yanulla01
15.02.10,13:26
Ahojte poraďáci.
Dostala som sa do situácie, ktorá ma donútila predbežne hľadať právne rady. Pred dvoma rokmi sme predali byt, ktorý sme mali vo vlastníctve spoločne s mamou - mama mala 1/2 bytu a ja s manželom každý 1/4 - čiže dokopy 1/2 bytu. za byt sme dostali peniaze a tie sme hneď posunuli ďalej, pretože sme kúpili dom znova s mamou napoli. Kupcovi sme aj posielali peniaze každý z vlastného účtu - 1/2 mama, 1/2 ja s manželom. Dom sme ale nadobudli tak, že mama má na seba napísaný celý dom a zárhradu máme rozdelenú - 1/2 mama, 1/2 my s manželom. Urobili sme tak preto, lebo sme mali v pláne brať si úver zo ŠFRB a postaviť si vrchné poschodie, ktoré malo byť naše a mama tvrdila, že nemôžeme danú nehnuteľnosť vlastniť ak si na ňu chceme brať pôžičku zo ŠFRB - tak preto. Ale z pôžičky zišlo a keď som požiadala mamu, aby mi prepísala moju polovicu domu na mňa, už sa k tomu nemá. Bývame s manželom a dvoma deťmi v jednej izbe a ešte sa tam cítime ako votrelci, stále musíme plniť nejaké mamine požiadavky a uskromňovať sa, pritom nás vyslovene okradla o tú polovicu, ktorú sme si zaplatili v presne rovnakej sume ako ona. Našťastie vlastníme aspoň 1/2 pozemku. Chcem sa ale spýtať, či náhodou mi nevie niekto poradiť ako získať svoju polovicu domu späť a či sa mi oplatí sa súdiť. Ďakujem za každú radu.
Mgr.Shrek
15.02.10,14:20
Sú v kúpnej zmluve predmetného domu nejako formulované spoluvlastnícke podiely ?
Ak áno, ako?
Presná formulácia zo zmluvy by bola najlepšia.
sarasara
15.02.10,20:24
Ak je v kúpnej zmluve uvedená vaša matka ako jediný kúpujúci, tak je celý dom v jej vlastníctve. S tým nič nenarobíte.
Skúste s ňou jednať u právnika. Človek zvyčajne nechce ísť do krajností a uzná váš nárok.
Mária27
16.02.10,18:06
Môžeš od matky pýtať peniaze, ktoré si zaplatila za polovicu domu, a kúpiť si niečo iné (potom dom zdedíš:) ). Ak by ti ich nechcela dať, bezdôvodne by sa obohatila, pretože si platila za ňu.

Obč. zákonník

§ 454 (Plnenie za iného)
Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.
yanulla01
19.02.10,13:41
V zmluve je napísané, že nadobúdame nehnuteľnosť tak, že dom je v podiele 1/1 mama a pozemok 1/2 mama a 1/4 ja a 1/4 manžel :( to je práve ten problém. Teraz mám výčitky, že som vlastné deti pripravila o strechu nad hlavou, lebo to ja som sa nechala takto natiahnuť, mama mi dovtedy vždy pomohla a nikdy nerobila takéto veci. Až doteraz... Teraz sa chcem posnažiť aby mi vyplatila môj podiel a mi si s manželom kúpime za to nejaký vlastný malý bytík kde sa nám bude lepšie dýchať. Ale potrebujem vedieť na čom som, čo môžem použiť... Ako ju presvedčiť že právo je na mojej strane ... ak aspoň v niečom trošku je, a že keby som sa s ňou čisto teoreticky pustila do súdneho sporu, na základe čoho by som mohla snáď uspieť. Nie je to podvod, ak sa so mnou dohodla na niečom, čo nakoniec nedodržala? Ďakujem za všetky rady, viete si asi predstaviť ako pomôže každá rada, nádej...
Mgr.Shrek
19.02.10,14:43
Môžeš od matky pýtať peniaze, ktoré si zaplatila za polovicu domu, a kúpiť si niečo iné (potom dom zdedíš:) ). Ak by ti ich nechcela dať, bezdôvodne by sa obohatila, pretože si platila za ňu.

Obč. zákonník

§ 454 (Plnenie za iného)
Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.

