Vinja
13.02.10,14:25
zdravím,pod aku živnosť by ste zaradili navrhy a realizácia interiérov napr.
návrh na zariadenie izby alebo bytu,albo intriér reštaurácie atď.
ďakujem
domenico.office
13.02.10,13:37
18.2 Uskutočňovanie stavieb a ich zmien
18.3 Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov
Ludula
20.05.10,06:42
18.2 Uskutočňovanie stavieb a ich zmien
18.3 Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť čo znamená pri 18.3 Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interieérov, kde je dané obsahové vymedzenie .... a na konci je Poznámka: V rámci živnost. opravnenia nieje možné vykonávať jednotlivé remeselné živnosti.
Potrebovala by som vetu za poznámkou vysvetliť nakoľko tomu nerozumiem.
Ďakujem .
akina
20.05.10,09:15
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť čo znamená pri 18.3 Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interieérov, kde je dané obsahové vymedzenie .... a na konci je Poznámka: V rámci živnost. opravnenia nieje možné vykonávať jednotlivé remeselné živnosti.
Potrebovala by som vetu za poznámkou vysvetliť nakoľko tomu nerozumiem.
Ďakujem .
"Nie je možné vykonávať jednotlivé remeselné živnosti" znamená, že v rámci ohlásenej voľnej živnosti: dokončovacie stavebné práce pri realizácii......nemôžeš robiť žiadne zo stavebných činností remeselných, uvedených v prílohe č. 1 - skupina 113 stavebníctvo, živnostenského zákona.
Ako príklad uvediem: kladenie dlážkových krytín suchou cestou je živnosť voľná ( spadá pod dokončovacie stavebné práce ),ale podlahárstvo je živnosť remeselná, do rozsahu ktorej tiež patrí kladenie dlážkových krytín suchou cestou, ale aj kladenie krytín mokrou cestou a násl. Takže kladenie krytín mokrou cestou už nesmieš v rámci voľnej živnosti robiť, lebo spadá pod remeselnú živnosť podlahárstvo.
Ludula
20.05.10,09:24
Neviem či som to pochopila. Takže ak je názov živnosti 18.3 Dokončovacie stavebné práce pri realizácii....... tak živnostník môže vykonávať práce, ktoré sú v zozname vedľa v obsahovom vymedzení ako sú maliarske , betonárske práce atď.
Ale nemôže robiť murárstvo,tesárstvo atď. ?
akina
20.05.10,12:24
Neviem či som to pochopila. Takže ak je názov živnosti 18.3 Dokončovacie stavebné práce pri realizácii....... tak živnostník môže vykonávať práce, ktoré sú v zozname vedľa v obsahovom vymedzení ako sú maliarske , betonárske práce atď.
Ale nemôže robiť murárstvo,tesárstvo atď. ?
Ano, správne pochopené.
Ludula
21.05.10,08:26
akina, ďakujem.
Ludula
Ludula
04.06.10,09:54
Chcem sa opýtať ak má živnostník remeselnú živnosť-tesárstvo môže faktúrovať len práce uvedené pri tejto činnosti ktoré tesárstvo zahŕňa, alebo môže faktúrovať aj práce ktoré sú uvedené vedľa ako voľné živnosti .
Ide mi o to či môže tesár faktúrovať tesárske práce-debnenie základov.
Ďakujem.
horkoláčik
04.06.10,09:57
Chcem sa opýtať ak má živnostník remeselnú živnosť-tesárstvo môže faktúrovať len práce uvedené pri tejto činnosti ktoré tesárstvo zahŕňa, alebo môže faktúrovať aj práce ktoré sú uvedené vedľa ako voľné živnosti .
Ide mi o to či môže tesár faktúrovať tesárske práce-debnenie základov.
Ďakujem.

Môžeš, ak to nie sú železné šalovacie dielce.
Ludula
04.06.10,10:07
Môžeš, ak to nie sú železné šalovacie dielce.
Ďakujem za tak rýchlu odpoveď.
Zita5
04.06.10,10:11
Chcem sa opýtať ak má živnostník remeselnú živnosť-tesárstvo môže faktúrovať len práce uvedené pri tejto činnosti ktoré tesárstvo zahŕňa, alebo môže faktúrovať aj práce ktoré sú uvedené vedľa ako voľné živnosti .
Ide mi o to či môže tesár faktúrovať tesárske práce-debnenie základov.
Ďakujem.




