LadyK
14.02.10,17:33
Viem, že na tému DP je tu x na n-tú tém... prosím, odpusťte mi všetci, že pridávam ďalšiu.

V lete 2009 som pracovala cca mesiac ako delegátka na dohodu o vykonaní práce. Zamestnávateľ (a hlavne teda dvaja konatelia) sa však ukázali ako arogantní, podlí a ... ľudia (nadávky nebudem publikovať, sľubujem...), nielenže mi dodnes nezaplatili mzdu, nemám ani žiadne papiere o ukončení prac. pomeru. Jediné, čo mám, je jednak podpísaná dohoda a potom odstúpenie od dohody, ktoré som im posielala, ale ktoré si bohvie či vôbec prevzali, takže od nich nemám nič.

Na maily "zo zásady" (zrejme, aj keď netuším, aká zásada to je) nereagujú, telefón (mobil) nedvíhajú, keď zavolám na pevnú linku, nechávajú sa zatajovať...

Žalobu sme už dávno zvažovali, ale teraz mi nejde ani tak o tie peniaze.

Treba mi podať daňové priznanie, samozrejme. No lenže ako to mám prosím vás spraviť, keď od nich nemám potvrdenie a ani nemajú záujem mi ho poslať? Už som ich urgovala, posielala im mail, poštou im posielala výzvy, vyzýval ich už aj advokát, a nič.

Prečo je to tak, že oni majú zo zákona POVINNOSŤ mi toto potvrdenie dať, ale ak si ho nesplnia, problém mám JA?!?

Ku kontaktu na účtovné oddelenie sa nedostanem, na daňovom mi samozrejme nepomôžu...

Poraďte mi prosím, čo mám robiť?

Ďakujem :mee:
veronikasad
14.02.10,16:42
LadyK, čo chceš zdaňovať, keď ti žiadnu mzdu nevyplatili ? Aká mala byť výška príjmu ? Mala si príjem aj od iných zamestnávatelov ?
LadyK
14.02.10,16:46
veronikasad,
ale ako mám podať DP? zvyšok roka mám vykrytý UPSVaR, resp. zamestnávateľom iným, ale ako mám v DP "označiť" ten cca jeden mesiac?
a vďaka za rýchlu odpoveď :-)
veronikasad
14.02.10,16:50
veronikasad,
ale ako mám podať DP? zvyšok roka mám vykrytý UPSVaR, resp. zamestnávateľom iným, ale ako mám v DP "označiť" ten cca jeden mesiac?
a vďaka za rýchlu odpoveď :-)
Ak odmena nebola vyplatená do 31.1. - nemá ti na základe čoho vydať potvrdenie. Možno ťa ani neprihlásil do SP a bola to práca na čierno ... To si vieš v SP zistiť.

Ak ide o príjem do 5000sk/prepoč.na EUR/ ide o príjem zdanený zrážkovou daňou, ktorý v DP vôbec nemusíš uvádzať.
LadyK
14.02.10,17:07
vďaka za ten tip s SP, to si zistím...

čo sa týka príjmu, na dohode som mala uvedené 170 Eur týždenne, takže je to viac ako tých 5000 Sk...
ako to je potom s DP? ďakujem ti
veronikasad
14.02.10,17:11
vďaka za ten tip s SP, to si zistím...

čo sa týka príjmu, na dohode som mala uvedené 170 Eur týždenne, takže je to viac ako tých 5000 Sk...
ako to je potom s DP? ďakujem ti
Ak ti ich nevyplatil do 31.1.2010, nezahrnieš ich do príjmu. Nevyplatenú mzdu môžeš skúsiť riešiť cez Inšpektorát práce, ak nepomôže, potom len vymáhaním súdnou cestou.

