Mickya
29.07.04,09:41
Jednoduché účto robím vyše roka. Predtým som ho v živote nerobila. Chcem sa spýtať na váš názor, keďže som sa stretla s rôznymi názormi iných, či sa mám dať na podvojné účto od začiatku ďalšieho roka?
Na strednej škole, čo nie je veľa rôčkov dozadu mi to účtovanie vcelku išlo. Ale viem, že prax je iná..... Mnohí mi vraveli, že ak nemám žiadnu prax, nech ho nerobím.
Neviem, či si mám hľadať iné zamestnanie alebo či sa mám na to dať.

Prosím poraďte, keďže ste tu mnohí skúsení účtovníci. Aký je váš názor?

Ďakujem za každý jeden názor.
jankaB
29.07.04,07:57
Ak Ti to v JU ide, tak sa na to kľudne daj. Samozrejme choď školenie PÚ a vyber si také, aby to bol lektor s praxou nie s teóriou.
Luckasari
29.07.04,08:01
urcite sa na to treba dat, je to uplne ine ako podvojne uctovnictvo, ale vsetko sa da naucit, treba ist na nejaky dobry kurz aj s praxou, urcite to zvladnes
Zuzka
29.07.04,08:26
Oprášiš si to, čo si sa v škole naučila. Na ten kurz sa rozhodne prihlás a kúp si nejakú literatúru, napr. Podvojné účtovníctvo podnikateľov od Ing. Cenigovej a študuj súvzťažnosti. Kniha sa Ti zíde aj neskôr. A potom, je tu Porada :).
Beata
29.07.04,08:44
Zuzka, ty máš tú Cenigovú? Ja práve uvažujem, že si ju idem objednať, vydala teraz novú príručku podľa nového zákona o DPH. Je dobrá?
MirkaV
29.07.04,08:51
ja by som sa priklonila k PU, je tam lepsia kontrola :)
Luckasari
29.07.04,08:53
Bea, ja mam tu, co platila pred 01.05. a som s nou velmi spokojna, tu novu som si zatial neobjednala, ale zvazujem to
vladan
29.07.04,09:15
Neviete kde si ju možno objednať - tú príručku na účtovanie od Cenigovej? Aj starú aj novú. Ďakujem
Ak máte niekto skúsenosti s literatúrou, ktorá vám pomáha, radí pri účtovaní, a je zrozumiteľná, dobrá .... tak prosím napíšte o akú ide. Pekný deň
Mickya
29.07.04,09:18
Mám účtovné súvzťažnosti (tuším z apríla) r. 2003 od DÚPP. Kto pozná túto knihu, môže sa mi k nej vyjadriť? Od p. Cenigovej som tú knihu ešte nevidela.
Mickya
29.07.04,09:20
Vladan, skús stránku: www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk)
Beata
29.07.04,09:40
to vladan > Tu je aj objednávka http://www.deaconsult.sk/objednavka.htm
Beata
29.07.04,09:41
rosemary
29.07.04,10:04
Určite mi dajú viacerí za pravdu, že podvojné účtovníctvo sa po čase stáva koníčkom, odhliadnúc od toho aké prekvapenia nám pripravujú zákonnodarci. Určite by som išla do toho.
jana
29.07.04,10:49
PU podľa môjho názoru je náročnejšie ale je lepšia kontrola na všetky účty, ale keď ťa to baví tak sa na to daj. Držím palce.
Zuzka
29.07.04,17:57
To Beatka:

Ano, kúpila som si nové vydanie - príručka bola doplnená a aktualizovaná k 1.5.2004 a stála 550,- Sk. Som s ňou spokojná. Väčšinou si kupujem literatúru od Ing. Cenigovej. Doporučujem Ti ju.:)
Heni
29.07.04,18:02
My sme mali na VS namiesto skript knihu od Cenigovej a odvtedy sa jej drzim ;)
Milka
29.07.04,18:28
Myslím, že v každom prípade treba sa naučiť aj PÚ. Určite je náročnejšie ako JÚ, ale keď sa človek do toho dostane, už sa z neho tak ľahko "nevymotá". A okrem toho je omnoho "čitateľnejšie, presnejšie a zaujímavejšie.

