zuza 74
15.02.10,09:35
Máme byt, ktorý je 1/2 napísaná na manžela a 1/2 na jeho matku. Byt užívame my dvaja, dali sme ho do prenájmu, pričom zmluva je uzatvorená od 1.7.2009. Nájomca mi mesačne na účet poukazuje 333 EUR, polovica z tejto sumy sú energie + poplatky, ktoré sú poukazované trvalým príkazom z mojho účtu. Môžete mi prosím povedať ako postupovať ďalej? Či je to príjem, ktorý treba zdaniť v DP, pretože viem, že sú určené nejaké hranice, pri ktorých to nie je potrebné/ nejaká suma sa rozpočítava na manželov.../
Ďakujem.
draik
15.02.10,10:11
Byt do nájmu mohli dať jeho podieloví spoluvlastníci (manžel a svokra). Tí budú musieť daň zaplatiť, ak ich podiel na príjme z nájomného v roku 2009 presiahne 894,6 € (oslobodená od daní však zostáva táto suma). Predpokladám, že majú aj iné príjmy
Môžu využiť buď paušálne výdavky 40% z príjmov z prenájmu alebo skutočne vynaložené výdavky. Zároveň však treba upraviť výdavky pomerným spôsobom podľa §9 ods. 1 písm. h
hena22
15.02.10,10:30
Máme byt, ktorý je 1/2 napísaná na manžela a 1/2 na jeho matku. Byt užívame my dvaja, dali sme ho do prenájmu, pričom zmluva je uzatvorená od 1.7.2009. Nájomca mi mesačne na účet poukazuje 333 EUR, polovica z tejto sumy sú energie + poplatky, ktoré sú poukazované trvalým príkazom z mojho účtu. Môžete mi prosím povedať ako postupovať ďalej? Či je to príjem, ktorý treba zdaniť v DP, pretože viem, že sú určené nejaké hranice, pri ktorých to nie je potrebné/ nejaká suma sa rozpočítava na manželov.../
Ďakujem.


Pre rok 2009 nemajú povinnosť podať DP. Ak by príjmy delili 1:1 po uplatnení výdavkov (40% alebo skutočných) budú pod hranicou oslobodenia.
gabi2
15.03.10,08:12
Dobrý deň. Dôchodca prenajíma časť domu, zmluvu má postavenú : - nájom 140Eur, služby(elektrika, smeti,voda,teplo) 90eur/mesačne. Za rok 2009 mu bolo vyplatených 9 mesiacov (3nezaplatili), môžem počítať takto? 9x140( len nájom) 1 260Eur-894,60 (oslobodené)= 365,40eur toto zdaní. Nemusí zdaňovať príjem za služby ? Srdečná vďaka.
mirčiak
17.03.10,07:40
Dobrý deň, chcem sa uistiť: ak je nájomná zmluva na byt uzavretá spôsobom že nájomca si sám platí výdavky na elektrinu vodu atd. tak treba v DP prenajímateľa považovať tieto platby nájomcu za príjem prenajímateľa keďže to neplatí prenajímateľ? Ďakujem za pomoc.
jacekova
17.03.10,08:22
Dobrý deň. Dôchodca prenajíma časť domu, zmluvu má postavenú : - nájom 140Eur, služby(elektrika, smeti,voda,teplo) 90eur/mesačne. Za rok 2009 mu bolo vyplatených 9 mesiacov (3nezaplatili), môžem počítať takto? 9x140( len nájom) 1 260Eur-894,60 (oslobodené)= 365,40eur toto zdaní. Nemusí zdaňovať príjem za služby ? Srdečná vďaka.


ešte má nárok uplatniť si 40% paušálne výdavky
takže príjmy sú 1260 - 894,60 = 365,40 € (§6,ods.3... riadok 10 v DP typ B)
a výdavky budú 40% z príjmov= 146,16 €

základ dane: 219,24 € (a toto sa zdaní) * 19% = 41,65 €

Ak bol dôchodcom celý rok 2009, nemá nárok na Nč.
jacekova
17.03.10,08:28
Dobrý deň, chcem sa uistiť: ak je nájomná zmluva na byt uzavretá spôsobom že nájomca si sám platí výdavky na elektrinu vodu atd. tak treba v DP prenajímateľa považovať tieto platby nájomcu za príjem prenajímateľa keďže to neplatí prenajímateľ? Ďakujem za pomoc.


máš dve možnosti:

a) uplatnenie výdavkov vo výške 40% dosiahnutých príjmov podľa § 6 ods. 10 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html),
b) uplatnenie výdavkov v skutočnej výške ( §19 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html)),

Ad a) Ak prenajímateľ sa rozhodne uplatniť výdavky paušálnou formou, tak od celkových príjmov si odpočíta 40% ako oprávnené výdavky. Žiadne iné výdavky už nie je možné uplatňovať.

