo nie?

Díky!
Nemocenské dávky sú pre manželku príjmom v tom roku v ktorom ich obdrží.
mirkab14
05.03.10,13:36
Manžel si uplatnil odpočítateľnú položku na manželku.Odrátala som od odp.položky materskú,urobila som správne?
Timka1
05.03.10,13:41
Manžel si uplatnil odpočítateľnú položku na manželku.Odrátala som od odp.položky materskú,urobila som správne?

áno správne, materská sa počíta do príjmu manželky, avšak rodičovský príspevok už nie
Kolejová
05.03.10,14:07
Aj materská ktorú poberala v Anglicku ? Január a február 2009. ??
rogalo
07.03.10,07:59
Je možnosť za r. 2008 uplatniť dodatočne odpočítateľnú položku na manžela? Jedná sa o rozdiel cca niečo vyše 6000,- Sk, pracovníčke som robila ročné zúčtovanie a teraz prišla s tým, že manžel v tom roku mal príjem nižší ako bola odpočítateľna položka, priniesla mi aj jeho DP za rok 2008. Ďakujem
silvia
08.03.10,10:03
Nemocenské dávky sú pre manželku príjmom v tom roku v ktorom ich obdrží.
Dakujem za radu!
Myslela som si, ze treba davky za december odpocitat, len som si to chcela overit, lebo pracovnik ich v ziadosti zahrnul do prijmu, ale prilozil aj Potvrdenie zo soc.poistovne, kde som zistila, ze poberala nemocenske aj za december s datumom vyplaty 18.1.10.

Teoreticky - tieto davky sa zapocitaju do prijmu roku 2010, ak si bude aj o rok uplatnovat NCZD za manzelku?
babi2
08.03.10,10:34
Dakujem za radu!
Myslela som si, ze treba davky za december odpocitat, len som si to chcela overit, lebo pracovnik ich v ziadosti zahrnul do prijmu, ale prilozil aj Potvrdenie zo soc.poistovne, kde som zistila, ze poberala nemocenske aj za december s datumom vyplaty 18.1.10.

Teoreticky - tieto davky sa zapocitaju do prijmu roku 2010, ak si bude aj o rok uplatnovat NCZD za manzelku?
Áno, bude príjem roku 2010, ak by si uplatňoval manžel na manželku NZČD
elizabetha
08.03.10,13:22
Dobrý deň
prosím Vás môžem manželovi odpočítať odpočet na manželku ak manželka nemá ten istý trvalý pobyt ako manžel?
Nárok na odpočet na manželku má aj starobný dôchodca?
Ďakujem Vám
katka50
08.03.10,13:42
Dobrý deň
prosím Vás môžem manželovi odpočítať odpočet na manželku ak manželka nemá ten istý trvalý pobyt ako manžel?Rovnaký trvalý pobyt nie je dôležitý-dôležitá je spoločná domácnosť.
Nárok na odpočet na manželku má aj starobný dôchodca?Áno
Ďakujem Vám
Odpovede v texte.
Ester plus
08.03.10,14:09
Je potrebné priložiť k DPFO čestné vyhlásenie manželky, že v roku 2009 nemala žiadne príjmy?
elizabetha
08.03.10,19:07
Akým spôsobom teda dokážem, že žijeme v spoločnej domácnosti?
Prepáčte, že som náročná, ale viete mi povedať k tomu nejaký § o ktorý by som sa v prípade núdze oprela?
Ďakujem ešte raz.
mirkab14
12.03.10,15:13
Manžel si chce uplatniť odpočitateľnú položku i na manželku,ktorá je na predlženej materskej.Mala však príjem z dohody 50 EUR.Odpočítava sa tento príjem z odpočítateľnej položky manžela?Ďakujem za odpoveď
Timka1
12.03.10,15:15
Manžel si chce uplatniť odpočitateľnú položku i na manželku,ktorá je na predlženej materskej.Mala však príjem z dohody 50 EUR.Odpočítava sa tento príjem z odpočítateľnej položky manžela?Ďakujem za odpoveď

môže si uplatniť NČ na manželku 4025,70 mínus 50,0 takže tento rozdiel 3975,70
mirkab14
12.03.10,15:32
môže si uplatniť NČ na manželku 4025,70 mínus 50,0 takže tento rozdiel 3975,70
Aj keď si ona v ten mesiac uplatnila NČ na seba?
Xanti
12.03.10,15:34
Aj keď si ona v ten mesiac uplatnila NČ na seba?
Samozrejme, že áno.
Ved preto sa robia DP a RZD aby sa takéto veci vyrovnali. Ako píše Timka manžel si môže uplatniť rozdiel 4025,70 a zarobenej sumy, teda 50 eur takže si uplatní vo svojom RZD resp. DP sumu 3975,70 na manželku.
Zdenka175
12.03.10,15:34
Mirkab14, manželka asi nie je na materskej ale na rodičovskom príspevku. Však? Lebo ak mala materskú tak by si manžel mal odpočítať NČ - 50 - materská
Timka1
12.03.10,15:35
Aj keď si ona v ten mesiac uplatnila NČ na seba?

