vajda65
13.02.10,09:01
Ahojte

pri kontrole účta sme zistili že sme na konci roka zaradili tri faktúry s dátumom vystavenia január 2010 (zúčtovacie obodbie 2009) do roku 2009.

Čo sa týka dani z príjmov je to OK, problém ale je že sme mali vlastne vyšší odpočet DPH ako sme mali nárok.

Šlo celkovo o sumu
70,66 bez DPH
13,43 DPH

Otázka teraz je, č robiť podať opravné DP k DPH, aká môže byť výška pokuty alebo ako to riešiť?

Budem vdačný za každú radu.
babi2
13.02.10,09:10
Ahojte

pri kontrole účta sme zistili že sme na konci roka zaradili tri faktúry s dátumom vystavenia január 2010 (zúčtovacie obodbie 2009) do roku 2009.

Čo sa týka dani z príjmov je to OK, problém ale je že sme mali vlastne vyšší odpočet DPH ako sme mali nárok.

Šlo celkovo o sumu
70,66 bez DPH
13,43 DPH

Otázka teraz je, č robiť podať opravné DP k DPH, aká môže byť výška pokuty alebo ako to riešiť?

Budem vdačný za každú radu.
Hovoríš, že čo sa týka dani z príjmov je to OK, tak potom na faktúrach bol dátum ZDP rok 2009 a malo by to byť v poriadku aj s odpočtom DPH v roku 2009, to je môj názor
vajda65
13.02.10,09:17
No takto
Dátum vyhotovenia 15.1.2010, dodania detto
Dátum vzniku Danovej povinnosti 31.12.2009

Náklady mali byť rok 2009 tam nie je o čom, ale podľa tohto odpočet DPH podľa dňa vystavenia nie?
Janiča
13.02.10,09:22
Nie. Podľa dátumu daňovej povinnosti alebo dátumu dodania.
vajda65
13.02.10,09:25
no ved dátum dodania 15.1.2010 písal som vyššie

takto dve faktúry majú tieto údaje
datum vystavenia 14.1.2010
vznik danovej povinnosti 31.12.2009

telefonica
vystavenie, dodanie 6.1.2010
zúčtovacie obdobie 1.12 - 31.12

takže ako to je?
Janiča
13.02.10,09:29
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru vzniká dňom dodania tovaru. Takže tieto dátumy by mali byť totožné.
vajda65
13.02.10,09:31
no ale nie su

takže v podstate pri tych dvoch som vlastne OK, kedže na faktúre nie je údaj o dodaní iba o vystavení a o vzniku danovej povinnosti a problem je iba pri telefonice ktorá má rozdielný dátum dodania? Tam totiž nie je údaj o vzniku DP iba o zúčtovacom období

už som z toho nejaky pomýlení
babi2
13.02.10,09:36
No takto
Dátum vyhotovenia 15.1.2010, dodania detto
Dátum vzniku Danovej povinnosti 31.12.2009

Náklady mali byť rok 2009 tam nie je o čom, ale podľa tohto odpočet DPH podľa dňa vystavenia nie?
Dodavateľ má vznik daňovej povinnosti 31.12.2009, to znamená, že musí vtedy DPH odviesť. Vy si môžte DPH uplatniť tiež s tým dátumom, nakoľko je to dátum DP a Vy ste do podania DP k DPH za 12/2009 mali
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
Na začiatok

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
Janiča
13.02.10,09:39
Pri službách vzniká dańová povinnosť dňom dodania služby.Keď tam nemáte uvedený dátum daňovej povinnosti, držte sa dátumu dodania.
vajda65
13.02.10,09:47
takže aby som to zhrnul na tých dvoch faktúrach kde bol uvedený vznik DP 31.12.2009 som v pohode

Problém je iba O2 kde nie je dátum vzniku DP iba dátum dodania, tam mam problém, áno?

A teraz otázka ako ho riešiť, podať opravné DP kvôli 8,71 EURáM?
Janiča
13.02.10,09:58
Podľa zákona o DPH máte povinnosť podať dodatočné (nie opravné) DP. Pokuta tam bude minimálna (ak vôbec nejaká), tak prečo váhate???
vajda65
13.02.10,10:02
lebo nemam skustenosti s týmto....


Ak podať tak aký je postup, vyhodiť túto faktúru z DPH roku 2009 hodiť na 326 a podať DP?
janapill
13.02.10,14:25
A ako to je s faktúrou, ktorá sa i dostala nedávno do rúk a kde je uvedené dátum dodania 31.12.09, dátum vydania a splatnosti je už nový rok 01/2010 ale v texte fa je uvedené hlasové služby a internet za obdobie 01.01.2010-31.01.2010. Podľa toho by som to mala zaúčtovať do nákladov r.2010 ale nie som si istá s DPH keďže je tam dátum 31.12.09 môžem si to odrátať za január 2010 alebo musím dať dodatočné DP?
adabirk
13.02.10,18:10
- ak ste do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za dec.09 (resp. IV.Q.09) faktúru nemali, môžete si uplatniť odpočítanie dane v jan.10 príp. I.Q.10,

§ 51 ods.
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.