REMESELNÉ ŽIVNOSTI


kmeňové činnosti
20.
Tesárstvo
zahŕňa:
Ručná a strojná príprava dreva s následným vykonávaním všetkých potrebných tesárskych úkonov (spojov, detailov, výrobkov) a ich osadzovanie podľa výkresov debnení. Zhotovovanie krovov, debniacich prvkov. Výroba a montáž drevených konštrukcií, altánkov, pergôl, drevených blokov pre exteriéry, drevených schodov, stropov, okeníc, zábradlí, okien dverí, zárubní, kladenie tesárskych (palubovkových) podláh z hobľovaných materiálov a plávajúcich podláh. Zhotovovanie podkladov pre strešné krytiny.



Podľa popisu tesár môže vykonávať aj zhotovenie debniacich prvkov pri remeselnej živnosti .

Ale Debnenie základov je už len 40% .

Viď voľné živnosti
VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti


• úpravy dreva (prirodzené a umelé sušenie dreva, nátery a morenie dreva, impregnácia dreva)
• zhotovovanie jednoduchých tesárskych výrobkov (maltovnice, lešenárske kozy, rebríky, rohože, hasnice, ochranné zábradlie, drevené ploty,)
• príprava debnenia pre základy
• obkladanie stien (stropov) dreveným materiálom (hobra, sololit)
• rezanie hranolov a lát
• príprava debnenia pre základy
• montáž ľahko prestaviteľných priečok na báze dreva suchou cestou

Takže môj názor je ak bude fakturovať Tesárske práce -debnenie základov tak bude môcť uplatniť len 40% paušálnych výdavkov .
Ludula
04.06.10,11:15
REMESELNÉ ŽIVNOSTI




kmeňové činnosti


20.
Tesárstvo
zahŕňa:
Ručná a strojná príprava dreva s následným vykonávaním všetkých potrebných tesárskych úkonov (spojov, detailov, výrobkov) a ich osadzovanie podľa výkresov debnení. Zhotovovanie krovov, debniacich prvkov. Výroba a montáž drevených konštrukcií, altánkov, pergôl, drevených blokov pre exteriéry, drevených schodov, stropov, okeníc, zábradlí, okien dverí, zárubní, kladenie tesárskych (palubovkových) podláh z hobľovaných materiálov a plávajúcich podláh. Zhotovovanie podkladov pre strešné krytiny.



Podľa popisu tesár môže vykonávať aj zhotovenie debniacich prvkov pri remeselnej živnosti .

Ale Debnenie základov je už len 40% .

Viď voľné živnosti
VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti


• úpravy dreva (prirodzené a umelé sušenie dreva, nátery a morenie dreva, impregnácia dreva)
• zhotovovanie jednoduchých tesárskych výrobkov (maltovnice, lešenárske kozy, rebríky, rohože, hasnice, ochranné zábradlie, drevené ploty,)
• príprava debnenia pre základy
• obkladanie stien (stropov) dreveným materiálom (hobra, sololit)
• rezanie hranolov a lát
• príprava debnenia pre základy
• montáž ľahko prestaviteľných priečok na báze dreva suchou cestou

Takže môj názor je ak bude fakturovať Tesárske práce -debnenie základov tak bude môcť uplatniť len 40% paušálnych výdavkov .

No práve to som chcela vedieť, že či môže tesár faktúrovať práce ktoré sú čiastkovo súvisiace činnosti - voľná živnosť a sú uvedené vedľa remeselnej živnosti napravo.
Ak si chce uplatniť 60% ako by mal potom faktúrovať debniece práce? Stačilo by písať len tesárske práce?
Ďakujem.
akina
05.06.10,08:50
No práve to som chcela vedieť, že či môže tesár faktúrovať práce ktoré sú čiastkovo súvisiace činnosti - voľná živnosť a sú uvedené vedľa remeselnej živnosti napravo.
Ak si chce uplatniť 60% ako by mal potom faktúrovať debniece práce? Stačilo by písať len tesárske práce?
Ďakujem.
Ak budeš faktúrovať tesárske práce, môžeš v rámci nich robiť debniace práce, je to v rozsahu živnosti, potom môžeš uplatniť paušál 60%.
marjankaj
05.06.10,09:09
REMESELNÉ ŽIVNOSTI



kmeňové činnosti


20.
Tesárstvo
zahŕňa:
Ručná a strojná príprava dreva s následným vykonávaním všetkých potrebných tesárskych úkonov (spojov, detailov, výrobkov) a ich osadzovanie podľa výkresov debnení. Zhotovovanie krovov, debniacich prvkov. Výroba a montáž drevených konštrukcií, altánkov, pergôl, drevených blokov pre exteriéry, drevených schodov, stropov, okeníc, zábradlí, okien dverí, zárubní, kladenie tesárskych (palubovkových) podláh z hobľovaných materiálov a plávajúcich podláh. Zhotovovanie podkladov pre strešné krytiny.