Je to ako detektívka, ktorá nie vždy má dobrý koniec.
Heni
29.07.04,18:40
Milka, tak take prirovnanie by ma nenapadlo :D
marika1
29.07.04,18:50
Ja robím roky JÚ, už iba sama v našej firme, všetko mi ostalo. PÚ robím 2 roky, je to pre mňa náročnejšie(aspoň zatiaľ), ale dajú sa veci lepšie odkontrolovať a aj evidovať ako v JÚ. Však väčšinu firiem, platcov DPH aj tak čaká od r.2005 PÚ. Tak netreba veľmi rozmýšľať, ale sa na to dať.
bea
30.07.04,05:48
To Mickya:
Ja mám tiež aj tie súvzťažnosti z r. 2003 od DÚPP. Nie sú zlé, ale boli tvorené ešte v začiatkoch účinnosti zákona a sú tam aj nejaké chyby. Teraz som si kúpila aktuálnu príručku p. Cenigovej a určite je lepšia. Ja inak kupujem knihy najradšej v predajni, lebo si môžem pozrieť, či je tam to, kvôli čomu ich chcem. Keď objednám a predtým som nevidela o čo ide, nemusí to byť vždyhodné vydaných peňazí. A veru keďže všetko ide z môjho vrecka, dobre zvážim, na čo ich vynaložím!
ANNA
30.07.04,06:25
Ja robím dlhšie PÚ. Ale doteraz som nedošla na to, prečo sa jednodúché účtovníctvo volá jednoduché. Podľa mňa je podvojné jednoduchšie. Aspoň pri ročnej závierke. Aj keď robím aj JU pri závierke si spravím najprv závierku na priznanie právnickej osoby. V PU je veľký prehľad a chyba sa dá nájsť oveľa rýchlejšie a ľahšie.
Luna
30.07.04,08:04
Baby, ja som zažínala pred rokom PÚ a veľmi mi pomohla BIBLIA od Cenigovej.Doporučujem ju každému.PÚ sa fakt stáva koníčkom.Je to zaujímava práca.
Mickya
30.07.04,08:13
Musím povedať, že ma účto baví, ale niekedy si hovorím, či zničenie si zdravia zo stresov stoja za to. Snáď to rokmi prejde.... dúfam, že sa proti tomu nejak obrním...
vladan
30.07.04,08:24
ja sa tiež rozhodujem, že začnem s PÚ, vo firme robím všetko okrem tvrdého účtovania - ale strašne ma to láka.
Robím príležitostne JÚ - je to nezaujímavé, PÚ je o niečom inom.
A ako tak čítam, tak ma normálne oslovujete a vážne začínam rozmýšľať, že sa na to dám. Nad týmto nápadom som rozmýšľala začiatkom roka a vy ste navine, že ma to asi bude trápiť dlhé noci :-)))
Len neviem ako to zvládnem všetko sama vo firme...
Ale som bojovnica, takže na budúci týždeň si idem kúpiť "Bibliu od Cenigovej".
Ahojte účtovníčky. Pekný deň
Katty
30.07.04,08:33
vladan,
vôbec sa nemusíš báť účtovať v PU komplet všetko navyše tu je porada takže ak je problém stačí pobehať po klávesnici a čakať na odpovede...
Aňa
30.07.04,08:46
Môžem len súhlasiť s názorom, že PÚ je prehľadnejšie ako JÚ. Pretože, keď účtujete kopu vecí do prev.réžie a potrebujete napr. vedieť koľko ste dali za nájom za celý rok, tak musíte prácne sčítavať položky. A v PÚ si len vysvietite účet, kde účtujete napr.nájom. Presne ako to bolo vyššie spomenuté, je PÚ zaujímavejšie a hľadáte a snoríte ako detektív.
iva
30.07.04,08:47
Ja už robím tiež viac rokov JU aj PU, takže môžem porovnávať. V PU je síce všetko prehľadnejšie a ľahšie sa dá skontrolovať, ale na druhú stranu je oveľa náročenejšie na čas. Všetko treba predkontovávať, účtovať interné doklady... a to v JU nie je potrebné. O koncoročnej uzávierke a všetkých potrebných prílohách ani nehovorím. Uzávierku aj s vypísaním DP a výkazov v JU mám hotovú za pol dňa, v PU sú to minimálne tri dni.
janka
30.07.04,09:06
ja tiež účtujem v PU dosť dlho, nemám s tým problémy, je to doslova môj koníček, ale začalo som účtovať v JU a mám s tým trocha problémy, ale ako sa poznám, všetko má svoj čas, treba len účtovať a účtovať...... ale ak ste platcami DPH, tak treba viesť PU od 1.1.2005
Ajulka
30.07.04,09:50
Knihu od Cenigovej dostať v kníhkupectve, volá sa Podvojné účtovníctvo pre podnikateľov a stojí 560 ,- Sk. Je ozaj dobrá.
Hlinkovx
10.08.04,11:36
Knihu možno kúpiť aj v predajniach ŠEVT.
juko
10.08.04,11:57
Trinásť rokov účtujem v JU a môžem povedať, že už to ani nie je jednoduché účtovníctvo. Kde sú tie časy, čo stačilo zapísať na jednu stranu príjmy a na druhú výdavky.
Od nového roka musím povinne prejsť na PU a musím sa priznať, že mám z toho vetry. Ale ako už spomenula Vladan "som bojovnica" , treba si len veriť a s Poradou to človek hádam zvládne.
Prajem všetkým účtovníkom, ktorí prejdú z JU na PU pevné nervy a mhoho zdaru.
ekin
10.08.04,12:10
Pamataš si este "žltu bibliu"? Taka tenka knizôčka to bola a stačila!!:)