Ad b) Pri uplatňovaní skutočných nákladov je potrebné nehnuteľnosť zaradiť do majetku. V tomto prípade sa môžu uplatniť všetky výdavky vynaložené na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Tieto výdavky sú napr. opravy, údržba, spotreba el. energie, odpisy ...... V tomto prípade môže viesť účtovníctvo alebo evidenciu.
babi2
17.03.10,08:40
Ad b) Pri uplatňovaní skutočných nákladov je potrebné nehnuteľnosť zaradiť do majetku. V tomto prípade sa môžu uplatniť všetky výdavky vynaložené na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Tieto výdavky sú napr. opravy, údržba, spotreba el. energie, odpisy ...... V tomto prípade je potrebné viesť účtovníctvo.
Prikladám článok z porady na Etrende, kde sa píše, že pri skutočných nákladoch nie je vždy potrebné zaradiť nehnuteľnosť do majetku
Skutočné výdavky
Pri uplatňovaní skutočných výdavkov má prenajímateľ na výber, či zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku alebo nie. Od toho závisí, aké výdavky bude môcť odrátať z daňového základu. V prípade, že nehnuteľnosť nezahrnie do obchodného majetku, bude si môcť odrátať len výdavky vynaložené na samotný prenájom – takými sú napríklad platby za energie alebo za zariadenie pre nájomníkov. Kto zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do obchodnému majetku, ten si môže uplatňovať aj výdavky súvisiace s nehnuteľnosťou – ako sú napríklad opravy, ale môže zároveň odpisovať aj samotnú nehnuteľnosť. V prípade, že niekto kúpil byt, ktorý prenajíma, na úver, samotné splátky úveru si nemôže zahrnúť do výdavkov. Môže si do nich zahrnúť len úroky z tohto úveru. Prenajímateľ môže zaradiť nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku aj v prípade, že nie je živnostník.

Tu je celý článok
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/dane-2010-prijem-z-prenajmu.html
Nutricia
17.03.10,08:41
Pre rok 2009 nemajú povinnosť podať DP. Ak by príjmy delili 1:1 po uplatnení výdavkov (40% alebo skutočných) budú pod hranicou oslobodenia.

práveže ak si podelia príjmy 1:1 budú mať povinnosť podať DP,nakolko ich príjem za rok 2009 je 333*6=1998/2=999

príjem, ktorý budú uvádzať do DP je 999-894,60=104,40

z tejto sumy si môžu uplatniť paušálne výdavky 40% alebo skutočne preukázatelné.
Nutricia
17.03.10,08:46
máš dve možnosti:

a) uplatnenie výdavkov vo výške 40% dosiahnutých príjmov podľa § 6 ods. 10 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html),
b) uplatnenie výdavkov v skutočnej výške ( §19 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html)),

Ad a) Ak prenajímateľ sa rozhodne uplatniť výdavky paušálnou formou, tak od celkových príjmov si odpočíta 40% ako oprávnené výdavky. Žiadne iné výdavky už nie je možné uplatňovať.

Ad b) Pri uplatňovaní skutočných nákladov je potrebné nehnuteľnosť zaradiť do majetku. V tomto prípade sa môžu uplatniť všetky výdavky vynaložené na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Tieto výdavky sú napr. opravy, údržba, spotreba el. energie, odpisy ...... V tomto prípade je potrebné viesť účtovníctvo.

k tým výdavkom, nie je potrebné viesť účtovníctvo,stačí aj danová evidencia.

