kexo64
13.02.10,14:29
Dobrý deň,

Chcel by som si postaviť elektráreň u Nás v obci. Je možné nejako odkúpiť časť potoka od vodohospodárskeho podniku??? Alebo sa to rieši len prenájmom na cca 20rokov ?

Na potoku je postavená hrádza no je už v dosť zlom technickom stave. Preto by som ju chcel odkúpiť a zrekonštruovať na vodnú elektráreň. Nakoľko sa o túto časť vodohospodársky podnik vôbec nestará tak myslím že by prijali nejaký prenájom prípadne predaj. Jednalo by sa len o tú časť potoku kde sa nachádza hrádza. Prípadne 10m za hrádzou a cca 50m pred hrádzou.

Za odpovede vopred ďakujem.
Laco-monter
13.02.10,13:48
Chvályhodná myšlienka ,

neviem z ktorého regionu si , no mal by si sa poradiť z majiteľom už existujúcej MVE.

Jedna taká MVE sa nachádza pri ceste do PPS, keď odbočíš do prava asi 3 km za Detvou smerom na Vígľaš , je to križovatka " Y "
tesne pred tzv. Čierným mostom ponad železničnú trať.
profesional
02.03.10,20:50
Podla platnej legislativy majitelom vodnych ploch ako su potoky a rieky smie byt LEN SLOVENSKA REPUBLIKA. Cize neexistuje ani teoreticka moznost ze by ti potok alebo rieku stat predal. A nemoze ti predat ani pozemok pod riekou ci potokom. Mozeti ale predat tu hradzu ako tzv.vodohospodarske dielo. Ale nerob si velke iluzie.

Na to aby si mohol vyrabat a predavat elektricku energiu do rozvodnej siete, budes potrebovat suhlas SEPS (Slovenska elektrizacna a prenosova sustava s.p.).Aktualne vydavanie takychto suhlasov je pozastavene az do 1.1.2017.Nakolko Slovenska Repbulika ma prebytok dovazanej elektrickej energie a u nas zakonom stanovena cena vykupu elektrickej energie je vyssia ako cena za ktoru ju SR kupuje zo zahranicia. Na toto doplatilo aj vela naivkov co zacali stavat fotovoltaicke elektrarne. Ale ak nemas uz naozaj co robit s peniazmi a chce to risknut ze by si mohol zacat za takych 10 rokov vyrabat elektrinu za podmienok ktore teraz nemas sancu zistit, kludne do toho par milionov natlac. Ale suhlas od SEPS urcite nedostanes.
rickman
03.03.10,09:49
Podla platnej legislativy majitelom vodnych ploch ako su potoky a rieky smie byt LEN SLOVENSKA REPUBLIKA. Cize neexistuje ani teoreticka moznost ze by ti potok alebo rieku stat predal. A nemoze ti predat ani pozemok pod riekou ci potokom. Mozeti ale predat tu hradzu ako tzv.vodohospodarske dielo. Ale nerob si velke iluzie.

Na to aby si mohol vyrabat a predavat elektricku energiu do rozvodnej siete, budes potrebovat suhlas SEPS (Slovenska elektrizacna a prenosova sustava s.p.).Aktualne vydavanie takychto suhlasov je pozastavene az do 1.1.2017.Nakolko Slovenska Repbulika ma prebytok dovazanej elektrickej energie a u nas zakonom stanovena cena vykupu elektrickej energie je vyssia ako cena za ktoru ju SR kupuje zo zahranicia. Na toto doplatilo aj vela naivkov co zacali stavat fotovoltaicke elektrarne. Ale ak nemas uz naozaj co robit s peniazmi a chce to risknut ze by si mohol zacat za takych 10 rokov vyrabat elektrinu za podmienok ktore teraz nemas sancu zistit, kludne do toho par milionov natlac. Ale suhlas od SEPS urcite nedostanes.

Ak natiahne kabel za hranice a napoji sa na prenosovu sustavu inej krajiny, tak by som v tom problem nevidel. Teda pokial je to tak, ako pises. Ale rovnako tak sa moze napojit na uz existujuceho vyrobcu, ktoremu len zvysi produkciu.. (pokial tam nie su ine obmedzenia)
energ
07.04.10,05:06
ahojte, profesional myslim si ze nemas pravdu pretoze podla aktualnej platnej legislativy OZE su prednostne pripajane do distribucnej sustavy s prednostnym pravom vykupu EE. pozri si zakon 656 a 309. Ten kto ma moznost si postavit MVE tak si postavy tlaciaren na peniaze. podla zakona 309 o OZE ti stat garantuje 15 rokov pevnu vykupnu cenu. Regionalna distribucka je povinna od teba tutu EE vykupit na kritie strat ak ju sam nespotrebovavas.
marjankaj
25.05.11,21:41
ahojte, profesional myslim si ze nemas pravdu pretoze podla aktualnej platnej legislativy OZE su prednostne pripajane do distribucnej sustavy s prednostnym pravom vykupu EE. pozri si zakon 656 a 309. Ten kto ma moznost si postavit MVE tak si postavy tlaciaren na peniaze. podla zakona 309 o OZE ti stat garantuje 15 rokov pevnu vykupnu cenu. Regionalna distribucka je povinna od teba tutu EE vykupit na kritie strat ak ju sam nespotrebovavas.

To garantuje. Ale nevie garantovať cenu za ktorú sa bude predávať EE. Tá môže byť časom aj väčšia ako je teraz tá garantovaná.
marjankaj
27.05.11,06:58
Z ústavy SR


Čl.4

Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky.
DusanI
24.01.13,21:28
no mi sme vlastníkom MVE a sme zároveň vlastníkom aj vodných tokov a vodných plôch toky sú prívod cca 1,5km potom 1.výpust /kanál/ dĺžka cca 900m a výpust 2,3km. a máme to aj na LV. a ten výkup elektriky. je to všetko ako sa dohodnete z URSO, je tam stabilná cena a nieje garantovaná, každý rok sa menia doplatky,tento rok 2013 sa napr.znižovali, musíš mať MVE min 100Mw aby si bol za vodou ako sa povie,lebo pri menších výkonoch ťa všetky predpisy a kontroly zabíjajú. obzvlášť ak si vlastníkom vodných plôch ako mi. Obec teda aj štát ako taký nariadil protipovodňové opatrenia a mňa ,nakoľko sme vlastník vodných plôch tieto opatrenia budú stáť cca 60tis € čiže môžem dalšie 3 roky vyrábať elektriku a dodávať zadarmo.
troll
25.01.13,05:48
Prívodný a výpustný kanál sa zrejme nepovažujú za tok... ale skôr za stavbu.