Zamoro
15.02.10,15:15
Dobry den, chcel by som sa spytat ze ci existuje nejaky program, alebo ci by ste my poradili v tomto: mam spustenych asi okolo 26procesov (Ctrl+Alt+Del) a je tam par procesov, ktore sa rovnako nazyvaju ako napr.: svchost.exe-tych tam mam zo 2-3 atd. ,este zo 3 taketo prikazy my tam ukazuje, ked myslim, ze staci len jeden z nich spusteny.Zatial som nic nerusil a radsej som sa spytal.Dakujem za odpoved.
Chobot
15.02.10,14:27
Dobry den, chcel by som sa spytat ze ci existuje nejaky program, alebo ci by ste my poradili v tomto: mam spustenych asi okolo 26procesov (Ctrl+Alt+Del) a je tam par procesov, ktore sa rovnako nazyvaju ako napr.: svchost.exe-tych tam mam zo 2-3 atd. ,este zo 3 taketo prikazy my tam ukazuje, ked myslim, ze staci len jeden z nich spusteny.Zatial som nic nerusil a radsej som sa spytal.Dakujem za odpoved.

Dobre, že si sa spýtal a žiadny si nerušil. Ani ich neruš, sú to systémové procesy, ak by si ich zrušil, mohol by si v najlepšom prípade reštartovať komp. Cez CTRL + ALT + DEL záložka Procesy ruším procesy len v krajnom prípade a aj to len tie, ktoré viem, že som spustil ja.

Prečo chceš rušiť prebiehajúce procesy?
Zamoro
15.02.10,14:34
Ako som povedal,niektore sa tam opakuju a nemam v tom vobec prehlad.Ked sa napriklad nejaky proces zrusi alebo zakaze tak to uvolni viac pamete RAM a tym sa zrychli aj chod pocitaca...

Prilozeny screen kde to vidno jasne a zretelne.
mecky
15.02.10,14:41
rusenim systemovych procesov si mozes akurat privodit mrznutie systemu alebo restart
a mas ich tam vcelku malo, mne bezi na NTB momentalne 74 :)
Zoltán Kovács
15.02.10,14:42
A čo tak radšej rozšíriť RAM, namiesto rušenia systémových procesov?
salvosko
15.02.10,14:44
svchost.exe - uz z jeho nazvu vtpliva ze je to hostitel inych procesov. Niektore hlavne systemove ale aj ine procesy ho vyuzivaju aby sa spustili. Pokial by si vyskusal Process Explorer tak uvidis co je realne za nim.
Zrusit process mozes, maximalne sa ti restartuje pocitac ale po starte to tam zas bude bezat znova.
Ak chces processy zastavit tak na to je lepsi msconfig ale to treba vediet ktore procesy nepotrebujes.
Prenechajte odbornikom.
Zamoro
15.02.10,14:44
Ano na tomto pocitaci mam 256Mb ramky, preto chcem aj menej procesov aby to islo rychlejsie.Na dalsom mam 1500Mb ramky a tam je asi 80procesov spustenych ale tam to az tak nepoznat ako tu na 256Mb ramke :).
Chobot
15.02.10,14:54
Ano na tomto pocitaci mam 256Mb ramky, preto chcem aj menej procesov aby to islo rychlejsie.Na dalsom mam 1500Mb ramky a tam je asi 80procesov spustenych ale tam to az tak nepoznat ako tu na 256Mb ramke :).

Rozšír si RAM-ku a neruš procesy. Ak chceš trochu odľahčiť procesor, pozri si v pravom dolnom rohu, aké programy ti bežia. Ak vieš, že niektoré z nich nepotrebuješ, zakáž ich pri štarte (napr. taký PC Suite od Nokie sa naštartuje pri štarte Windowsov, hoci ho nie je treba, alebo rôzne programy na "sledovanie aktualizácií" nemusia byť spustené stále. Pozri si aj zložku Startup, či tam nemáš niečo, čo nie je nutné (napr. Adobe Reader zvykne naštartovať nejakú funkcionalitu).

Tie svchost-y neruš, aj keď ich je viac. Každý je potrebný, nie je to zbytočná duplicita. Pozeral som tie tvoje procesy, nemáš tam nič zbytočné, čo by ťa brzdilo.
Zamoro
15.02.10,15:24
Rozšír si RAM-ku a neruš procesy. Ak chceš trochu odľahčiť procesor, pozri si v pravom dolnom rohu, aké programy ti bežia. Ak vieš, že niektoré z nich nepotrebuješ, zakáž ich pri štarte (napr. taký PC Suite od Nokie sa naštartuje pri štarte Windowsov, hoci ho nie je treba, alebo rôzne programy na "sledovanie aktualizácií" nemusia byť spustené stále. Pozri si aj zložku Startup, či tam nemáš niečo, čo nie je nutné (napr. Adobe Reader zvykne naštartovať nejakú funkcionalitu).

