rastik000
15.02.10,20:33
Dobrý večer,

Chcel by som začať prevázdkovať e-shop a neskôr aj kamennú predajňu. Jedná sa o to, že tovar budem brať od dodávateľa z Nemecka. A tu mi vzniká problém či sa stať platcom či neplatcom DPH. Dodávateľ mi tovar predáva z DPH...Je možné sa s ním dohodnúť aby mi ho predával bez DPH??? A ako je to potom tu na Slovensku s tou DPH-čkou??
Čo je na začiatok lepšie? Platca alebo neplatca??? Lebo čítal som už veľa diskusií a stále mi niesú jasné dôvody prečo to a prečo to...

Ďakujem za všetky rady
luigi72
15.02.10,21:20
Dobrý večer,

Chcel by som začať prevázdkovať e-shop a neskôr aj kamennú predajňu. Jedná sa o to, že tovar budem brať od dodávateľa z Nemecka. A tu mi vzniká problém či sa stať platcom či neplatcom DPH. Dodávateľ mi tovar predáva z DPH...
Dodávateľ z Nemecka dodáva tovar zásadne bez DPH, aj vtedy, keď nie je plátca nemeckej DPH (keď nie je plátca, uvádza len konečnú cenu tovaru) a ty budeš musieť samozdaniť na Slovensku našou 19%-nou DPH.
Znamená to, že nájdeš napr. 2 dodávateľov: obaja majú rovnaké ceny napr. 119 EUR za tovar. Prvý je plátca DPH, čiže od neho dotaneš tovar za 100 EUR bez DPH a samozdaníš na Slovensku. Druhý nie je plátca, od neho dostaneš za 119 EUR a taktiež samozdaníš na Slovensku.


Je možné sa s ním dohodnúť aby mi ho predával bez DPH???
Ak veľmi chceš, tak sa bude musieť stať plátcom nemeckej DPH :D Ak už je plátcom, tak automaticky fakturuje bez DPH.

A ako je to potom tu na Slovensku s tou DPH-čkou??
Samozdaníš... (odvedieš)

Čo je na začiatok lepšie? Platca alebo neplatca??? Lebo čítal som už veľa diskusií a stále mi niesú jasné dôvody prečo to a prečo to...
V značnej miere závisí od toho, komu budeš predávať.

Ďakujem za všetky rady

Odpovede v citáte.
rastik000
15.02.10,22:05
Odpovede v citáte.


OKi dík za odpoveď...Dobre čiže on mi to bude ak je platca DPH predávať za 100 E....a tu to samozdaním...To samozdanenie tu funguje aj keď sa stanem neplatcom DPH???
A tovar bude predávaný bežným ľuďom......
Dáša_
16.02.10,19:35
OKi dík za odpoveď...Dobre čiže on mi to bude ak je platca DPH predávať za 100 E....a tu to samozdaním...To samozdanenie tu funguje aj keď sa stanem neplatcom DPH???
A tovar bude predávaný bežným ľuďom......

ak ty budeš neplatcom DPH, dodavatel v zahraničí (EU)platcom, tak ti nemôže dodávať bez DPH, vtedy od neho nakupuješ za cenu s dph a o samozdanenie sa ako neplatitel nestaráš.