Máš pravdu Mária. Otázne je, či dotyčná unesie dôkazné bremeno.
Mária27
19.02.10,14:51
V zadaní je: Kupcovi sme aj posielali peniaze každý z vlastného účtu - 1/2 mama, 1/2 ja s manželom.
dana9
19.02.10,14:54
V zadaní je: Kupcovi sme aj posielali peniaze každý z vlastného účtu - 1/2 mama, 1/2 ja s manželom.

problem je, moze tvrdit ze to bol dar
karolzdo
19.02.10,16:39
problem je, moze tvrdit ze to bol dar

Asi by to bol zvláštny spôsob darovania.
KPZ asi obsahuje aj číslo účtu na ktorý sa platilo. Výpisy z účtov (na tento účet) sú potom dôkazom platieb (akurát trochu nie je celkom čistý účel platby ).
PS
A ak mama netrpí na niečo - porozmýšľaj,čo sa stalo - každý môže tú istú situáciu vnímať rozdielne.
sarasara
19.02.10,16:43
Zober kúpnu zmluvu na byt, výpisy z účtu, z doby, keď ste vyplatili dom. Tie sumy by mali byť trošku zhodné. Zájdi za právnikom. Čo urobí tvoja matka, ak toto bude musieť vysvetliť právnikovi? A hlavne pochopí, že to nemieniš nechať len tak. Lebo je zrejmé, že doma za kuchynským stolom to neporiešite.
dana9
19.02.10,21:10
Nerozumiem, preco by malo ist o zvlastny sposob darovania?

Pravnik prave nebude mat moc priestoru na argumentaciu.

Matka, ak bude chciet, moze tvrdit ze to bol dar, je to praveze uplne pochopitelne a ukony tomu nasvedcuju:

- bola nespochybnitelne podpisana zmluva, kde strany vyslovne suhlasia s terajsim rozdelenim/podielmi na novonadobudnutej nehnutelnosti
- peniaze boli dobrovolne a s jednoznacnym vedomim, aka cast nehnutelnosti sa nadobudne, na urceny ucet poslane.

Osobne tam vela priestoru nevidim.
Mária27
20.02.10,07:41
Nerozumiem, preco by malo ist o zvlastny sposob darovania?

Pravnik prave nebude mat moc priestoru na argumentaciu.

Matka, ak bude chciet, moze tvrdit ze to bol dar, je to praveze uplne pochopitelne a ukony tomu nasvedcuju:

- bola nespochybnitelne podpisana zmluva, kde strany vyslovne suhlasia s terajsim rozdelenim/podielmi na novonadobudnutej nehnutelnosti
- peniaze boli dobrovolne a s jednoznacnym vedomim, aka cast nehnutelnosti sa nadobudne, na urceny ucet poslane.

Osobne tam vela priestoru nevidim.


Je dobre, ak jej poukážeš na možné prekážky úspechu. Skús jej však poradiť, ako z toho von.

Podľa môjho názoru plnenie za iného z úkonov vyplýva jednoznačnejšie. Dcéra neodovzdala peniaze matke, ale za ňu zaplatila polovicu z toho, čo mala zaplatiť matka. Teda plnila za ňu časť kúpnej ceny.

Na druhej strane darovacia zmluva pri hnuteľných veciach nemusí byť písomná, ak dôjde k odovzdaniu (darcom) a prevzatiu veci (obdarovaným) pri darovaní. Odhliadnuc od toho, že obdarovaná dar neprevzala, z hľadiska právnych účinkov má význam prejavená vôľa darcu z vlastných prostriedkov rozmnožiť majetok obdarovaného. Bez výslovného prejavu takejto vôle nevzniká právna domnienka, že odovzdaním veci došlo k darovaniu (donatio non presumitur).

V konečnom dôsledku by malo predsa zavážiť tvrdenie dcéry, že nešlo o dar, matka nemôže dokázať opak. Podstatným znakom darovacej zmluvy je dobrovoľnosť.


§ 628 obč.z.

(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.
(2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.
dana9
20.02.10,17:06
Je dobre, ak jej poukážeš na možné prekážky úspechu. Skús jej však poradiť, ako z toho von.



Ahoj Maria

nemyslela som to v zlom, ja tu vsak osobne naozaj nevidim priestor na inu ako cisto teoreticku sancu.
Ako pripadnemu klientovi by som jej nevedela poradit tak, aby som jej v pripadnom spore zarucila uspech a nedporucila by som jej do takeho sporu ani ist. Z mojho pohladu sa jej len snazim realne opisat sance.
Podla mna by neuniesla dokazne bremeno tvrdenia, ze islo o iny postup ako realne zo skutkoveho stavu vyplyva: zmluvne strany - ona a matka kupili dalsiu nehnutlenost v pomere ako sa dohodli - t.j. matka dom, ona podiel zahrady (oke je to opisane v prvom prispevku ). Tak zmluvu podpisali, s takym postupom suhlasili, tak aj peniaze odisli. Sama uvadza, ze vtedy s tym suhlasila a bolo to kvoli SFRB.
Uz to darovanie, na ktore poukazujem, je v podstate nadbytocna argumentacia.
Petra Nová
20.02.10,18:00
Ako pripadnemu klientovi by som jej nevedela poradit tak, aby som jej v pripadnom spore zarucila uspech a nedporucila by som jej do takeho sporu ani ist. Z mojho pohladu sa jej len snazim realne opisat sance.
Podla mna by neuniesla dokazne bremeno tvrdenia, ze islo o iny postup ako realne zo skutkoveho stavu vyplyva: zmluvne strany - ona a matka kupili dalsiu nehnutlenost v pomere ako sa dohodli - t.j. matka dom, ona podiel zahrady (oke je to opisane v prvom prispevku ). Tak zmluvu podpisali, s takym postupom suhlasili, tak aj peniaze odisli. Sama uvadza, ze vtedy s tym suhlasila a bolo to kvoli SFRB.
Uz to darovanie, na ktore poukazujem, je v podstate nadbytocna argumentacia.

