zuzlik0402
13.02.10,19:01
Dobrý deň všetkým,

prosím o radu v nasledujúcej situácii: firma obstarala budovu, ktorú však ešte neskolaudovali a teda nezaradili do užívania, a tak ostáva na 042. Čo však s nákladmi, ktoré sa vzťahujú na túto budovu a už dostávame faktúry napr. za elektrinu, vodné, stočné a pod. Všetky som zatiaľ zaúčtovala tiež na 042, ak budovu konečne zaradíme, môžem ich v danom roku preúčtovať na účty 5** do nákladov alebo musia tvoriť vstupnú cenu na 021?

A podstatná vec: môžem normálne uplatňovať DPH s týchto faktúr za elektrinu a pod. v období, kedy mi faktúry chodia?

Ďakujem.
IvoM
14.02.10,09:14
Uplatnenie DPH z tejto investície v prvom rade závisí od toho na aké zdaniteľné plnenie bude budova využívaná, ak napríklad na oslobodené plnenia /napr. byty pre zamestnancov/ tak si DPH na vstupe odpočítať nemôžte. Čo sa týka nákladov na energie nepíšeš či súvisia so stavbou budovy alebo už s jej prevádzkou, ak s prevádzkou tak tieto náklady nezvyšujú vstupnú cenu budovy, ale účtujú sa priamo na nákladové účty 502, čo sa týka uplatnenia DPH z nich tak platí čo som napísal vyššie, teda ak sú použité na vaše zdanizňteľné plnenia tak sa DPH uplatní. Ináč, nechce sa mi to teraz narýchlo hľadať je to niekde v postupoch účtovania, ale myslím že už je možné odpisovať aj neskolaudované budovy, stačí ak naň bolo vydané rozhodnutie o predčasnom alebo dočasnom užívaní stavby.
zuzlik0402
14.02.10,10:37
Ďakujem veľmi pekne.

Energie súvisia s prevádzkou budovy, aj keď zatiaľ sú to malé faktúry, lebo budova sa ešte nevyužíva.

DPH som uplatnila, keď mi faktúry prišli, len mi nie je ešte celkom jasné, či tú 502 za elektrinu účtujem teraz, keď mi prišla faktúra, alebo to nechám na 042 a do nákladov na 502 ju preúčtujem až po zaradení budovy?
IvoM
14.02.10,11:24
Ak je to prevádzkový náklad tak hneď na 502, nemôžeš účtovať na 042 a z nej na 502.