misomiso
15.02.10,14:07
Kdesi na zaciatku krizy som sem zavesil temu, kde som sa pytal, ci je vobec mozne povazovat ekonomiu este stale za vedu, ked nedokazala predpovedat sucasnu krizu ani par dni pred jej prepuknutim. Chcel som na tu temu nadviazat, bohuzial nepodarilo sa mi ju najst (vyhladavanie na Porade nepatri k najsofistikovanejsim) tak preto nadvazujem novou temou.

Teraz to uz chapem, prave som docital knihu Tomasa Sedlacka "Ekonomie dobra a zla". Srdecne odporucam.
monika74
15.02.10,13:46
možno ťa zaujmu aj tieto stránky, ak sa zaujímaš o ekonomiku:

http://www.paradigma.sk/redakcny_system/clanok.php?id=195

http://ekonomika.tvorivo.sk/

a tu sa to dá stiahnúť v PDF formáte zaujímavá kniha od Margrit KENNEDY: PENIAZE BEZ ÚROKOV A INFLÁCIE
http://www.klicovehnuti.cz/dokumenty/
Bastian
15.02.10,13:52
Kdesi na zaciatku krizy som sem zavesil temu, kde som sa pytal, ci je vobec mozne povazovat ekonomiu este stale za vedu, ked nedokazala predpovedat sucasnu krizu ani par dni pred jej prepuknutim. Chcel som na tu temu nadviazat, bohuzial nepodarilo sa mi ju najst (vyhladavanie na Porade nepatri k najsofistikovanejsim) tak preto nadvazujem novou temou.

Teraz to uz chapem, prave som docital knihu Tomasa Sedlacka "Ekonomie dobra a zla". Srdecne odporucam.
Keď už chápeš, tak napíš...

A ak nabudúce budeš hľadať svoje témy (alebo príspevky), tak ich nájdeš vo svojom profile, v štatistike.
misomiso
15.02.10,15:52
možno ťa zaujmu aj tieto stránky, ak sa zaujímaš o ekonomiku:

http://www.paradigma.sk/redakcny_system/clanok.php?id=195

http://ekonomika.tvorivo.sk/

a tu sa to dá stiahnúť v PDF formáte zaujímavá kniha od Margrit KENNEDY: PENIAZE BEZ ÚROKOV A INFLÁCIE
http://www.klicovehnuti.cz/dokumenty/

Nie ze by som sa nejako velmi zajimal o ekonomiu. Skor iba preto ze som kratko pred tym (pred vypuknutim krizy) v podstate "poslal" dceru studovat ekonomiu. Sice na pomerne kvalitnu zahranicnu univerzitu, ale aj tak som mal pochybnosti, ci ju tam budu schopni nieco naucit. Respektive - ci jej tie vedomosti v zivite aj na nieco budu.

Po precitani tej knihy mam este vacsie pochybnosti.
Laco-monter
15.02.10,16:06
Tak to si založil tému ! :(:confused::mad:

Radšej si mal pribuchnuť ruku medzi dvere alebo šliapnuť do niečoho malého,mäkkého, smradĺavého...:o

Teda nič v zlom,ale zachvíĺu sa tu nahŕnu typkovia a keď uvidia zavesené linky,tak začnú na plné hrdlo ziapať,že aké ohlupovanie a konšpirácia a aký debko može takému dačomu veriť a p.;)

Ak chceš pochopiť vývoj ekonomických vzťahov a prognózu kam to asi smeruje,tak či chceš,či nechceš musíš čítať info "z druhého brehu", nie oficialnu propagandu.

Ja sem tam chodím na www.afinabul.blog.cz a tam sa sem tam dozviem veĺmi zaujímavé info.:)
A ak tam zasurfuješ tak sa dozvieš,či tvoj poskytovateľ internetu cenzuruje
tvoj komp.:D
vulxy
15.02.10,16:13
Keď už chápeš, tak napíš...

A ak nabudúce budeš hľadať svoje témy (alebo príspevky), tak ich nájdeš vo svojom profile, v štatistike.

pridavam sa k Bastianovi ...ked to uz chapes napis....
pavol54
15.02.10,16:25
Koľkí by sa pridali k téme "Viem že nič neviem"
fiesta
15.02.10,16:28
Ja občas chodím na stránku http://mustwatch.hztz.cz/, sú tam zaujímavé články nielen o ekonomike.
fiesta
15.02.10,16:46
A tento článok otvoril oči mne, jednoducho "po lopate" vysvetlené, trochu dlhšie čítanie, ale stojí za to http://dolezite.sk/Ako_je_to_vlastne_s_tymi_prachmi_Pravdivy_obraz_fi nancn_30.html
misomiso
15.02.10,17:10
pridavam sa k Bastianovi ...ked to uz chapes napis....

No rad by som, ale tazko sa da vtesnat kniha do jedneho prispevku. Ta kniha je velmi narocne citanie cital som ju tak cca po dvoch stranach a vzdy som si musel oddychnut. To preto, ze prve dve tretiny su iba historia, teologia a filozofia, navyse dost odborne podane. Az v poslednej tretine sa Sedlacek k tomu vyjadruje sam - to sa cita uz trocha lahsie.

Je to v podstate kniha o pochopeni zivota a akehosi zmyslu existencie a ludskeho stastia, a o marnej snahe ekonomie popisat (nie to este ovplyvnovat) ekonomicky vyvoj ludstva. Je to pisane zo sirsich suvislosti ako ste zvyknuti v beznych ucebniciach.
jar88
15.02.10,17:17
A tento článok otvoril oči mne, jednoducho "po lopate" vysvetlené, trochu dlhšie čítanie, ale stojí za to http://dolezite.sk/Ako_je_to_vlastne_s_tymi_prachmi_Pravdivy_obraz_fi nancn_30.html

fiesta, každému to vraj otvára oči.

Sú to bludy a v každej takejto teórii sa opakuje táto myšlienka:
Táto banka vytvára peniaze z púheho vzduchu potom ich poziciava státom, cím si velmi jednoducho podmanuje bohatstvá celych národov.
Je to obyčajné klamstvo:
žiadna centrálna banka a ani FED ani ECB nevyrába peniaze z ničoho a ani si za ne nič nekupuje.



Čítajte viac: http://dolezite.sk/Ako_je_to_vlastne_s_tymi_prachmi_Pravdivy_obraz_fi nancn_30.html#ixzz0fd4PO0Vd
jar88
15.02.10,17:32
No rad by som, ale tazko sa da vtesnat kniha do jedneho prispevku. Ta kniha je velmi narocne citanie cital som ju tak cca po dvoch stranach a vzdy som si musel oddychnut. To preto, ze prve dve tretiny su iba historia, teologia a filozofia, navyse dost odborne podane. Az v poslednej tretine sa Sedlacek k tomu vyjadruje sam - to sa cita uz trocha lahsie.

Je to v podstate kniha o pochopeni zivota a akehosi zmyslu existencie a ludskeho stastia, a o marnej snahe ekonomie popisat (nie to este ovplyvnovat) ekonomicky vyvoj ludstva. Je to pisane zo sirsich suvislosti ako ste zvyknuti v beznych ucebniciach.

