lienka3
15.02.10,22:01
Po rozvode júl 2009 som sa odsťahovala zo spoločného bytu. Nakoľko s bývalým manželom sa nedá vôbec komunikovať, tak ešte nie sme majetkovo vyrovnaný. Chcem vedieť ake náklady som povinná uhrádzať keď máme ešte stále spoločný byt .
Manžel je v byte s našimi 3 dospelými deťmi platí nájom a energie , ja napriek tomu, že tam nebývam tak komplet stravu, drogériu pre všetkých. Ako to dať do poriadku. S deťmi mám vynikajúci vzťah a najradšej by boli so mnou, zatiaľ to nejde, ale chcem to vyriešiť. Ja bývam zatiaľ u priateľa s jeho synom a frajerkou. Deti ho poznajú a dobre spolu vychádzáju. Doma sa pokazil radiátor a bývalý chce odomňa polovicu nákladov.
To , že som odišla bolo zatiaľ jediné riešenie, deti netrpia neustálymi hádkami a jeho si moc nevšímajú ( žije si vo svojej izbe) a sme denno denne v kontakte. Ak mal napr. z vyučt. preplatok to si nechal, keď bol nedoplatok tak to nezaplatil a keď nás vyzvali k zaplateniu , že inak to pôjde na exekúciu, tak som mu dala polovicu, ale on svoju nedal tak som to nakoniec uhradila. To sme ešte spolu žili. Ja viem je to dosť nesúrodé, ale čo je a čo nieje moja povinnosť. 1 dieťa už zarába a 2 chodia na vysokú a brigády. Deti si o výživne nepožiadali, ja sa one starám, ale bývalý má pocit, že keď platí za byt to je všetko čo od neho môžu chcieť.
kyblik
16.02.10,06:32
Trošku nechápem, prečo niekto kupuje bývalému manželovi stravu a drogériu...

Ak má jeden z partnerov po rozvode už iné bývanie je logické, že nebude " hoci vo svojom byte" živiť toho druhého a platiť mu byt, stravu a iné veci.

Čo sa týka rozdelenia treba kuknúť:

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-105044.html
http://www.porada.sk/t63998-rozvod-rozdelenie-majetku-dohodou.html
lienka3
17.02.10,20:38
To je celé preto, že neviem čo musím uhrádzať ako vlastník nehnuteľnosti, ževraj aj keď tam nebývam tak polovicu nákladov - nájom, to neplatím a kompenzácia je ta strava, ale tam sú deti a tie nemôžem nechať tak , lebo jeho to nezaujíma a oni chcú mať kľud , tak mu varia, perú . Ja viem ťažko sa to chápe, ale on so mnou nechce komunikovať a keby sme byt predali tak kde dám 3 deti a vlastne z polovice tých peňazí im ani nič nekúpim a ja nebudem mať tiež nič, takže jemu to vyhovuje a ja neviem čo robiť.
Mgr.Shrek
17.02.10,21:12
To je celé preto, že neviem čo musím uhrádzať ako vlastník nehnuteľnosti, ževraj aj keď tam nebývam tak polovicu nákladov - nájom, to neplatím a kompenzácia je ta strava, ale tam sú deti a tie nemôžem nechať tak , lebo jeho to nezaujíma a oni chcú mať kľud , tak mu varia, perú . Ja viem ťažko sa to chápe, ale on so mnou nechce komunikovať a keby sme byt predali tak kde dám 3 deti a vlastne z polovice tých peňazí im ani nič nekúpim a ja nebudem mať tiež nič, takže jemu to vyhovuje a ja neviem čo robiť.

Rozvodom zaniklo BSM, ale vzhľadom na to, že ešte nebolo vyporiadaná, ste spoluvlastníkmi predmetného bytu a podľa § 139 odsek 1 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
To znamená, že ak on nebude platiť, ty musíš.
Podľa § 511 ods. 3 spomínaného zákona: Ak dlžník v rozsahu uplatneného nároku dlh sám splnil, je oprávnený požadovať náhradu od ostatných podľa ich podielov.
To znamená, že máš právo na náhradu polovice toho čo uhradíš a rovnako aj tvoj ex.
pepsikova
17.02.10,21:38
Rozvodom zaniklo BSM, ale vzhľadom na to, že ešte nebolo vyporiadaná, ste spoluvlastníkmi predmetného bytu a podľa § 139 odsek 1 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
To znamená, že ak on nebude platiť, ty musíš.
Podľa § 511 ods. 3 spomínaného zákona: Ak dlžník v rozsahu uplatneného nároku dlh sám splnil, je oprávnený požadovať náhradu od ostatných podľa ich podielov.
To znamená, že máš právo na náhradu polovice toho čo uhradíš a rovnako aj tvoj ex...

