2016
14.02.10,21:59
Prajem dobrý večer.
Mám strašne veľa otázok a odpovede na ne som našiel iba v malých prípadoch.Aj to niektoré nejasné.Tak sa opýtam rovno dúfam,že nebudem otravovať otázkami,ktoré tu už určite padli.
Založil som si E-shop a zajtra idem objednávať tovar.
1.Ak budem predávať tovar formou pošty nepotrebujem reg.pokladňu,ale čo keď si niekto príde z mojho mesta pre tovar osobne? Nestačí paragón s mojim razítkom a pečiatkou?
-Aký doklad o predaji zákazníkovi si odkladám? Poukážka so sumou ktorá mi príde poštou?
2.Neviete poradiť nejaký jednoduchý program,ľahko pochopiteľný a zadarmo? Program na výrobu alebo tlač faktúr atď. a program pre jednoduché účtovníctvo?
3.Čo všetko musím dávať do účtovníctva? Všetko čo získam alebo stratím ohľadom podnikania? Myslím kúpa tovaru,predaj tovaru alebo napr. platenie do ZP.
4.Ako funguje kniha ziskov a výdajov? Potrebujem ju?
5.Kde mám odkladať bločiky alebo faktúry?
6.Vyúčtovanie z účtovníctva ktoré budem viesť alebo ako sa to volá,sa robí ročne? Načo to vlastne je? Komu to mám dať? Možem očakávať nejakú kontrolu?
7.Musím viesť sklad?
Strašný chaos mám z toho,ale už som sa do toho pustil tak musím zabojovať.Budem rád ak mi pomožete zodpovedať tieto otázky.Verím,že to pomože aj ďalším ľudom.Ešte raz vám predom veľmi pekne ďakujem.Ani neviete ako mi táto stránka už pomohla...
padro
14.02.10,21:29
- das mu fakturu+prijmovy doklad
- program ALFA od Krosu
- ucto by som nechal na uctovnicku, ty sa mas zaoberet biznisom, pokial toho nebudes mat vela vyjde ta to na par korun a ked toho bude viac tak zase aj viac zarobis
2016
20.02.10,21:18
Tak faktúru vytlačím a príjmový doklad može byť aj paragón?
Čo sa týka účtovníctva to stačí odkladať všetky bločiky alebo faktúry,ktoré získam alebo stratím pri podnikaní? Potom účtovníčke proste tie doklady zanesiem?...
Čo sa týka nakupovania tovaru z ČR platím 20% daň.Nemusím sa o nič iné starať? Napr. platenie CLO či inú daň.Alebo ohlasovanie na nejakom úradE? :rolleyes:...
Paula
20.02.10,21:32
Tak faktúru vytlačím a príjmový doklad može byť aj paragón?
Čo sa týka účtovníctva to stačí odkladať všetky bločiky alebo faktúry,ktoré získam alebo stratím pri podnikaní? Potom účtovníčke proste tie doklady zanesiem?...
Čo sa týka nakupovania tovaru z ČR platím 20% daň.Nemusím sa o nič iné starať? Napr. platenie CLO či inú daň.Alebo ohlasovanie na nejakom úradE? :rolleyes:...


Zaujalo ma, ako sa nosia účtovníčke stratené bločky a faktúry :confused:.
padro
20.02.10,23:39
Zaujalo ma, ako sa nosia účtovníčke stratené bločky a faktúry :confused:. :D
Dáša_
21.02.10,05:19
Čo sa týka nakupovania tovaru z ČR platím 20% daň.Nemusím sa o nič iné starať? Napr. platenie CLO či inú daň.Alebo ohlasovanie na nejakom úradE? :rolleyes:...