V zmysle zákona o dani z príjmov si od svojich príjmov z prenájmu (čiže zinkasovaného nájomného za r. 2009) môžete odpočítať výdavky, ktoré ste vynaložili na dosiahnutie týchto príjmov. Zdaníte len rozdiel medzi príjmami a výdavkami – teda základ dane. Môže ísť o tieto druhy výdavkov:

výdavky na energie a správu bytu – spotreba elektrickej energie, plynu, vody, tepla a iných služieb (správa bytového domu, upratovanie, odvoz odpadu a pod.)
výdavky na služby, ktoré poskytujete spolu s prenajímanou nehnuteľnosťou – napr. internet.
zariadenie nehnuteľnosti – nábytok, akýkoľvek iný inventár, prípadne iné vybavenie, ktoré nájomcovi v zmysle zmluvy prenechávate na použitie.
výdavky na reklamu a inzerciu
kolky a notárske poplatky
výdavky na účtovníctvo, resp. inú evidenciu a spracovanie daňového priznania
opravy nehnuteľnosti a príslušenstva
odpis nehnuteľnosti (s výnimkou pozemku) – ročný odpis nehnuteľnosti sa vypočíta ako jedna dvadsatina vstupnej ceny nehnuteľnosti.
úrok z úveru, z ktorého byt financujete – hypotekárny, resp. stavebný úver.
stavebné úpravy - ak však ide o zásadnú zmenu v sume prevyšujúcej 1 700 EUR za celý r. 2009, je možné si ju zahrnúť do výdavkov len postupne prostredníctvom odpisov – viď nižšie.
iné výdavky – v podstate platí, že uplatniť si môžete akékoľvek výdavky, ktoré viete vy alebo váš účtovník pred daňovou kontrolou obhájiť ako oprávnené.
V prípade, ak sú vaše skutočné výdavky pomerne nízke alebo sa vám nechce viesť s nimi evidenciu, môžete si uplatniť výdavky tzv. percentom z príjmov. Jednoducho si od vášho príjmu za r. 2009 odpočítate 40 % z týchto príjmov a daň zaplatíte zo zvyšnej sumy. Aj od takto vypočítanej sumy si môžete ešte odpočítať nezdanitelné minimum,prípadne ju upraviť o sumu oslobodenú od dane.
jacekova
17.03.10,08:51
Prikladám článok z porady na Etrende, kde sa píše, že pri skutočných nákladoch nie je vždy potrebné zaradiť nehnuteľnosť do majetku
Skutočné výdavky
Pri uplatňovaní skutočných výdavkov má prenajímateľ na výber, či zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku alebo nie. Od toho závisí, aké výdavky bude môcť odrátať z daňového základu. V prípade, že nehnuteľnosť nezahrnie do obchodného majetku, bude si môcť odrátať len výdavky vynaložené na samotný prenájom – takými sú napríklad platby za energie alebo za zariadenie pre nájomníkov. Kto zahrnie prenajímanú nehnuteľnosť do obchodnému majetku, ten si môže uplatňovať aj výdavky súvisiace s nehnuteľnosťou – ako sú napríklad opravy, ale môže zároveň odpisovať aj samotnú nehnuteľnosť. V prípade, že niekto kúpil byt, ktorý prenajíma, na úver, samotné splátky úveru si nemôže zahrnúť do výdavkov. Môže si do nich zahrnúť len úroky z tohto úveru. Prenajímateľ môže zaradiť nehnuteľnosť do svojho obchodného majetku aj v prípade, že nie je živnostník.

Tu je celý článok
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/dane-2010-prijem-z-prenajmu.html



Nerozpisovala som obe varianty, lebo zadávateľ otázky nedal bližšie info, ale dobre teda:

1.Daňovník sa môže rozhodnúť, či bude považovať majetok za obchodný a či bude tento majetok evidovať ako obchodný. (§2 písm m).
V prípade, ak sa rozhodne, že bude evidovať majetok na prenajímanie ako obchodný, môže si uplatňovať ako výdavky aj odpisy z obchodného majetku.

2.Ak by sa však daňovník rozhodol, že nebude evidovať majetok na prenajímanie za obchodný, nemôže uplatňovať odpisy z majetku. Jeho výdavky sú iba ostatné výdavky, súvisiace s príjmom z prenájmu (energie, platby do fondov, koncesionárske poplatky, prípadne platba za sprostredkovanie nájomcu a pod.)

jacekova
17.03.10,08:54
k tým výdavkom, nie je potrebné viesť účtovníctvo,stačí aj danová evidencia.

