Macocmeliak
15.02.10,08:48
Dobry den. Chcel by som sa vas opytat ohladom seba ci mi otec musi posielat vyzivne. V roku 2005 som ukoncil Strednu skolu, po skole som odisiel do Anglicka na 2 roky. V roku 2007 som nastupil na vysoku skolu (denne studium), studujem bez prerusenia. V oktobri tohto roku budem mat 26 rokov. Dnes mi otec oznamil ze mi uz nebude platit a ze aj tak mi cely cas platil dobrovolne(Pretoze sme to neriesili cez sud ale sme sa dohodli) ze zakon mu to neprikazuje na zaklade toho ze som po strednej pracoval.

Prosim poradte mi ako to naozaj.

Dakujem
ivka70
15.02.10,07:55
Ak si bol 2 roky v Anglicku, preukazal si schopnost sam sa zivit.

Vyzivne je naozaj stanovene tak, ze je to casu, kym je dieta schopne same sa zivit. Vekom to obmedzene nie je.

Pripadny sud by mohol prihliadnut na to, ze si studentom denneho studia. Kazdopadne ak sa tak rozhodnes, musis si o vyzivne poziadat na sude ty. A vyzivne by si mal ziadat od oboch rodicov, nielen od otca.
Macocmeliak
15.02.10,08:51
Dakujem za odpoved.

Teda ak to spravne chapem tak je to na sude ako sa rozhodne, ze to nie je vymedzene ak mam denne tak musi prihliadnut?

A ak byvam s mamou musim aj od mami ziadat ?
viktorviktor
15.02.10,09:28
Andyke
15.02.10,09:57
Zákon o prídavku na dieťa 600/2003
§ 3
Nezaopatrené dieťa
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, 3) najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom
- - -
Tvoj otec sa odvoláva na tento zákon.
Totiž v Tvojom veku sú aj iné možnosti ako štúdium dokončiť (existujú študentské pôžičky, musíš si zarobiť brigádou príp. zamestnať sa na kratší prac.čas alebo prejsť na diaľkové štúdium. )
Už máš nárok aj na sociálne dávky (nad 25 rokov)
A Tvoju otázku či máš pýtať výživné od mamy som len ticho prehltla...
(lebo bývaš u nej t.j. ona Ťa živí)
Xanti
15.02.10,10:00
A Tvoju otázku či máš pýtať výživné od mamy som len ticho prehltla...
(lebo bývaš u nej t.j. ona Ťa živí)
Andyke ja som z jeho odpovede pochopila, že od mamy žiadať nechce lebo u nej býva.
mimotemy

Macocmeliak čo sa týka hmotnej núdzi a veku nad 25 rokov skús si prečítať túto stránku http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Macocmeliak
15.02.10,10:07
Samozrejme ze na mamu sa pytam preto ze od nej to vyzivne nechcem ziadat. mimotemy
Xanti
15.02.10,10:09
Samozrejme ze na mamu sa pytam preto ze od nej to vyzivne nechcem ziadat. mimotemy
No a o sociálnych štipendiách sa dočítaš tu http://www.modernaskola.sk/Index,c17/Socialne-stipendia

Ide o zaujímavé finančné čiastky. A z rodiny viem, že ich vyplácali ak mal študent viac ako 25 rokov. Takže čítaj a skúšaj.
Naozaj od otca už zrejme výživné nedostaneš.
Macocmeliak
15.02.10,10:14
Dakujem vam velmi pekne za informacie.
ivka70
15.02.10,10:24
No a o sociálnych štipendiách sa dočítaš tu http://www.modernaskola.sk/Index,c17/Socialne-stipendia

Ide o zaujímavé finančné čiastky. A z rodiny viem, že ich vyplácali ak mal študent viac ako 25 rokov. Takže čítaj a skúšaj.
Naozaj od otca už zrejme výživné nedostaneš.