Misomiso, tu máš niečo ďalsie:
http://libinst.cz/etexts/rothbard_penize.pdf

Murray N. Rothbard
PENÍZE V RUKOU STÁTU
Praha 2001
Překlad z anglického originálu
Murray N. Rothbard: What Has Government Done to Our Money?, Mises
Institute, 1990
Doslov: Jörg Guido Hülsmann: „Schöne neue Zeichengeldwelt“, doslov k německému
vydání knihy, Das Schein-Geld-System, RESCH VERLAG, 2000.
Přetištěno a přeloženo se svolením.
Copyright © 1990 Mises Institute
Vydavatel děkuje držitelům autorských práv za jejich laskavé poskytnutí.
Vydal:
Liberální institut
Spálená 51, 110 00 Praha 1
Vydání zajistil:
MegaPrint Praha
K Nouzovu 2131/7, 143 00 Praha 4
Všechna práva jsou vyhrazena. Žádná část knihy nesmí být reprodukována
nebo dále šířena v žádné formě, žádnými prostředky, elektronickými
nebo mechanickými, bez písemného souhlasu Liberálního institutu.
Český překlad © 2001 Josef Šíma, Zdeňka Talábová (doslov)
Odborná korektura: Dan ŠRastný
Předmluva © 2001 Josef Šíma, Dan ŠRastný
Cover Design © Daniel Purmann
Jazyková korektura: Ester Mohoritová
Rejstřík sestavili: Miroslav Kollár, Josef Šíma
Sazba a grafická úprava: Radovan Kačín (MegaPrint Praha)
Sázeno písmy Century, Suise a Time.
ISBN 80-

Je to podobne popísané:
Zachce-li se peněz centrálnímu bankéři, žádný
výrobek nebo službu druhým lidem poskytovat nemusí, nemusí si
lámat hlavu úvahami o tom, co by tak asi mohl na trhu nabízet
k uspokojení potřeb ostatních lidí. Nic takového. Centrální bankéř
tak pouze provede zhruba následující:3
1) Koupí si papír a nůžky.
2) Zajde si do nejbližší tiskárny.
3) Natiskne na koupený papír obrázky velikánů národa a čísla
s několika nulami.
4) Rozstříhá archy papíru na menší kousky (ty nazve „bankovky“).
5) Vezme si tyto peníze jako „výplatu“ za práci pro národ.
6) Jde s „novými penězi“ do obchodu a nakoupí tolik aut, lihovin,
drahých kravat a obleků, golfových holí a tenisových
raket, kolik nul si na bankovky natiskl.
Tu v tomto texte je to tá istá scestná myšlienka, lebo v bode č.5 navodzuje hlupáčikov na myšlienku, že si za ne niečo kupuje.

Je to blud, lebo tie peniaze do obehu nedostane žiadna vláda, ani FED ani ECB ani Slovenská vláda.
Do obehu sa dostanú len cez banky a za úrok !!!
Laco-monter
15.02.10,17:34
A už je to tu !

afinabul.blog.cz ZMIZOL z netu !!!!:eek::eek::eek: :mee:

a to do jednej hodiny od uverejnenia mojho linku .!!!:eek:

Teda to je fakt sila .

Teraz vidite,že ak má niekto taký emiinentný záujem, aby tam nikto nechodil a nečítal čo je tam napísané,tak na tých informáciach niečo je ,rozhodne sa približujú k zisteniu pravdy o fungovaní svetovej ekonomiky.:rolleyes:

Ale určité zložky chcú občanov za každú cenu ochrániť od poznania pravdy.
jar88
15.02.10,17:50
A už je to tu !

afinabul.blog.cz ZMIZOL z netu !!!!:eek::eek::eek: :mee:

a to do jednej hodiny od uverejnenia mojho linku .!!!:eek:

Teda to je fakt sila .

Teraz vidite,že ak má niekto taký emiinentný záujem, aby tam nikto nechodil a nečítal čo je tam napísané,tak na tých informáciach niečo je ,rozhodne sa približujú k zisteniu pravdy o fungovaní svetovej ekonomiky.:rolleyes:

Ale určité zložky chcú občanov za každú cenu ochrániť od poznania pravdy.

Lacko montér svetová ekonomika funguje na princípe TRHU.

Nie je to nič tajné a je to to najjednoduchšie, čo na svete máme.
Funguje to hlavne preto, lebo to chápe aj analfabet. Na slobodnom trhu sa môže zúčastniť naozaj každý.
Stačí nebyť dementný.
Laco-monter
15.02.10,18:00
Lacko montér svetová ekonomika funguje na princípe TRHU.

Nie je to nič tajné a je to to najjednoduchšie, čo na svete máme.
Funguje to hlavne preto, lebo to chápe aj analfabet. Na slobodnom trhu sa môže zúčastniť naozaj každý.
Stačí nebyť dementný.

Lenže ekonomike treba občas aj trochu "pomocť", aby fungovala ešte lepšie :D

a tiež zariadiť aby pre niekoho prestala fungovať.

To nie je o voĺnej súťaži . TRH je rozdelený a nie každý má rovnaké šance .
misomiso
15.02.10,18:54
Lacko montér svetová ekonomika funguje na princípe TRHU.

Nie je to nič tajné a je to to najjednoduchšie, čo na svete máme.
Funguje to hlavne preto, lebo to chápe aj analfabet. Na slobodnom trhu sa môže zúčastniť naozaj každý.
Stačí nebyť dementný.

Funguje? Myslim, ze keby jednoznacne fungovala, tak by nevznikali taketo temy.
Danila
15.02.10,19:11
Funguje? Myslim, ze keby jednoznacne fungovala, tak by nevznikali taketo temy.:):):)
Aktuálne.sk dnes:
Ivan Mikloš: Akú knihu práve čítaš, Ivetka?
Iveta Radičová: Neviem, či mi pomôže prečistiť hlavu, ale s pôžitkom čítam Krízonómiu od pána Odora. Vieš, čo píše o ekonómoch? Platia pre nich dve pravidlá:
1. ak ekonóm vysloví názor, druhý má opačný
2. a obidvaja sa mýlia
;)
Danila
15.02.10,19:23
A už je to tu !

afinabul.blog.cz ZMIZOL z netu !!!!:eek::eek::eek: :mee:

a to do jednej hodiny od uverejnenia mojho linku .!!!:eek:

Teda to je fakt sila .

Teraz vidite,že ak má niekto taký emiinentný záujem, aby tam nikto nechodil a nečítal čo je tam napísané,tak na tých informáciach niečo je ,rozhodne sa približujú k zisteniu pravdy o fungovaní svetovej ekonomiky.:rolleyes:

Ale určité zložky chcú občanov za každú cenu ochrániť od poznania pravdy.Ale nebojkaj, nezmizol, je tam a je vééééľmi interesantný. Fakt.;):rolleyes:
Laco-monter
15.02.10,19:36
:):):)
Aktuálne.sk dnes:
Ivan Mikloš: Akú knihu práve čítaš, Ivetka?
Iveta Radičová: Neviem, či mi pomôže prečistiť hlavu, ale s pôžitkom čítam Krízonómiu od pána Odora. Vieš, čo píše o ekonómoch? Platia pre nich dve pravidlá:
1. ak ekonóm vysloví názor, druhý má opačný
2. a obidvaja sa mýlia
;)

Danila Ty chodíš na aktualne.sk ???:eek:

Pekne zhovadené diskusie tam sú , čo ?:(

porada je oproti tomu len slabučký čajík.:)
jar88
15.02.10,19:51
Funguje? Myslim, ze keby jednoznacne fungovala, tak by nevznikali taketo temy.

Miško, veď sa nič nedeje, supermarkety sú plné ľudí, ľudia kupujú a kupujú.
Niečo v tomto zmysle si písal v mojej téme, Ako podnikať a neutopiť sa v kríze.
Písal si, že treba investovať do kníh, študovať a snažiť sa bojovať.
Bojovať až do vyčerpania ? Až do bankrotu ?

Neskôr si písal, že ak to vzdám a uvoľním miesto konkurencii, za čo by ten život stál. keď si zvyknutý bojovať. Moji konkurenti dýchajú z posledného a až teraz začínajú uvažovať, ako z kola von, ale teraz už s holým zadkom.
Špekulujú, ako to urobiť aspoň bez dlhov na odvodoch, daniach a na nevyplatených mzdách. Špekulujú čo a komu predať, dokonca aj stroje aspoň do šrotu, aspoň nejakú hotovosť naviac.
Im sa už nejedná o firmu, ale skôr o rodinu.

Napíš konečne na čo si v skutočnosti konečne prišiel.

