ajacik
29.07.04,10:16
Vystavila som faktúru v Kč. Bola mi uhradená v hotovosti. Chcem peniaze vlozit ale do pokladne ako Sk. Co mam urobit, ak som tie ceske vymenila v stanku a nemam doklad z banky, prip. som si nechala ceske pre seba a do pokladne by som chcela vlozit slovenske (zo sukromnych penazi). Preratavam tu uhradu kurzom NBS dnom uhrady??
Dakujem
accad
29.07.04,09:33
Dôležité je, či ste FO alebo PO. Ak sa jedná o PO, tak musíte urobiť príjem do valutovej pokladne CZK vo výške úhrady v prepočte kurzom NBS. Potom zostáva možnosť získať doklad o výmene valút v zmenárni, príp.v komerčnej banke. Predaj valút z pokladne PO FO je neštandartné a v prípade prepočtu cez kurz NBS by to bolo pre PO nevýhodné, bolo by to možné považovať za špekuláciu. To už radšej zobrať kurz komerčných bánk a urobiť prepočet. Ak sa jedná o FO, tak si myslím, že je to jednoduché. Urobiť zdaniteľný príjem (úhrada faktúry) do valutovej pokladne v prepočte kurzom NBS a potom výber ako nezdaniteľný výdaj-osobná spotreba v tom istom kurze. S pozdravom Edita
ajacik
29.07.04,15:01
Ide o FO. Dakujem
Janna
15.08.05,07:53
Prosím, vie mi niekto poradiť:

Máme faktúru za tovar v Kč, ale je tam zároveň uvedená aj suma v EUR. Robíme JÚ a sme platci DPH. Do ev.záväzkov som faktúry zapísala v Sk - prepočtom Kč na Sk kurz NBS v deň vystavenia faktúry. Zároveň takto som to uviedla aj do daňového priznania na DPH. Robíme aj Intrastat, tam som uvádzala tiež sumy prepočtom z Kč na Sk.

Ide mi o to, že keď teraz chceme uhradiť faktúry v EUR, či to nebude problém, keďže všetko som evidovala ako prepočet Kč na Sk a nie EUR na Sk?
Ak to takto uhradím, je potrebné robiť aj nejaké úpravy v ev. záväzkov - myslím prepočet EUR na Sk alebo oprava daňového priznania?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Jana Acsová
15.08.05,07:58
Vystavila som faktúru v Kč. Bola mi uhradená v hotovosti. Chcem peniaze vlozit ale do pokladne ako Sk. Co mam urobit, ak som tie ceske vymenila v stanku a nemam doklad z banky, prip. som si nechala ceske pre seba a do pokladne by som chcela vlozit slovenske (zo sukromnych penazi). Preratavam tu uhradu kurzom NBS dnom uhrady??
DakujemVždy môžeš účtovať iba o dokladovaných účtovných operáciách. Aký máš doklad o úhrade faktúry. V CZK? Ak áno tak musíš (mala by si) účtovať príjem do valutovej pokladne CZK. Ostatné operácie by mali na túto potom nadväzovať.
Jana Acsová
15.08.05,07:59
Ide mi o to, že keď teraz chceme uhradiť faktúry v EUR, či to nebude problém, keďže všetko som evidovala ako prepočet Kč na Sk a nie EUR na Sk?
Ak to takto uhradím, je potrebné robiť aj nejaké úpravy v ev. záväzkov - myslím prepočet EUR na Sk alebo oprava daňového priznania?

Doporučovala by som robiť prepočty v rovnakých menách. Je to najmenej problematické. T.j. čo ti bráni uhradiť faktúru v CZK? (Ak leď existujú aj tzv. krížové prepočty kurzov SkxCZKxEUR.)