c4u
15.02.10,11:18
Dobrý deň,
s priateľmi zakladáme s.r.o., ale v pár veciach nemáme úplne jasno. Všetci budeme spoločníci bez nároku na odmenu, ja osobne budem aj konateľom, ale opäť bez nároku na odmenu.

Mám následujúce otázky:

1. Ja som zamestnaný v inej firme, v našej novej sro budem spoločníkom a konateľom bez nároku na odmenu. Mení sa niečo pre mňa z pohľadu odvodov, ročného zúčtovania, daní a nemam nejake ohlasovacie povinnosti?

2. Jedna spoločníčka je nezamestnaná, teda nemá žiadny príjem a u nás je tiež bez nároku na odmenu. Ako s ňou? Musí si platiť len povinnú zdravotnú poistku alebo aj ostatné odvody? Čo všetko sú jej povinnosti? Bola evidovaná na úrade, ale tam ju dnes vyradili.

Vopred Vám ďakujem.
Andyke
15.02.10,11:06
Pre Teba sa nič nezmení (lebo nebudeš mať príjem od novej s.r.o. - zatiaľ)

K tej spoločníčke : nemôže byť uchádzačom o zamestnanie, lebo z pohľadu zákona o zamestnanosti je SZČO. (za to ju vyradili)
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
Ona musí platiť zdravotné poistenie sama (ako samoplatiteľ)
Do sociálnej poisťovne : ja by som nemocenské poistenie platila (ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba), ostatné odvody za to nie, lebo nemá žiadny príjem.


Spoločník s.r.o. nepatrí medzi povinne poistené osoby z hľadiska sociálneho ani zdravotného poistenia.

Takže prejdem na funkciu konateľa.Podľa zákona č. 461/2003 o sociál.poistení nie je konateľ s.r.o. povinný z príjmu, ktorý mu plynie na základe výkonu funkcie konateľa s.r.o., platiť poistné na sociálne poistenie. Ide o príjem z obchodno-právneho vzťahu, plynúci na základe mandátnej zmluvy podľa § 133 až 136 OZ. Tento príjem nie je vymeriavacím základom z ktorého je povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie , lebo príjem nedostáva ako zamestnanec.

Zdravotné poistenie konateľa:

Konatelia spoločností s ruč. obmedzeným sa od 1.9 2005 nepovažujú za SZČO (= samostatne zárobkovo činná osoba) ale za zamestnancov, avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu.
Podľa § 11 ods.3 písm.g) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa konateľ s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o vtedy, ak za prácu konateľa dostáva odmenu, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).
To znamená, že za kalendárny mesiac, v ktorom poberá odmenu, ho spoločnosť musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca, odvody do ZP vykoná s.r.o.
Evanka
15.02.10,11:21
Dobrý deň,
s priateľmi zakladáme s.r.o., ale v pár veciach nemáme úplne jasno. Všetci budeme spoločníci bez nároku na odmenu, ja osobne budem aj konateľom, ale opäť bez nároku na odmenu.

Mám následujúce otázky:

1. Ja som zamestnaný v inej firme, v našej novej sro budem spoločníkom a konateľom bez nároku na odmenu. Mení sa niečo pre mňa z pohľadu odvodov, ročného zúčtovania, daní a nemam nejake ohlasovacie povinnosti?

2. Jedna spoločníčka je nezamestnaná, teda nemá žiadny príjem a u nás je tiež bez nároku na odmenu. Ako s ňou? Musí si platiť len povinnú zdravotnú poistku alebo aj ostatné odvody? Čo všetko sú jej povinnosti? Bola evidovaná na úrade, ale tam ju dnes vyradili.

Vopred Vám ďakujem.
1. Nemení.
2. Spoločníčka, keď nikde nepracuje a teda nie je poistená z iného titulu, aj keď nepoberá žiadny príjem je povinná prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ. Každý musí byť zdravotne poistený.
c4u
15.02.10,11:53
Veľmi pekne vám ďakujem. Presne v tieto odpovede som dúfal :)
c4u
15.02.10,12:25
Ešte ak sa môžem opýtať, musí si ona platiť zdravotné poistenie vo výške 41,37 € alebo 26,74 € ?
Andyke
15.02.10,16:46
Samoplatiteľ platí z VZ 206,60 € 14 % t.j. 28,92 €
Evanka
15.02.10,17:18
Iba Doplním:
28,92 € - ak sa jedná o osobu bez zdrav.postihnutia
kuk aj sem, je tu toho viac
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168#europredd
upchpp
19.02.10,13:13
a ak by bol spoločník výsluhový dôchodca, musí platiť do sociálneho a zdravotného poistenia (to by mal platiť štát, ak nemá príjem) a bude pracovať bez nároku na mzdu a odmenu????

Ďakujem
c4u
20.04.10,07:15
Ahojte,
od môjho posledného príspevku sa toho veľa zmenilo.

Stále som konateľom danej firmy s viacerými spoločníkmi. Avšak od mája budem konateľom a spoločníkom aj vo vlastnej sro, pričom už nebudem ani zamestnaný u pôvodného zamestnávateľa. Takže zostanem len spoločníkom a konateľom v obidvoch sro.

Čo to pre mňa znamená? Predpokladám, že si budem platiť len zdravotné poistenie. V oboch prípadoch vykonávam funkciu konateľa bez odmeny. Nemám avšak žiadnu mandátnu zmluvu, mám si ju zriadiť?

A ešte sa chcem opýtať, ako je to so ziskom spoločnosti? Ako často sa môže vyplácať? Resp. ako inak sa dajú vytiahnuť peniaze zo spoločnosti? A tieto peniaze sa zdaňujú a ak áno, tak akou sadzbou?