Maja2
15.02.10,10:58
Prosim vas, ako to funguje, ked mi vyjde preplatok na dani z rocneho zuctovania zamestnancov vyssi ako danova povinnost. Mozem si poziadat o vratenie dane? Zamestnanci maju v tomto roku minimalne mzdy, takze si to nebudem mat z coho odpocitat ani v buducich mesiacoch.

Viem ze na vratenie danoveho bonusu sluzi tlacivo - kvartálne hlasenie. Ale co s ostatnymi preplatkami? Vyplatime ich zamestnancom a kedy sa nam vratia spat? Dakujem za radu.
vikinka
15.02.10,11:38
Na základe žiadosti o vrátenie preplatkov po podaní hlásenia.
Maja2
15.02.10,12:40
Vikinka dakujem za odpoved. Ale naozaj az po podani hlasenia? Kvartalneho? Cize my to vyplatime teraz v januarovej vyplate, a ja musim cakat kym sa spravi februarova a marcova vyplata a az potom poziadat? Ale ja uz teraz viem, za tam nebudeme mat ziadnu povinnost platit, nemozem podat ziadost uz teraz? Neviem to najst v zakone.
rodina1
15.02.10,13:45
Vikinka dakujem za odpoved. Ale naozaj az po podani hlasenia? Kvartalneho? Cize my to vyplatime teraz v januarovej vyplate, a ja musim cakat kym sa spravi februarova a marcova vyplata a az potom poziadat? Ale ja uz teraz viem, za tam nebudeme mat ziadnu povinnost platit, nemozem podat ziadost uz teraz? Neviem to najst v zakone.
V poučení na vyplnenie Prehľadu ... sa uvádza:


O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.
Ak nie je možné znížiť odvod preddavkov na daň o preplatok z ročného zúčtovania, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, požiada o jeho vrátenie miestne príslušného správcu dane (daňový úrad) podľa § 40 ods. 8 zákona. Správcom dane vrátený preplatok na dani z vykonaného ročného zúčtovania sa v prehľade neuvádza. - toto sa týka preplatku preddavkovej dane,



Riadok 6 ► uvádza sa úhrnná suma priznanej a vyplatenej zamestnaneckej prémie, o ktorú zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, znižuje (zvyšuje) sumu odvodu preddavkov na daň vrátane vykonaných opráv. Suma zamestnaneckej prémie sa uvádza najviac do výšky sumy uvedenej v riadku 4, zníženej o riadok 5. Ak úhrnná suma vyplatenej zamestnaneckej prémie a vybranej zamestnaneckej prémie v riadku 6 je vyššia ako suma uvedená v riadku 4 znížená o riadok 5, táto suma rozdielu zamestnaneckej prémie sa uvedie na riadku 11 prehľadu a následne sa zníži suma dane vybranej zrážkou z riadku 9 znížená o sumu z riadku 10. Ak aj po tomto postupe zostane rozdiel na zamestnaneckej prémii, tento rozdiel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyplatí z vlastných prostriedkov. V tomto prípade zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, môže znižovať sumu odvodu preddavkov na daň (dane) a dane vyberanej zrážkou podľa § 43 zákona v nasledujúcich mesiacoch alebo požiada miestne príslušného správcu dane o poukázanie sumy vo výške takto vypočítaného rozdielu vyplnením žiadosti v V. časti prehľadu. - toto sa týka zamestnaneckej prémie.
Takže z uvedeného vyplýva, že zamestnaneckú prémiu DÚ vráti až po odovzdaní Prehľadu ....za I.Q 2010, preplatok na preddavkovej dani môžeš žiadať aj vo februári.