misurka
28.09.05,05:57
Prosím Vás, ako riešite takýto prípad:
Osobný automobil, ktorý je majetkom s.r.o. táto veľmi často necháva k dispozícii zamestnancom aj s firemným čapovaním - doteraz bez toho, aby od nich žiadala nejakú náhradu, jednoducho na všetky takéto súkromné jazdy sa robili fiktívne služobné cesty apod.
Avšak od 1.10.05 chce firma pristúpiť k tomu, že bude tento OA oficialne daváť k dispozícii zamestnancom. To znam. že v mzde za október mu do mzdy do nepeň. plnení zadefinujem 1% z OC automobilu a tento príjem sa mu zdaní 19%-nou daňou? Predpokladám, že do daň. nákladov si budem dávať spotrebu PHL iba na firemné cesty a PHL, kt. nakupoval zamestnanec si bude platiť z vlastného vrecka?
Prosím Vás, ak má niekto s takýmito OA skúsenosti, prípadne vypracovaný nejaký vnútropod. predpis, prosím poraďte mi , ako postupovať.
Ďakujem veľmi pekne!!!
bepo
28.09.05,04:36
K mzde sa pripočíta 1 % z OC auta ako nepeňažný príjem ktorý sa zdaní daňou z príjmu. Firma sa môže rozhodnúť či poskytne zamestnancom nejaký mesačný paušál km za ktoré nebudú platiť ale bude to mimo nákladov- hradené zo zisku.Alebo si všetky km budú platiť zo svojho.
misurka
28.09.05,05:43
Ďakujem za odpoveď.
A ak by som chcela ako firma požičať zamestnancovi automobil s tým, že mu to nechcem zdaniť, ale PHL si zaplatí sám, ako by sa to dalo ošetriť? Či jednoducho musím na tieto jeho ubehnuté kilometre "vyrobiť" firem. cestu? Nedajú sa už nijako vykryť tieto km? Ide mi o to, že sa jedná o 9-miestu dodávku, ktorej OC bola niečo okolo 600 000 Sk. Potrebuje niečo doviezť z Poľska. Keď mu za túto jednu jedinú cestu do mzdy zahrniem ako nepeňažný príjem 6000 Sk, jemu to vychádza, že zaplatí 1140 Sk na dani, čo je dosť. Keď si k tomu pripočíta PHL, tak ho tá cesta vychádza na 2000 Sk, čo sa mu pomaly neoplatí. Dala by sa medzi dvoma firmami urobiť akože nájomná zmluva, dajme tomu za nejakú symbolickú cenu a tváriť sa, že tieto km spotreboval nájomca?

K mzde sa pripočíta 1 % z OC auta ako nepeňažný príjem ktorý sa zdaní daňou z príjmu. Firma sa môže rozhodnúť či poskytne zamestnancom nejaký mesačný paušál km za ktoré nebudú platiť ale bude to mimo nákladov- hradené zo zisku.Alebo si všetky km budú platiť zo svojho.
heja
29.09.05,14:14
nedá sa to riešiť zmluvou o prenájme OA medzi spoločnosťou a zamestnancom?
Tweety
29.09.05,14:23
K mzde sa pripočíta 1 % z OC auta ako nepeňažný príjem ktorý sa zdaní daňou z príjmu. Firma sa môže rozhodnúť či poskytne zamestnancom nejaký mesačný paušál km za ktoré nebudú platiť ale bude to mimo nákladov-
hradené zo zisku.Alebo si všetky km budú platiť zo svojho.