...ešte by si mala , ak máte družstevný byt, nahlásiť na bytovom družstve, že ste rozvedení, priniesť tam právoplatné rozhodnutie, a aj nahlásiť, že v byte nebývaš...no a podať si na majetkoprávne vysporiadanie majetku čo najskôr,pretože ťa bude takto vyciciavať donekonečna,môže prestať platiť nájom, energie a spoľahne sa, že ty zaplatíš len preto, že sú tam deti..
..a prečo si deti nepožiadali o výživné?..aj školu, cestovné, ošatenie a stravu im platíš ty?..
lienka3
18.02.10,08:27
Nemáme družstevný byt a deťom čo sa dá pomôcť pomôžem, ale sú dosť samostatný brigádujú a veľa si hradia aj sami. A ak to dám na súd tak bude peklo, vysoké poplatky , chcem počkať, syn robí bakalárky a chce to už konečne dotiahnuť. Ale ťažké je to, že odmieta komunikovať, mal dokonca asi 4 mesiace priateľku, ale aj deti skonštatovali,že kto by s nim vydržal. NO výživné nepožiadali , nič od nikoho nechcú a vedia, že u mňa podporu majú, ale keby dali na súd bývalého tak ako by s ním mohli byť, niekedy máme pocit, že je schizofrenik.
pepsikova
18.02.10,10:11
Nemáme družstevný byt a deťom čo sa dá pomôcť pomôžem, ale sú dosť samostatný brigádujú a veľa si hradia aj sami. A ak to dám na súd tak bude peklo, vysoké poplatky , chcem počkať, syn robí bakalárky a chce to už konečne dotiahnuť. Ale ťažké je to, že odmieta komunikovať, mal dokonca asi 4 mesiace priateľku, ale aj deti skonštatovali,že kto by s nim vydržal. NO výživné nepožiadali , nič od nikoho nechcú a vedia, že u mňa podporu majú, ale keby dali na súd bývalého tak ako by s ním mohli byť, niekedy máme pocit, že je schizofrenik...

..no tak, ak sa bojíš pekla potom, čoho sa bojíš teraz?..teraz je to raj?..ja by so riskla poplatok za BSM, aj tú trochu bububu, čo by na mňa robil, deti sú dospelé, podržia ťa..ale ak ti spadne na hlavu celé platenie nájmu, energií a on si tam bude žiť ako vo vatičke s pocitom, že sa ho všetci boja,potom kam sa pôjdeš žalovať?..mala by si mu ukázať, že sa nebojíš a riešiť to!..
..ešte dodám, že predsa niekomu platíš nájom a energie a ten niekto by mal mať vedomosť o tom, aká je u vás situácia, aby si predišla prípadným nedoplatkom...
lienka3
18.02.10,12:19
Ja som písala, že nájom a energie hradí on(tak ako pred rozvodom) a ja všetko ostatné. Odišla som k priateľovi po rozvode, ale v tom byte mám svoju izbu,on má ďaľšiu a deti tiež. Keď tam niesom tak je relat.kľud. Ak to dám na súd, tak povie, že ja som odišla, čiže veci ktoré sú tam budú jeho, lebo ich užíva, mňa bude asi musieť vyplatiť, nemá z čoho, súdne trovy(niesu malé, ževraj aj z hodnoty majetku nejaké percento a byt v Bratislave má cenu skoro 2,6mil. ) a mám pocit, že nič mať nebudem a doplatia na to deti. Lebo ak by to predal tak on by si byt mimo Bratislavy kúpil (robí mimo), ale ja pre deti tu nič ani jednoizbák a vlastne ja nebudem mať nič. Ja neviem ako sa do toho pustiť.
hena22
18.02.10,12:34
Ja som písala, že nájom a energie hradí on(tak ako pred rozvodom) a ja všetko ostatné. Odišla som k priateľovi po rozvode, ale v tom byte mám svoju izbu,on má ďaľšiu a deti tiež. Keď tam niesom tak je relat.kľud. Ak to dám na súd, tak povie, že ja som odišla, čiže veci ktoré sú tam budú jeho, lebo ich užíva, mňa bude asi musieť vyplatiť, nemá z čoho, súdne trovy(niesu malé, ževraj aj z hodnoty majetku nejaké percento a byt v Bratislave má cenu skoro 2,6mil. ) a mám pocit, že nič mať nebudem a doplatia na to deti. Lebo ak by to predal tak on by si byt mimo Bratislavy kúpil (robí mimo), ale ja pre deti tu nič ani jednoizbák a vlastne ja nebudem mať nič. Ja neviem ako sa do toho pustiť.

