Itus
27.09.05,13:55
Mohol by mi prosim niekto poradit? v zivn.liste mam prevadzku-bydlisko.Vsetkych klientov mam v inom meste. Doteraz som si vypisovala cestaky a uplatnovala som si aj stravne. Planujem si otvorit prevadzku-kancelariu v meste sidla svojich klientov. Budem mat narok na cestovne (na stravne pravdepodobne nie) ked pocestujem do svojej prevadzky.
Nike
27.09.05,17:48
Cesta z domu do kancelárie, prevádzky, ateliéru..... sa nikdy nepovažovala za daňový výdavok v žiadnej forme - MHD, PHM... a pokiaľ viem je tomu tak ešte stále.
Preto je aj problém s dietami a cestovným ak trvalý pobyt a prevádzka je to isté miesto.
ecuch
28.09.05,04:17
Keď si pozrieme § 19 ods.1 písm e) zákona o DZP, tak pre živnostníka platí nárok na cestovné náhrady (vrátane stravného.... rovnako ako pre zamestnancov) ak je činnosť vykonávaná inde ako je miesto pravidelného výkonu činnosti. T.j. musíte si zadefinovať svoje miesto pravidelného výkonu činnosti. Logicky mi vychádza, žeby to mala byť vaša novozriadená kancelária.
Itus
28.09.05,06:42
Takze cca kazdy druhy den precestujem 200 km, a nemozem si ani len cestovne uplatnit?
ecuch
28.09.05,07:27
Toto nie je podstatné, aká je vzdialenosť vášho bydliska. Aj zamestnanec, ktorý dochádza do práce veľké vzdialenosti , nemá nárok na cestovné náhrady. Podstatné je obvyklé miesto výkonu vašej práce. Ak si obhájite na daňovom, že týmto miestom je vaše trvalé bydlisko, tak máte nárok na cestovné náhrady (so všetkým, aj so stravným). Vzhľadom na to, čo ste napísali, sa mi to ale nezdá obhájiteľné.
Itus
04.10.05,05:29
dakujem pekne za radu :-)