dajana11
15.02.10,05:53
Dobrý den. Mala by som takú otázočku- som zamestnana asi 15 rokov a teraz som v 15tt a možno budem musieť isť koli tlaku na PN. Na matersku by som mala nastupiť nejako koncom juna a keby som teraz ostala už až do nastupu na matersku na PN,či by som mala nárok na tú zvýšenu matersku čo teraz odsúhlasili--tých 270eu alebo kolko to presne je. viete mi v tomto poradiť? dkujem.
veronikasad
15.02.10,06:28
Dobrý den. Mala by som takú otázočku- som zamestnana asi 15 rokov a teraz som v 15tt a možno budem musieť isť koli tlaku na PN. Na matersku by som mala nastupiť nejako koncom juna a keby som teraz ostala už až do nastupu na matersku na PN,či by som mala nárok na tú zvýšenu matersku čo teraz odsúhlasili--tých 270eu alebo kolko to presne je. viete mi v tomto poradiť? dkujem.

vyplácané nemocenské pred nástupom na materskú nemá vplyv na výplatu materského. Podmienku poistenia splňaš, preto budeš mať nárok aj na zvýšený RP (samozrejme ak splníš ďalšie podmienky na jeho výplatu).

Nemocenské aj materské sa ti bude počítať z príjmu za rok 2009.
gigi33
22.02.10,19:42
Dobry den
Zamestnana som uz 4ty rok. Od 14.septembra 2009 si platim dobrovolne nemocenske poistenie (z maximalnej vysky). Po akom case mam narok na maximalnu PNku?
Xanti
22.02.10,19:47
Dobry den
Zamestnana som uz 4ty rok. Od 14.septembra 2009 si platim dobrovolne nemocenske poistenie (z maximalnej vysky). Po akom case mam narok na maximalnu PNku?
Po uplynutí 270 dní.
gigi33
22.02.10,20:57
Este raz k tej PN
Na niektorych forach som nasla ze maximalna PN sa zacne vyplacat po 26tyzdnoch platenia. Viete mi vysvetlit ci je to mozne a za akych podmienok?
Xanti
22.02.10,21:03
Este raz k tej PN
Na niektorych forach som nasla ze maximalna PN sa zacne vyplacat po 26tyzdnoch platenia. Viete mi vysvetlit ci je to mozne a za akych podmienok?
Ano je to možné ak predtým bolo ukončené nejaké iné poistenie, ktorého dni sa prirátajú k 26 týždňom platenia maximálnych odvodov.
Andyke
22.02.10,21:15
Gigi 33 myslíš tento § ? Hlavne hrubo vysvietené čítaj.
§ 57 Zák. o soc.poistení
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak

a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
- - -
Zjednodušene povedané, pokiaľ budeš platiť DNP menej ako 26 týždňov i keď z maximálneho VZ dostaneš nemocenské dávky za PN počítané iba z minim.mzdy