V zmysle zákona o dani z príjmov si od svojich príjmov z prenájmu (čiže zinkasovaného nájomného za r. 2009) môžete odpočítať výdavky, ktoré ste vynaložili na dosiahnutie týchto príjmov. Zdaníte len rozdiel medzi príjmami a výdavkami – teda základ dane. Môže ísť o tieto druhy výdavkov:

výdavky na energie a správu bytu – spotreba elektrickej energie, plynu, vody, tepla a iných služieb (správa bytového domu, upratovanie, odvoz odpadu a pod.)
výdavky na služby, ktoré poskytujete spolu s prenajímanou nehnuteľnosťou – napr. internet.
zariadenie nehnuteľnosti – nábytok, akýkoľvek iný inventár, prípadne iné vybavenie, ktoré nájomcovi v zmysle zmluvy prenechávate na použitie.
výdavky na reklamu a inzerciu
kolky a notárske poplatky
výdavky na účtovníctvo, resp. inú evidenciu a spracovanie daňového priznania
opravy nehnuteľnosti a príslušenstva
odpis nehnuteľnosti (s výnimkou pozemku) – ročný odpis nehnuteľnosti sa vypočíta ako jedna dvadsatina vstupnej ceny nehnuteľnosti.
úrok z úveru, z ktorého byt financujete – hypotekárny, resp. stavebný úver.
stavebné úpravy - ak však ide o zásadnú zmenu v sume prevyšujúcej 1 700 EUR za celý r. 2009, je možné si ju zahrnúť do výdavkov len postupne prostredníctvom odpisov – viď nižšie.
iné výdavky – v podstate platí, že uplatniť si môžete akékoľvek výdavky, ktoré viete vy alebo váš účtovník pred daňovou kontrolou obhájiť ako oprávnené.

V prípade, ak sú vaše skutočné výdavky pomerne nízke alebo sa vám nechce viesť s nimi evidenciu, môžete si uplatniť výdavky tzv. percentom z príjmov. Jednoducho si od vášho príjmu za r. 2009 odpočítate 40 % z týchto príjmov a daň zaplatíte zo zvyšnej sumy. Aj od takto vypočítanej sumy si môžete ešte odpočítať nezdanitelné minimum,prípadne ju upraviť o sumu oslobodenú od dane.


ok, už som to opravila, lebo pôvodne som to napísala natvrdo, že musí viesť účtovníctvo. Tak si proste môže vybrať, či bude viesť účtovníctvo alebo evidenciu.
mirčiak
17.03.10,09:09
Ďakujem za odpovede ale aj tak som z toho nezmúdrela :o(. Tí čo prenajímajú byt sú manželia a nie sú podnikatelia FO. Teraz som z toho dopletená ešte viac lebo vlani si uplatňovali výdavky paušálom a teraz si chcú skutočné. Nevedú žiadnu evidenciu ani nič podobné. Takže neviem či to je možné teda urobiť tak ako chcú. A ešte som chcela vedieť to či si musia zvýšiť príjmy z prenájmu o sumu na elektrinu, vodu plyn a podobne ktorú platí nájomca za ich byt a nie títo manželia. Ďakujem za pomoc
Nutricia
17.03.10,09:19
Ďakujem za odpovede ale aj tak som z toho nezmúdrela :o(. Tí čo prenajímajú byt sú manželia a nie sú podnikatelia FO. Teraz som z toho dopletená ešte viac lebo vlani si uplatňovali výdavky paušálom a teraz si chcú skutočné. Nevedú žiadnu evidenciu ani nič podobné. Takže neviem či to je možné teda urobiť tak ako chcú. A ešte som chcela vedieť to či si musia zvýšiť príjmy z prenájmu o sumu na elektrinu, vodu plyn a podobne ktorú platí nájomca za ich byt a nie títo manželia. Ďakujem za pomoc

ako je v predch.príspevkoch uvedené,všetko čo si vedia obhájiť a zdokladovať pre DÚ.
Príjem sa myslí celkový príjem od nájomcu.
jacekova
17.03.10,09:22
Ďakujem za odpovede ale aj tak som z toho nezmúdrela :o(. Tí čo prenajímajú byt sú manželia a nie sú podnikatelia FO. Teraz som z toho dopletená ešte viac lebo vlani si uplatňovali výdavky paušálom a teraz si chcú skutočné. Nevedú žiadnu evidenciu ani nič podobné. Takže neviem či to je možné teda urobiť tak ako chcú. A ešte som chcela vedieť to či si musia zvýšiť príjmy z prenájmu o sumu na elektrinu, vodu plyn a podobne ktorú platí nájomca za ich byt a nie títo manželia. Ďakujem za pomoc



