fabermit
14.02.10,20:34
Zdravím vás,poraďáci. Veľmi sa mi páčia fikus,ale má niekto z vás recept na ich pestovanie??? Listy mi vždy po čase zožltnú a potom odpadnú.. Čítala som, že aj keď fikus celý opadá, treba ho nechať tak a on znova ožije, ale aj tak sa mi pestovanie fikusov nedarí. Ako sa o nich staráte????
ra.cermak
14.02.10,19:37
záleží na druhu fíkusu ??? F.benjamín-F.retusa-F.glumosa a dalšííí
wabi
14.02.10,20:36
Veľmi zaujíma rastlina, stromček, kríček je niektorý drh Psídia najznámejšie Psídium Catelanum. Má podobné listy ako niektoré druhy izbových fikusov. Má podobné nároky, dokonca by som povedal, že sú možno ešte menej náročné. Okrem pekných pravidelných oválnych protistojných listov, má dokonca aj zaujímavé kvety a chutné osdobné zaujímavé plody. Divím sa že nie sú rozšírenejšie. Sú totiž veľmi vďačné a dokonca ani netrpia bežne škodcami a chorobami ako iné izbovky.
Ospravedlňujem sa možno som mal viac o fikusoch, ale je to vec, ktorá sa sem hodí a už dávno som nad tým uvažoval, prečo sú fikusy tak rozšírené a Psídia naopak, hoci sú porovnateľne pekné a so svojimi kvetmi a plodmi dokonca krajšie a možno ich nielen vidieť, ale dokonca aj cítiť na jazyku.

Ale poviem predsa len niečo o fikusoch. Manželka dostala od známych maličký fikuštek benjamín zložený vlastne z niekoľkých rastlín na spôsob "bonzaj" Nedarí sa mu však počas zimy značne v bytových podmienkach spŕchol. Je mu moc teplo vzhľadom k nízkej vzdušnej vlhkosti (zvlhčovač na 3izb. byt nestačí) a nedostatku svetla.:(
V lete mu bolo dobre na balkóne. Na jar ho zostrihneme a snáď sa "spraví". Nieje to však moja srdcovka, :rolleyes: snažíme sa mu však dať ako všetkému živému šancu.
Vo všeobecnosti sú to bežné starosti väčšiny izboviek. Pravdepodobne s tým veľa nenarobíme. To by ste musela mať vkuse pustený zvlhčovač len kvôli týmto rastlinám len v tej jednej miestnosti. Zväčšiť okná a znížiť teplotu max na 16 stupňov alebo aj menej ale to asi neurobíte. Predsa len byt je tu kvôli nášmu bývaniu a rastliny sú len príjemný doplnok aby tá betónová škatuľa bola aspoň trochu živá zelená.
fabermit
15.02.10,11:02
Ďakujem za krásnu odpoveď a pravdupovediac, hneď sa poobzerám po kvietku, o ktorom píšete. Prajem pekný deň :)
aviator
15.02.10,12:50
Zdravím vás,poraďáci. Veľmi sa mi páčia fikus,ale má niekto z vás recept na ich pestovanie??? Listy mi vždy po čase zožltnú a potom odpadnú.. Čítala som, že aj keď fikus celý opadá, treba ho nechať tak a on znova ožije, ale aj tak sa mi pestovanie fikusov nedarí. Ako sa o nich staráte????
Po akom čase opadnú listy? Príčin môže byť veľa, zažil som niečo podobné a pomohlo presadenie.
Držím palce.
ra.cermak
15.02.10,15:47
a také Benjamín nemá rád přenášení ...
zuzkahris
15.02.10,19:03
Fikusy zvyknú opadávať, keď sa prenášajú, neznášajú zmenu miesta, keď sú preliate / pozor v zime / alebo naopak, keď sú suché... Mne minulý rok opadali takmer všetky lístky a potom bol ešte raz toľko obsypaný listami ako predtým... / opadal mi, pretože som ho presunula na iné miesto /
bea7
16.02.10,14:07
Podľa mojich skúseností fikusy nie sú veľmi náročné na pestovanie. Avšak pri vysokej teplote a suchom vzduchu ich často napádajú roztočce a puklice. Už pri prvom náznaku /pri prvých žltých listoch/ je potrebné dôkladne fikus skontrolovať a doteraz mi stále pomohol Begralux. Je to koncentrát lesku na listy, ktorý obsahuje silikónový olej. Riedi sa vodou. Zvýši sa tým lesk listov a súčasne zničí škodcov. Hrubolisté fikusy dobre znášajú lesk na listy. Môj fikus dosiahol necelé 3 m, preto musel ísť na schodisko, kde sa mu celkom darí.
zuzkahris
16.02.10,15:00
Podľa mojich skúseností fikusy nie sú veľmi náročné na pestovanie. Avšak pri vysokej teplote a suchom vzduchu ich často napádajú roztočce a puklice. Už pri prvom náznaku /pri prvých žltých listoch/ je potrebné dôkladne fikus skontrolovať a doteraz mi stále pomohol Begralux. Je to koncentrát lesku na listy, ktorý obsahuje silikónový olej. Riedi sa vodou. Zvýši sa tým lesk listov a súčasne zničí škodcov. Hrubolisté fikusy dobre znášajú lesk na listy. Môj fikus dosiahol necelé 3 m, preto musel ísť na schodisko, kde sa mu celkom darí.
Sú prekrásne !!!:)
adi11
16.02.10,16:06
Mne sa fikusom velmi darilo aj dari. Dva som mala velmi stare, boli vyse plafona, uz som ich nemala kde tahat. Bolo mi ich luto vyhodit, lebo mali krasne velke listy. No zo spodu tie hole palice sa mi to nepacilo.Zostal mi jeden step a konecne zacina vyhanat. Aj benjaminkom sa dari.
bea7
18.02.10,13:07
Aj tento, vypestovaný z odrezku, patrí do mojej zbierky fikusov.
lujza.j
18.02.10,19:21
tiež som si vypestovala pár kúskov fikusov benjaminov, darilo sa im velmi dobre, ale ako na ne ste už vlastne všetci pekne napísali. tiež si nemyslím že pestovanie nie je zložité, sú zásady ktorá sa musia dodržať a potom to ide samo. ale keďže som potrebovala miesto pre moje orchidky tak som ich darovala do dobrých pestovateľských rúk a navyše boli to už stromy.