vychodniar
13.02.10,12:06
Dobrý deň!
Som tu nový a dúfam, že tému som zaradil správne.
Som študentom gymnázia a mojej mamke prišlo Upovedomenie o začatí exekúcie.

1. Okresný súd Humenné dňa 12.3.1999 vykonal exekučný titul - rozsudok č.k. 11C 85/99-8 a ukladá mojej mame (stará adresa, ešte pred sťahovaním - Palarikova, Snina; v Humennom bývame už 5-6 rokov) zaplatiť pohľadávku v sume 66,39 EUR s príslušenstvom oprávnenému INKASO Pohľadávok spol. s r.o. Lučenec, ...

2. návrh oprávneného na vykonanie ex. zo dňa 31.3.2009 na uspokojene pohľad. v rozsahu:
- trovy súd. konania (31,20 EUR), súd. poplatok za vydanie poverenia (16,50 EUR), trovy práv. zastúpenia v ex. konaní (33,65 EUR)

poverenie vydané okr. súdom Humenné zo dňa 29.4.2009 upovedomuje, že dňa 31.3.2009 sa zacalo ex. konanie v prospech INKASO....
... spomínané trovy + istina (00,00 EUR) + príslušenstvo (81,35 EUR)

KU DŇU 1.6.2009 VYMÁHA: 125,32 EUR zahŕňa: 10% pre exekútora, náhrada hotových výdavkov + 19 DPH - tu sa chcem pozastaviť - vraj exekútor nemá nárok na DPH z hotových výdavkov.

v lehote 14 dní odo dňa doručenia sa suma vyšplhá na 239,35 EUR..
__________________________________________________ __________
Nikde v Upovedomení nie je spomenuté začo vznikla spoločnosti INKASO pohľadávka (aká je dlžoba plynu/el. energie) zo strany mojej mamy. Spomenutá je iba suma. Nasledujúci týždeň sa chystá za právnikom.

Čiže pred rokom si INKASO spomenulo, že má dlžníka a začalo exekučné konanie dňa 31.3.2009. Ku dňu 1.6.2009 vymáha ex. sumu 125,32 EUR. Podobných konaní je na internete (a myslím, že aj na tejto stránke) spomenutých viac.
Podľa mňa je podozrivé, nekorektné a drzé, že spoločnosť INKASO si spomenula na dlžobu spred 10 rokov (aspoň si myslím, že je to 10 rokov, kedže horespomenutý údaj - bod č.1 vraví o 12.3.1999).

Prosím o rady a vopred ďakujem za odpoveď.
Laco-monter
13.02.10,11:21
To buď ešte rád,že je taká suma aká je.

Lebo si natrafil na korektného exekútora.;)

Ak by bol exekútor svińa,tak si naúčtuje paušálny poplatok 1500 € ,zákon mu to umožňuje.:cool:

Chcel by som počuť, na čo by si sa sťažoval v takom prípade ?:confused:
vychodniar
13.02.10,11:29
ok ale nie je to nejaká blbosť?
Laco-monter
13.02.10,11:45
ok ale nie je to nejaká blbosť?

Vieš exekutori nemajú roboty a tak vyrábajú aj umelé pohĺadávky.:rolleyes:

V máji 2008 v celej BA sa vyskytla kauza,keď istá významna advokátska kancelária rozposielala do firiem oznamenia o začatí exekúcie pre nezaplatenie za dodávku literatúry o BOZP v cene okolo 600 Sk,exekúčny príkaz bol na sumu viac ako 5000 Sk. (!):eek:
Evanka
13.02.10,11:51
Je to firma, ktorá odkupuje pohľadávky a potom na tom profituje. Stránku majú urobenú profesionálne, treba uznať.
Samozrejme, „postihnutý“ by mal byť oboznámený akú pohľadávku sa jedná.

V prípade pohľadávok vzniknutých zo zmlúv uzatvorených podľa Občianskeho zákonníka je premlčacia doba trojročná a beží odo dňa, kedy právo mohlo byť vykonané po prvý raz (§ 101 Občianskeho zákonníka). Podľa § 110 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak bolo právo dlžníkom písomne uznané čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo. Ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty. Z § 558 Občianskeho zákonníka vyplýva, že pre platné uznanie občiansko-právneho záväzku sa vyžaduje písomná forma a špecifikácia záväzku čo do dôvodu a výšky. Čiastočné plnenie či iné konkludentné uznanie záväzku nespôsobuje prerušenie premlčacej doby podľa § 110 ods. 1.
misoft
13.02.10,16:39
Nie som v tomto zbehlý, ale zarazili ma tie dátumy:

1. Okresný súd Humenné dňa 12.3.1999 vykonal exekučný titul - rozsudok č.k. 11C 85/99-8 a ukladá mojej mame (stará adresa, ešte pred sťahovaním - Palarikova, Snina; v Humennom bývame už 5-6 rokov) zaplatiť pohľadávku v sume 66,39 EUR s príslušenstvom oprávnenému INKASO Pohľadávok spol. s r.o. Lučenec, ...

2. návrh oprávneného na vykonanie ex. zo dňa 31.3.2009 na uspokojene pohľad. v rozsahu:
- trovy súd. konania (31,20 EUR), súd. poplatok za vydanie poverenia (16,50 EUR), trovy práv. zastúpenia v ex. konaní (33,65 EUR)

poverenie vydané okr. súdom Humenné zo dňa 29.4.2009

Je to viac ako DESAŤ ROKOV! Podľa mňa - už je to premlčané, lehota je "prešvihnutá" o 18 dní!!!


Podľa § 110 ods. 1 Občianskeho zákonníka, ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť.

vychodniar upozorni pri porade s právnikom na NEZROVNALOSŤ v dátumoch (je to 10 rokov a 18 dní) [exekúcia - podľa mňa - neoprávnená a protizákonná]
vychodniar
15.02.10,07:22
vdaka za rady
mlisa
15.02.10,07:51
[QUOTE=misoft;1296213]Nie som v tomto zbehlý, ale zarazili ma tie dátumy:


Je to viac ako DESAŤ ROKOV! Podľa mňa - už je to premlčané, lehota je "prešvihnutá" o 18 dní!!!


skor treba dat pozor na to, kedy nadobudol ten rozsudok z 1999 pravoplatnost, pretoze mohol byt vydany 12.3. 1999, ale pravoplatny o mesiac neskor, a tak by bol este v lehote....
aksas2
15.02.10,08:09
súhlasím s mlisa, treba si pozrieť dátum právoplatnosti rozsudku!!!!!!
misoft
15.02.10,18:08
Na margo doplním:

Odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Ak teda proti rozsudku súdu žiaden z účastníkov konania nepodá v lehote 15 dní od doručenia rozsudku odvolanie, rozsudok uplynutím odvolacej lehoty nadobudne právoplatnosť.
T.z. ak sa neodvolala, rozsudok je právoplatný po 15-tich dňoch. Potom je otázka, kedy jej bol doručený a či sa odvolala.