Tie svchost-y neruš, aj keď ich je viac. Každý je potrebný, nie je to zbytočná duplicita. Pozeral som tie tvoje procesy, nemáš tam nič zbytočné, čo by ťa brzdilo.

Ok je mi to jasne.S tymi programami po spusteni-Startup mam poriadok, ale ako si hovoril akurat jediny program - Adobe Reader my tam uz dlsiu dobu nesedel a akurat teraz je vhodna chvila na to: Adobe Reader Speed Launcher - je dolezity alebo ho mozem zmazat?
Charon
15.02.10,15:33
Sú dve možnosti:

1) Na internete si nájdeš info o každom procese, ktoré Ti beží na pozadí. Následne z registrov odstrániš štart tých, ktoré nepotrebuješ. Môžeš použiť špičkový Process Explorer, ktorý stiahneš tu (http://technet.microsoft.com/sk-sk/sysinternals/bb896653%28en-us%29.aspx).

2) Použiješ špecializovaný soft. Ja používam SystemMechanic (http://www.iolo.com) Ten používa pravidelne aktualizovanú databázu bežiacich procesov - je ich veľké množstvo. Aplikácia EnergyBooster Ti navrhne, ktorý proces môžeš odstrániť a zároveň (na skúšku) ich z pamäti odstráni. Určí riziko odstránenia, a veľkosť pamäte, ktorú ušetríš.
Charon
15.02.10,17:25
Ok je mi to jasne.S tymi programami po spusteni-Startup mam poriadok, ale ako si hovoril akurat jediny program - Adobe Reader my tam uz dlsiu dobu nesedel a akurat teraz je vhodna chvila na to: Adobe Reader Speed Launcher - je dolezity alebo ho mozem zmazat?

Sorry, že som neodpovedal. Môžeš ho vyhodiť, aj keď máš AR nainštalovaný. Slúži na rýchlejšie spustenie AR. Na nič viac.
Zamoro
15.02.10,18:22
Sorry, že som neodpovedal. Môžeš ho vyhodiť, aj keď máš AR nainštalovaný. Slúži na rýchlejšie spustenie AR. Na nič viac.

Jj uz viem, nasiel som si na nete o nom.Myslim ze je zodpovedane vsetko.Dakujem.lock
sthruska
16.02.10,06:30
Namiesto Acrobat Reader odporúčam PDF-XChange PDF Viewer alebo Foxit Reader. Druhý menovaný najmenej zaťažuje systém, ale vyskytli sa problémy pri kopírovaní textu.
Acrobat Reader veľmi zaťažuje systém a má dosť bezpečnostných dier.
salvosko
16.02.10,06:52
Foxit Reader pre kompy s malo RAM. Nie Adobe, to je moloch.
Vlado40
16.02.10,09:27
Ano na tomto pocitaci mam 256Mb ramky, preto chcem aj menej procesov aby to islo rychlejsie.Na dalsom mam 1500Mb ramky a tam je asi 80procesov spustenych ale tam to az tak nepoznat ako tu na 256Mb ramke :).

Ak máš v PC málo RAM ,tak si virtuálnu pamäť prenes na iný fyzicky disk ,alebo aspoň oddiel a tak sa trošku pomôže OS Windows.Virtuálnu pamäť si treba nastaviť min. aj max. na rovnakú úroveň ,aby sa Windows nezdržoval neustálym zväčšovaním a zmenšovaním tejto hodnoty,svojho stránkovacieho priestoru ,čo pomôže pri jeho trošku rýchlejšom chode.Aj keď mám väčšiu pamäť aj tak to tak robím a napr. na windows XP nastavujem min. aj max. na 4000.
TomasHC
16.02.10,10:46
Ked chces setrit RAM, tak treba povypinat nepotrebne servisy. Ale pre zaciatocnika je takmer nemoze na 100% posudit co sa moze a co sa nemoze...

Prikladam link pre optimalizaciu Windows XP (po anglicky) - http://www.jasonn.com/turning_off_unnecessary_services_on_windows_xp
salvosko
16.02.10,12:45
Ak máš v PC málo RAM ,tak si virtuálnu pamäť prenes na iný fyzicky disk ,alebo aspoň oddiel
Musi to byt iny disk fyzicky inak ti to nepomoze.
Ide o to aby mohol pocitac pri spustani aplikacie tahat jej subory z disku a sucastne odkladat casti pamat do swapu na inom disku.
Ak su to len dve partition tak ten disk stale robi jedno alebo druhe a nic tym neziskas.
Stevo5
16.02.10,13:10
Musi to byt iny disk fyzicky inak ti to nepomoze.
Ide o to aby mohol pocitac pri spustani aplikacie tahat jej subory z disku a sucastne odkladat casti pamat do swapu na inom disku.
Ak su to len dve partition tak ten disk stale robi jedno alebo druhe a nic tym neziskas.