bez ohľadu na to, že si ona uplatnila, má nárok
mirkab14
12.03.10,15:44
Ste super,debata,okolo problémov iných ľudí a ešte aj poradíte,všetkým by som dala body.....
andrea100
13.03.10,14:08
Dobrý deň potrebovala by som poradiť v tomto prípade:
Zamestnanec si chcel uplatniť NČ na bývalú manželku ktorá je dlhodobo nezamestnaná. Rozviedol sa v 09/2009. Mal nárok na NČ za 9 mesiacov? Ak áno tak ako má postupovaťv keď už ročné zúčtovanie bolo vykonané a účtovníčka mu to neuplatnila. Môže si sám podať opravné daňové priznanie? A čo k tomu bude potrebovať? Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
13.03.10,14:18
Názory sú rôzne, môj je taký, že nárok má a to alikvótna časť za 9 mesiacov.
abel
13.03.10,14:20
http://hnonline.sk/c1-40841350-odpocitatelna-polozka-2010-na-manzelku
ROZVIEDLI STE SA? Právoplatným rozhodnutím o rozvode zaniká možnosť odpočítania nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. Daňovník si môže uplatniť iba pomernú časť, teda iba taký počet mesiacov v roku, v ktorých boli splnené podmienky nároku na túto odpočítateľnú položku.

Požiada mzdovú účtovníčku o vypísanie a potvrdenie priloženého tlačiva, vrátane druhej strany a podá si opravné daňové priznanie.
rogalo
14.03.10,09:12
Je možnosť za r. 2008 uplatniť dodatočne odpočítateľnú položku na manžela? Jedná sa o rozdiel cca niečo vyše 6000,- Sk, pracovníčke som robila ročné zúčtovanie a teraz prišla s tým, že manžel v tom roku mal príjem nižší ako bola odpočítateľna položka, priniesla mi aj jeho DP za rok 2008. Ďakujem za poradu.
učtovníčka
14.03.10,11:40
Nemocenské dávky sú pre manželku príjmom v tom roku v ktorom ich obdrží.
Vedia to aj na daňovom úrade, nezvedie ich celková suma na potvrdení zo SP? Alebo tam mám dať poznámku že vyplatené v roku 2009 ........? Dík
andrea100
15.03.10,13:20
Dobrý deň potrebovala by som poradiť v tomto prípade:
Zamestnanec si chcel uplatniť NČ na bývalú manželku ktorá je dlhodobo nezamestnaná. Rozviedol sa v 09/2009. Mal nárok na NČ za 9 mesiacov? Ak áno tak ako má postupovaťv keď už ročné zúčtovanie bolo vykonané a účtovníčka mu to neuplatnila. Môže si sám podať opravné daňové priznanie? A čo k tomu bude potrebovať? Ďakujem za odpoveď


ROZVIEDLI STE SA? Právoplatným rozhodnutím o rozvode zaniká možnosť odpočítania nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. Daňovník si môže uplatniť iba pomernú časť, teda iba taký počet mesiacov v roku, v ktorých boli splnené podmienky nároku na túto odpočítateľnú položku.

Požiada mzdovú účtovníčku o vypísanie a potvrdenie priloženého tlačiva, vrátane druhej strany a podá si opravné daňové priznanie.

Ďakujem za odpoveď, som rada že sa to dá vyriešiť ale ešte by som trocha potrebovala pomôcť.: Keď sa rozviedli v septembri tak má nárok na odpočítateľnú položku za 9 mesiacov alebo za 8 mesiacov?