žiadne clo ani iná daň, ani hlásenie. Teda hovorím o bežnom tovare.
2016
21.02.10,13:52
Tou stratou som myslel zisky :rolleyes:...čiže mám odkladať všetky bločiky a faktúry,ktoré zaznamenávajú moje finančné zisky a straty týkajúce sa podnikania? :o
Timka1
21.02.10,14:06
na tvojom mieste začnem študovať Zákon o účtovníctve ..... fakt stojí za to si ho prečítať a nájdeš ho aj tu na porade
linko1
21.02.10,14:08
ja to nechápem, ako môžeš začať podnikať, keď nevieš základné veci...
sory ale nemôžem si odpustiť túto poznámku...
Marikal
21.02.10,15:43
Prosím ťa a aký to máš e-shop??? ... idem sa tam hneď kuknúť...
2016
22.02.10,11:58
Ďakujem za niektoré fakt povzbudzujúce odpovede.
Začal som podnikať lebo sa mi naskytla možnosť a držím sa hesla keď niečo chceš choď za tým a hotovo.Problémy riešim postupne a aj keď ich mám veľa nič ma neodradí od tohto.Postupne sa dozvedám čo chcem len som si myslel,že to bude ľahšie keď napíšem sem.Asi som sa mýlil.Z tých otázok mám zodpovedané iba pár no odpovede si zoženiem a zrejme aj budem musieť bez vašej pomoci na porade.Takže tu už nebudem otravovať...
Adresu na E-shop nedám zatiaľ je to zbytočné a nechcem robiť reklamu...
Tak ďakujem
JaDo
22.02.10,12:44
Tlačivá na faktúry sa dajú kúpiť v papiernictve. Faktúra musí byť číslovaná tak, aby čísla boli v súlade s dátumami na FA, napr. prvá 2010001, druhá 2010002, atď.
Faktúru vystavíš tak, aby položkovite z nej bol jasný názov tovaru, množstvo, uvedené jednotky (ks,m,kg..), jednotková cena bez DPH (za 1ks,m,kg...) a celková cena za celé množstvo. Dole bude celkový súčet ceny bez DPH, vypočítaná DPH (19%) a celková suma s DPH. Ak budeš vystavovať aj dodacie listy, kde bude všetko uvedené, tak na FA môže byť zápis jednoduchší.
Ak zákazník zaplatí v hotovosti, vystavíš mu príjmový lístok, ktorý kúpiš v papiernictve. Vypíšeš ho dvojmo, jeden pre seba, druhý pre zákazníka.
Veľmi dôležitá je hlavička faktúry (FA) kde musí byť dátum pre zdanenie (ten dátum, kedy bol tovar dodaný zákazníkovi-respektive kedy bol vystavený dodací list), dátum vystavenia FA a dátum splatnosti FA a ako bude uhradená (prevodom z účtu alebo v hotovosti). Ak budeš vystavovať i dodacie listy, tak tie musia byť tiež číslované. Na FA musia byť všetky dôležité údaje, ktoré ti boli dané pri zakladaní živnosti a účtu v banke((IČO, DIČ (keď nie si plátcom DPH), IČ DPH (ak si plátcom DPH),pod akým č. máš živnosť, kedy a kde bola zaregistrovaná, č.účtu a banka...)).
Proste je toho veľa čo musíš vedieť. Ani sa to nedá napísať a preto sa tu do toho nikto nepustil. Najlepšie je zohnať si účtovníčku, ktorá ti dá inštrukcie čo a ako máš robiť, aby to bolo v súlade so zákonm. Či robíš účtovníctvo riadne prídu skontrolovať z DÚ.
Veľa šťastia a nepodceňuj vedenie účtovníctva....JaDo
retko
24.02.10,14:41
3. vsetko co sa tyka podnikania
5. to je jedno kde, hlavne ich odkladaj
6. to je pre danove priznanie, zaplatis 19 percent z cisteho zisku statu. to je 190 eur z kazdych 1000 eur zisku. das to danovemu uradu prepisane do danoveho priznania, to ti ale asi radsej urobi uctovnicka.
7. ak nakupis veci a budes ich drzat doma, tak musis mat sklad, ak nakupis a hned ich posles svojim zakaznikom nemusis
iriska
25.02.10,07:52
Ďakujem za niektoré fakt povzbudzujúce odpovede.
Začal som podnikať lebo sa mi naskytla možnosť a držím sa hesla keď niečo chceš choď za tým a hotovo.Problémy riešim postupne a aj keď ich mám veľa nič ma neodradí od tohto.Postupne sa dozvedám čo chcem len som si myslel,že to bude ľahšie keď napíšem sem.Asi som sa mýlil.Z tých otázok mám zodpovedané iba pár no odpovede si zoženiem a zrejme aj budem musieť bez vašej pomoci na porade.Takže tu už nebudem otravovať...
Adresu na E-shop nedám zatiaľ je to zbytočné a nechcem robiť reklamu...
Tak ďakujem

takéto "postupné" riešenie "problémov" môže byť dosť dobre spoplatnené pokutami
caasey
21.03.10,16:52
Adresu na E-shop nedám zatiaľ je to zbytočné a nechcem robiť reklamu...
Tak ďakujem


myslím že reklamu si si už spravil :D