ikon
13.02.10,18:41
Dobrý deň,

momentálna som na rodičovskej dovolenke, mám 2,5 ročného syna. Pred cca 9 mesiacmi som si začala platiť DNP (z maxima), keďže som plánovala druhé bábo. Pracovný pomer bol medzičasom ukončený. Momentálne som tehotná, mám rizikové tehotenstvo a keďže splňam podmienku platenia DNP 270 dni , chcela by som to využiť a prihlásiť sa na PN. Aké povinnosti mám? musím odovzdať tlačivo okrem SP aj na UPSvR? Manžel sa bol na úrade pýtať, tam mu povedali, že nič netreba posielať, ale kdesi som čítala, že by som ich mala upovedomiť, aby mi mohli zastaviť platbu rodičovského príspevku. Treba rodičovskú dovolenku aj ukončiť?
ďakujem.
saskia26
13.02.10,19:10
ikon, to znamená, že si nastúpila na rodičovský príspevok v roku 2008 ? a platia pre Teba podmienky z roku 2008.
V tomto prípade by si mohla poberať súčasne RP aj PN.
Tlačivo o PN v tomto prípade na ÚPSVaR netreba doložiť, len odovzdať na SP.
Nahlásiť na ÚPSVaR len keď nastúpiš na materskú a tým pádom zastavia platenie RP, teda ak Ti nevyjde, že medzitým skončíš poberanie RP so synčekom.
ikon
14.02.10,11:43
dakujem za odpoved,
nie som si istá, či mi začali platiť rodičovský príspevok v decembri 2007 alebo v januári 2008.(syn mal pol roka v januári 2008) mení sa tým niečo? o možnosti poberať obidve dávky počujem prvý krát a bojím sa tomu aj uveriť.
Ak toto tehotenstvo dopadne dobre, tak na materskú by som mala nastúpiť v koncom augusta, avšak syn dovrši 3 roky koncom júla. takže mi tam bude chybať ten mesiac, no myslím, že na UPSVaR si sami odkontroluju, ze maju platit do 3 rokov veku dietata, nie?
saskia26
14.02.10,12:08
Zmeny boli od 1.1.2010, kedy už nie je nárok na RP a súčasne PN, ktorá trvá celý kalendárny mesiac.
Ten chýbajúci mesiac si vykryješ PN, ale zrejme bude treba sa ísť zahlásiť aj na úrad práce, aby za Teba platili zdravotné poistenie.
ÚPSVaR bude vyplácať RP do 3 rokov veku dieťaťa, takže potom len v auguste nahlásiť nástup na materskú na Sociálnu poisťovňu.
Držím palce, nech všetko dobre dopadne!;)
ikon
14.02.10,12:20
veľmi pekne ďakujem.
brčko
14.02.10,14:36
Zmeny boli od 1.1.2010, kedy už nie je nárok na RP a súčasne PN, ktorá trvá celý kalendárny mesiac. súhlasím
Ten chýbajúci mesiac si vykryješ PN, ale zrejme bude treba sa ísť zahlásiť aj na úrad práce, aby za Teba platili zdravotné poistenie. Ak má syn 3roky koncom júla 2010, tak do konca júla budeš zdravotne poistená štátom ako poberatel RP. Od 1.8.2010 môžeš byť zdravotne poistená:
- bud, ak budeš nadalej poberať nemocenské, ako poberatel nemocenského (v takom prípade ťa nezaevidujú na UP do evidencie nezamestnaných, len treba nahlásiť na ZP zmenu, samozrejme počas vychádzok :) ) alebo
- ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (ak syn nebude navšetvovať škôlku, jasle na viac ako 4hod.denne)

ak syn nebude vôbec navštevovať škôlku, jasle a budeš sa onho osobne starať, tak môžeš byť aj nadalej dôchodkovo poistná štátom (predpokladám podala si si prihlášku)

ÚPSVaR bude vyplácať RP do 3 rokov veku dieťaťa, takže potom len v auguste nahlásiť nástup na materskú na Sociálnu poisťovňu.
Držím palce, nech všetko dobre dopadne!;)

inak súhlasím so saskiou.
treba potom ked pôjde starší syn do škôlky, dať do poriadku dôchodkové poistenie, t.j. nahlásiť mladšie dieťa, inak stále môžeš mať prihlášku na staršie dieťa.
ikon
14.02.10,17:42
brčko - neviem presne akú prihlášku máš na mysli....
syn pôjde od septembra do školky....
brčko
17.02.10,12:23
brčko - neviem presne akú prihlášku máš na mysli....
syn pôjde od septembra do školky....

prihláška, ktorú si si dúfam dávala na soc.poistnovi podla bydliska po narodení dieťaťa, aby si bola dôch.poistná štátom počas starostlivosti o dieťa.
ikon
20.02.10,10:15
aha, áno, podala som....už som si to bola pre istotu overiť...dakujem.
ikon
26.02.10,07:25
ešte by som mala jednu otázku, neviem, či mám začať novú tému, ale skúsim to sem....takže som na PN, avšak pre zdravotné problémy hľadám synovi už teraz nejakú štátnu škôlku . Ak by sa mi ho podarilo niekde umiestniť, RP už poberať asi nebudem (tuším mi preplatia náklady na škôlku) - v tomto prípade sa mám hneď zaregistrovať na ÚP? mám si aj platiť zdravotné poistenie? alebo stačí teda len nahlásiť na ZP zmenu? dakujem.