Podľa popisu tesár môže vykonávať aj zhotovenie debniacich prvkov pri remeselnej živnosti .

Ale Debnenie základov je už len 40% .

Viď voľné živnosti
VOĽNÉ ŽIVNOSTI
čiastkové súvisiace činnosti


• úpravy dreva (prirodzené a umelé sušenie dreva, nátery a morenie dreva, impregnácia dreva)
• zhotovovanie jednoduchých tesárskych výrobkov (maltovnice, lešenárske kozy, rebríky, rohože, hasnice, ochranné zábradlie, drevené ploty,)
• príprava debnenia pre základy
• obkladanie stien (stropov) dreveným materiálom (hobra, sololit)
• rezanie hranolov a lát
• príprava debnenia pre základy
• montáž ľahko prestaviteľných priečok na báze dreva suchou cestou

Takže môj názor je ak bude fakturovať Tesárske práce -debnenie základov tak bude môcť uplatniť len 40% paušálnych výdavkov .

No nie som si celkom istý.

To by nemohol ani klince zatĺkať, lebo to tam nie je vymenované.:eek:
Zita5
05.06.10,09:28
No nie som si celkom istý.

To by nemohol ani klince zatĺkať, lebo to tam nie je vymenované.:eek:
Bože zasa nechytaj za slovíčka .:)
Zadávateľka sa dopytovala na debnenie základov .Na debnenie základov nepotrebuje mať remeselnú živnosť .
Na debnenie pri krove musí byť remeselná živnosť- jedná sa tesára .Vychádzala som z uvedeného.

Ja nepochopím , ako niekto, ak vykonáva nejakú prácu ,môže napísať niečo iné do popisu , ako by mal.Ja osobne by som takú faktúru ani nepodpísala zo strany objednávateľa,pokiaľ by tam nebola špecifikácia .
Myslí vôbec niekto na možnú reklamáciu ? Podnikateľovi ide o paušálne výdavky, mne ide o skutočne vykonanú prácu .Mňa ako objednávateľa nezaujímajú jeho výdavky .Takto som posúdila daný prípad a v tom duchu som aj odpovedala:)
marjankaj
05.06.10,09:39
Bože zasa nechytaj za slovíčka .:)
Zadávateľka sa dopytovala na debnenie základov .Na debnenie základov nepotrebuje mať remeselnú živnosť .
Na debnenie pri krove musí byť remeselná živnosť- jedná sa tesára .Vychádzala som z uvedeného.

Ja nepochopím , ako niekto, ak vykonáva nejakú prácu ,môže napísať niečo iné do popisu , ako by mal.Ja osobne by som takú faktúru ani nepodpísala zo strany objednávateľa,pokiaľ by tam nebola špecifikácia .
Myslí vôbec niekto na možnú reklamáciu ? Podnikateľovi ide o paušálne výdavky, mne ide o skutočne vykonanú prácu .Mňa ako objednávateľa nezaujímajú jeho výdavky .Takto som posúdila daný prípad a v tom duchu som aj odpovedala:)


Ale má a ona si chce dať do výdavkov 60% a nie iba 40%.:eek:

To nech si potom za tie základy zavolá niekoho iného, kto má na to (voľnú)živnosť. Ak má niekto iba tesárske práce, tak by to potom nemohol robiť(faktúrovať)?
Zita5
05.06.10,09:41
Ale ona si chce dať do výdavkov 60% a nie iba 40%.:eek:

To som ja pochopila , že jej ide o 60% :)
babi2
05.06.10,09:48
Postrehli ste? zmeny v živnostenskom podnikaní od 1.6.2010?
Napr. novou remeselnou živnosťou sa stali: strechár, manikúra a pedikúra
http://hnonline.sk/c3-44023670-k00000_d-ake-zmeny-nastali-v-zivnostenskom-podnikani-od-1-juna
Zita5
05.06.10,09:52
marjankaj
05.06.10,09:57
To som ja pochopila , že jej ide o 60% :)

