Peter_gb
15.02.10,21:11
Dobrý deň.
Prosím o radu pri výpočte dane z prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom vlastníctve manželov.
V zmluve o prenájme je uvedený ako prenajímateľ manžel a ten je tiež zaregistrovaný na daňovom úrade ako prenajímateľ bytu.
Prenájom bol dohodnutý od 1.9.2009 a mesačná úhrada 350Eur ( 200 najomné a 150 záloha na energie). Spolu za rok 1400Eur.
Je možné rozdeliť daňové zaťaženie a odpočty na každého z manželov?
Je správny postup, kedy sa ročný príjem rozdelí na polovicu a každý z manželov si po odčítaní 5násobku živ. minima(849Eur) zistí či príjem bol vyšší ako hranica pre priznanie dane u každého z nich?
T.j. 1400/2 =700Eur čo je menej ako 894Eur, takže každý z manželov je oslobodený od dane z prenájmu.
Ďakujem za radu.
IvoM
16.02.10,08:40
áno je možné rozdeliť, áno je oslobodený do uvedenej výšky a nie je nutné podať DP./§9.1.h/
Adea
16.02.10,11:33
kvazi podobna situacia, byt je majetok mna a sestry pricom sestra je socialny pripad, musi sa aj sestra zaregistrovat alebo staci aby bola zmluva spisana len na mna.

Pytam sa preto aby jej neznizili socialne davky...
Zoltán Kovács
16.02.10,11:37
áno je možné rozdeliť, áno je oslobodený do uvedenej výšky a nie je nutné podať DP./§9.1.h/

Len v tomto prípade si myslím, že aj manželke vznikne povinnosť registrácie na DÚ, aj keď rozdelené príjmy nepresahujú 5x živ.minima.
Zoltán Kovács
16.02.10,11:38
kvazi podobna situacia, byt je majetok mna a sestry pricom sestra je socialny pripad, musi sa aj sestra zaregistrovat alebo staci aby bola zmluva spisana len na mna.

Pytam sa preto aby jej neznizili socialne davky...

Nie je to "kvázi podobná situácia". U Vás určite nejde o bezpodielové vlastníctvo, ale o podielové. A v tom prípade by mali obaja majitelia registrovať sa na DÚ a podávať DP.
Adea
16.02.10,12:19
Nie je to "kvázi podobná situácia". U Vás určite nejde o bezpodielové vlastníctvo, ale o podielové. A v tom prípade by mali obaja majitelia registrovať sa na DÚ a podávať DP.

Bol som teraz na danovom urade po tlaciva a zenska na podatelni mi povedala ze podla toho ako je napisana zmluva.
Zoltán Kovács
16.02.10,12:22
Bol som teraz na danovom urade po tlaciva a zenska na podatelni mi povedala ze podla toho ako je napisana zmluva.

A tej "ženskej" na DÚ ste uviedli aj to, že ide o podielové vlastníctvo?
Adea
16.02.10,12:33
A tej "ženskej" na DÚ ste uviedli aj to, že ide o podielové vlastníctvo?

ano

ale zasa mensie dane budu ak to rozdelim medzi dve osoby
Zoltán Kovács
16.02.10,12:35
ano

ale zasa mensie dane budu ak to rozdelim medzi dve osoby

Totiž ide o to, že ak nehnuteľnosť je v podielovom vlastníctve, tak bez súhlasu nie je možné prenajať iba jedným majiteľom tretej osobe.
Martin B
23.05.11,11:26
Dobry den,

ja by som Vas chcel opytat ako je to so zdanenim v pripade, ze s manzelkou mame rodinnu vilu, ktoru chceme prerobit na 4 samostatne, 3 jednoizbove a jeden dvoj-izbovy byt?
Kazdy z bytov bude mat vlastne meranie energii.
Taktiez prijem z jedneho bytu neprekroci 5-nasobok zivotneho minima. Nevieme ako je postaveny zakon v pripade, ze ide az o 4 byty.
Uvazujeme tiez nad pripadnym predajom jednotlivych bytov.

Dakujem.
Katarína Cigánová
23.05.11,12:41
Dobry den,

ja by som Vas chcel opytat ako je to so zdanenim v pripade, ze s manzelkou mame rodinnu vilu, ktoru chceme prerobit na 4 samostatne, 3 jednoizbove a jeden dvoj-izbovy byt?
Kazdy z bytov bude mat vlastne meranie energii.
Taktiez prijem z jedneho bytu neprekroci 5-nasobok zivotneho minima. Nevieme ako je postaveny zakon v pripade, ze ide az o 4 byty.
Uvazujeme tiez nad pripadnym predajom jednotlivych bytov.

Dakujem.
Oslobodenie sa týka príjmu z prenájmu . Nie je podstatné , či získaš príjem z jedného bytu , alebo z desiatich , ale kolko získaš z prenájmu.
čiže nemôžeš si postavit problém tak , že z každého bytu si oslobodíš tú čast - ktorá nepodlieha dani .
Príjmy sa vždy zrátajú a potom sa sleduje prípadné oslobodenie , výdavky apod.
Mila123
23.05.11,12:43
kvazi podobna situacia, byt je majetok mna a sestry pricom sestra je socialny pripad, musi sa aj sestra zaregistrovat alebo staci aby bola zmluva spisana len na mna.

Pytam sa preto aby jej neznizili socialne davky...
Dávky jej odnímu....
Martin B
23.05.11,12:47
Oslobodenie sa týka príjmu z prenájmu . Nie je podstatné , či získaš príjem z jedného bytu , alebo z desiatich , ale kolko získaš z prenájmu.
čiže nemôžeš si postavit problém tak , že z každého bytu si oslobodíš tú čast - ktorá nepodlieha dani .
Príjmy sa vždy zrátajú a potom sa sleduje prípadné oslobodenie , výdavky apod.

Dakujem za informaciu.

Niekolko rokov som pracoval v Dansku. Tam su taketo veci oslobodene od dani. Tak isto spolocnosti, ktore sa zaoberaju prenajmom su oslobodene od platenia dani. Preto je tam vyriesena nielen otazka byvania.
Dalej nejdem polemizovat...
Katarina
23.05.11,13:11
Dakujem za informaciu.

Niekolko rokov som pracoval v Dansku. Tam su taketo veci oslobodene od dani. Tak isto spolocnosti, ktore sa zaoberaju prenajmom su oslobodene od platenia dani. Preto je tam vyriesena nielen otazka byvania.
Dalej nejdem polemizovat...

mimotemyškoda, že máme od Dánska veeeeeeeeeeeľmi ďaleko, a nemyslím tým vzdialenosť v kilometroch.