ak sú obaja manželia uvedený na náj.zmluve a nahlásení na DÚ, mohli by si príjmy z prenájmu rozdeliť a obaja uplatniť oslob.príjem 894,60€ a vyšli by omnoho nižšie dane.
mirčiak
17.03.10,09:25
ako je v predch.príspevkoch uvedené,všetko čo si vedia obhájiť a zdokladovať pre DÚ.
Príjem sa myslí celkový príjem od nájomcu.

No tak to hádam zvládnu zdokladovať. Takže len príjem od nájomcu sa bere do úvahy. Ok. Pýtala som sa preto lebo na informačnom dni DÚ minulý týždeň tam jeden prednášajúci len tak spomenul že ak je pri prenájme bytu v nájomnej zmluve uvedené, že poplatky za elektrinu, vodu, plyn, a iné výdavky si nájomca hradí sám, tak je toto potrebné pripočítať k celkovému príjmu prenajímateľa. Trochu som to nepochopila že prečo tak som sa na to pre istotu spýtala. :)
Nutricia
17.03.10,09:31
No tak to hádam zvládnu zdokladovať. Takže len príjem od nájomcu sa bere do úvahy. Ok. Pýtala som sa preto lebo na informačnom dni DÚ minulý týždeň tam jeden prednášajúci len tak spomenul že ak je pri prenájme bytu v nájomnej zmluve uvedené, že poplatky za elektrinu, vodu, plyn, a iné výdavky si nájomca hradí sám, tak je toto potrebné pripočítať k celkovému príjmu prenajímateľa. Trochu som to nepochopila že prečo tak som sa na to pre istotu spýtala. :)

Prednášajúci Vám to povedal správne nakolko ten nájomca neplatí poplatky sebe ale prenajímatelove záväzky voči elektárnam,plynárnam apod.
To ako keby platil prenajímatelovi.
Myslela som celkový príjem od nájomcu dokopy( môže to byť v zmluve uvedené rôzne,jedna suma už vrátane energií alebo suma za nájom + suma za energie)
mirčiak
17.03.10,09:37
Prednášajúci Vám to povedal správne nakolko ten nájomca neplatí poplatky sebe ale prenajímatelove záväzky voči elektárnam,plynárnam apod.
To ako keby platil prenajímatelovi.
Myslela som celkový príjem od nájomcu dokopy( môže to byť v zmluve uvedené rôzne,jedna suma už vrátane energií alebo suma za nájom + suma za energie)

Aha tak predsa je to tak že si musia prirátať aj tieto položky ktoré platí nájomca. Takže veľmi pekne ďakujem.
mirčiak
17.03.10,09:47
ak sú obaja manželia uvedený na náj.zmluve a nahlásení na DÚ, mohli by si príjmy z prenájmu rozdeliť a obaja uplatniť oslob.príjem 894,60€ a vyšli by omnoho nižšie dane.

Áno to si aj rozdelia. Ale aj tak im vyjde platiť daň. Len v tých určitých veciach som nemala jasno. Ďakujem.
Vianocka
21.03.10,09:51
Prosím o názor:

Máme klienta, ktorý prenajíma luxusný byt s garážovým státím.

Daňové priznanie podával z tohto titulu 1. krát za zdaňovacie obdobie roku 2008, kde si uplatňoval preukázateľné výdavky (v rámci toho: odpisy, úhradu nájomného za byt, nájomného za garážové státie, spotrebu el. energie, plynu, UPC, poistku, úhradu dane z nehnuteľnosti a úroky z úveru) a vykázal základ dane. V roku 2008 mal byt prenajatý počas celého roka.

V roku 2009 mu lukratívny klient zmluvu v apríli vypovedal a potom už do konca roka nikoho do prenájmu, napriek vynaloženému úsiliu, nezohnal (kríza, vysoké nájomné). Byt naďalej udržiava v prevádzky a nájmu schopnom stave, t.j. výdavky, ktoré sú vyššie uvedené, má samozrejme aj k 31.12.2009.

