llf
15.02.10,14:28
Dobrý deň,

mala by som na Vás jendu otázku, preto verím, že mi odpoviete.

Teda, aby som Vám vysvetlila moju situáciu.

Som na materskej dovolenke, pričom mám taktiež aj živnosť na ekonomickú činnosť, nakoľko som ekonómka.

Odvody za mňa však platí štát.

Mesačne vykazujem minimálnu mzdu, aby som neprišla o daňový bonus.

Mám však záujem pracovať aj ako opatrovateľka v Rakúsku.

Chcem sa teda opýtať, je možné mať dve živnosti. Teda aj rakúsku na účely opatrovania osôb aj slovenskú, na účely ekonomickej činnosti.

Ako je to v tomto prípade s odvodami? Platím ich 2x, aj na Slovensku i v Rakúsku?

Resp. môžem ako opatrovateľka v Rakúsku dať do podnikateľskej činnosti aj ekonomickú činnosť, ktorú by som vykonávala na Slovensku? Ako je to v tomto prípade, s fakturovaním a podobne?

Dúfam, že mi odpoviete, nakoľko si už neviem rady. Na daňovom v Humennom mi nepomohli ani na socialnej poistovni, tak sa obraciam na Vás.

S pozdravom Lenka
profesional
02.03.10,20:17
Subeh zivnosti u nas a v Rakusku sa nevylucuje. V rakusku budes podavat danove priznanie za prijmy v Rakusku a u nas budes podavat suhrnne. Tj. zdanis tu prijmy zo Slovenska cele a co sa tyka Rakuskych, tak u nas doplatis rozdiel do 19 % oproti tomu co zaplatis v Rakusku na dani. (v pripade negativneho salda narok na vratenie preplatku nemas). Tj. ak v Rakusku zaplatis napr. 16 % zo zakladu, tak u nas musis doplatit este 3 %. Na to mas v danovom priznani taku kolonku o prijmoch zo zahranicia.

Z Rakuskej zivnosti budes musiet platit odvody v Rakusku.

Niekde som cital ze zdravotne poistenie sa plati len v 1 krajine. Tak to si zisti ako je tu na zdravotnej poistovni. Ale predpokladam ze ako zivnostnikovi ti to neodpustia ani tam ani tu.

Ci ti daju ekonomicku cinnost, to netusim. Ale budu asi pozadovat doklad o ekonomickom vzdelani ktory je u nich uznatelny. Sem tam uznaju nase doklady o vzdelani priamo a niekedy pozaduju k dokladu o vzdelanie o nostrifikacne konanie.

Co sa tyka fakturacie tak rakusanom budes fakturovat z rakuskej zivnosti a slovakom zo slovenskej. A budes viest 2 uctovnictva.


Ale cely napad mi pride ako volovina. Lebo obe sluzby smies poskytovat v ramci predpisov EU ako tzv. cezhranicne poskytovanie sluzieb vo vnutornom priestore EU. Tj. ak si u nas zalozis s.r.o. v ktorej budes konatelka (konatelstvo bez odmeny), tak budes moct legalne vykonavat cinnost aj v Rakusku pod hlavickou Slovenskej s.r.o. ako jej konatelka, nebudes musiet mat rakusku zivnost a nebudes musiet tam platit ziadne dane ani odvody a vsetko budes fakturovat z s.r.o. na Slovensku a mozes si tam nahodit uz aj tvoju tunajsiu ekonomicku cinnost. Zaplatis 19 % dan na urovni s.r.o. a vyplatis si to ako podiel na zisku. Ten uz nepodlieha zdaneniu na urovni FO a rovnako nie je zakladom pre odvodove povinnosti. Takze zdravotne poistenie budes platit len z minimalneho vymeriavacieho zakladu a socialne vobec. Lebo pre zdravotne a socialne poistenie sa beru prijmy zdanitelne u FO. A podiely na zisku ako tzv. danovo vysporiadane prijmy sa do DP FO nezahrnaju. Ak budes chcietporadit nieco viac tak daj vediet.

Zakladom je to ze mozes v Rakusku robit opatrovatelku ak mas na to zivnostenske povolenie u nas ak ide o pravnicku osobu.

A hlavne si budes moct dat do danovych nakladov vsetky cestovne vydaje, budes mat narok na diety a pod.. co je uplne super.
Marína
02.03.10,22:49
Určenie uplatniteľnej legislatívy v zdravotnom poistení.


Nariadením Rady EHS 1408/71 (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/1971/R/01971R1408-20060428-sk.pdf) o aplikácii sústav sociálneho zabezpečenia na osoby zamestnané, samostatne zárobkovo činné a ich rodinných príslušníkov pohybujúcich sa v rámci Spoločenstva. Toto nariadenie má svoj vykonávací predpis – Nariadenie (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/1972/R/01972R0574-20060428-sk.pdf)Rady EHS 574/72 (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/sk/consleg/1972/R/01972R0574-20060428-sk.pdf). Obe nariadenia sú nadradené slovenským právnym predpisom.
Vo všeobecnosti platí, že podľa zásad uplatňovaných v Nariadení č. 1408/71 môže osoba podliehať legislatíve len jedného členského štátu. Cieľom takejto úpravy je predísť prípadom, keď by sa na osobu nevzťahovala ani jedna legislatíva alebo keď by sa na osobu vzťahovalo viacero legislatív. Uplatniteľná legislatíva sa určí presne podľa pravidiel ustanovených v čl. 13 –17 Nariadenia bez možnosti výberu medzi „horším“ a „lepším“ systémom.