A k tomu opravnému daňovému priznaniu: Vypĺňam tlačivo A , mám vyplniť aj VII. ODDIEL - ROZDIELY Z DODATOČNÉHO DAŇOVÉHO PRIZNANIA?
Myslím si že nie lebo to bude opravné daňové priznanie len neviem kde mám napísať sumu ktorú má daňový úrad doplatiť , keď mu už časť sumy bola vyplatená pri ročnom zúčtovaní dane. Vyrátajú si to sami?
abel
15.03.10,18:00
Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) podľa § 11 ods. 3 resp. § 52g zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 resp. § 52g za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane. Ak sa daňovník napr. oženil v priebehu roka, môže si po splnení podmienok uvedených v § 11 ods. 3 resp. § 52g zákona o dani z príjmov uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku za rok v pomernej sume (za počet mesiacov, za ktoré bola na začiatku mesiaca splnená podmienka, že bol daňovník ženatý) v zmysle § 11 ods. 6 o dani z príjmov.
http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3NDR19ABJgjiO-pEIMW99X4_83FT9AP2C3IhyR0dFRQBcaJDR/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVkZFMA!!?nID=6_0_1 15AH&cID=6_0_115AH - daň z príjmu FO - nezdaniteľná časť základu dane
abel
15.03.10,18:50
A k tomu opravnému daňovému priznaniu: Vypĺňam tlačivo A , mám vyplniť aj VII. ODDIEL - ROZDIELY Z DODATOČNÉHO DAŇOVÉHO PRIZNANIA?
Myslím si že nie lebo to bude opravné daňové priznanie len neviem kde mám napísať sumu ktorú má daňový úrad doplatiť , keď mu už časť sumy bola vyplatená pri ročnom zúčtovaní dane. Vyrátajú si to sami?
Vyplníš tlačivo A - opravné, oddiel VII. nevypĺňaš. Daňový úrad si nič sám nevypočíta, všetky údaje musíš uviesť ty.
andrea100
16.03.10,22:13
Vyplníš tlačivo A - opravné, oddiel VII. nevypĺňaš. Daňový úrad si nič sám nevypočíta, všetky údaje musíš uviesť ty.

Ďakujem ale asi sme sa nepochopili takže uvádzam presnú situáciu:

Daňovníkovi bolo vykonané ročné zúčtovanie dane:
Príjmy 9628,02
Poistné a príspevky 1279,16
Základ dane 8348,86
Nezdaniteľné časti na daňovníka 4025,70
živ. poistenie 158,30

Úhrn preddavkov na daň 840,06
Daň 791,32
preplatok 48,74

preplatok mu bol vyplatený

keďže si chce dodatočne uplatniť NČ na manželku za 9 mesiacov podá si daňové priznanie typ A - opravné.
NČ na manželku 3019,27
Daň 217,66
Výsledok na riadku 106 je daňový preplatok 622,4

kde mám však napísať že daňovníkovi má byť už vyplatená len suma 573,66 eur keď už mu bola vyplatená suma 48,74 z ročného zúčtovania?:confused:
Dana 22
18.03.10,16:10
odpočítateľnú položku - neviem či príjem maželky počítam správne
príjem zo zamestnania - poistné - príspevok na doplnkové sporenie = príjem manželky
Ing. Pavol Zúber
29.03.10,11:33
Podľa § 115 obč.zák. si môže zamestnanec odpočítať nezd.časť na manželku ak nie sú manželia ale žijú v spoločnej domácnosti čiže tvoria domácnosť a spoločne uhrádzajú náklady na domácnosť alebo je to podmienené sobášom?
Andyke
29.03.10,11:39
Iba na manželku môže uplatniť NČZD (na družku nie)
truch
15.12.10,09:42
Nevesta nemala v roku 2010 žiaden príjem, len rodičovský príspevok, ktorý sa jej do príjmu nezapočítava. Syn si chce uplatniť na ňu odpočítateľnú položku u svojho zamestnávateľa, čo uvedie aj v žiadosti o ročné zúčtovanie. Aký doklad má dať zamestnávateľovi? Má si nevesta žiadať nejaké potvrdenie?
Timka1
15.12.10,09:45
Nevesta nemala v roku 2010 žiaden príjem, len rodičovský príspevok, ktorý sa jej do príjmu nezapočítava. Syn si chce uplatniť na ňu odpočítateľnú položku u svojho zamestnávateľa, čo uvedie aj v žiadosti o ročné zúčtovanie. Aký doklad má dať zamestnávateľovi? Má si nevesta žiadať od SP nejaké potvrdenie?