Otázka:
- je možné, na základe uvedeného, uplatniť mu tieto výdavky v daňovom priznaní za rok 2009 v plnej výške? Vykázal by v tom prípade z nájmu stratu.
- alebo len pomerne k mesiacom, za ktoré vykázal príjem (t.j. 01 – 04/2009)?

Vopred vďaka za názor, prípade za cenné skúsenosti.
mysimis
21.03.10,09:58
K príjmom z nájmu môžeš uplatniť výdavky z nájmu len počas trvania nájmu.
jess
21.03.10,13:29
Ak chcem použiť odpisy nehnuteľnosti zaradenej do obch.majetku (nepodnikateľa), tak koľko rokov si môžem uplatňovať ročný odpis - 1/20 z ceny nehnuteľnosti? Jedná sa o starý meštiansky dom kúpený na hypotéku.
jess
21.03.10,14:56
Odpoviem si sama....20 rokov...toľko sa odpisujú nehnuteľnosti. Ak sa mýlim, opravte ma prosím :)
silvia
06.04.10,14:30
Manželia kúpili v marci 2010 byt a dávajú ho do prenájmu. Obaja už sú registrovaní a majú pridelené DIČ z dôvodu prenájmu časti inej nehnuteľnosti.
1. musia ohlásiť DU prenájom ďalšej nehnuteľnosti?
2. a z hľadiska dane z nehnuteľnosti majú aké povinnosti? Musia oznámiť kúpu bytu miestne príslušného mestskému úradu alebo stačí až v januári 2011 podať daňové priznanie?

Díky!
jacekova
06.04.10,14:43
Manželia kúpili v marci 2010 byt a dávajú ho do prenájmu. Obaja už sú registrovaní a majú pridelené DIČ z dôvodu prenájmu časti inej nehnuteľnosti.
1. musia ohlásiť DU prenájom ďalšej nehnuteľnosti?
2. a z hľadiska dane z nehnuteľnosti majú aké povinnosti? Musia oznámiť kúpu bytu miestne príslušného mestskému úradu alebo stačí až v januári 2011 podať daňové priznanie?

Díky!



1. na DU už netreba nič nahlasovať
2. keď budú mať LV, treba oznámiť mestskému úradu nadobudnutie bytu
silvia
12.04.10,09:03
diky moc!!
Viera7
22.08.10,22:27
Pri uplatňovaní skutočných nákladov je potrebné nehnuteľnosť zaradiť do majetku. V tomto prípade môže viesť účtovníctvo alebo evidenciu.
Prosím Vás, to ako sa nehnuteľnosť zaradí do majetku (stačí si založiť nejakú kartu) a odpisuje sa 1/20 z ceny za ktorú som byt kúpila od roku nadobudnutia? Od jenuára by som chcela viesť evidenciu nákladov a doteraz som uplatňovala paušálne výdavky. Za radu buedem vďačná.
Zita5
23.08.10,04:45
Pri uplatňovaní skutočných nákladov je potrebné nehnuteľnosť zaradiť do majetku. V tomto prípade môže viesť účtovníctvo alebo evidenciu.
Prosím Vás, to ako sa nehnuteľnosť zaradí do majetku (stačí si založiť nejakú kartu) a odpisuje sa 1/20 z ceny za ktorú som byt kúpila od roku nadobudnutia? Od jenuára by som chcela viesť evidenciu nákladov a doteraz som uplatňovala paušálne výdavky. Za radu buedem vďačná.


http://www.porada.sk/t143612-fo-vydavky-spojene-s-prenajmom-nehnutelnosti.html?highlight=Obchodn%FD+majetok
Bublifuuk
13.12.10,12:24
S manzelom sme kupili byt v bratislave, od 1.11.2010 ho prenajimame, takze viem ze sa musime registrovat.

Zaujimalo by ma ale ako funguju tie vydavky, ktore si mozem uplatnit.

Byt prenajimame ako 475+200 (energie). Vydavky na energie su v tej vyske 200 EUR. Byt mame na hypoteku, takze si mozem splatku hypoteky povazovat za vydavok na dosiahnutie prijmu?

a ide tam cela mesacna splatka ako vydavok? alebo len splatka istiny (ocistena o urok)?

Diky :-)
Janinkaaa
29.12.10,08:22
Neviete m poradiť ?
Ak FO (nepodnikateľ) prenajíma byt s.r.o.
V zmluve majú dohodnuté, že ročný nájom SRO-čka vyplatí FO v 12/2010.
Ale SRO-čka FO vyplatí nájom za rok 2010 až v 01/2011.