Poistenec je buď zamestnancom v oboch ČŠ alebo SZČO v oboch ČŠ a zvolí si ťažisko záujmov v SR.
Platí zásada, že osoba musí podliehať legislatíve len jedného štátu, teda len jednému systému sociálneho zabezpečenia (zdravotné poistenie aj sociálne poistenie). Preto ak poistenec predloží platný formulár E101SK vystavený Sociálnou poisťovňou, ktorý určuje jeho príslušnosť k slovenskej legislatíve, je zdravotná poisťovňa povinná akceptovať tento formulár a ponechať resp. uzatvoriť poistencovi poistný vzťah v SR aj v prípade, že je súčasne zárobkovo činný v inom ČŠ, pričom je povinný odvádzať poistné v SR zo zárobkových činností v oboch ČŠ.
Ak je zamestnancom v oboch ČŠ, tak zahraničný zamestnávateľ je povinný sa prihlásiť ako platiteľ v SR na pobočke VšZP v Bratislave a odvádzať tu poistné podľa legislatívy SR.
Sociálna poisťovňa vystaví formulár E101SK v prípadoch:
vyslaného zamestnanca, námorníka a SZČO v súlade s článkami 14(1)(a), čl. 14a(1)(a), čl.14b(1) a 14b(2) Nariadenia č. 1408/71,
osoby v štátnozamestnaneckom pomere v SR, ktorá vykonáva prácu na území iného členského štátu v súlade s čl.13.2(d), čl. 14(e), 14(f) Nariadenia č. 1408/71,
osoby zvyčajne zamestnanej na území dvoch alebo viacerých ČŠ, alebo osoby zvyčajne SZČ na území dvoch alebo viacerých ČŠ v súlade s článkami 14.2 (a)(b), 14a.2. 14a.4 a 14b.4 Nariadenia č. 1408/71,
udelenia výnimky z čl.13. až 16 Nariadenia č. 1408/71 v záujme určitej kategórie osôb v súlade s článkom 17 Nariadenia č. 1408/71. Na udelenie výnimky je príslušné MPSVaR SR.

TO NEPLATÍ, ak je v prílohe č. VII (http://www.mpsv.cz/files/clanky/564/priloha_VII.pdf) k Nariadeniu č.1408/71 pre daný štát, v ktorom je samostatne zárobkovo činný, uvedené inak. V tomto prípade poistenec odvádza poistné v každom zo štátov z činnosti vykonávanej na jeho území.


Bližšie

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=188
http://www.porada.sk/t15462-europske-pravo-soc-zabezpecenia-prislusnost-k-pravnym-predpisom.html
petron
17.05.10,20:04
ja by som mala tiez par otazok...ak som zamestnana na SR,zamestnavatel za mna odvazda odvody,no zaroven by som robila na zivnost opatrovatelku v Rakusku,tak tam tiez musim odvadzat odvody.Takto za mna budu odchadzat odvody v dvoch statoch. V pripade,ze by som otehotnela,po porode by som zila na SR,kde mi vznikne narok na matersku? Kedze odvody mi idu z oboch statov,vyplyva mi,ze by som mala dostat matersku z oboch statov,no citala som,ze na to,aby som mala narok na matersku z AT,tak by som musela mat ja aj dieta trvaly v AT.Ako je to teda?Kedze po porode chcem zit na SR,matersku mi budu vyplacat zo SR a rodicovsky prispevok,v pripade,ze by na SR bol nizsi ako v AT,tak by mi AT muselo dorovnat rozdiel? Ak mi niekto poradi,budem mu velmi povdacna.Mam v tom uz velky zmatok a rada by som vedela ako to vsetko vlastne je.Dakujem!
Anka
liba2
17.05.10,20:51
... a čo píše Marína nad tvojim zadaním - nerieši tvoj prípad ? :confused:
Marína
18.05.10,05:12
Veru tak Libuška, sú tam "pricapené" linky nariadení Rady EHS, je potrebné sa riadiť podľa nich.
aviator
18.05.10,05:13
....Ale cely napad mi pride ako volovina. Lebo obe sluzby smies poskytovat v ramci predpisov EU ako tzv. cezhranicne poskytovanie sluzieb vo vnutornom priestore EU. Tj. ak si u nas zalozis s.r.o. v ktorej budes konatelka (konatelstvo bez odmeny), tak budes moct legalne vykonavat cinnost aj v Rakusku pod hlavickou Slovenskej s.r.o. ako jej konatelka, nebudes musiet mat rakusku zivnost a nebudes musiet tam platit ziadne dane ani odvody a vsetko budes fakturovat z s.r.o. na Slovensku a mozes si tam nahodit uz aj tvoju tunajsiu ekonomicku cinnost. Zaplatis 19 % dan na urovni s.r.o. a vyplatis si to ako podiel na zisku. Ten uz nepodlieha zdaneniu na urovni FO a rovnako nie je zakladom pre odvodove povinnosti. Takze zdravotne poistenie budes platit len z minimalneho vymeriavacieho zakladu a socialne vobec. Lebo pre zdravotne a socialne poistenie sa beru prijmy zdanitelne u FO. A podiely na zisku ako tzv. danovo vysporiadane prijmy sa do DP FO nezahrnaju. Ak budes chcietporadit nieco viac tak daj vediet.
A hlavne si budes moct dat do danovych nakladov vsetky cestovne vydaje, budes mat narok na diety a pod.. co je uplne super.....

Toto je pre mňa veľmi aktuálne. Platí to aj pre záhradníkov? Pri prípadnej kontrole v Rakúsku mi bude stačiť výpis z OR a živnostenský list mojej s.r.o. čky?
profesional
18.05.10,06:40
Plati to aj pre zahradnikov. Bude ti to stacit.