Ja už teraz len čakám s peniazmi až sa ten uvoľnený trh rozbehne. Teraz kape na nulových ziskoch a za päť, šesť mesiacov pofrčí na 50 až 70 % zisku. To si mi pritom písal, že taká doba, že sa predalo čokoľvek už nebude. Znova sa mýliš, bude a nebude to dlho trvať.
Laco-monter
15.02.10,20:05
Miško, veď sa nič nedeje, supermarkety sú plné ľudí, ľudia kupujú a kupujú.
Niečo v tomto zmysle si písal v mojej téme, Ako podnikať a neutopiť sa v kríze.
Písal si, že treba investovať do kníh, študovať a snažiť sa bojovať.
Bojovať až do vyčerpania ? Až do bankrotu ?

Neskôr si písal, že ak to vzdám a uvoľním miesto konkurencii, za čo by ten život stál. keď si zvyknutý bojovať. Moji konkurenti dýchajú z posledného a až teraz začínajú uvažovať, ako z kola von, ale teraz už s holým zadkom.
Špekulujú, ako to urobiť aspoň bez dlhov na odvodoch, daniach a na nevyplatených mzdách. Špekulujú čo a komu predať, dokonca aj stroje aspoň do šrotu, aspoň nejakú hotovosť naviac.
Im sa už nejedná o firmu, ale skôr o rodinu.

Napíš konečne na čo si v skutočnosti konečne prišiel.

Ja už teraz len čakám s peniazmi až sa ten uvoľnený trh rozbehne. Teraz kape na nulových ziskoch a za päť, šesť mesiacov pofrčí na 50 až 70 % zisku. To si mi pritom písal, že taká doba, že sa predalo čokoľvek už nebude. Znova sa mýliš, bude a nebude to dlho trvať.

A teraz si povedal PRAVDU ani si to nechcel. :D

Alternatívne zdroje informácii o stave svetovej ekonomiky hovoria,že 1/3 celej svetovej ekonomiky vznikla špekuláciami a MUSÍ ZMIZNUŤ .

to sa týka aj Slovenska.

Tak ako hovoríš,niektorí budú radi,že vyviaznu z holým zadkom a iní správne vyvolení sa stanú novými VLASTNÍKMI a všetko bude ďalej fungovať.

Ľudia predsa stále budú potrebovať jesť,šatiť sa ,prepravovať sa aj bývať niekde a budú potrebovať aj ďalšie zdroje energie.
misomiso
15.02.10,20:13
Miško, veď sa nič nedeje, supermarkety sú plné ľudí, ľudia kupujú a kupujú.
Niečo v tomto zmysle si písal v mojej téme, Ako podnikať a neutopiť sa v kríze.
Písal si, že treba investovať do kníh, študovať a snažiť sa bojovať.
Bojovať až do vyčerpania ? Až do bankrotu ?

Neskôr si písal, že ak to vzdám a uvoľním miesto konkurencii, za čo by ten život stál. keď si zvyknutý bojovať. Moji konkurenti dýchajú z posledného a až teraz začínajú uvažovať, ako z kola von, ale teraz už s holým zadkom.
Špekulujú, ako to urobiť aspoň bez dlhov na odvodoch, daniach a na nevyplatených mzdách. Špekulujú čo a komu predať, dokonca aj stroje aspoň do šrotu, aspoň nejakú hotovosť naviac.
Im sa už nejedná o firmu, ale skôr o rodinu.

Napíš konečne na čo si v skutočnosti konečne prišiel.

No prisiel som na to, ako zmenit svoje myslenie, aby ma to vsetko, co sa deje okolo (predovsetkym kriza) prestalo trapit. Teda ja som to tusil uz pretym, ale teraz to mam potvrdene.


Ja už teraz len čakám s peniazmi až sa ten uvoľnený trh rozbehne. Teraz kape na nulových ziskoch a za päť, šesť mesiacov pofrčí na 50 až 70 % zisku. To si mi pritom písal, že taká doba, že sa predalo čokoľvek už nebude.


Znova sa mýliš,

Preco znova, v com som sa mylil? Ze som ti radil bojovat? No radil som ti to, co by som robil ja. Aku si mal inu perspektivu? Ved nieco robit musis nie? To si mohol na zaciatku krizy predat firmu tak vyhodne, ze by si uz nemusel nic robit? A bavilo by ta to? Mna teda nie. Radsej budem bojovat so zdanlivo neriesitelnymi problemami, ako nudit sa pred telkou a triast sa, co sa s milionmi, ktore si odlozim na prezitie do smrti stane v banke.

Samozrejme, ze mnohi krachuju. Ked sa raz spotreba a vyrobne kapacity vyzenie na niekolkonasobok svojej prirodzenej urovne, tak sa to v dobe krizy neda udrzat. No nikdy neskrachuju vsetci. To uz v akej oblasti podnikas ked sa mi tu snazis nahovorit, ze skrachovali uplne vsetci??


bude a nebude to dlho trvať.

No tak to ti zavidim tvoj optimizmus.
jar88
15.02.10,21:15
Misomiso, o čom to píšeš ?
Čo si tušil, čo sa ti vlastne potvrdilo ?
Čo ťa môže na kríze trápiť ? To naozaj nechápem.

Miško máš pravdu, že niečo robiť musím. To čo som písal pred pol rokom, že to radšej zabalím, vyberiem peniaze z podnikania a nebudem bojovať proti kríze, že radšej budem pozerať z okna a cucať colu,
to som myslel obrazne. (podstatné sú len peniaze)

Nečumím znudený z okna, ale ani nemrhám peniazmi na záchranu chorého trhu. Na to peniaze niesu. Aspoň tie moje nie.

Ešte k tej poznámke, že nikdy neskrachujú všetci. (nemusia)
V tom máš pravdu, ale asi ťa nenapadlo, že zadlžený konkurent, nieje konkurent. Jeho zamestnanec má kontakt s trhom a rád prejde ku mne. Stačí mu dať o 500 € viac, ako mu môže dať ten, čo ho choval celú krízu.
Ak si ho bude chcieť udržať, musí mu dať o 500 € viac. Za ďalší mesiac mu môžem ponúknuť 1000 € a je môj. Bez pár kľúčových ľudí stráca hodnotu celá predlžená firma. Zásoby sú za polovicu a možno aj menej. Tým pádom moje peniaze majú dvojnásobnú hodnotu, a tak podobne.

Trh je jednoduchý. Ponuka dopyt. Problém je v tom, že nie každý, vie pochopiť, kde všade to platí. Nie každý cíti trh. Nie každý cíti peniaze a príležitosť.

Miško dúfam, že mi nenapíšeš, že čím ťažšie zarobené, tým väčšie uspokojenie z podnikania. Alebo, ľahko zarobený milión je menej, ako vydretých 20 tisíc.
jar88
15.02.10,21:24
No tak to ti zavidim tvoj optimizmus.

To nie je optimizmus, že skončí kríza.
Teraz klesajú ceny a zisky, ale to je len dočasné. Neskôr už nebudú autá lacnejšie. teraz za vypredá a nové budú len drahšie.
Byty tiež budú o niečo lacnejšie a ďalšie nové budú už len drahšie.

Jednoducho v kríze chdáci nekupujú a bohatší nekupujú chudácke veci.
misomiso
16.02.10,07:24
Misomiso, o čom to píšeš ?
Čo si tušil, čo sa ti vlastne potvrdilo ?
Čo ťa môže na kríze trápiť ? To naozaj nechápem.

No to snad nemyslis vazne, ze tu nieco nechapes. Ved o com su tietro temy? O com si tu stale vypisoval a vypisujes? Ze nam biznis nejde tak, ako sme sdi predstavovali, pretoze kriza. Mam pocit, ze z toho nie si v pohode, inak by si nevypisoval. Mne to tiez nie je jedno, pretoze musim 5 x tolko pracovat a 10 x tolko riskovat ako pred krizou, aby som zarobil stbrtinu toho, co pred tym. Ale - ako som uz napisal, vela veci som si zrovnal v hlave, takze je to teraz pre mna mensi problem, ako pred tym. Nic ine som nechcel napisat.


