Janette
27.09.05,20:16
Ahojte, Fa, ktorú vystaví podnikateľ do Nemecka, bez DPH /zdaňuje sa v Nemecku/, napr. vystavená 10.9.05, platba prebehne 20.9.05 cez devízovú banku nám na účet na Slovensku, akým kurzom ju mám prepočítať? Prepočítavam ju dňom platby na účet tj. 20.9.05 kurzom NBS, správne??? Dííík za ohlasy.
AdaG
27.09.05,19:14
Keď faktúru príjmeš-zaúčtuješ (10. 9 alebo neskôr), použiješ kurz NBS v deň zaúčtovania. Keď príde úhrada(20.9.), účtuješ úhradu kurzom NBS v daný deň. Vznikne kurzový rozdiel.
Predpokladám, že sa bavíme o jednoduchom účtovníctve.
liba2
27.09.05,19:56
Ahojte, Fa, ktorú vystaví podnikateľ do Nemecka, bez DPH /zdaňuje sa v Nemecku/, napr. vystavená 10.9.05, platba prebehne 20.9.05 cez devízovú banku nám na účet na Slovensku, akým kurzom ju mám prepočítať? Prepočítavam ju dňom platby na účet tj. 20.9.05 kurzom NBS, správne??? Dííík za ohlasy.1. Pri zaúčtovaní OF kurzom dňa vystavenia (predpokladám že fa je vystavená v EUR), t.j. 10.09.05.
2. Došlú úhradu OF (asi na EUR/účet) dňom úhrady, t.j. 20.09.05.
Takže prepočítavaš 2x.
tonkat
28.09.05,08:44
Mám podobný problém. Dodávateľská fa ešte z roku 2001 vystavená v DEM. V roku 2003 bola úhrada z našej strany zaplatená v SK - ja som si ju prepočítala kurzom NBS zo dňa úhrady a tým mi fa zo salda vypadla. Samozrejme bol tam aj kurzový rozdiel. Problém je v tom, že dodávateľ tvrdí, že v takomto prípade (úhrada v SK) si túto úhradu prepočítajú kurzom zo dňa vystavenia fa (2001). Vznikol nám podľa nich nedoplatok asi 5 000 SK. Ja už fa neevidujem a nemám to ani s čím spárovať, vypadla mi už v roku 2003. Ako to má byť správne?
Lila
28.09.05,09:49
Nerozumiem, Vy ste došlú fa na DEM uhrádzali v SKK? A to sa vôbec obe strany nedohodli za aký kurz prepočítate na SKK ???? Tu mala byť jednoznačne dohoda medzi oboma stranami, ktoré súhlasia s navrhnutým kurzom.
Alebo Vy ste uhradili DEM, ale zo SKK účtu???????????????????
liba2
28.09.05,10:34
Mám podobný problém. Dodávateľská fa ešte z roku 2001 vystavená v DEM. V roku 2003 bola úhrada z našej strany zaplatená v SK - ja som si ju prepočítala kurzom NBS zo dňa úhrady a tým mi fa zo salda vypadla. Samozrejme bol tam aj kurzový rozdiel. Problém je v tom, že dodávateľ tvrdí, že v takomto prípade (úhrada v SK) si túto úhradu prepočítajú kurzom zo dňa vystavenia fa (2001). Vznikol nám podľa nich nedoplatok asi 5 000 SK. Ja už fa neevidujem a nemám to ani s čím spárovať, vypadla mi už v roku 2003. Ako to má byť správne?S dodávateľom ste si v čase pred úhradou mali dohodnúť kurz akým prepočítate váš záväzok v DEM na SKK a až potom uhradiť.