aj ja som uctovala a uctujem v JU, viac sa tam dalo "ukryt", ale nenazyvala by som to vyrazom "jednoduche", pretoze cosi skontrolovat - bolo skutocne tazsie a mnohokrat mi pomahali nasledne tabulky v exceli a "vylepsenia" v softe, ktore som si vymohla od programatorov. V PU som viac kontrolovala a riadila, nez samost.uctovala, ale to bola taka rutinna zalezitost, a naviac, nebavilo ma to, asi preto sa na PU ani teraz netesim. Co narobim? Presvedcím svojich klientoch o tom, ze usetria, ak nebudu platcami DPH a ja im nebudem viest PU (tam, kde sa to da, samozrejme).
tana
10.08.04,12:25
Pripajam sa k názoru,že jednoduché účto vôbec nie je jednoduché.Ja som začínala pred 11 rokmi s PÚ v akciovke a v tom čase mi robil problém aj strany MD a D. Absolvovala som veľmi dobrý týždňový kurz PÚ a musela som makať. Pred troma rokmi som začala aj JÚ, ale to mi robilo hádam väčšie problémy.Takže ja som celkom rada,že bude od 1.1.05 potrebné prejsť na PÚ. Ale po celú moju účtovnícku prax mám stále pri sebe knihu-účtovné súvsťažnosti, podľa toho ako vychádzali a vylepšovali sa.Aj teraz som si kúpila najnovšiu od Cenigovej, je to naozaj taká účtovnícká biblia. Takže netreba sa báť PÚ,nie je taký strašiak.
juko
10.08.04,13:16
Ekin,