Ešte k tej poznámke, že nikdy neskrachujú všetci. (nemusia)
V tom máš pravdu, ale asi ťa nenapadlo, že zadlžený konkurent, nieje konkurent. Jeho zamestnanec má kontakt s trhom a rád prejde ku mne. Stačí mu dať o 500 € viac, ako mu môže dať ten, čo ho choval celú krízu.
Ak si ho bude chcieť udržať, musí mu dať o 500 € viac. Za ďalší mesiac mu môžem ponúknuť 1000 € a je môj. Bez pár kľúčových ľudí stráca hodnotu celá predlžená firma. Zásoby sú za polovicu a možno aj menej. Tým pádom moje peniaze majú dvojnásobnú hodnotu, a tak podobne.


Vedel by som si predstavit takuto strategiu, keby si bol napr. pasak, ponukajuci slecny na ulici kamionistom. Das slecne 500 eur viac a Turkovi je srdecne jedno, kto ju "poslal". Teda - bez urazky, pretoze stale neviem, v akej oblasti podnikas. Preto sa tazko radi adresne, kazda oblast ma iste svoje specifika a ja netvrdim, ze vidim do vsetkeho.

Lenze ak nerobis pasaka, ale predavas nejaky seriozny produkt, ci sluzbu, tak tam je velmi dolezita dosiahnuta pozicia a sila znacky, zakaznicka dovera, vnimanie kvality zakaznikmi. Preto tvrdim, ze ti, ktori nehodia flintu do zita a prziju krizu budu absolutni vitazi, a ti, ktori budu cakat an lepsie casy a az potom budu chceit tu flitu zodvihnut zo zeme, ich sotva kedy dobehnu.

Iste, mozes mi zobrat zamestnanca - ale aj nemusis. Nie kazdy zamestnanec je taky naivny, aby hned isiel ako pes po tucnejsej klobase. Mnohy si dokaze zratat, ze u mna ma menej, ale ja som ani pocas krizy firmu nepolozil, a platil som ho nadalej, aj ked bolo problem najst pre neho pracu. Teda mnohi ostanu u mna. Nie z vdacnnosti, ja na vdacnost neverim a nespolieham. Ale preto, ze logicky zrovnaju v hlave, co sa stane, ked pride dalsia kriza. Ty sa ich okamzite zbavis ako pritaze (preco by si to nespravil znova), ja nie.

Samozrejme - nie vsetci budu takto uvazovat a niektorych odo mna ziskas. Lenze ak som raz dokazal zohnat odborinikov, alebo ich zaskolit, dokazem to znova. Navyse nebudem musiet minat tolko penazi na "preplacanie" a ty mi dopomozes k tomu, aby som sa zbavil najmenej lojalnych pracovnikov. Taka ocista je tiez nieco hodna.

Co je ale dolezite - mne nevyschli odberatelske rieky, neprerusil som vztahy. Ludia neprestali uzivat moje vyrobky.

Ty si predaval v krize stroje mozno za cenu srotu, si si isty, ze za rovnaku cenu ich po krize znova nakupis? Mne vsetky technologie ostali. Mam pokracovat?
Stefan2005
16.02.10,07:48
... ale ja som ani pocas krizy firmu nepolozil, a platil som ho nadalej, .... mne nevyschli odberatelske rieky, neprerusil som vztahy,.... Mne vsetky technologie ostali....

Gratulujem; nie všetci si to môžu o sebe povedať.
misomiso
16.02.10,07:58
Gratulujem; nie všetci si to môžu o sebe povedať.

No samozrejme zatial - nikto nevie, ako sa to bude vyvijat, ale tu nejde o to, aby som sa ja niecim chvalil. Islo tu o porovnanie dvoch zakladnych pristupov:

1. Polozit firmu ked pride krizove obdobie a budovat novu na zaciatku konjunktury.

2. Vyrdzat, prezit krizu aj za cenu nizsich ziskov, ci dokonca strat.
jar88
16.02.10,10:08
No samozrejme zatial - nikto nevie, ako sa to bude vyvijat, ale tu nejde o to, aby som sa ja niecim chvalil. Islo tu o porovnanie dvoch zakladnych pristupov:

1. Polozit firmu ked pride krizove obdobie a budovat novu na zaciatku konjunktury.

2. Vyrdzat, prezit krizu aj za cenu nizsich ziskov, ci dokonca strat.

misomiso, nie že nikto nevie, ako sa to bude vyvíjať, ty to nevieš.
Naviac tu nejde o porovnanie dvoch možností, tu sa jedná o podnikanie, o peniaze, nie o fazuľky.
Podnikanie je podnikanie. To nie je živnosť. Živnostník nie je podnikateľ, ako sa to všeobecne, ale mylne chápe. Autodopravca, alebo taxikár či obchodník je len živnostník. Ten nepotrebuje ekonomické znalosti, jemu stačí poznať ten jednoduchý trh.
Na tom trhu sa snaží kúpiť za 3 a predať za 5. Ak sa mu to nedarí kúpi za 5 a predá za 5, a pritom dúfa (verí a bojuje) že zajtra kúpi za 5 a predá za 6, ale zajtra sa mu podarí predať len za 4 a tak mu nič iné nezostáva a môže sa rozhodnúť, či bude naďalej slepo veriť, alebo to zabaliť za 4, alebo za 3.

Ale nech sa vrátime k tvojej téme "už som to pochopil" , lebo stále si nenapísal čo vlastne znamená to tvoje "TO".
jar88
16.02.10,10:27
Teraz to uz chapem, prave som docital knihu Tomasa Sedlacka "Ekonomie dobra a zla". Srdecne odporucam.

Dúfam, že sa ti nejedná o propagáciu myšlienok peňazí zadarmo (bez úroku). Rovnako verím, že každému je jasné a vždy bolo jasné, že peniaze sa vyrábajú, to znamená, že sa tlačia v tlačiarni.
Nikto si nemyslel, že rastú na stromoch v Tramtárii. To že pár chumajov (kapacít) si uvedomilo, že sa tlačia na papier za šušeň a prisudzuje sa im hodnota 100 alebo 500, nie je pre peniaze dôležité. Zároveň to nie je dôležite ani pre hospodársku činnosť. Trh sa tým vôbec nezaoberá. Trhu je to jedno.

Dôležitá a podstatná je len viera v hodnotu tých peňazí na trhu.
misomiso
16.02.10,10:42
Dúfam, že sa ti nejedná o propagáciu myšlienok peňazí zadarmo (bez úroku). Rovnako verím, že každému je jasné a vždy bolo jasné, že peniaze sa vyrábajú, to znamená, že sa tlačia v tlačiarni.
Nikto si nemyslel, že rastú na stromoch v Tramtárii. To že pár chumajov (kapacít) si uvedomilo, že sa tlačia na papier za šušeň a prisudzuje sa im hodnota 100 alebo 500, nie je pre peniaze dôležité. Zároveň to nie je dôležite ani pre hospodársku činnosť. Trh sa tým vôbec nezaoberá. Trhu je to jedno.

Dôležitá a podstatná je len viera v hodnotu tých peňazí na trhu.

Ano, mas pravdu, ale ta kniha sa tymto absolutne nezaobera.
misomiso
16.02.10,10:44
misomiso, nie že nikto nevie, ako sa to bude vyvíjať, ty to nevieš.
Naviac tu nejde o porovnanie dvoch možností, tu sa jedná o podnikanie, o peniaze, nie o fazuľky.
Podnikanie je podnikanie. To nie je živnosť. Živnostník nie je podnikateľ, ako sa to všeobecne, ale mylne chápe. Autodopravca, alebo taxikár či obchodník je len živnostník. Ten nepotrebuje ekonomické znalosti, jemu stačí poznať ten jednoduchý trh.
Na tom trhu sa snaží kúpiť za 3 a predať za 5. Ak sa mu to nedarí kúpi za 5 a predá za 5, a pritom dúfa (verí a bojuje) že zajtra kúpi za 5 a predá za 6, ale zajtra sa mu podarí predať len za 4 a tak mu nič iné nezostáva a môže sa rozhodnúť, či bude naďalej slepo veriť, alebo to zabaliť za 4, alebo za 3.

