5ulo
13.02.10,13:02
Zdravim ludia,
som SZCO neplatca DPH, jednoduche uctovnictvo, v aprili 2009 som kupil auto na leasing ako szco a koncom novembra bola totalka. Doteraz ale neviem, ako mam nahadzovat data do uctovneho programu Kros ALFA. Viete mi, prosim, poradit, ako mam v Alfe evidovat splatky za atuo? Takisto som blby z blockov PHL, kedze niektore boli platene v hotovosti, ine platobnou kartou a figuruju ako operacie na ucte. Chcem si totiz uplatnit pausalnu dan 80%, no neviem, ako mam zadavat 80% sumy z blockov do penazneho dennika. Ved mi to nebude sediet so stavom na ucte. A ako je to s odpisom hodnoty auta? Plati to aj pre mna, ked som nemal auto k 31.12.? Ak to plati aj pre mna, ako to mam zapracovat do ucta?
velmi dakujem za akukolvek pomoc
Lianka
13.02.10,14:35
A preco to nezveris zdatnej uctovnicke?

Ono nejde len o to "nahadzat data do uctovneho programu", ale aj o to, aby to bolo z hladiska danovych a uctovnych predpisov spravne, a aby si si zauctovanie vedel zdovodnit.

Pausalna dan 80% :eek:?! To nie je pausalna dan. Odporucam pustit sa do hladania uctovnicky.
5ulo
13.02.10,14:43
Zle som sa vyjadril :) nevediem si knihu jazd, kedze si mozem uplatnit 80% vydavkov na PHL.
Co sa tyka uctovnicky.. problem je v tom, ze mam 3 zname uctovnicky.. pracuju pre vacsie firmy a kazda mi vravi nieco uplne ine. Preto som sa obratil s radou na vas.
5ulo
13.02.10,14:54
Co mi poradil internet? To iste, co moje zname. Vid odpoved nizsie, ku ktorej som sa dopracoval pomocou googlu



4. Nie je zatiaľ žiadne usmernenie na techniku výpočtu (aspoň o ňom neviem), ale keďže sa ceny PHM menia, vidím dve možnosti:
A - rozdeliť každý blok na 80%-výdavok na materiál, príp.réžiu-teda ovplyvňujúci základ dane a 20% - výdavok neovplyvňujúci základ dane - dá sa robiť priebežne, ale je to pracne
B - sčítať všetky bloky PHM, ktoré ste zaúčtovala v plnej sume ako výdavok na materiál,
príp.réžiu-teda ovplyvňujúci základ dane, vypočítať 20% a interným dokladom v rámci
uzávierkových úprav mínusom znížiť ten istý stĺpec peňažného denníka v sume
zodpovedajúcej 20%.
5ulo
16.02.10,10:24
naozaj sa nenajde nikto, kto by nevedel, ako sa mam hnut s tymto pripadom? :( neverim, ze nikto tu nie je v totoznej situacii