yoricks
15.02.10,22:46
Dobrý deň,

V roku 2009 som dostal jeden autorský honorár vo výške 49,79 eur, čo znamená, že si sám musím podať daňové priznanie.
Uvedenú sumu som uviedol v DP k DzPFO - B, oddiel VI, tabuľka 1, riadok 5.
Zároveň som do stĺpca výdavky uviedol sumu 19,91 eur ako paušálne výdavky 40%.
Pod tabuľkou som uviedol, že pri príjmoch podľa §6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov a preukázateľne zaplatené poistné vo výške 0 eur.

Doteraz za mňa vždy robil DP zamestnávateľ a robím to po prvýkrát, vedel by mi prosím niekto potvrdiť, či som postupoval správne? Akým spôsobom sa zaokrúhľuje ten paušálny výdavok (40%)? Má tento jednorazový autorský honorár vplyv na ročné zúčtovanie ZP - musím aj to robiť sám?

Ďakujem.
yoricks
16.02.10,23:13
Pre istotu ešte doplním, že z tých 49,79 eur išla časť do LF.
yoricks
17.02.10,18:24
Nikto nevie poradit?
Evanka
17.02.10,18:30
Nikto nevie poradit?
Paušálny výdavok sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor, teda z takej sumy ako uvádzaš je 19,92 €.
yoricks
17.02.10,22:41
Paušálny výdavok sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor, teda z takej sumy ako uvádzaš je 19,92 €.

Dakujem velmi pekne za odpoved. Vzdy sa zaokruhluju na eurocenty nahor? Aj ak by my vysiel vysledok napr. 19,911 €, tak uvediem 19,92€ ?
Evanka
18.02.10,00:22
Dakujem velmi pekne za odpoved. Vzdy sa zaokruhluju na eurocenty nahor? Aj ak by my vysiel vysledok napr. 19,911 €, tak uvediem 19,92€ ?
Zaokrúhľovanie na eurocenty znamená na dve desatinné miesta.
Zaokrúhliť 19,911 na eurocenty nahor znamená, že nech je na treťom desatinnom mieste akékoľvek číslo, vždy bude zaokrúhlenie tohto čísla 19,12 http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Ešte treba dodať: ak by samozrejme za 19,11 boli už samé nuly, tak zaokrúhlenie nahor je 9,11.
Ak chceš pozri prilepený súbor, bude ti to hneď jasné.
yoricks
20.02.10,20:40
Nevie mi prosim este niekto poradit ako je to s RZZP? Musim ho podavat sam alebo to za mna urobi zamestnavatel?
Evanka
20.02.10,21:58
Nevie mi prosim este niekto poradit ako je to s RZZP? Musim ho podavat sam alebo to za mna urobi zamestnavatel?
Ak si mal príjem podľa AZ, si povinný podať RZZP sám.
Janette
26.02.10,09:08
Dobrý deň, autorský honorár naozaj patrí do tabuľky č. 1 podľa § 6??????? a nie do tabuľky č. 3 podľa § 8 ???? daňového priznania typ B ?
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
Lianka
26.02.10,09:25
Dobrý deň, autorský honorár naozaj patrí do tabuľky č. 1 podľa § 6??????? a nie do tabuľky č. 3 podľa § 8 ???? daňového priznania typ B ?
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.

Ano, § 6 - podla osobitnych predpisov.
Danove priznanie typu B.
Evanka
26.02.10,10:40
Dobrý deň, autorský honorár naozaj patrí do tabuľky č. 1 podľa § 6??????? a nie do tabuľky č. 3 podľa § 8 ???? daňového priznania typ B ?
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.


Ano, § 6 - podla osobitnych predpisov.
Danove priznanie typu B.

Autorský honorár nie je príjem podľa osobitných predpisov (§6 ods 1 písm c).

Autorský honorár je príjem podľa §6 ods 2. písm.a).
..MARIA
26.02.10,11:06
Autorský honorár nie je príjem podľa osobitných predpisov (§6 ods 1 písm c).

Autorský honorár je príjem podľa §6 ods 2. písm.a).
presne tak, je to §6 odst.2,písmeno a:)
..MARIA
26.02.10,11:07
Autorský honorár nie je príjem podľa osobitných predpisov (§6 ods 1 písm c).

Autorský honorár je príjem podľa §6 ods 2. písm.a).
presne tak, je to §6 odst.2,písmeno a :)
Lianka
26.02.10,11:39
Ok, ospravedlnujem sa, nespravne som sa vyjadrila:

§ 6

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

V kazdom pripade je to prijem podla § 6.
Janette
28.02.10,09:25
Ďakujem. Ešte sa chcem opýtať, môžem si uplatniť 40 % výdavky paušálom... a keby som išla na preukazateľné výdavky, poraďte čo by som mohla ,,vymyslieť,, ?
Janette
28.02.10,09:38
Poradíte mi niekto? s vlastných skúseností?.. v tomto konkrétnom prípade je 40 % málo.. a neviem ako by som mu mohla poradiť..
Evanka
28.02.10,09:51
Ďakujem. Ešte sa chcem opýtať, môžem si uplatniť 40 % výdavky paušálom... a keby som išla na preukazateľné výdavky, poraďte čo by som mohla ,,vymyslieť,, ?

Ak nemáš skutočné výdavky a chceš ich iba "vymyslieť", tak asi bude pre teba výhodnejšie využiť predsa len paušálne výdavky.
Pozri si však §19 zákona o dani z príjmov, či si nejaké výdavky spojené s tou (ani nepíšeš akou) činnosťou mala. Ak áno, môžeš ich uplatniť. V takom prípade musíš všetko dokladovať a účtovať.
Janette
28.02.10,14:27
Ďakujem, idem si pozrieť § 19 o dani z príjmov. Pekný deň.
AIMA
02.03.10,16:14
Pochopila som správne, že autorský honorár môže byť vyplatený osobe, ktora nie je živnostníkom? Jedná sa o programátora, ktorý je zamestnancom v Prahe a vyvíja program pre inú firmu na Slovensku. Aké povinnosti má slovenská firma, ak chce odmeniť programátora formou honoráru?
ninocka55
12.03.12,17:50
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu, ako je to s autorským honorárom? Ako som sa dočítala honorár je zaradený medzi príjmy inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o DzP a zrazená daň nie je považovaná za preddavok, teda sa vôbec nezahrnie do daňového priznania? Trochu som sa do toho zamotala, tak sa poteším každej rade. Ďakujem.
ninocka55
13.03.12,07:46
....
Jana Acsová
13.03.12,16:06
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu, ako je to s autorským honorárom? Ako som sa dočítala honorár je zaradený medzi príjmy inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o DzP a zrazená daň nie je považovaná za preddavok, teda sa vôbec nezahrnie do daňového priznania? Trochu som sa do toho zamotala, tak sa poteším každej rade. Ďakujem.Presne tak. Vôbec sa nezahrnie do DP. Daň je vysporiadaná zrážkou.
sjsoul99
15.03.12,20:28
v roku 2011 bol vyplatený hrubý honorár za prípravu zvukového dizajnu. Príjem sa zdaňuje podľa § 6 odst.2 písmeno a? Ďakujem