K tomuto ozaj niet čo dodať . Za mňa len jednu poznámku. Nech je tento prípad poučením pre všetkých, ktorí v záujme získania pochybnej výhody, uzatvárajú pochybné zmluvy. A čo už len v takomto prípade možno poradiť ? :confused:
buchač
20.02.10,18:53
K tomuto ozaj niet čo dodať . Za mňa len jednu poznámku. Nech je tento prípad poučením pre všetkých, ktorí v záujme získania pochybnej výhody, uzatvárajú pochybné zmluvy. A čo už len v takomto prípade možno poradiť ? :confused:

Trochu mimotemy , možno ....

Petra , máš pravdu ...neskonale neskutočnú ...

Inak by som tak k tomu pozrel , pozastavil ...

Pochybné zmluvy ???...že si chce niekto pomôcť , čert ho ber , pokiaľ len takto , aj tak SFRB nie je nejaká charita , tiež sa im musí vrátiť požičané ...a nie málo ...
http://www.sfrb.sk/rozpis.html

Iné chcem povedať , poriešiť ....hm , problém u mňa je ale nájsť tie vhodné / slušné / slová - terminológiu , na rodiča , ktorý takto využije / zneužije / situáciu ...

Rozprávka " O troch grošoch " by mala smutný koniec ....
Petra Nová
20.02.10,19:00
Trochu mimotemy , možno ....

Petra , máš pravdu ...neskonale neskutočnú ...

Inak by som tak k tomu pozrel , pozastavil ...

Pochybné zmluvy ???...že si chce niekto pomôcť , čert ho ber , pokiaľ len takto , aj tak SFRB nie je nejaká charita , tiež sa im musí vrátiť požičané ...a nie málo ...
http://www.sfrb.sk/rozpis.html

Iné chcem povedať , poriešiť ....hm , problém u mňa je ale nájsť tie vhodné / slušné / slová - terminológiu , na rodiča , ktorý takto využije / zneužije / situáciu ...

Rozprávka " O troch grošoch " by mala smutný koniec ....
Treba však brať do úvahy, že v téme čítame verziu vždy len jednej strany.
yanulla01
05.03.10,06:29
Ďakujem veľmi pekne za každé stanovisko - je pre mňa dôležité počuť viac názorov, aj keď sa možno líšia. Je mi jasné, že to bola hlúposť a neverila by som, že sa práve ja niekedy takto zamotám. Mama je sama, ja som jej jediné dieťa a ako vravím, nikdy v živote mi nijako neublížila, neoklamala ma... kto by čakal, že teraz, keď mám dvoch drobcov začne vymýšlať. Keď mi povedala, že to tak je (s tým ŠFRB) a že mi pomôže určite to vtedy nebolo so zámerom ublížiť mi. Ale ako čas plynul a vzťahy sa vyostrili, zrazu sa stávam rukojemníkom vo vlastnom dome :( Problém je, že mama vždy so všetkým súhlasí, až kým nepríde na lámanie chleba a nikdy nepovedala že mi dom neprepíše... len mi dáva stále nejaké podmienky typu najprv mi prepíšete presne polovicu pozemku (aby nepotrebovala náš súhlas na žiadnu stavbu a pod.) čo určite neurobím... potom už len natiahne plot, posadí nás na našu polovicu trávniku a zapraje veľa zdaru :) Už sa to ťahá dva roky a ja len predbežne zisťujem aké argumenty mám na svojej strane, ak by došlo k najhoršiemu. Takže ešte raz veľmi pekne ďakujem všetkým... btw. všetky dokumenty - z banky, kúpno-predajnú zmluvu o starom byte aj o novom dome, všetky podklady mám iba ja, mamča si nič neodložila a tiež s kupujúcou starého bytu aj predávajúcimi terajšieho domu som jednala tiež iba ja, mamu ani nevideli, až pri podpise. Neviem či to má nejakú váhu, len opisujem skutočnosti.
yanulla01
05.03.10,06:43
Treba však brať do úvahy, že v téme čítame verziu vždy len jednej strany.