salvosko
myslím že vlado40 má pravdu. On píše že "ak máš málo RAM" - a vtedy pomôže iste aj prenesenie virtuálnej pamäte na inú partíciu jedného fyzického disku.
Ak by sa jednalo o to, ako zvýšiť výkon systému, mal by si pravdu, vtedy je treba použiť virtuálnu pamäť na inom fyzickom disku.
salvosko
16.02.10,13:17
salvosko
myslím že vlado40 má pravdu. On píše že "ak máš málo RAM" - a vtedy pomôže iste aj prenesenie virtuálnej pamäte na inú partíciu jedného fyzického disku.
Ak by sa jednalo o to, ako zvýšiť výkon systému, mal by si pravdu, vtedy je treba použiť virtuálnu pamäť na inom fyzickom disku.
Ak nema miesto na disku kde je swap file tak ano ale len co sa tyka velkosti.
Tu ale podla mna ide vzdy o rychlost a nie o to ze neni miesto na swap.
Ale asi som to cele necital.
Vlado40
16.02.10,21:45
Skúste si prečítať rady tých , ktorý to vedia zrejme najlepšie:

http://support.microsoft.com/kb/308417/sk
salvosko
17.02.10,06:47
* Stránkovací súbor nemá byť uložený na istej jednotke ako systémové súbory, ktoré sú zvyčajne na jednotke C.
* Stránkovací súbor neukladajte na jednotku odolnú voči chybám, ako je napríklad zrkadlený zväzok alebo zväzok RAID-5. Stránkovacie súbory nevyžadujú zabezpečenie odolnosti voči chybám a niektoré počítače s týmto zabezpečením spomaľujú zápis údajov tým, že ich zapisujú do viacerých umiestnení.
* Neukladajte viacero stránkovacích súborov do rozličných oblastí jednej jednotky fyzického disku.
Vlado40
17.02.10,10:34
* Stránkovací súbor nemá byť uložený na istej jednotke ako systémové súbory, ktoré sú zvyčajne na jednotke C.
* Neukladajte viacero stránkovacích súborov do rozličných oblastí jednej jednotky fyzického disku.

Takže , keď ho dám do D-ečka , a mám iba jeden , je to v pohode, aj keď je to fyzický ten istý disk.
TomasHC
17.02.10,16:31
Takže , keď ho dám do D-ečka , a mám iba jeden , je to v pohode, aj keď je to fyzický ten istý disk.

V pohode to je, ale zbytocne. Skor by som videl najrozumnejsiu alternativu napr.:

C: [SYSTEM] 16GB
D: [SWAP] 4GB
E: [DATA] zvysok disku
salvosko
17.02.10,16:37
Ne, to je Unix like.
Ved som to uz pisal ... swap file ma vyznam ked das na iny fyxicky disk. Lebo potom mozem naraz citat subory potrebne na spustenie aplikacie a sucastne uvolnovat pamat pre tu aplikaciu tym ze uklada data z pamati na druhy disk do swap suboru.
Ak mas fyzicky iba jeden disk tak je to uplne jedno.
TomasHC
17.02.10,18:05
Ne, to je Unix like.
Ved som to uz pisal ... swap file ma vyznam ked das na iny fyxicky disk. Lebo potom mozem naraz citat subory potrebne na spustenie aplikacie a sucastne uvolnovat pamat pre tu aplikaciu tym ze uklada data z pamati na druhy disk do swap suboru.
Ak mas fyzicky iba jeden disk tak je to uplne jedno.

Uplne jedno to nie je, lebo zabezpecis, ze SWAP sa nebude fragmentovat a nebude na konci disku, kde je disk najpomalsi... ;)
mecky
17.02.10,18:09
to sa da zabezpecit aj na jednom disku, a treba povedat ze cele taketo laborovanie so swapom tazko prinesie citelny rozdiel
salvosko
17.02.10,18:59
bez komentara, toto nikam nevedie.
TomasHC
17.02.10,20:10
Suhlasim, je to ako pliest z hov*a bič :) RAM stoji dnes doslova par eur...
tomas67
18.02.10,13:27
Zdravím, chcem sa opýtať:
Že keď dám Ctrl + Alt + Delete, tak mi tam píše, že využitá pamäť 434M / 1875 - to je len priklad, ale chcem sa spýtať, že čo znamená to číslo 1875 to je ako pamäť RAM?, lebo ramku ja mam iba 768 MB.
Ďakujem.
TomasHC
18.02.10,14:17
Zdravím, chcem sa opýtať:
Že keď dám Ctrl + Alt + Delete, tak mi tam píše, že využitá pamäť 434M / 1875 - to je len priklad, ale chcem sa spýtať, že čo znamená to číslo 1875 to je ako pamäť RAM?, lebo ramku ja mam iba 768 MB.
Ďakujem.