kto by mohol zabudnúť na žltú knižočku, ktorá mala zopár listov. V JU všetko robím cez excel, takže mám k dispozícii okamžitý prehľad o stave firmy. Verím ,že sa dá naučiť aj PU, ale napodiv poznám niekoľko ľudí, čo perfektne ovládajú PU a v JU plávu. To mi doteraz nie je jasné a neviem to pochopiť.
Beata
10.08.04,21:09
Ekin, juko, ja mám jednu "žltú bibliu" odloženú na pamiatku :) Neboj nič juko, budeme bojovať spolu! Aj moje firmy prechádzajú na PÚ. Musím sa priznať, trochu sa bojím (mám len veľmi jednoduché firmy, ktorým vediem PÚ), ale nie účtovania, no ostatných vecí okolo. Síce som v obraze, ale obávam sa, že po prechode na PÚ budem denno-denne písať otázky na Poradu :)
Ešte stále som nie rozhodnutá v ktorom programe budem účtovať. Vy áno? Som si sosla MONEY S3, idem ho preskúmať. Používala som MRP, ale chcem vyskúšať niečo nové.
A k JÚ by som povedala asi toľko, že súhlasím s každým, kto tvrdí, že JÚ je horšie ako PÚ. Ani nie kvôli tomu, či je jednoduchšie, alebo zložitejšie, ale kvôli tomu, že je neprehľadné. V PÚ sa nestratí ani halier, ale v JÚ ak nedáš pozor, tak môžeš hľadať chybu roky.
ekin
11.08.04,06:06
Beatka, tu žltu bibliu mam odloženu aj ja. A tiez vediem jednoduche PU a neziskovu organizaciu v PU, dokonca nemam ziadneho platcu DPH, co sa mi podarilo ani neviem ako.Preto sa k DPH velmi nevyjadrujem-chyba mi denna prax.

A tiez mi chyba jedna firma, ktoru som denne v PU mala na starosti a tam nic nebolo klasicke, vzdy iba "špecifika" mala, tak som musela študovat a špekulovat. Teraz sa este na mna obracia sem tam nejaka "kooperujuca" firma, ale darmo, uz nie som celkom doma a ... to presvedcenie, ze je spravne riesenie to moje - to mi tak trosku chyba. Ale aj to sa praxou zmeni a dostanem sa do tempa.;)
juko
11.08.04,13:26
Človek Vám až závidí, že robíte viac firiem a v každej máte iné účtovné prípady. Keď si robíš iba jednu firmu, kde sa všetky účtovné prípady opakujú, je to po niekoľkých rokoch nezáživné. Ešte že tí naši poslanci menia tak často tie zákony!!! Ináč by som od toho čoskoro zdrhol. Vidím, že ku koncu roku bude porada zase móóóc aktuálna. Už sa na to teším
Paula
11.08.04,14:25
Juko, niet čo závidieť. Podľa toho, čo som pred pár dňami čítala na Porade o odmeňovaní účtovníkov - mám 4 firmy a úhrnom toľko, čo sa písalo za jednu firmu. A neustále zmeny zákonov mi na šťastí nepridávajú. Pekný deň prajem.
juko
11.08.04,14:45
To je paradox života. Človek, ktorý je zamestnaný závidí živnostníkom ich voľnosť, a naopak, niektorí živnostníci závidia pekne usadeným zamestnancom. A v konečnom dôsledku je to aj tak .... Radšej pomlčím.:mad:
jess
11.08.04,16:34
Vy sa sťažujte, keď máte aspoň šajnu, čo je to to PU a aký je jeho princíp! Ja mám VŠ strojarinu a na úrade práce ma po materskej vysmiali, že čo chcem v našom regióne robiť s mojou školou. Tak som sa chtiac-nechtiac stala živnostníkom-účtovníkom-samoukom. Robím JU už 8 rokov a docela mi to ide /aj daňováci povedali už 3x, že OK/. Myslím, že program ALFA je celkom dobrý. Teraz som si kúpila na skúšku OMEGU a začínam ju lúskať, keďže ma to čaká od 1.1. Ešteže je tam testovacia-ukážková firma a tak som na nej aj niečo pochopila. Konečne viem, čo znamenajú tie druhé 3 čísla na strane MD a DAL /analytika/. A verím, že to postupne hádam zvládnem tak ako JU. Prajem sebe a všetkým odvážlivcom veľa zdaru a hlavne veľa nervov! Ešte keby mi tak niekto povedal ako urobím prechod z JU do PU! Desí ma, keď som čítala, že musím vyčleniť, čo som už predala a ešte nezaplatila a .... A ešte ma desí to, že budem musieť mať certifikát na účtovníctvo ak ho chcem robiť aj naďalej. VRAJ!