richi
14.02.10,18:10
Mám založenú živnosť od roku 2004, kde som si určil na jednu činnosť zákonného zástupcu. Tento u mňa nebol zamestnaný keďže to zákon nevyžadoval. Je potrebné podľa nového zákona zamestnať tohoto človeka do pracovného pomeru? Alebo sa to netýka zodpovedných zátupcov ktorí boli zapísaný do živnosti pred touto novelou?

Ďakujem,
Janurka
14.02.10,18:09
Živn. zákon - § 11 ods. 1: Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi, to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom manžel /manželka/ podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide oprávnickú osobu, jej spoločník alebo člen ... . V prechodných ustanoveniach je uvedené - § 80a ods. 3: podnikatelia, ktorým živn. oprávnenie vzniko pred účinnosťou tohto zákona, upravia svoje právne vzťahy v súlade s ustanoveniami § 6 ods. 3 a § 11 ods. 1 a ods. 5 až 8 do šiestich mesiacov od účinnosti tohto zákona.
GAP
13.05.10,12:45
Pred nedavnom som si otvorila živnosť v oblasti kamenárstva a moj manžel je zákonny zástupca, pretože ma na to vyučný list.A lenže teraz je na Urade prace zaevidovany, su s tym nejake problemy? Kto by mi vedel poradiť, že ake su jeho povinnosti a teda aj moje, a kedže robim pracu zväčša na cintorínoch , tak či musí byť neustale pri mne ako zástupca alebo či mi môže ako manžel pomáhať , alebo tiež mám prípad že ja práve nemôžem vykonávať prácu tak či ju môže vykonáva on sám bez dohody.
Ďakujem vopred za rady .
veronikasad
13.05.10,13:17
Pred nedavnom som si otvorila živnosť v oblasti kamenárstva a moj manžel je zákonny zástupca, pretože ma na to vyučný list.A lenže teraz je na Urade prace zaevidovany, su s tym nejake problemy? Kto by mi vedel poradiť, že ake su jeho povinnosti a teda aj moje, a kedže robim pracu zväčša na cintorínoch , tak či musí byť neustale pri mne ako zástupca alebo či mi môže ako manžel pomáhať , alebo tiež mám prípad že ja práve nemôžem vykonávať prácu tak či ju môže vykonáva on sám bez dohody.
Ďakujem vopred za rady .
Manžel môže vykonávať prácu bez dohody, ak je dôchodkovo poistený. Počas evidencie na úrade práce dôchodkovo poistený nie je - príjem z dohody nesmie presiahnúť 65 % aktuálneho životného minima.
GAP
13.05.10,14:59
Takže to znamená že mi nemože nič pomahať na cintoríne, ani len preniesť ťažke kamene, pretože nemam žiadnych zamestnancov. Prosím mohla by si mi vysvetliť a definovať že ake má povinnosti kedže je zastupca a čo všetko môže, keďže ja sama bez neho by som nemohla robiť remeselnu živnosť.
veronikasad
13.05.10,15:12
Takže to znamená že mi nemože nič pomahať na cintoríne, ani len preniesť ťažke kamene, pretože nemam žiadnych zamestnancov. Prosím mohla by si mi vysvetliť a definovať že ake má povinnosti kedže je zastupca a čo všetko môže, keďže ja sama bez neho by som nemohla robiť remeselnu živnosť.
§ 11 odst. 1 Živ. zákona sa v odvolávke 28aa) odvoláva na Zákon o nelegálnej práci. Z toho mi vyplýva, že aj keď je to tvoj manžel, ak nie je dôchodkovo poistený, musíš ho zamestnať na pracovnú zmluvu - stačí na prac. pomer na kratší pracovný čas.

§ 11
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
GAP
13.05.10,16:48
Prečítala som si zákony aj keď len tak zbehlo, ale predsa, a na portal.gov som našla presne to čo si písala, že keďže je manžel nezamestnaný tak by mal byt v prac. pomere. A teraz neviem čo s tým, pretože on je nezamestnaný od 11/2009 ,predtým bol živnostník. Čo mam teraz urobiť? Ako sa dá z toho dostať? čo ma čaká? Vlastne v skutočnosti som začala robiť a teda mať príjem až teraz v 4/2010. Pretože počas zimnych mesiacov sa neda pracovať. Ale to asi s tym nemá nič spoločne.
akina
14.05.10,05:54
Prečítala som si zákony aj keď len tak zbehlo, ale predsa, a na portal.gov som našla presne to čo si písala, že keďže je manžel nezamestnaný tak by mal byt v prac. pomere. A teraz neviem čo s tým, pretože on je nezamestnaný od 11/2009 ,predtým bol živnostník. Čo mam teraz urobiť? Ako sa dá z toho dostať? čo ma čaká? Vlastne v skutočnosti som začala robiť a teda mať príjem až teraz v 4/2010. Pretože počas zimnych mesiacov sa neda pracovať. Ale to asi s tym nemá nič spoločne.
Zamestnávať musíš zodpovedného zástupcu až od doby, keď začneš reálne činnosť vykonávať, nie odkedy máš vydaný živnostenský list.
Zatiaľ živ.úrady nepreverujú pri manželovi ako zodp.zástupcovi, či je, alebo nie je dôchodkovo poistený, stačí, že to je manžel, pracovná zmluva sa nepredkladá.
GAP
14.05.10,13:08
Takže ak tomu dobre rozumiem, tak som s manželom nemusela mať uzatvorenú prac.zmluvu, aj keď bol na UP, až vlastne teraz keď mi začne vypomahať. Prac. zmluvu mam s nim uzatvoriť na dobu určitu alebo neurčitu? A na skrateny prac. uväzok? Možem mu dať iba 10hod. týždenne? A keďže ja na UP, tak môže mať prac. zmluvu? Nevyradia ho z evidencie? A od chvile keď si otvorí aj on živnosť, tak ho už nemusim zamestnavať?
akina
14.05.10,13:21
Ak bude manžel živnostník, vo vzťahu k živnostenskému zákonu to nebude podstatné, lebo ho nemusíš zamestnať.
Vo všeobecnosti, so zodpovedným zástupcom uzatvoríš pracovnú zmluvu podľa zváženia či na dobu určitú, či neurčitú, može byť aj skratený pracovný úvazok / tak, aby si vykryla celú prevádzkovú dobu, záleží od druhu vykonávanej činnosti /.
GAP
14.05.10,13:27
Čo znamená celú prevadzkovu dobu? Pretože ja nemam presne urcene ze kolko hodin denne odpracujem, vsetko zalezi od počasia, teda niekedy cely tyzden neurobim ziadnu pracu, ale zas na druhy tyzden pracujem od rana do vecera.
akina
14.05.10,13:38
Ak nemáš stálu prevádzkareň, tak robíš asi sezónne, potom si skrátený pracovný úvazok budeš musieť obhájiť pri kontrole.
Danielle369
14.05.10,15:38
aj tu si prečítaj o : zodpovedný zástupca

http://www.porada.sk/t127634-odborny-zastupca.html