Ale nech sa vrátime k tvojej téme "už som to pochopil" , lebo stále si nenapísal čo vlastne znamená to tvoje "TO".

Neviem, ci sa chapeme. Ja som nikdy nebol zivnostnikom. Ja sa ti snazim vysvetlit nieco o budovani znacky a ty mi odpovedas opisom myslenia nejakych lokalnych zivnostnikov? Ako to spolu suvisi?
Danila
16.02.10,11:05
Danila Ty chodíš na aktualne.sk ???:eek:

Pekne zhovadené diskusie tam sú , čo ?:(

porada je oproti tomu len slabučký čajík.:)Čo Ťa je po pravde? Zasmiať sa niekde musíš.:)A občas mrknem na Aktuálne.sk, aby som vždy vedela, z akých dôvodov sa predsa len vrátim na Poradu......
Dovolila som si byťmimotemy, lebo k téme sa už nič prevratné nedozvieme.;)
misomiso
16.02.10,11:19
Naviac tu nejde o porovnanie dvoch možností, tu sa jedná o podnikanie, o peniaze, nie o fazuľky.
Podnikanie je podnikanie. To nie je živnosť. Živnostník nie je podnikateľ, ako sa to všeobecne, ale mylne chápe. Autodopravca, alebo taxikár či obchodník je len živnostník. Ten nepotrebuje ekonomické znalosti,

No to by som si netrufal tvrdit, mozno za urcitych okolnosti nepotrebuje.


jemu stačí poznať ten jednoduchý trh.
Na tom trhu sa snaží kúpiť za 3 a predať za 5. Ak sa mu to nedarí kúpi za 5 a predá za 5, a pritom dúfa (verí a bojuje) že zajtra kúpi za 5 a predá za 6, ale zajtra sa mu podarí predať len za 4 a tak mu nič iné nezostáva a môže sa rozhodnúť, či bude naďalej slepo veriť, alebo to zabaliť za 4, alebo za 3.


Trocha zjednodusena predstava o podnikani a o moznostich, ktore mame v case krizy. Akokolvek sa vysmievas z takychto zivnostnikov, my obaja v principe tiez nic ine nerobime, aj keby sme boli akciovou spolocnostou.

Lenze tych strategii su stovky, a nie len jedna, ako to popisujes. Napriklad mozes nechat cenu na 5, a to, o co by si inak prisiel, keby si sa rozhodol predavat za 4 alebo dokonca za 3 investovat do ucinnejsieho marketingu. Alebo mozes vyuzit, ze je kriza a tlacit na dodavatela, aby ti dodaval za 2. Alebo mozes sadnut do lietadla a hladat novych dodavatelov. A casto ani do lietadla nemusis, niekedy staci Google.
Danila
16.02.10,11:24
misomiso, nie že nikto nevie, ako sa to bude vyvíjať, ty to nevieš.
Naviac tu nejde o porovnanie dvoch možností, tu sa jedná o podnikanie, o peniaze, nie o fazuľky.
Podnikanie je podnikanie. To nie je živnosť. Živnostník nie je podnikateľ, ako sa to všeobecne, ale mylne chápe. Autodopravca, alebo taxikár či obchodník je len živnostník. Ten nepotrebuje ekonomické znalosti, jemu stačí poznať ten jednoduchý trh.
Na tom trhu sa snaží kúpiť za 3 a predať za 5. Ak sa mu to nedarí kúpi za 5 a predá za 5, a pritom dúfa (verí a bojuje) že zajtra kúpi za 5 a predá za 6, ale zajtra sa mu podarí predať len za 4 a tak mu nič iné nezostáva a môže sa rozhodnúť, či bude naďalej slepo veriť, alebo to zabaliť za 4, alebo za 3.

Ale nech sa vrátime k tvojej téme "už som to pochopil" , lebo stále si nenapísal čo vlastne znamená to tvoje "TO". Povedz jardo, kto Ti ublížil a nepustil k tanieru? Veď toto si mohol vypotiť len z hladu...:eek:
jar88
16.02.10,11:32
Ano, mas pravdu, ale ta kniha sa tymto absolutne nezaobera.

Neviem či si si to všimol, ale v mojom príspevku č.12 na str.2 som dal link na text publikovaný v roku 2001 (Český překlad © 2001 Josef Šíma, Zdeňka Talábová (doslov))
Předmluva © 2001 Josef Šíma, Dan ŠRastný

Tu je popisovaná terajšia situácia už v roku 2001 a vychádza z
Překlad z anglického originálu
Murray N. Rothbard: What Has Government Done to Our Money?, Mises
Institute, 1990

Celé je to demagógia, nesprávnych spájaní nesúvisiacich skutočností, ale v konečnom dôsledku to vyzerá, ako pravdivé, logické a správne, lebo sa náhodou dopracovali k správnemu výsledku. Je tu kríza, ale nie preto, prečo si oni mysleli, že tu bude.

Ta naša kríza je tu len preto, že máme nadmerné dane a odvody.
Tým pádom sa trh sústreďuje na iné, ako by sme chceli, lebo trh rešpektuje každú výhodnú ponuku. Trh nepozná ideológiu. Trh ide aj za úplatkom, aj za dotáciou. Trh nepozná ani čisté a špinavé peniaze. Trh nepozná ani morálku, ani čisté, či špinavé metódy. Trh pozná a rozlišuje len účinné a neúčinné metódy.
misomiso
16.02.10,11:34
Miško dúfam, že mi nenapíšeš, že čím ťažšie zarobené, tým väčšie uspokojenie z podnikania. Alebo, ľahko zarobený milión je menej, ako vydretých 20 tisíc.

Nie si daleko od pravdy. Mne naozaj nie je jedno, ci peniaze, z ktorych zijem vyhram v loterii, zarbim na nahodnom biznise, ktory sa uz nebude opakovat, alebo tak, ze (aspon v niecom) porazim inych, ze dokazem, ze nieco viem, jednoducho ze vyhram nejaku sachovu partiu.

Ty si trocha mylis podnikanie s vyrobou penazi. Ja viem, vseobecna definicia podnikania je "cinnost vykonavana za ucelom dosiahnutia zisku". Lenze to je prave velmi nepresna a zjednodusena definicia, preto nam o podnikani nic nehovori. Ak by to bola pravda, tak podnikanim by bola aj terminovana ulozka v banke.

Podnikanie je o tom, ze nieco dokazes, ze vies naplnit tuzby a ocakavania inych ludi (zakaznikov), a preto su ochotni sa s tebou podelit o svoje peniaze. Podnikanie je aj o tom, ze das pracu ludom, ktori sice vedia pracovat, no nevedia si ju sami zaobstarat.

Podnikanie je nadherne aj vo svojom riziku, a v tom, ze mas vsetko vo svojich rukach a moznosti mas v podstate neobmedzene - ako surfer na svahu alebo ako v dobrom aute za volantom. Nie si spolujadzec, si sofer a to je dolezite. Je to nadhera, je to uzasne opojny pocit.

Peniaze su iba vedlajsi produkt podnikania. Su ako piliny v stolarskej vyrobe. Tie piliny tiez nemusia byt zbytocne, mozu mnohym posluzit na mnozstvo inych ucelov, ale produkt je tam nadherna vitrina, nie piliny. Kvoli tej vitrine to robis, tie piliny prichadzaju nutne s nou, neda sa bez nich a je fajn, ze su, lebo by si nemal cim podstielat pod zvierata.

Aj peniaze su fajn, ja sa im nebranim, navyse ak su mi ochotni zakaznici za moj tovar platit, preco by som to odmietal? Nie som ani asket, ani anarchista, a viem, ze bez penazi by som ani podnikanie neudrzal. No peniaze nie su ciel, iba prostriedok.
misomiso
16.02.10,11:36
Ta naša kríza je tu len preto, že máme nadmerné dane a odvody.
Tým pádom sa trh sústreďuje na iné, ako by sme chceli, lebo trh rešpektuje každú výhodnú ponuku. Trh nepozná ideológiu. Trh ide aj za úplatkom, aj za dotáciou. Trh nepozná ani čisté a špinavé peniaze. Trh nepozná ani morálku, ani čisté, či špinavé metódy. Trh pozná a rozlišuje len účinné a neúčinné metódy.