No keď sa mami pýtam, že prečo to takto dopadlo a či jej to neni blbé, tak len krúti hlavou, že mi sme sa nikdy na ničom nedohodli a tak... Ak sa jej pýtame, že prečo by sme jej potom prepisovali tú polovicu domu, keď ona má ešte vlastný byt okrem toho a mi sme už v tej dobe mali Nikuška, tak len pokrčí plecami. A na druhej strane začne tvrdiť, že veď neni problém aby nám to prepísala, ale... najprv to bolo že jej músim vrátiť 50 litrov, čo mi požičala... stalo sa. Potom to bolo, že ona to chce aj papierovo rozdeliť na 2 byty, lebo čo ak ja sa s mužom rozídem a čo ona chúďa potom sa bude deliť s jeho prípadnou novou ženou... to sme hneď vyargumentovali že je to obojstranné riziko, ktoré sme už raz všetci spoločne predsa akceptovali... No a najnovšie si žiada rozdeliť pozemok papierovo, aby nepotrebovala náš súhlas ak si bude chcieť urobiť prístavbu a tak... lebo sme jej povedali, že ak ona sa k tomu bude takto stavať, tak mi jej samozrejme nebudeme súhlasiť so žiadnym úkonom.... No proste motačky :(
kyblik
05.03.10,06:44
Mama stráca pod nohami pevnú zem...? Má strach, že sa začneš rozhodovať mimo nej...? Najskôr by som riešil toto, až potom majetky.;)
elaurie
05.03.10,09:29
... btw. všetky dokumenty - z banky, kúpno-predajnú zmluvu o starom byte aj o novom dome, všetky podklady mám iba ja, mamča si nič neodložila a tiež s kupujúcou starého bytu aj predávajúcimi terajšieho domu som jednala tiež iba ja, mamu ani nevideli, až pri podpise. Neviem či to má nejakú váhu, len opisujem skutočnosti.

Obávam sa, že tieto skutočnosti samo o sebe Tvoju situáciu nijako nemenia...
kaco11
05.03.10,15:15
Jeden veľmi drobný postreh. Mama robí naprieky ty jej to vracias na oplátku a jednoducho táto situácia sa bude len stupnovať. Predpokladám, že chvíľami dochádza aj k hádkam, čo tvojej situácii neprospieva. Treba isť na to hlavne s chladnou hlavou a nie spôsobom ked ty nie tak ani ja a just. To neznamená, že jej treba ustúpiť, len by som možno volila inú taktiku. Ja ustupim, ty ustupis a dáme to na papier /uvádzam len príklad/
karolzdo
06.03.10,22:51
Ďakujem veľmi pekne za každé stanovisko - je pre mňa dôležité počuť viac názorov, aj keď sa možno líšia. Je mi jasné, že to bola hlúposť a neverila by som, že sa práve ja niekedy takto zamotám. Mama je sama, ja som jej jediné dieťa a ako vravím, nikdy v živote mi nijako neublížila, neoklamala ma... kto by čakal, že teraz, keď mám dvoch drobcov začne vymýšlať. Keď mi povedala, že to tak je (s tým ŠFRB) a že mi pomôže určite to vtedy nebolo so zámerom ublížiť mi. Ale ako čas plynul a vzťahy sa vyostrili, zrazu sa stávam rukojemníkom vo vlastnom dome :( Problém je, že mama vždy so všetkým súhlasí, až kým nepríde na lámanie chleba a nikdy nepovedala že mi dom neprepíše... len mi dáva stále nejaké podmienky typu najprv mi prepíšete presne polovicu pozemku (aby nepotrebovala náš súhlas na žiadnu stavbu a pod.) čo určite neurobím... potom už len natiahne plot, posadí nás na našu polovicu trávniku a zapraje veľa zdaru :) Už sa to ťahá dva roky a ja len predbežne zisťujem aké argumenty mám na svojej strane, ak by došlo k najhoršiemu. Takže ešte raz veľmi pekne ďakujem všetkým... btw. všetky dokumenty - z banky, kúpno-predajnú zmluvu o starom byte aj o novom dome, všetky podklady mám iba ja, mamča si nič neodložila a tiež s kupujúcou starého bytu aj predávajúcimi terajšieho domu som jednala tiež iba ja, mamu ani nevideli, až pri podpise. Neviem či to má nejakú váhu, len opisujem skutočnosti.

Nevyzerá to, že by to bolo u mamy IBA vekom.
Začínalo sa to pomaly už pred tým vyostrením - až sa to nakoniec zasmyčkovalo do dnešného uzla.
Skús pohľadať (najlepšie v bližšej rodine) nejakého moderátora , ktorému budete obidve veriť . A bez emócií (a zatínania sa) si pred ním porozprávajte svoje verzie ako sa to stalo.