v žiadosti o vykonanie RZD prehlasuje, že manželka nemala žiadny príjem, ÚPRaSV vydáva potvrdenie o vyplatenom rodičovskom príspevku, treba tam zájsť a jej ho dajú na počkanie, môže ho doložiť
andrea100
05.03.11,18:23
Dobrý večer, chcem vás opäť poprosiť o radu
Robím DP osobe, ktorá si chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela, ktorý bol živnostníkom 1,2/2010 a ostatné mesiace bol nezamestnaný. Za rok 2010 vykázal stratu. Môžem uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku ak jeho odvody do SP a ZP boli vyššie než jeho príjem?
Tamila
05.03.11,20:41
Dobrý večer, chcem vás opäť poprosiť o radu
Robím DP osobe, ktorá si chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela, ktorý bol živnostníkom 1,2/2010 a ostatné mesiace bol nezamestnaný. Za rok 2010 vykázal stratu. Môžem uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku ak jeho odvody do SP a ZP boli vyššie než jeho príjem?
Nemal podporu v nezamestnanosti?
andrea100
05.03.11,21:41
Nie podporu nepoberal, mal len príjmy cca 160 euro ale výdavky do ZP a SP boli vyššie.
andrea100
07.03.11,12:21
Dobrý večer, chcem vás opäť poprosiť o radu
Robím DP osobe, ktorá si chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela, ktorý bol živnostníkom 1,2/2010 a ostatné mesiace bol nezamestnaný. Za rok 2010 vykázal stratu. Môžem uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku ak jeho odvody do SP a ZP boli vyššie než jeho príjem? Podporu v nezamestnanosti nepoberal
Tamila
07.03.11,12:24
Podporu v nezamestnanosti nepoberal4025,70-160
Andyke
07.03.11,12:25
Nemôžeš uplatniť celú NČZD na manžela, však píšeš , že mal príjmy cca 160 €. Takže uplatníš rozdiel medzi 4025,70 a jeho príjmom.
juskam
07.03.11,12:26
ak manželka nárok na zámestnaneckú prémiu, môže si manžel uplatnič odpočítateľnú položku na manželku od ktorej odpočíta jej príjem.
katka50
07.03.11,12:35
ak manželka nárok na zámestnaneckú prémiu, môže si manžel uplatnič odpočítateľnú položku na manželku od ktorej odpočíta jej príjem.
Ak je to otázka, tak áno môže.
Tamila
07.03.11,12:38
Nemôžeš uplatniť celú NČZD na manžela, však píšeš , že mal príjmy cca 160 €. Takže uplatníš rozdiel medzi 4025,70 a jeho príjmom.
Áno, máš pravdu, ja som si všimla iba ten príspevok, kde sa píše, že podporu nepoberal, ten vyššie som nevidela:(
Ďakujem za opravu:)
katarinqua
07.03.11,14:49
Daňovník by si chcel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá bola v roku 2010:
2 mesiace na MD a 10 mesiacov na RP (RP stále trvá).
Má potvrdenia zo Soc. poisťovne aj z ÚPSVaR.
Je potrebné ešte doložiť aj doklad od manželky o nepoberaní iných príjmov?
Tweety
07.03.11,14:50
Daňovník by si chcel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku, ktorá bola v roku 2010:
2 mesiace na MD a 10 mesiacov na RP (RP stále trvá).
Má potvrdenia zo Soc. poisťovne aj z ÚPSVaR.
Je potrebné ešte doložiť aj doklad od manželky o nepoberaní iných príjmov?
NČ-materská = uplatniteľná N časť. Nie, doklad o nepoberaní iných príjmov nie je potrebný.
juskam
07.03.11,21:00
ak si manžel chce uplatniť odpočitateľnú položku na manželku, ktorá je SZČO, tak potom aké doklady ma doložiť o výške príjmu?
Musí mať kópiu jej daňového priznania alebo na zaklade čoho? On je riadne zamestnaný a podavá DP "A".
Katy a R
07.03.11,21:11
ak si manžel chce uplatniť odpočitateľnú položku na manželku, ktorá je SZČO, tak potom aké doklady ma doložiť o výške príjmu?
Musí mať kópiu jej daňového priznania alebo na zaklade čoho? On je riadne zamestnaný a podavá DP "A".