Skut trocha citat, no nie stale iba z jedneho zdroja. Potom skus o tom vsetkom aj trocha pouvazovat.
monika74
16.02.10,12:45
Nie ze by som sa nejako velmi zajimal o ekonomiu. Skor iba preto ze som kratko pred tym (pred vypuknutim krizy) v podstate "poslal" dceru studovat ekonomiu. Sice na pomerne kvalitnu zahranicnu univerzitu, ale aj tak som mal pochybnosti, ci ju tam budu schopni nieco naucit. Respektive - ci jej tie vedomosti v zivite aj na nieco budu.

Po precitani tej knihy mam este vacsie pochybnosti.

ťažko vopred určiť, či jej štúdium na univerzite niečo (okrem diplomu) dá...ja som sa najviac naučila v praxi a to od ľudí, ktorí niečo dokázali, ovládali svoju robotu alebo to proste boli odborníci...takže logicky ak mi niekto na univerzite prednáša napr. podnikanie v malých a stredných podnikoch a nikdy v živote nebol majiteľom malej alebo strednej firmy, no asi je otázne, čo má môže naučiť :)

..nebudem sa tu zapájať di diskusií o tom, čo je blud a čo je pravda...skôr sa chcem poďakovať tým, čo zverejnili zdroje informácií o ktorých som nevedela...otvorenie tejto témy som skôr chápala, ako minirecenziu na nejakú knihu...našťastie sa mi vždy vyplatilo hľadať informácie z viacerých zdrojov, takže ak tu niekto dá do pľacu info o nejakej knihe, článku alebo zaujímavej webstránke, rozhodne na neho nezaútočím, práve naopak, aspoň v duchu mu poďakujem, že posunul informáciu ďalej, bez ohľadu na to, čo si o tom myslím...je osožné poznať aj tie bludy, lebo ako by sme vedeli odlíšiť blud od pravdy? ...a čo je vlastne pravda? :)
jar88
16.02.10,14:10
Nie si daleko od pravdy. Mne naozaj nie je jedno, ci peniaze, z ktorych zijem vyhram v loterii, zarbim na nahodnom biznise, ktory sa uz nebude opakovat, alebo tak, ze (aspon v niecom) porazim inych, ze dokazem, ze nieco viem, jednoducho ze vyhram nejaku sachovu partiu. misomiso, za prvé: s takýmto prístupom k podnikaniu ďááleko nedôjdeš. a za druhé: ak by si niekde niečo aj vyhral, nič to nemení na tom, že šachovú partičku a hlavne so mnou, ani náhodou. Môžem ti garantovať, že nie len v šachu, ale ani v dáme.

Ty si trocha mylis podnikanie s vyrobou penazi. Ja viem, vseobecna definicia podnikania je "cinnost vykonavana za ucelom dosiahnutia zisku".
To čo si napísal je definícia na daňové účely a je dosť presná a konkrétna.
Táto definícia sa naozaj ťažko obchádza
Lenze to je prave velmi nepresna a zjednodusena definicia, preto nam o podnikani nic nehovori. Ak by to bola pravda, tak podnikanim by bola aj terminovana ulozka v banke.

Podnikanie je o tom, ze nieco dokazes, ze vies naplnit tuzby a ocakavania inych ludi (zakaznikov), a preto su ochotni sa s tebou podelit o svoje peniaze (dobre píšeš, ale len ich túžba a ochota nestačí, musia tie peniaze aj mať). Podnikanie je aj o tom, ze das pracu ludom, ktori sice vedia pracovat, no nevedia si ju sami zaobstarat.(teraz im ju môžeš najlepšie zohnať za úplatok, ak si schopný rešpektovať trhové podmienky na trhu s úplatkami)

Podnikanie je nadherne aj vo svojom riziku, a v tom, ze mas vsetko vo svojich rukach a moznosti mas v podstate neobmedzene - ako surfer na svahu alebo ako v dobrom aute za volantom. Nie si spolujadzec, si sofer a to je dolezite. Je to nadhera, je to uzasne opojny pocit. To poznám misomiso, už ako chlapci na šrotovisku, lepšie a opojnejšie bolo sedieť za volantom. Tebe to zostalo až dodnes a tak nevnímaš že karuješ firmu a že ste na vrakovisku.

Peniaze su iba vedlajsi produkt podnikania. Su ako piliny v stolarskej vyrobe. Tie piliny tiez nemusia byt zbytocne, mozu mnohym posluzit na mnozstvo inych ucelov, ale produkt je tam nadherna vitrina, nie piliny. Kvoli tej vitrine to robis, tie piliny prichadzaju nutne s nou, neda sa bez nich a je fajn, ze su, lebo by si nemal cim podstielat pod zvierata. Pravdu máš, bez pilín to nejde. No teraz je doba, že sa tváriš, že režeš, ale piliny nosíš z domu a práve to je ten ekonomický nezmysel.

Aj peniaze su fajn, ja sa im nebranim, navyse ak su mi ochotni zakaznici za moj tovar platit, preco by som to odmietal? Nie som ani asket, ani anarchista, a viem, ze bez penazi by som ani podnikanie neudrzal. No peniaze nie su ciel, iba prostriedok (ale treba ich mať).

Veľa ľudí chce, aby im niekto urobil službu, túžia bývať, aj by ti boli vďační keby si zabojoval na trhu a postavil im byt za 25.000 €. Zároveň aj kopa murárov by ti bola vďačná za prácu, tak bojuj.
Čo to bráni ? Chýbajú ti piliny, alebo ti vadí, že tí čo by ti boli vďační nemajú piliny ?

Teba naozaj nezaujíma, prečo ten odpad z práce a podnikania nemajú ?
Teba nezaujíma, koľko toho odpadu dostáva štát ?
jar88
16.02.10,14:28
Skut trocha citat, no nie stale iba z jedneho zdroja. Potom skus o tom vsetkom aj trocha pouvazovat.

Miško, ja nemám prvú informáciu, ako ty a dokonca z jedného zdroja. Ty narazíš na jednu a už tu voláš Heuréka, už som to pochopil. Nakoniec, ani nevieš vysvetliť čo si to vlastne pochopil a budeš rád ak zistíš, že si nič vlastne nepochopil. Takých milujem.
Ja mám informácií tisíce a nemám problém prijať ďalších 5 od teba a ďalších 10 bludných kanálov od duveska. Rád si ich konfrontujem. Mozog pracuje zadarmo a bez nášho pričinenia.

Bežne študujem a snažím sa chápať, ako a aké informácie skladajú ľudia, ako ty, duves, Danila, pavol54 a podobní. Zaujíma ma to.

V skutočnosti je to môj hlavný záujem tu na Porade. Už sa tu aj jeden nick na to pýtal, vraj či si tu robím nejakú dizertáciu, či prieskum.

Tak asi toľko o mojich informáciách z jedného zdroja.
pavol54
16.02.10,14:47
Neviem či si si to všimol, ale v mojom príspevku č.12 na str.2 som dal link na text publikovaný v roku 2001 (Český překlad © 2001 Josef Šíma, Zdeňka Talábová (doslov))
Předmluva © 2001 Josef Šíma, Dan ŠRastný

Tu je popisovaná terajšia situácia už v roku 2001 a vychádza z
Překlad z anglického originálu
Murray N. Rothbard: What Has Government Done to Our Money?, Mises
Institute, 1990

Celé je to demagógia, nesprávnych spájaní nesúvisiacich skutočností, ale v konečnom dôsledku to vyzerá, ako pravdivé, logické a správne, lebo sa náhodou dopracovali k správnemu výsledku. Je tu kríza, ale nie preto, prečo si oni mysleli, že tu bude.

