Riva
27.09.05,19:21
UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
Príbuzná mi chce darovacou zmluvou darovať 1 izbový byt v inom meste, než je moje trvalé bydlisko. Ja ho chcem dať do prenájmu. Som zamestnaná v s.r.o. Zamestnávateľ za mňa robil ročné vyúčtovanie dane z príjmu. Ako mám postupovať v r. 2005 pri daňovom priznaní (byt bude môj asi od októbra a aj príjem z neho bude od toho termínu). Aké podklady mám zabezpečiť pre daňový úrad? Keďže byt nie je v mieste môjho trvalého bydliska, v ktorom meste mám povinnosť voči daňovým úradom? Nemám skúsenosti ani s prenájmom. Mám založiť osobitný účet, kam bude prenajímateľ posielať nájom? Ale ja z neho musím hradiť inkaso, elektrinu, plyn a pod. Len ten zvyšok po týchto úhradách bude mojím príjmom. Ako to mám dať na zdanenie? Daňové priznanie mi už nemôže robiť zamestnávateľ? Na čo všetko by som mala myslieť, aby to z mojej strany nebol sankcionovateľný omyl? Vopred Vám ďakujem za odpoveď a za Vašu trpezlivosť.
Johanka
27.09.05,17:37
Bolo by dobre, keby si sa tu troška "pokutala", je tu k tejto téme more informácií. Preto Ti odpoviem iba stručne, môžeme to potom rozvíjať. Daňové priznanie si budeš robiť sama, zamestnávateľ Ti dá " Potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň". Je to príjem zo závislej činnosti podľa § 5 Zákona o dani z príjmov- v DPriznaní je na tento druh príjmu zvlášť tabuľka. Príjem z prenájmu uvedieš ako príjem podľa § 6 ods.3. Ako výdavky k tomuto príjmu môžeš uplatniť buď výdavky skutočné alebo tzv. paušálne 25 %. Do výšky 22.900 Sk je tento príjem oslobodený od dane (je na to taký šialený výpočet, pri ktorom sa musia pomerne krátiť aj výdavky). Daňové priznanie podávaš miestne príslušnému správcovi dane - tam kde máš trvalé bydlisko. Tam kde je nehnuteľnosť podávaš priznanie k dani z nehnuteľnosti, resp. v roku nadobudnutia oznámenie o nadobudnutí nehnuteľnosti. Nemusíš mať osobitný účet .