on do svojho DP uvádza iba príjem manželky znížený o zaplatené poistné do SP a ZP (pozor - všetky jej príjmy spolu, aj dávky SP ak mala...) Svojím podpisom potvrdí, že údaje sú správne.
Ak ho DU vyzve na kontrolu .. potom bude musieť doložiť všetky doklady týkajúce sa príjmu manželky.
Helacat
08.03.11,23:35
prosím o radu - ak uplatňujem odpočitateľnú položku na manželku, tak aký jej príjem beriem do úvahy? Mala príjem aj v SR a aj v zahraničí. Len ten, ktorý mala v SR?
wallie
09.03.11,09:33
nie, do vlastného príjmu manželky sa ráta aj príjem zo zahraničia
Bubi200
15.03.11,21:02
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu... Manžel si chce uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Manželka bola celý rok 2010 evidovaná na úrade práce a 6 mesiacov vykonávala absolventskú prax. Nemala nárok na podporu, preto jej celkový príjem bol iba príjem z absol. praxe.
Môže sa jej príjem z absolventskej praxe ponížiť o zaplatené poistné, ktoré si platila ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba?
Katy a R
15.03.11,21:06
áno .. doklady o zaplatenom poistnom (v roku 2010) odložiť - keby niečo;)
Lotarka
16.03.11,10:09
Prosim o radu, ak si chce bývalý manžel uplatniť NČZD na manželku ešte do rozvodu (2 mesiace) zisťuje sa príjem manželky za celý rok 2010 a potom sa vypočíta alikvotná časť NČZD za 2 mesiace?

Ospravedlňujem sa za čas, pozrela som ešte do DP -takže príjmy za celý rok.
ivustek
16.03.11,10:11
4025,70 - príjem za celý rok/12 x počet mesiacov
simka999
16.03.11,20:23
Dobrý deň
Chcemsa len uistiť.
Manžel si chce uplatniť NČ na manželku,ktorá poberala podporu v nezamestnansti.
Do vlastného prijmu manželky počítam aj podporu za 12/2009 ktorá bola vyplatená 15.01.2010?
simka999
20.03.11,10:39
pomôžte prosím...
simka999
20.03.11,10:48
Dobrý deň
Chcemsa len uistiť.
Manžel si chce uplatniť NČ na manželku,ktorá poberala podporu v nezamestnansti.
Do vlastného prijmu manželky počítam aj podporu za 12/2009 ktorá bola vyplatená 15.01.2010?


posúvam
babi2
20.03.11,11:01
Dobrý deň
Chcemsa len uistiť.
Manžel si chce uplatniť NČ na manželku,ktorá poberala podporu v nezamestnansti.
Do vlastného prijmu manželky počítam aj podporu za 12/2009 ktorá bola vyplatená 15.01.2010?
Áno berie sa do príjmov tom roku, kedy bola vyplatená, čiže je to príjem r.2010
simka999
20.03.11,11:36
ďakujem
enfa
23.03.11,22:20
Tiež sa chcem poradiť. Manželka pracovala od 4-12/2010 z potvrdenia zo zamestnania je uvedené čiastkový základ dane 2522,22 €.
Môže si manžel uplatniť celú odpočítateľnú položku 4025,70 €?
Ďakujem za odpoveď.
Andyke
23.03.11,22:37
4025,70-2522,22= 1503,48 iba tento výsledok môže uplatniť na manželku. Pokiaľ nemala iný príjem.
mondes
23.03.11,22:41
Tiež sa chcem poradiť. Manželka pracovala od 4-12/2010 z potvrdenia zo zamestnania je uvedené čiastkový základ dane 2522,22 €.
Môže si manžel uplatniť celú odpočítateľnú položku 4025,70 €?
Ďakujem za odpoveď.

Pokiaľ do 4/2010 nemala žiadny iný príjem, tak manžel si môže uplatniť na manželku 1503,48 Eur, t.j. rozdiel 4 025,7 - 2 522,22 Eur.
enfa
24.03.11,10:03
Môj predpoklad bol správny, len som sa chcela uistiť. Ďakujem.
Nutricia
25.03.11,08:55
Zdravím,
príjem manželky materská:
na potvrdení za rok 2010 je uvedené:
12/2010 200,-eur vyplatené 14.1.2011

ráta sa táto suma do príjmu za rok 2010 alebo už 2011?

Dakujem
truch
25.03.11,08:59
Zdravím,
príjem manželky materská:
na potvrdení za rok 2010 je uvedené:
12/2010 200,-eur vyplatené 14.1.2011

ráta sa táto suma do príjmu za rok 2010 alebo už 2011?

Dakujem

Do roku 2011
Nutricia
25.03.11,09:25
Dakujem za uistenie aj som si myslela.
Pekný deň prajem