Ta naša kríza je tu len preto, že máme nadmerné dane a odvody.
Tým pádom sa trh sústreďuje na iné, ako by sme chceli, lebo trh rešpektuje každú výhodnú ponuku. Trh nepozná ideológiu. Trh ide aj za úplatkom, aj za dotáciou. Trh nepozná ani čisté a špinavé peniaze. Trh nepozná ani morálku, ani čisté, či špinavé metódy. Trh pozná a rozlišuje len účinné a neúčinné metódy.


nielen nadmerné dane ale najmä nadmerný zisk.
jar88
16.02.10,15:14
nielen nadmerné dane ale najmä nadmerný zisk.

No že poraď paľko, môžeš aj cez Súkromnú Správu.
Kam ísť, čo robiť, kde sú nadmerné zisky. Snáď nie len v Slovnafte.

Ak mi poradíš, nasypem si popol na hlavu a keď budeš chcieť, nechám si ho nasypať aj od teba.
pavol54
16.02.10,16:21
to je suma ktorá ostane po vykoristení človeka človekom, najlepšie sa napísať do zoznamu prominentných účastníkov dalšieho konského póla na štrbskom plese, tam ti to vysvetlia.
jar88
16.02.10,17:56
to je suma ktorá ostane po vykoristení človeka človekom, najlepšie sa napísať do zoznamu prominentných účastníkov dalšieho konského póla na štrbskom plese, tam ti to vysvetlia.
Paľko, ty sa teda vieš predviesť. Len čo je pravda.

Vyzerá to tak, že ty nevieš rozoznať ani peniaze od fazule.

J&T banka sa pýta či 30.000 € niečo znamená a rovno si aj odpovedá, že znamená. Je to skutočný vrchol, 3,5 % úroku za rok z 30.000 €

Ten vrchol je dnešná hodnota 20 mechov fazule. To len preto, aby si mal predstavu, čo si za ten úrok dokážeš kúpiť.

A to tvoje konské pólo nezarobí ani 5 mechov fazule. Tak by si mohol hľadať ďalej a zohnať niečo ziskovejšie. (aspoň za 50 mechov fazule)
misomiso
16.02.10,19:34
Teba naozaj nezaujíma, prečo ten odpad z práce a podnikania nemajú ?
Teba nezaujíma, koľko toho odpadu dostáva štát ?

Zaujima. Je pravda, ze mi tiez nepadne dobre, ked vidim, kam tie dane idu - do vackov nominantov SNS, ale aj dalsich koalicnych stran. Je ale pravda, ze pred tym isli do inych vackov, mozno nie v takom rozsahu, ale isli. Ak by sa s tm dal spravit poriadok, bolo by fajn. No zatial take nehrozi.

Dane mi nevadia, teda ak by peniaze z dani isli tam, kam maju, tak by mi vobec nevadili., Ak niekto zarobi, moze trocha aj podporit stat. Navyse zacinajuci podnikatelia a ti, ktori dokazu zisk investovat dane aj tak neplatia. Horsie su odvody, tie zatazuju vsetkych a brania rozvoju podnikania.

Ale treba povedat, ze toto nie je dovod vzniku krizy, ak sa tu teraz o krize bavime.
misomiso
16.02.10,19:46
misomiso, za prvé: s takýmto prístupom k podnikaniu ďááleko nedôjdeš. a za druhé: ak by si niekde niečo aj vyhral, nič to nemení na tom, že šachovú partičku a hlavne so mnou, ani náhodou. Môžem ti garantovať, že nie len v šachu, ale ani v dáme.

Tebe to zostalo až dodnes a tak nevnímaš že karuješ firmu a že ste na vrakovisku.

No sebadovera ti nechyba, to je super. Ale dufam, ze sa nenahnevas, ked napisem, ze je mi tvoja arogncia na smiech.

Je zarazajuce, ake presne informacie mas o nasej firme. Dufam ze chapes, ze ja ti naozaj nepotrebujem dokazovat, ani ako hram sach, ani co som pochopil ani ako sa dari nasej firme.

Je len zvlastne, ze taky clovek ako ty, nevies, do coho pichnut, ked pride kriza. Volas tu o pomoc, co robit, chces polozit formu a cakat na lepsie casy... Apropos - spomenul som si na vyhovorky komunistov na "objektivne priciny" za sociku. Bol taky vtip - aki su najvacsi nepriatelia socializmu - odpoved bola, ze jar, leto, jesen a zima.

Ty sice vsetkemu ako jediny rozumies, ale musis cakat na obdobie konjunktury, aby si mohol opat zacat podnikat. Ktovie, na co budes cakat potom.

Ja sa na nic nestazujem. Podnikal som pred krizou, podnikam teraz. Sice mozno nicomu nerozumiem, ale s vyvojommojho biznisu som spokojny. Co si viac zelat?
pavol54
17.02.10,14:59
Paľko, ty sa teda vieš predviesť. Len čo je pravda.

Vyzerá to tak, že ty nevieš rozoznať ani peniaze od fazule.

J&T banka sa pýta či 30.000 € niečo znamená a rovno si aj odpovedá, že znamená. Je to skutočný vrchol, 3,5 % úroku za rok z 30.000 €

Ten vrchol je dnešná hodnota 20 mechov fazule. To len preto, aby si mal predstavu, čo si za ten úrok dokážeš kúpiť.

A to tvoje konské pólo nezarobí ani 5 mechov fazule. Tak by si mohol hľadať ďalej a zohnať niečo ziskovejšie. (aspoň za 50 mechov fazule)

Nedá sa zosynchronizovať rýchlosť myslenia s rýchlosťou pohybu prstov po klávesnici?
jar88
19.02.10,18:28
Nedá sa zosynchronizovať rýchlosť myslenia s rýchlosťou pohybu prstov po klávesnici?

Tebe frčí len ta klávesnica a nie je čo synchronizovať ?

Nastáva ti deflácia, :D
jar88
19.02.10,18:37
No sebadovera ti nechyba, to je super. Ale dufam, ze sa nenahnevas, ked napisem, ze je mi tvoja arogncia na smiech.

Je zarazajuce, ake presne informacie mas o nasej firme. Dufam ze chapes, ze ja ti naozaj nepotrebujem dokazovat, ani ako hram sach, ani co som pochopil ani ako sa dari nasej firme.

Je len zvlastne, ze taky clovek ako ty, nevies, do coho pichnut, ked pride kriza. Volas tu o pomoc, co robit, chces polozit formu a cakat na lepsie casy... Apropos - spomenul som si na vyhovorky komunistov na "objektivne priciny" za sociku. Bol taky vtip - aki su najvacsi nepriatelia socializmu - odpoved bola, ze jar, leto, jesen a zima.

Ty sice vsetkemu ako jediny rozumies, ale musis cakat na obdobie konjunktury, aby si mohol opat zacat podnikat. Ktovie, na co budes cakat potom.

Ja sa na nic nestazujem. Podnikal som pred krizou, podnikam teraz. Sice mozno nicomu nerozumiem, ale s vyvojommojho biznisu som spokojny. Co si viac zelat?

misomiso, nikdy nikde som nepísal, že mám informácie o tvojej firme.
To za prvé.
Za druhé, asi si už zabudol, ale raz som sa ťa na rovinu a verejne opýtal v čom podnikáš, že nepociťuješ krízu.
Tvoja odpoveď bola vyhýbavá a viac som sa ťa na to nepýtal.

Tak teda za tretie: NEKECAJ ! ! ! nekecaj a nepíš klamstvá.
jar88
19.02.10,18:48
Zaujima. Je pravda, ze mi tiez nepadne dobre, ked vidim, kam tie dane idu - do vackov nominantov SNS, ale aj dalsich koalicnych stran. Je ale pravda, ze pred tym isli do inych vackov, mozno nie v takom rozsahu, ale isli. Ak by sa s tm dal spravit poriadok, bolo by fajn. No zatial take nehrozi.