Ak sa pristúpi k fakturáciii PHM zamestnancom,potom DPH odviesť štátu. Pozor na DPH pri odpočte u týchto PHM.
Mária M
durisovad
29.09.05,15:07
Robi sa to aj tak, ze na cestu sa "akoze" vypise sluzobna cesta, pracovnik si kupi PHM za svoje a na konci obdobia sa v spotrebe na toto auto moze vykazat uspora PHM.
Tweety
29.09.05,15:11
Robi sa to aj tak, ze na cestu sa "akoze" vypise sluzobna cesta, pracovnik si kupi PHM za svoje a na konci obdobia sa v spotrebe na toto auto moze vykazat uspora PHM.
Je to dobrá finta, ale, čo by povedal na náklady na takú akože sl.cestu DÚ?
Mária M
durisovad
29.09.05,15:17
Ved sa nemusi napisat, ze auto bolo v Polsku. Prikaz na cestu sa vypise vopred, ak by bola nahodou na ceste nejaka kontrola a potom sa v knihe jazd moze rozpisat na obvykle cesty, ktore sa autom vykonavaju. Ale nechcem navadzat na zle, len je to jedna z moznosti, ako zamestnancov zbytocne neoberat o peniaze na daniach (aj tak ich platime vsetci viac ako je zdrave).
Tweety
29.09.05,16:09
Ved sa nemusi napisat, ze auto bolo v Polsku. Prikaz na cestu sa vypise vopred, ak by bola nahodou na ceste nejaka kontrola a potom sa v knihe jazd moze rozpisat na obvykle cesty, ktore sa autom vykonavaju. Ale nechcem navadzat na zle, len je to jedna z moznosti, ako zamestnancov zbytocne neoberat o peniaze na daniach (aj tak ich platime vsetci viac ako je zdrave).
To je jasné, ale ak sa dá do účta cesťák, tak potom znížime zisk a na daň z neho sa tešia všetci daňováci.
Mária M
durisovad
29.09.05,17:03
Minister financii si v kazdom pripade pride na svoje. Je len rozdiel, ci setrim zamestnanca alebo firmu.

To je jasné, ale ak sa dá do účta cesťák, tak potom znížime zisk a na daň z neho sa tešia všetci daňováci.
Mária M
bepo
29.09.05,19:36
Ďakujem za odpoveď.
A ak by som chcela ako firma požičať zamestnancovi automobil s tým, že mu to nechcem zdaniť, ale PHL si zaplatí sám, ako by sa to dalo ošetriť? Či jednoducho musím na tieto jeho ubehnuté kilometre "vyrobiť" firem. cestu? Nedajú sa už nijako vykryť tieto km? Ide mi o to, že sa jedná o 9-miestu dodávku, ktorej OC bola niečo okolo 600 000 Sk. Potrebuje niečo doviezť z Poľska. Keď mu za túto jednu jedinú cestu do mzdy zahrniem ako nepeňažný príjem 6000 Sk, jemu to vychádza, že zaplatí 1140 Sk na dani, čo je dosť. Keď si k tomu pripočíta PHL, tak ho tá cesta vychádza na 2000 Sk, čo sa mu pomaly neoplatí. Dala by sa medzi dvoma firmami urobiť akože nájomná zmluva, dajme tomu za nejakú symbolickú cenu a tváriť sa, že tieto km spotreboval nájomca?Koľko bude stáť benzín na cestu do PL? 1000 Sk? Nech to kúpi zamestnanec a aspoň budete mať vykrytú nadspotrebu príp ak má auto zadarmo tak nech to má celé zadarmo a napíše sa firemná cesta.
durisovad
29.09.05,20:16
Ja som poradila to iste len v zelenom.....
misurka
30.09.05,04:08
Dakujem za všetky vaše odpovede

Koľko bude stáť benzín na cestu do PL? 1000 Sk? Nech to kúpi zamestnanec a aspoň budete mať vykrytú nadspotrebu príp ak má auto zadarmo tak nech to má celé zadarmo a napíše sa firemná cesta.
Tweety
30.09.05,05:27
Minister financii si v kazdom pripade pride na svoje. Je len rozdiel, ci setrim zamestnanca alebo firmu.So všetkým súhlasím, ja som to trochu zobrala žartom, v každom prípade som to nemyslela smrteľné vážne.
Je jasné, že zamestnanec je na prvom mieste.
Mária M