Pre FO to bude zdaňovaný príjem v roku 2010, alebo až v r. 2011 ?

Ďakujem.
Mária.K.
29.12.10,08:41
S manzelom sme kupili byt v bratislave, od 1.11.2010 ho prenajimame, takze viem ze sa musime registrovat.

Zaujimalo by ma ale ako funguju tie vydavky, ktore si mozem uplatnit.

Byt prenajimame ako 475+200 (energie). Vydavky na energie su v tej vyske 200 EUR. Byt mame na hypoteku, takze si mozem splatku hypoteky povazovat za vydavok na dosiahnutie prijmu?

a ide tam cela mesacna splatka ako vydavok? alebo len splatka istiny (ocistena o urok)?

Diky :-)
Splátka istiny nie je výdavkom k príjmom z prenájmu bytu. Výdavkom by mohli byť odpisy bytu, ak by ste byt zaradili do obchodného majetku. Takto by sa prostredníctvom odpisov dostala do výdavkov postupne obstarávacia cena bytu. Úroky z úveru sa posudzujú samostatne. Ak by ste o výdavkoch k príjmom z prenájmu účtovali v sústave jednoduchého účtovníctva, je možné sa rozhodnúť pred zaradením bytu do používania, že úroky budú súčasťou obstarávacej ceny. V takom prípade, by sa do výdavkov uplatňovali prostredníctvom odpisov. Ak sa účtovná jednotka nerozhodne, že úroky z úveru sú súčasťou obstarávacej ceny, možno ich uplatniť do výdavkov priebežne tak ako budú uhrádzané.
Mária.K.
29.12.10,08:44
Neviete m poradiť ?
Ak FO (nepodnikateľ) prenajíma byt s.r.o.
V zmluve majú dohodnuté, že ročný nájom SRO-čka vyplatí FO v 12/2010.
Ale SRO-čka FO vyplatí nájom za rok 2010 až v 01/2011.

Pre FO to bude zdaňovaný príjem v roku 2010, alebo až v r. 2011 ?

Ďakujem.
Pre fyzickú osobu to bude príjem v roku 2011 a pre s.r.o-čku to bude daňový náklad tiež v roku 2011.
Janinkaaa
29.12.10,09:30
Pre fyzickú osobu to bude príjem v roku 2011 a pre s.r.o-čku to bude daňový náklad tiež v roku 2011.

Ďakujem.
jess
29.12.10,10:38
FO prenajíma byty v bytovom dome. Dom si zaradila do obchodného majetku, uplatňuje si odpisy. Ak je teda dom zaradený v obch.majetku, musí byť táto FO podnikateľ - SZČO ? Musí mať živnosť? FO je registrovaná na DÚ z titulu prenájmu. Od nového roku bude registrovaná v zdrav.poisťovni z titulu prenájmu, inak je zamestananá.
monikago
14.01.11,09:31
ahojte,
prečítala som si príspevky s touto tematikou, ale konkrétnu odpoveď som nenašla, a
mňa by zaujímalo nasledovné, som SZČO - vediem si jednoduché účto a v roku 2010 som začala prenajímať byt a potrebovala by som vedieť, že či si tento byt musím zahrnúť do živnosti alebo si prenájom priznám len v daňovom priznaní a použijem paušálne výdavky. Je možná táto kombinácia?
ďakujem za všetky rady a odpovede
babi2
14.01.11,10:50
ahojte,
prečítala som si príspevky s touto tematikou, ale konkrétnu odpoveď som nenašla, a
mňa by zaujímalo nasledovné, som SZČO - vediem si jednoduché účto a v roku 2010 som začala prenajímať byt a potrebovala by som vedieť, že či si tento byt musím zahrnúť do živnosti alebo si prenájom priznám len v daňovom priznaní a použijem paušálne výdavky. Je možná táto kombinácia?
ďakujem za všetky rady a odpovede
Ak nemáš byt zaradený v OM môžeš pri prenájme použiť paušálne výdavky aj keď ako SZČO vedieš JÚ, kuk sem:
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/dane-2010-prijem-z-prenajmu.html
monikago
14.01.11,11:17
vďaka za odpoved, som sa potešila, ze to nemusim davat do majetku