Dane mi nevadia, teda ak by peniaze z dani isli tam, kam maju, tak by mi vobec nevadili., Ak niekto zarobi, moze trocha aj podporit stat. Navyse zacinajuci podnikatelia a ti, ktori dokazu zisk investovat dane aj tak neplatia. Horsie su odvody, tie zatazuju vsetkych a brania rozvoju podnikania.

Ale treba povedat, ze toto nie je dovod vzniku krizy, ak sa tu teraz o krize bavime.

Mne dane a odvody v skutočnosti ani nevadia. Mňa vlastne ani nezaujíma čo sa s nimi deje.

Nie je to moja starosť. Myslím, že to je starosť pokemonov.

Poviem ti to jednoducho a po lopate : zaplať pánboh za tie dane, ak by som mal platiť aspoň 50.000.000 € daní a odvodov ročne.

To by som bol "za vodou", ak vieš čo to vlastne znamená, byť za vodou.
pavol54
19.02.10,20:28
Tebe frčí len ta klávesnica a nie je čo synchronizovať ?

Nastáva ti deflácia, :D

vysvetli vzájomný vzťah medzi nastávaním mi deflácie a frčaním len ta klávesnice.
misomiso
20.02.10,09:58
misomiso, nikdy nikde som nepísal, že mám informácie o tvojej firme.
To za prvé.
Za druhé, asi si už zabudol, ale raz som sa ťa na rovinu a verejne opýtal v čom podnikáš, že nepociťuješ krízu.
Tvoja odpoveď bola vyhýbavá a viac som sa ťa na to nepýtal.

Tak teda za tretie: NEKECAJ ! ! ! nekecaj a nepíš klamstvá.

Ja som ti presne napisal, ako pocitujem krizu. Musim viac sa viac snazit, viac riskovat, aby som predal menej tovaru. Myslim, ze som to napisal jasne.

Rozdiel medzi mnou a tebou je len v tom, ze na rozdiel od teba ja v tom nevidim zasadny problem.

A este nieco by som chcel k tejto diskusii napisat - v podsatate uz asi jedine, viac uz naozaj neviem cim by som prispel. Teda - ze vsetkym nam, (ktori sme sa v tejto diskusii zisli) ide biznis velmi, ale naozaj velmi, az nad mieru dobre, inak by sme nemali cas na taketo bezucelne taranie na webe. To, ze tu sme, je dokaz toho, ze sme uz vsetci svojim sposobom za vodou, biznis si bezi uz ciastocne sam, mozeme sa venovat (aj) ch***ovinam.
buchač
20.02.10,17:31
Paľko, ty sa teda vieš predviesť. Len čo je pravda.

Vyzerá to tak, že ty nevieš rozoznať ani peniaze od fazule.

J&T banka sa pýta či 30.000 € niečo znamená a rovno si aj odpovedá, že znamená. Je to skutočný vrchol, 3,5 % úroku za rok z 30.000 €

Ten vrchol je dnešná hodnota 20 mechov fazule. To len preto, aby si mal predstavu, čo si za ten úrok dokážeš kúpiť.

A to tvoje konské pólo nezarobí ani 5 mechov fazule. Tak by si mohol hľadať ďalej a zohnať niečo ziskovejšie. (aspoň za 50 mechov fazule)

...zmenili .....

už nie 5 mechov fazule , ale 6 ...;)

http://www.jt-bank.sk/
jar88
20.02.10,19:10
...zmenili .....

už nie 5 mechov fazule , ale 6 ...;)

http://www.jt-bank.sk/

Ja som to len tak od oka odhadol.
J&T majú ten vrchol 3,6 % p.a. z 30.000 € je to presne 874.80 €
http://www.financnahitparada.sk/sporiace-produkty/detaily/362-j&t-banka-terminovany-vklad

Jeden kg fazule stojí 1,17 €
Vrchol 3,60 % = 874,80 €
Za 874,80 € kúpiš 748 kg (874,8 €:1,17 €/kg=747,69 kg)
Jedno vreco je 50 kg (748:50=14,96) je to skoro 15 mechov fazule.

Ak to rozdelíme na 12 mesiacov, je to 1,25 mechu,
to je jeden a štvrť mechu fazule mesačne.
Bomba kšeft nie? Hlavne ak si uvedomíš, že ostatné banky dávajú polovicu, čo znamená trochu viac, ako pol mecha fazule za používanie 30.000 €
misomiso
21.02.10,18:31
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/ekonomika-v-eu/clanek.phtml?id=1202511

"Stručne, celá táto euroatlantická civilizácia začala spotrebúvať sama seba. Súhlasím s tvrdením, že sa to všetko začalo internetovom bublinou pred desiatimi rokmi a ilúziou, že nemusíme nič produkovať a napriek tomu budeme bohatí," uviedol.

O 20 rokov bude Európa chudobnejšia než Čína," tvrdí Vít Linhart. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
No myslim ze tento podnikatel so svojim sdliackym rozumom nie je daleko od pravdy. V podstate to vidi velmi realne.

To, ako sme zleniveli, a ako kazdeho trapia iba zisky, namiesto toho, aby sa snazil nieco realne vyprodukovat, vidno uplne zretelne aj tu na Porade v prakticky vsetkych prispevkoch typu "V com podnikat".
jar88
21.02.10,20:24
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/ekonomika-v-eu/clanek.phtml?id=1202511

"Stručne, celá táto euroatlantická civilizácia začala spotrebúvať sama seba. Súhlasím s tvrdením, že sa to všetko začalo internetovom bublinou pred desiatimi rokmi a ilúziou, že nemusíme nič produkovať a napriek tomu budeme bohatí," uviedol.

O 20 rokov bude Európa chudobnejšia než Čína," tvrdí Vít Linhart. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
No myslim ze tento podnikatel so svojim sdliackym rozumom nie je daleko od pravdy. V podstate to vidi velmi realne.

To, ako sme zleniveli, a ako kazdeho trapia iba zisky, namiesto toho, aby sa snazil nieco realne vyprodukovat, vidno uplne zretelne aj tu na Porade v prakticky vsetkych prispevkoch typu "V com podnikat".

Nechápem misomiso, čo tým chceš povedať.
Prečo si vytrhol zo súvislosti len to čo sa ti hodí.
On ten sedliacky rozum tam píše aj to, že z Číny tie odliatky dovezie za 1/3 ceny.
Čo mu neporadíš nech sa snaží niečo aj vyprodukovať. Nech bojuje s krízou. Nech si prešustruje svoje peniaze a zaradí sa k bojovníkom na nete.
misomiso
21.02.10,20:40
Nechápem misomiso, čo tým chceš povedať.
Prečo si vytrhol zo súvislosti len to čo sa ti hodí.
On ten sedliacky rozum tam píše aj to, že z Číny tie odliatky dovezie za 1/3 ceny.
Čo mu neporadíš nech sa snaží niečo aj vyprodukovať. Nech bojuje s krízou. Nech si prešustruje svoje peniaze a zaradí sa k bojovníkom na nete.

On sa snazi, jemu to netreba radit.
jar88
21.02.10,21:22
On sa snazi, jemu to netreba radit.

Máš pravdu, netreba mu radiť, on dováža tu montuje, zamestnáva za najmenšiu možnú mzdu a na kotle ktoré predáva, dostáva dotáciu zo životného prostredia.

Jasné, že ti dane a odvody spomínať nebude. Žije z nich a podniká na nich.

Doplnenie 22.02.2010
To čo som napísal o tých daniach neplatí len pre dane z Českej kasy.
Jedná sa aj o dotácie z EU, ktorých pôvod je aj v našich daniach a odvodoch.

Myslím si, že každý vie, že rybník plný šťuk nemôže fungovať. Musí tam byť aj pár kaprov, aby šťuky mali čo žrať. Inak sa budú žrať navzájom a tá posledná najsilnejšia skape aj sama hladom.
Kapry potrebujú tiež svoju potravu, mušky, červíky a podobne, aby sa mohli množiť a žiť pre šťuky.
Kapry bez šťúk prežijú, ale neprežijú len preto, že nebudú šťuky.