Prave preto, ze to bolo zneuzivane aj solventnymi studentmi ako dobre vreckove od statu, bolo to. ze ma student viac ako 25 rokov a neposudzuje sa s rodicmi, zrusene. /cca pred 2-3 rokmi/

Na to, aby mal narok sa terza posudzuje stale prijem v rodine /napriek veku/ a je teda podstatne aj sudne urcenie vyzivneho.
Xanti
15.02.10,10:29
Prave preto, ze to bolo zneuzivane aj solventnymi studentmi ako dobre vreckove od statu, bolo to. ze ma student viac ako 25 rokov a neposudzuje sa s rodicmi, zrusene. /cca pred 2-3 rokmi/

Na to, aby mal narok sa terza posudzuje stale prijem v rodine /napriek veku/ a je teda podstatne aj sudne urcenie vyzivneho.
No neviem sesterka berie toto štipendium už 5 rokov. Tento rok končí VŠ, a nespomínam si aby preverovali jej rodinu. Je síce polosirota a mamu má na dôchodku ale nespomínam.

Dala som mu linky aby si to vedel naštudovať, ked sa neopýta nedozvie sa. A výživné po 25 rokoch veku ak dieťa nie je postihnuté tak som nepočula aby bola určená taká povinnosť.
ivka70
15.02.10,10:51
No neviem sesterka berie toto štipendium už 5 rokov. Tento rok končí VŠ, a nespomínam si aby preverovali jej rodinu. Je síce polosirota a mamu má na dôchodku ale nespomínam.

Dala som mu linky aby si to vedel naštudovať, ked sa neopýta nedozvie sa. A výživné po 25 rokoch veku ak dieťa nie je postihnuté tak som nepočula aby bola určená taká povinnosť.

Polosirote s mamou na dochodku narok na soc. stipendium vznikne.
ale urcite musi vydokladovat prijem /dochodok/ matky.

A co sa tyka vyzivneho - zakon neohranicuje dlzku naroku vekom, ale schopnostou dietata same sa zivit.
Takze ziadny zakon nehovori o tom, ze 26 rocne nepostihnute dieta narok na vyzivne nema, pokial je studentom denneho studia.
Na porade je zopar prispevkov, kde su nazory za aj proti, nema zmysel to tu znovu rozoberat a hadat sa :).

Pri ziadosti o socialne stipendium vsak vysokoskolak musi vydokladovat k žiadosti musíte priložiť doklad o výške príjmu a o rodinnej situácií – ostatných deťoch, manželstve atď.. Teda musi vydokladovat aj vysku vyzivneho /alebo dat doklad (zo sudu), ze nan nema narok/.

Tu je k tomu vyhlaska, ktora sa menila v 2006 /takze uz su to 4 roky od zmeny/:
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/Vyhlasky/2006-102.pdf
Pred 4 rokmi sa student starsi ako 25 rokov posudzoval sam.
Xanti
15.02.10,11:12
Ivka70
ja sa nehádam, zadávateľ dostal nápady ako riešiť svoju situáciu a vyriešiť si ju musí sám. Myslím, že to bolo cieľom a úlohou.

Fakt nestretla som sa aby dieťaťu bolo priznané výživné ak má viac ako 25 rokov. Ale samozrejme neviem všetko.

Hádam sa zadávateľ zorientuje a nájde tú svoju cestu. :D
28081980
26.03.10,14:55
Prepac ale myslim ze ta uz zivil dost ci nie? Prepac to je moj nazor
zdenka131
26.03.10,21:16
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

Trvanie vyživovacej povinnosti preto nie je obmedzené žiadnou vekovou hranicou. Za schopnosť dieťaťa samostatne sa živiť sa pokladá schopnosť samostatne z vlastných zdrojov uspokojovať všetky relevantné životné náklady. Táto schopnosť by mala byť trvalá.

Povinnosť rodiča vyživovať dieťa, ktoré študuje a pripravuje sa na svoje budúce povolanie, trvá do toho času, kým dieťa neukončí štúdium. Aj v prípade, ak vyživovacia povinnosť zanikla, pretože dieťa nadobudlo schopnosť samé sa živiť, môže dôjsť k jej obnoveniu a to napríklad aj vtedy, ak sa dieťa rozhodne pre štúdium neskôr alebo napr. z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu nie je schopné samé sa živiť.