Bambi23
13.02.10,08:18
Ahojte,
môže mi prosím niekto vysvetliť aký je rozdiel medzi zálohovoru faktúrou a predfaktúrou?
Vzhľadom na zmenu zákona o DPH od 1.1.2010 musíme za opakované dodania služieb (nájomné mesiac vopred) vystavovať zálohové faktúry a pro došlej úhrade vyúčtovaciu-ostrú faktúru.
Niekorí nájomníci však "komentujú", že nemôžeme vystavovať napr. 1.1. zálohovú faktúru ale má to byť predfaktúra ... je v tom nejaký rozdiel, nie je to to isté len iný názov? ....Veď zálohová faktúra je vlastne len oznámenie, že majú poslať úhradu, nie je to daňový doklad, malo by byť jedno či sa to volá zálohová faktúra alebo predfaktúra, no nie? Daňový doklad, teda faktúru dostanú až keď nájomné uhradia, čo bude vyúčtovacia faktúra.
IvoM
13.02.10,09:20
Zákon o DPH pozná len pojem faktúra. Predfaktúra, zálohová faktúra či proforma faktúra sú podľa mňa len nedaňové a neúčtovné doklady ktorými dodávateľ tovaru alebo služby požaduje dopredu celú alebo čiastočnú platbu. Na takto prijatú platbu predom treba podľa §71 vystaviť riadny daňový doklad - faktúru.
Bambi23
13.02.10,09:53
Zákon o DPH pozná len pojem faktúra. Predfaktúra, zálohová faktúra či proforma faktúra sú podľa mňa len nedaňové a neúčtovné doklady ktorými dodávateľ tovaru alebo služby požaduje dopredu celú alebo čiastočnú platbu. Na takto prijatú platbu predom treba podľa §71 vystaviť riadny daňový doklad - faktúru.

Ďakujem za odpoveď .. tiež si myslím, že je jedno ako sa tento doklad volá, keďže to nie je daňový doklad a neúčtuje sa. Je to len informácia a to v akej forme ju dáme, je na nás .. takže podľa mňa pojem zálohová faktúra je v poriadku, len som si nebola istá. Viete, vystavíme mesačne okolo 500 faktúr, všetko nájomné vopred podľa zmluvy .. tak sa nám to teraz novelizáciou zákona o DPH trošku skomplikovalo .. pri toľkých nájomníkov je asi "normálne", že každý niečo nájde a okomentuje s čím nie je spokojný :)
Je niekde v zákone stanovené ako má zálohová faktúra vyzerať, čo musí obsahovať? Aby som vedela čím môžem argumentovať :)
IvoM
13.02.10,10:06
Nie, podľa mňa definícia zálohovej faktúry v žiadnom zákone neexistuje,
na poskytnutie zálohy totiž stačí aj zmluva, prípadne len ústna dohoda na platbu peňazí predom.
koren9
28.07.10,09:46
mam otazku k zalohovej fakture na najomne:
co ked tvoju zalohovu fakturu na najomne za mesiac januar uhradi najomnik az v septembri? vystavis mu ostru fakturu so septembrovym zdanitelnym plnenim (za januar)?

ako postupovat?

(podla zakona o DPH ty musis vystavit fakturu do 14. dni od zdan. plnenia - a to pri najme nastava)
Lianka
28.07.10,13:40
mam otazku k zalohovej fakture na najomne:
co ked tvoju zalohovu fakturu na najomne za mesiac januar uhradi najomnik az v septembri? vystavis mu ostru fakturu so septembrovym zdanitelnym plnenim (za januar)?

ako postupovat?

(podla zakona o DPH ty musis vystavit fakturu do 14. dni od zdan. plnenia - a to pri najme nastava)

Datum dodania sluzby pre ucely DPH nastava dnom, ktory nastal skor - poskytnutnutie sluzby (januar) alebo platba (september toho roku). Som toho nazoru, ze danovy doklad pre ucely DPH ma byt vystaveny do 15 dni odo dna dodania sluzby, t. j. v tomto pripade do 15.2.2010. Danovy dokladom je aj splatkovy kalendar, pokial splna nalezitosti zakona o DPH.