adaz
13.02.10,06:37
Dobrý den,
od českého dodávateľa som dostala tovar s paragonom. Je to uznateľný danový doklad? Môžem si ho dať do účtovníctva?
dakujem
jacekova
15.02.10,21:47
ja by som to klientovi veru neuznala...
evina
15.02.10,21:49
Dobrý den,
od českého dodávateľa som dostala tovar s paragonom. Je to uznateľný danový doklad? Môžem si ho dať do účtovníctva?
dakujem

Pokiaľ má ten paragon všetko čo má mať z hľadiska účtovného a u platiteľa z hľadiska DPH prečo nie?
Monika Kováčová
15.02.10,21:50
v Taliansku pár rokov naspäť šoféri iný doklad ako na zdrape papiera (často kus odtrhnutého kartónu zo škatule) v členení Diesel a suma ani nedostali.
Ja som o nich účtovala...
Stanislav 1975
15.02.10,21:51
ja by som to klientovi veru neuznala...

uznala-neuznala- ak to tam klient chce mať,tak to asi zaúčtovať musíš, nie?:cool:-klient je predsa "šéf";)
jacekova
15.02.10,21:52
uznala-neuznala- ak to tam klient chce mať,tak to asi zaúčtovať musíš, nie?:cool:-klient je predsa "šéf";)


no to je veru pravda, ale snažím sa mu vysvetliť, že sa neoplatí "dráždiť" daňový úrad s nejakým paragonom.
jacekova
15.02.10,21:53
Pokiaľ má ten paragon všetko čo má mať z hľadiska účtovného a u platiteľa z hľadiska DPH prečo nie?


žeby paragon dokázal obsahovať toto všetko?
§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Stanislav 1975
15.02.10,21:54
no to je veru pravda, ale snažím sa mu vysvetliť, že sa neoplatí "dráždiť" daňový úrad s nejakým paragonom.

aj to je pravda, ale majú česi vlastne registračky povinné?:confused::confused::confused:
jacekova
15.02.10,21:56
aj to je pravda, ale majú česi vlastne registračky povinné?:confused::confused::confused:


tak to netuším. som rada, že sa ako tak vyznám v slovenských zákonoch
evina
15.02.10,21:58
žeby paragon dokázal obsahovať toto všetko?
§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Neviem prečo nie. paragon, dokazuje uskutočnenie hospodárskej operácie. Všetky ostatné náležitosti doplním na príslušnom účtovnon doklade, ktorým bude výdavkový pokladničný doklad, interný doklad a pod.
Blok z registračnej kasy obsahuje body a, b, e, f, g?
Stanislav 1975
15.02.10,21:59
tak to netuším. som rada, že sa ako tak vyznám v slovenských zákonoch

lebo inak by nič ani iné nedostal,jedine paragon,hm:confused:
evina
15.02.10,22:00
aj to je pravda, ale majú česi vlastne registračky povinné?:confused::confused::confused:

Nemajú
Stanislav 1975
15.02.10,22:00
Nemajú

tak potom to jasné-uznať...
Stanislav 1975
15.02.10,22:03
ja by som to klientovi veru neuznala...

mimotemy a Samko, by to uznal?:confused:-ako hlavný pomocník...:D:D:D
jacekova
16.02.10,06:37
Nemajú


no tak to som nevedela.... hmmm,učíme sa celý život :-)
no a moj klient by na mna asi nadával, lebo ja by som mu to proste neuznala....
sonahelenamaria
16.02.10,06:44
a čo u nás? ododvzdávame komunálny odpad malej firmičke na dedine, platíme im za uloženie odpadu, vystavia nám pokladničný doklad, kde je ich pečiatka s adresou, +IČO+ IČDPH, podpis, vyčislenie množstvo, jedn.cena, celkom bez DPH, suma DPH, nikde v zákone som, okrem toho čo má obsahovať fa,nič nenašla, v minulosti existoval v zákone o DPH tzv. zjednodušený daň.doklad.
podľa nového už môže byť iba fa a doklad z RP?? ďakujem
evina
16.02.10,11:46
a čo u nás? ododvzdávame komunálny odpad malej firmičke na dedine, platíme im za uloženie odpadu, vystavia nám pokladničný doklad, kde je ich pečiatka s adresou, +IČO+ IČDPH, podpis, vyčislenie množstvo, jedn.cena, celkom bez DPH, suma DPH, nikde v zákone som, okrem toho čo má obsahovať fa,nič nenašla, v minulosti existoval v zákone o DPH tzv. zjednodušený daň.doklad.
podľa nového už môže byť iba fa a doklad z RP?? ďakujem

Doklad obsahujúci náležitosti podľa §71 DPH je uznateľnou "faktúrou" - aj PPD, dodací list atď- Faktúra tu nie je chápaná v grafickej úprave na akú sme zvyknutí... Je to len "nešťastná" formulácia v zákone...
Alexandra777
02.03.11,06:55
Ale v zákone o DPH sa uvádza, že právo odpočítať daň má platiteľ, ak má faktúru vyhotovenú podľa §71 (v ktorom sa uvádza, že faktúra musí obsahovať - poradové číslo faktúry, označenie účastníkov oboch strán...) - paragón neobsahuje označenie príjemcu, ani poradové číslo faktúry... . Ďalej sa v tomto zákone uvádza, že za faktúru sa považuje aj cestovný lístok, dohoda o platbách... žiaden paragón sa tam neuvádza. Je to teda uznateľný doklad na uplatnenie odpočtu DPH? Jeden klient nám už 3 mesiac vystavuje len paragóny a vôbec neviem, či preto, že má pokazenú registračnú pokladňu, alebo program... Môžme si na základe takéhoto dokladu uplatniť odpočet DPH?
tibor1000
02.06.11,10:46
Dobrý deň. Prosím Vás-čo by ste poradili jednej mojej známej: má malý obchodík,má registračnú pokladnicu. Chce si vonku pred obchod postavit stanok,registračka ostava vo vnutri v obchode. Moze v stanku vydavať klientom vypísané paragony? ďakujem za radu
veronikasad
02.06.11,10:57
Dobrý deň. Prosím Vás-čo by ste poradili jednej mojej známej: má malý obchodík,má registračnú pokladnicu. Chce si vonku pred obchod postavit stanok,registračka ostava vo vnutri v obchode. Moze v stanku vydavať klientom vypísané paragony? ďakujem za radu
nie, nemôže. Paragony môže vydávať len v prípade, ak je registračná pokladňa vyradená prechodne z prevádzky (napr.pre poruchu)
tibor1000
02.06.11,11:00
som si tak aj myslel. ďakujem moc Veronika :-)
Economic
02.06.11,17:04
Ja som účtovala asi pred rokom jedného klienta, ktorý pracoval v CZ a bohužiaľ mal ako účtovné doklady paragony. Je zvláštne, že tam tak málo musia používať registračné pokladnice. No ja som mu ich zaúčtovala, pokiaľ spĺňali všetky potrebné náležitosti, ak niečo z toho nebolo jasné alebo by to boli riskantné obhajovať pred kontrolou, radšej som mu to vyradila z dokladov a nezaúčtovala.
Však tí klienti sú niekedy schopní mi tu podhodiť ozaj všeličo. To čo by sme neobhájili, jednoducho nezaúčtujem Každý výdavok musí preukázateľne súvisieť s vykonávaním ekonomickej činnosti toho ktorého klienta.