Ideš si robiť daňové prizunanie sama, alebo žiadaš o RZD svojho zamestnávatela ?
LadyK
14.02.10,17:15
sama, resp. s pomocou kamarátky účtovníčky, teda ak bude stíhať...
LadyK
14.02.10,17:17
čiže na DP to vôbec nemusím udávať? myslela som, že musím mať "vykrytý" celý rok, lenže tam im môžem akurát ukázať (dať kópiu) tej dohody a toho môjho odstúpenia, lenže to neviem, či bude stačiť...
veronikasad
14.02.10,17:22
čiže na DP to vôbec nemusím udávať? myslela som, že musím mať "vykrytý" celý rok, lenže tam im môžem akurát ukázať (dať kópiu) tej dohody a toho môjho odstúpenia, lenže to neviem, či bude stačiť...
V DP uvedieš príjmy, na ktoré máš doklad. V osobitných záznamoch daňovníka môžeš uviesť, že obdobie, za ktoré si nemala príjem vyplatený.
Kopia dohody DU nezaujíma.

Ak by tvoj zamestnávatel uviedol tvoj príjem do ročného Hlásenia zamestnávatela, DU ťa vyzve na podanie dodatočného DP.

Doporučujem s podaním DP sa neponáhľať - termín na zaslanie potvrdenia zo strany zamestnávateľa je do 10.3.
LadyK
14.02.10,17:27
vážne? tak to si mi fakt veľmi pomohla a ešte raz ti ďakujem za radu...
som sa bála, aby som kvôli tomu nemala nejaké "opletačky" s DÚ...

tak dík a pekného Valentína! ;-))
LadyK
08.03.10,19:51
ak môžem to pripojiť sem, lebo nechcem kvôli tomu zakladať extra skupinu a nikde som to tu akosi nenašla...

ak som v roku 2009 mala len jedného zamestnávateľa (teda toho jedného, o ktorom bola reč vyššie, nerátam) a potom som bola na úrade práce, do DP vypisujem len príjmy, poistné atď. od toho prvého zamestnávateľa? Ako sa do DP vlastne "udáva" úrad práce? Viem, že pred rokom, keď mi kámoška robila DP, kedy som mala podobnú situáciu, že som bola na úrade práce a potom v práci, tak mi niečo vracali, ale to vlastne ani nie je dôležité... potvrdenia mám aj od toho zamestnávateľa, aj potvrdenie z úradu o dobe evidencie, len netuším, KAM a AKO mám (a ČI vôbec) ten UPSVaR do DP "zapísať"...

vďaka za odpoveď...
Timka1
08.03.10,20:00
ak môžem to pripojiť sem, lebo nechcem kvôli tomu zakladať extra skupinu a nikde som to tu akosi nenašla...

ak som v roku 2009 mala len jedného zamestnávateľa (teda toho jedného, o ktorom bola reč vyššie, nerátam) a potom som bola na úrade práce, do DP vypisujem len príjmy, poistné atď. od toho prvého zamestnávateľa? Ako sa do DP vlastne "udáva" úrad práce? Viem, že pred rokom, keď mi kámoška robila DP, kedy som mala podobnú situáciu, že som bola na úrade práce a potom v práci, tak mi niečo vracali, ale to vlastne ani nie je dôležité... potvrdenia mám aj od toho zamestnávateľa, aj potvrdenie z úradu o dobe evidencie, len netuším, KAM a AKO mám (a ČI vôbec) ten UPSVaR do DP "zapísať"...

vďaka za odpoveď...

dávky v nezamestnanosti nie sú zdaniteľné príjmy, takže sa v DP nikde neuvádzajú
LadyK
08.03.10,20:01
nemala som podporu, len mi vyplácali hmotnú núdzu...
Xanti
08.03.10,20:04
nemala som podporu, len mi vyplácali hmotnú núdzu...
Ani tá sa neuvádza v DP.
LadyK
08.03.10,20:08
Xanti, takže vlastne do DP uvádzam len tie sumy od zamestnávateľa a z UPSVaR prikladám potvrdenie o dobe evidencie, aby bol "evidovaný" celý rok (samozrejme).

ešte mi napadlo - môžem si uplatniť nezdaniteľnú časť zákl. dane? môžete mi prosím poradiť, kde nájdem uvedené, aká je jej výška? Viem, že sa to nejako odvodzuje od min. mzdy...
Timka1
08.03.10,20:09
uplatníš si aj NČ tá je 4025,70 na daňovníka
LadyK
08.03.10,20:11
páni, tak to vyzerá, že mi vrátia nejaké to euro...to poteší... ;D

a vďaka za rýchle a úžasné odpovede!!!

a babám všetko naj k MDŽ!!! ;-)