Chápem, že DF už nie je v saldokonte. Ak t.č. uznávate nedoplatok/záväzok cca 5000 Sk, potom by ste mali o tom urobiť krátky záznam a doplatiť. Bude to "ostatný záväzok". Avšak súčasne to bude daňovo neuznaný náklad, lebo sa týka r.2003, teda na 588.
tonkat
28.09.05,10:51
Nerozumiem, Vy ste došlú fa na DEM uhrádzali v SKK? A to sa vôbec obe strany nedohodli za aký kurz prepočítate na SKK ???? Tu mala byť jednoznačne dohoda medzi oboma stranami, ktoré súhlasia s navrhnutým kurzom.
Alebo Vy ste uhradili DEM, ale zo SKK účtu???????????????????
Tá fa bola prepočítaná na EURA, myslím v r. 2002 bola tá zmena Dem na Eura. Bola platená na viackrát, túto platbu o ktorej je reč zaplatil kolega omylom zo slovenského účtu na slovenský,(mal to poslať na ich euro účet) bola to okrúhla suma 70 000 tis. Sk. Ja som to prepočítala kurzom zo dňa platby a zbytok sme douhradili v EUrách. Mne ide o to tvrdenie, že keď sa uhrádza fa vystavená v cudzej mene v SKK, tak sa má použiť pri úhrade kurz zo dňa vystavenia faktúry - to je tvrdenie ich auditora. Ja som sa s tým ešte nestretla. Ďakujem vám.
liba2
28.09.05,10:56
Tá fa bola prepočítaná na EURA, myslím v r. 2002 bola tá zmena Dem na Eura. Bola platená na viackrát, túto platbu o ktorej je reč zaplatil kolega omylom zo slovenského účtu na slovenský,(mal to poslať na ich euro účet) bola to okrúhla suma 70 000 tis. Sk. Ja som to prepočítala kurzom zo dňa platby a zbytok sme douhradili v EUrách. Mne ide o to tvrdenie, že keď sa uhrádza fa vystavená v cudzej mene v SKK, tak sa má použiť pri úhrade kurz zo dňa vystavenia faktúry - to je tvrdenie ich auditora. Ja som sa s tým ešte nestretla. Ďakujem vám.Audítor má pravdu. Keby ste v deň vystavenia faktúry vo faktúre uviedli namiesto DEM menu SKK, tak by ste to boli prepočítavali kurzom NBS dňa vystavenia fa. A to bola celková výška vášho záväzku v SKK.
Janette
28.09.05,14:05
Vrátim sa na začiatok mojej otázky. Totižto mám takýto systém-podnikateľka mi dáva len na konci mesiaca všetky FA aj doklady, výpisy z účtov. V podstate ja len evidujem v knihe odoslaných FA sumy v EUR, a v účtovníctve /jednoduchom/, ju zapisujem dňom platby do príjmov. Robím niekde chybu? Lebo v podstate mne ide len o príjem, aby som ho dobre zdanila. Mám pravdu? Prosím o Vaše názory. Ďakujeeem.
liba2
28.09.05,14:18
Janette, neuviedla si na začiatku že robíš JÚ. Ja zase som naučená myslieť v PÚ. Takže sme si trošku nerozumeli , prepáč. Pozriem sa na to ešte raz.
liba2
28.09.05,14:23
Vrátim sa na začiatok mojej otázky. Totižto mám takýto systém-podnikateľka mi dáva len na konci mesiaca všetky FA aj doklady, výpisy z účtov. V podstate ja len evidujem v knihe odoslaných FA sumy v EUR, a v účtovníctve /jednoduchom/, ju zapisujem dňom platby do príjmov. Robím niekde chybu? Lebo v podstate mne ide len o príjem, aby som ho dobre zdanila. Mám pravdu? Prosím o Vaše názory. Ďakujeeem.V JÚ ide len o príjem. To znamená, že zapíšeš sumu prepočítanú kurzom NBS zo dňa prijatia úhrady. Robíš to správne. Pohľadávka ti znie na EUR, úhrada je v EUR, takže aj v saldokonte to máš vysporiadané.
Janette
30.09.05,18:59
Liba2-supeeeer, ďakujem za súhlas.