Je jednoduché poradiť 40%. Je to v poriadku, ani DÚ nebude namietať. Ale daňovník možno zdaní 20% ktoré by možno nemusel.
V každej remeselnej činnosti sa nájdu práce, ktoré možno zaradiť do voľných. Odstrutkovať skrutky a zatĺcť klince, a tak ďalej. Nakoniec by si nikto nemohol uplatňovať 60%, keby rozpisoval úplne všetky práce.:eek:
Možno by sa malo vyjadriť DRSR, a mal by to na papieri. Takto je to iba náš názor.
babi2
05.06.10,10:04
Ospravedlňujem sa za duplicitu, aj som hľadala či to tu už nie je, asi som hľadala zle, nenašla som
Zita5
05.06.10,10:16
Je jednoduché poradiť 40%. Je to v poriadku, ani DÚ nebude namietať. Ale daňovník možno zdaní 20% ktoré by možno nemusel.
V každej remeselnej činnosti sa nájdu práce, ktoré možno zaradiť do voľných. Odstrutkovať skrutky a zatĺcť klince, a tak ďalej. Nakoniec by si nikto nemohol uplatňovať 60%, keby rozpisoval úplne všetky práce.:eek:
Možno by sa malo vyjadriť DRSR, a mal by to na papieri. Takto je to iba náš názor.
Mňa nezaujímajú skrutky a klince ....a myslím že ani Živnostenský Zákon a následne ani Zákon o dani z príjmu :)
Ja si stojím za svojim čo som napísala .Na prípravu debnenia základov je voľná živnosť "Prípravné práce k realizácii stavby "

Ako tesár by nemal základy robiť , lebo nemá na to predmet činnosti .A ak by aj mal a vykonáva aj voľné živnosti , tak 60% mu neprináleží , lebo nevykonáva len "remeselnú živnosť".
Prečo by som mala radiť 60% ? Ja to beriem z pohľadu účtovníčky ,z pohľadu Živnostenského zákona,z pohľadu Zákona o dani z príjmu , ale aj z pohľadu spotrebiteľa,objednávateľa atď.
marjankaj
05.06.10,10:31
Chcem sa opýtať ak má živnostník remeselnú živnosť-tesárstvo môže faktúrovať len práce uvedené pri tejto činnosti ktoré tesárstvo zahŕňa, alebo môže faktúrovať aj práce ktoré sú uvedené vedľa ako voľné živnosti .
Ide mi o to či môže tesár faktúrovať tesárske práce-debnenie základov.
Ďakujem.


Mňa nezaujímajú skrutky a klince ....a myslím že ani Živnostenský Zákon a následne ani Zákon o dani z príjmu :)
Ja si stojím za svojim čo som napísala .Na prípravu debnenia základov je voľná živnosť "Prípravné práce k realizácii stavby "

Ako tesár by nemal základy robiť , lebo nemá na to predmet činnosti .A ak by aj mal a vykonáva aj voľné živnosti , tak 60% mu neprináleží , lebo nevykonáva len "remeselnú živnosť".
Prečo by som mala radiť 60% ? Ja to beriem z pohľadu účtovníčky ,z pohľadu Živnostenského zákona,z pohľadu Zákona o dani z príjmu , ale aj z pohľadu spotrebiteľa,objednávateľa atď.

Ja som reagoval na tento príspevok, a vychádzalo mi z toho, že má v živnosti iba tesárske práce. Tak preto. Inak súhlasím s tebou. My nevieme presne aká je situácia u zadávateľa, vieme iba to, čo nám sám uvedie.
Ak má v živnosti iba tesárske práce, tak by nemal faktúrovať iné.

Doplním iba § zo živnostenského zákona.

§ 63
Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 1659 eur.
akina
06.06.10,07:26
Je potrebné si uvedomiť, že tesárske práce sú širší pojem, zahŕňajú súbor činností a k nim patria aj debniace práce,čiže v tomto prípade nie je potrebná žiadna voľná živnosť navyše / debniace práce /.Činnosť je vykonávaná v rozsahu živnostenského oprávnenia, zákon nie je porušený.
Ak by však v živ.oprávnení bola napísaná len činnosť: debniace práce, čiže voľná živnosť, potom aj faktúrovať môže len túto prácu a upaltňuje paušál 40%.
To je podobný prípad, ako keby som napr. vykonávala predaj na priamu konzumáciu alko, nealko - voľnú živnosť, ale reálne by som mala v živnostenskom oprávnení zapísanú remeselnú živnosť: pohostinská činnosť. Z pohľadu živnostenského zákona je to v poriadku, lebo "predaj na priamu konzumáciu ... je len podmnožinou činností, ktoré obsahuje pohostinská činnosť.