KvetkaK
27.09.05,20:57
Ahojte,

čítala som tu v niektorých príspevkoch niečo o odvodoch do zdravotnej poisťovne aj z uzavretej DoVP. Chcem sa opýtať, či to platí aj pri DoVP, ktorú som uzavrela počas poberania rodičovského príspevku. A ak, tak koľko sa odvádza, a či to uhrádzam ja sama alebo zamestnávateľ.
Od 1.10 do 31.12 dostanem v hrubom 30 000,- Sk.
Vopred ďakujem za rýchle odpovede.
Jozef Mihál
27.09.05,19:52
Ak ste na rodičovskom príspevku = rodičovskej dovolenke ako zamestnankyňa, tak z DoVP sa neplatia odvody do ZP. Bez ohľadu na výšku príjmu z DoVP.
KvetkaK
27.09.05,20:37
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
KvetkaK
15.03.06,20:19
Po tom co som citala dnes rozpracovane rocne zuctovanie zdravotneho poistenia od pana Mihala, som pochopila ze aj mna sa nakoniec bude tykat rocne zuctovanie :(. Z dovodu ze moj prijem bol od 1.9. do 31.12.2005 vo vyske 30 000,- Sk. Aj ked predosla odpoved na moju otazku bola, ze nebudem musiet nic platit a nezalezi na vyske.
Je to spravne? Cize zaplatim z toho 14%?
KvetkaK
16.03.06,08:29
Nikto mi nevie poradit ci je to spravne? Prijala by som ak by mi mohol na to odpovedat aj pan Mihal. Dakujem.
Jana Motyčková
16.03.06,15:01
Rodičovský príspevok sa posudzuje dvoma rôznymi spôsobmi :

1. Ak je poberateľ RP stále zamestnancom (v zamestnaní je na rodičovskej dovolenke), nemôže sa stať pre ZP "samoplatiteľom", lebo samoplatiteľ je ten, kto nie je zamestnanec, nie je SZČO ani neplatí ZP za neho štát. V tomto prípade platí poistné štát, lebo podľa § 11 ods.9 písm. a) štát platí za takúto osobu poistné, ak je len zamestnancom a jeho VZ podľa §13 ods1-5 nepresahuje 1/2 minimálnej mzdy - t.j. posudzuje sa iba príjem z pracovného pomeru.

2. Ak poberateľ RP nie je zamestnancom ani nie je SZČO, pri prekročení 1/2 minimálnej mzdy sa stáva samoplatiteľom a vtedy platí z celého svojho príjmu zo závislej činnosti a základu dane zo samostatnej zárobkovjej činnosti (čo sú napr. dohody alebo niektoré príkazné zmluvy, autorské honoráre a pod.)

T.j. v Tvojom prípade je správne, čo napísal J. Mihál - ZP neplatíš.