Ursina
15.02.10,19:50
Prosím o radu.

Pred takmer trištvrte rokom som uzavrela kúpno-predajnú zmluvu. Ide o predaj pozemkov v štátnom záujme. Kupujúci požiadal o vklad do katastra. Kataster ma vyzval preukázať vlastníctvo, čo som v požadovanej lehote doložila.
Odvtedy (čo som im poslala požadovaný doklad) uplynuli 4 mesiace a kataster ešte stále neurobil vklad.
Keď som sa telefonicky na katastri informovala, že kde je problém, dozvedela som sa, že sú zavalení prácou a nestíhajú a mám byť trpezlivá...
Poraďte mi prosím, čo s tým ?
buchač
15.02.10,19:01
Prosím o radu.

Pred takmer trištvrte rokom som uzavrela kúpno-predajnú zmluvu. Ide o predaj pozemkov v štátnom záujme. Kupujúci požiadal o vklad do katastra. Kataster ma vyzval preukázať vlastníctvo, čo som v požadovanej lehote doložila.
Odvtedy (čo som im poslala požadovaný doklad) uplynuli 4 mesiace a kataster ešte stále neurobil vklad.
Keď som sa telefonicky na katastri informovala, že kde je problém, dozvedela som sa, že sú zavalení prácou a nestíhajú a mám byť trpezlivá...
Poraďte mi prosím, čo s tým ?

Nič ....čakať ...

Ale inak , tu je všetko , čo by si náhodou hľadala .

https://www.katasterportal.sk/kapor/
Ursina
15.02.10,19:32
Ďakujem za radu. Katasterportal poznam. Myslela som si, že je na to zákonná lehota 30 dní, dokedy kataster musí urobiť vklad... Alebo sa mýlim ?
Môže kataster robiť ľubovoľné bezdôvodné (tvrdí, že má nedostatok personálu) prieťahy v konaní ?
Mám rukolapné dôkazy, že konkrétny kataster v meste XY mňa odsunul a iných, ktorí požiadali o vklad neskôr, uprednostnil...
Dokedy mám čakať ? Resp. na koho sa mám obrátiť ? Na súd ?
buchač
15.02.10,19:39
Keď kataster nedodržuje lehotu

Dlhodobým problémom katastra nehnuteľností je nedodržiavanie lehôt pri zápise do katastra nehnuteľností. Jestvuje možnosť ochrany alebo náhrady škôd?

Podľa §43 zákona 162/1995 (katastrálny zákon), je kataster povinný 60 od doručenia verejnej alebo inej listiny (napr. zmluvy, záložnej zmluvy) vykonať zápis do katastra nehnuteľností (poplatok je 2000,-Sk od 1.1.2009 66 €). V prípade potreby môže občan využiť možnosť zrýchleného zápisu do 15 dní, avšak s poplatkom 8000,-Sk (od 1.1.2009 265,50 €). V návrhu na vklad výslovne uveďte, že žiadate o urýchlený zápis, samotné priloženie 8000 (od 1.1. 2009 265,50 €) kolkov nemusí stačiť.

V prípade, že kataster nedodrží skrátenú lehotu, vráti navrhovateľovi rozdiel do štandardného poplatku, teda 6000,-Sk (od 1.1. 2009 199,50 €). V prípade nedodržania lehoty, pre správu katastra nejestvujú žiadne sankcie. Rozdiel v poplatku za zrýchlený zápis si treba vyžiadať, Správa katastra ho nevracia automaticky.

Po uplynutí 60 dňovej lehoty môžte zaslať správe katastra sťažnosť voči jej konaniu a požiadať o urýchlené konanie, môžte tiež uviesť že Vám nekonaním správy katastra vzniká škoda.

Pokiaľ Vám z dôvodu nekonania správy katastra vznikne preukázateľná škoda, máte možnosť súdiť sa o náhradu vzniknutej škody podľa zákona 514/2003 z. Z o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov. V prípade nedodržania lehoty je to 9 § – nesprávny úradný postup.