1875 je velkost fyzickej RAM + momentalne alokovany pagefile (swapfile, odkladaci subor)
tomas67
18.02.10,14:43
Aha, diki za vysvetlenie, a ta velkost sa da nejak zväčšiť?
Chobot
18.02.10,15:00
Aha, diki za vysvetlenie, a ta velkost sa da nejak zväčšiť?

Presnejšie ide o virtuálnu pamäť. Fyzická pamäť je tá tvojich 768 MB a to je suma RAM pamäťových modulov, ktoré máš pamäťových slotoch.

Virtuálna pamäť je vymedzenie priestoru na HDD, kam systém ukladá dočasne údaje potrebné k činnosti. Tento priestor sa dá zväčšiť nasledovne:

Choď cez START > Ovládací panel > Systém > na záložke Spresnenie vyber Výkon > zase v novootvorenom okne vyber záložku Spresnenie a tam na spodku je Virtuálna pamäť. Je tam tlačítko Zmeniť, po kliknutí sa zobrazí nové okno a tam máš nejaké možnosti - najmenšia povolená, aktuálne vyhradená a odporúčaná. Skús sa s tým trochu pohrať, pokaziť tam nemáš čo.

V priloženom dokumente máš pekne všetky okná postupne.
Zamoro
18.02.10,15:09
Tak kde je pociatocna velkost tam daj 1152 a kde je Maximalna velkost tam daj 3456.Je to podla toho ze 1.5nasobok povodnej ramky a do maximalnej 3 nasobok pociatocnej velkosti.

vid.info : http://support.microsoft.com/kb/308417/sk - Manuálna zmena veľkosti stránkovacieho súboru virtuálnej pamäte
alabut
18.02.10,16:36
Aka je optimalna velkost clusteru pri systemovom a datovom oddieli disku? Ovplyvni velkost clusteru vykon PC? Teraz som si robil 500 GB HDD od syna a prekvapilo ma, ze defaultne mi ponukal 4 kB. Pri datach sa mi to zda malo.
salvosko
19.02.10,09:44
... neries. Aj ja to nechavam na system a to mam v kompe 4 disky (2x400GB v mirore, 1TB data, 80GB na zalohy), pardon 5 diskov, este 120GB malinky 1,8" s ktorym neviem co budem robit.
Vlado40
19.02.10,10:17
Aj ja to nechávam na systém , akurát s tým rozdielom , že si to prenesiem do D-ečka, aj keď je to ten istý disk ,alebo iný disk a upravím aj min. veľkosť na hodnotu ako je max.Windows tak nemusí veľkosť meniť a je spokojný , že má dosť.
salvosko
19.02.10,10:26
6GB swap??? ak dobre vidim ... ja mam 4,2GiB swap pri 4GiB RAM.
Vlado40
19.02.10,10:31
6GB swap??? ak dobre vidim ... ja mam 4,2GiB swap pri 4GiB RAM.

Systém si toľko vyhradil , tak som aj min.dal na tú istú hodnotu.

Teraz som si všimol ,že to vychádza presne ako v tom článku.Max. veľkosť virtuálnej RAM sa rovná 1,5 násobku RAM.Ja mám v PC 4095 RAM x 1,5 =6142 max.virtuálna RAM.

Mám v PC 2,8TB kapacity HDD , tak 6 GB swap mi navadí.
alabut
19.02.10,16:26
Pred rokmi som trosku laboroval s clustermi, ked som dal datovemu tusim 100 kB, PC mi podla benchmarkov bezal o dost rychlejsie. Vyuzitie disku bolo sice mensie, ale na hudbu, filmy a swap to sedelo.
salvosko
19.02.10,16:44
No ved aj ja mam 4GiB RAM a len 4,2 swap ... akoze pohoda, pri tychto cislach to neni kriticke.
2,8 TB = nice, ja mam len 1,4TB (1,8 fyzicky ale mam miror z dvoch 400GiB) ... asi dokupim daku kapacitu ;) len hnusna grafika mi zavadzia a berie mi 2 3,5" diskove pozicie.
salvosko
19.02.10,16:47
No ved aj ja mam 4GiB RAM a len 4,2 swap ... akoze pohoda, pri tychto cislach to neni kriticke.
2,8 TB = nice, ja mam len 1,4TB (1,8 fyzicky ale mam miror z dvoch 400GiB) ... asi dokupim daku kapacitu ;) len hnusna grafika mi zavadzia a berie mi 2 3,5" diskove pozicie.