Zhrnutie:
Lehota pre zápisu do katastra: 60 dní
Lehota pre urýchlený (zrýchlený) zápisu do katastra: 15 dní

_____

Stav Vášho podania môžte sledovať na stránkach katasterportál-u v časti Informácie o katastrálnom konaní.

Pokiaľ neviete číslo podania, vyhľadajte si na stránkach katasterportál-u list vlastníctva k nehnuteľnosti, ktorej sa týka Vaše podanie, na jeho začiatku bude uvedený červený text
PLOMBA O ZMENE PRÁVA K NEHNUTEĽNOSTI VYZNAČENÁ NA ZÁKLADE V – 333/2008,
kde V je značka listiny (čiže druh podania) a vyhľadaním v Informáciách o katastrálnom konaní.

http://katasternehnutelnosti.sk/107-ked-kataster-nedodrzuje-lehotu/
draik
15.02.10,21:10
O návrhu na vklad má kataster rozhodnúť do 30 dní (20 dní,ak zmluva je vo forme notárskej zápisnice resp.autorizovaná advokátom). 60 dní je lehota na vykonanie záznamu na základe verejnej listiny (napríklad pridelenie súpisného čísla).
Po márnom uplynutí lehoty napísať doporučený list správe katastra s upozornením na meškanie a výzvu na odstránenie prieťahov v konaní, pohroziť vymáhaním škody.
Ursina
16.02.10,09:14
Draik, veľmi pekne ďakujem. Ide o zmluvu, ktorú spísal kupujúcemu poverený advokát. Na katastrálnom portáli na internete som k uvedenému vkladu našla inf. že je v omeškaní. Pošlem im doporučený list.
elli
25.02.10,17:36
Nemoze to byt vykup pozemkov k liniovej stavbe na zaklade GP, ktory sa da zavkladovat len naraz ku vsetkym dielom?
V kupnej zmluve je uvedene len cislo Tvojho pozemku, alebo je tam aj odvolanie na geometricky plan a Tvoj pozemok alebo jeho cast oznacena cislom dielu v tomto GP?
AdaMtiM
25.10.11,12:05
V prípade že mám kúpnu zmluvu z roku 2008 ale nebolo to zavkladované ... dá sa na základe takto starej zmluvy vykonať zápis teraz? Alebo ako toto vyriešiť , ide o sročku a jej účtovanie.... Ďakujem
Mila123
25.10.11,12:27
V prípade že mám kúpnu zmluvu z roku 2008 ale nebolo to zavkladované ... dá sa na základe takto starej zmluvy vykonať zápis teraz? Alebo ako toto vyriešiť , ide o sročku a jej účtovanie.... Ďakujem
mimotemy na čo ste čakali????
Mária27
25.10.11,14:39
V prípade že mám kúpnu zmluvu z roku 2008 ale nebolo to zavkladované ... dá sa na základe takto starej zmluvy vykonať zápis teraz? Alebo ako toto vyriešiť , ide o sročku a jej účtovanie.... Ďakujem

Ak je všetko v poriadku, dá sa ja po rokoch.
AdaMtiM
26.10.11,17:16
ťažko to tu vysvetľovať, že prečo to zodpovední neurobili, ja to potrebujem zaúčtovať teraz a bez zavkladovania to nejde, tak hľadám riešenie ako z toho von ...
doktor23
27.10.11,07:49
len musia sedieť údaje v zmluve s údami v katastri, nakoľko sa mohli zmeniť .....
AdaMtiM
03.11.11,08:06
Zatiaľ mám informácie z katastra, že sa to dá spätne len do 3 rokov od zmluvy... ale teda čo s tým - ak je fa za predaj a kúpu staršia ako 3 roky??? Vtedy sa považuje obchod za neplatný alebo čo? Poradíte prosím?