Rozmýšľaš úplne zle, nemôžeš kompenzovať platby za byt kupovaním stravy a drogérie. (A to hádam kupuješ aj pre ex?) Keď by prišlo na lámanie chleba, byt a všetko s tým súvisiace platí on. Ty nebudeš mať žiadny dôkaz, nič....

Deti sú plnoleté? Neboli nikomu zverené do výchovy? Žiadne výživné súd neurčil?
Mgr.Shrek
18.02.10,12:46
Ja som písala, že nájom a energie hradí on(tak ako pred rozvodom) a ja všetko ostatné. Odišla som k priateľovi po rozvode, ale v tom byte mám svoju izbu,on má ďaľšiu a deti tiež. Keď tam niesom tak je relat.kľud. Ak to dám na súd, tak povie, že ja som odišla, čiže veci ktoré sú tam budú jeho, lebo ich užíva, mňa bude asi musieť vyplatiť, nemá z čoho, súdne trovy(niesu malé, ževraj aj z hodnoty majetku nejaké percento a byt v Bratislave má cenu skoro 2,6mil. ) a mám pocit, že nič mať nebudem a doplatia na to deti. Lebo ak by to predal tak on by si byt mimo Bratislavy kúpil (robí mimo), ale ja pre deti tu nič ani jednoizbák a vlastne ja nebudem mať nič. Ja neviem ako sa do toho pustiť.

No vieš, je to síce pravda, že sa platia poplatky, ale v tomto prípade je to 1-3% z hodnoty majetku, pričom výšku poplatku znášate obaja rovnako.
Musíš si premyslieť, či tie peniaze nestoja za to, lebo po uplynutí 3 rokov od rozvodu sa má za to, že BSM bolo vyporiadané a čo sa týka nehnuteľností, sú podiely spoluvlastníkov rovnaké. Teda tvoj ex bude mať de facto 1 300 000.
Pri tom súdnom vyporiadaní BSM, súd prihliada na viacero okolností, ktoré by ti mohli byť ako na ťarchu (bývaš s priateľom) ako aj vhod (to koľko si do bytu investovala ty).

Napadlo mi, prečo nedarujete byt deťom. Veď ide hlavne o ne nie? S tým, že on a aj ty tam budete mať právo doživotného užívania jednej izby. Byt budú mať deti, ty istotu, že sa máš kam vrátiť a tvoj ex nebude môcť tlačiť na Vás, aby ste byt predali.
lienka3
18.02.10,13:02
Deti sú dospelé, takže súd pri rozvode nezaujímali. Rozvod som podala ja pre absolutne nezhody. Nemám poplatky, mám prácu 4 mesiace novú a zárobok nie taký, aby som to zvládla. Ale vidím, že
celý život som bola ja ta v závoze a asi aj budem. Priateľ tiež
býva u syna.A na deti by to nenapísal, komunikácia medzi nimi je takmer O .
hena22
18.02.10,13:14
Deti sú dospelé, takže súd pri rozvode nezaujímali. Rozvod som podala ja pre absolutne nezhody. Nemám poplatky, mám prácu 4 mesiace novú a zárobok nie taký, aby som to zvládla. Ale vidím, že
celý život som bola ja ta v závoze a asi aj budem. Priateľ tiež
býva u syna.A na deti by to nenapísal, komunikácia medzi nimi je takmer O .

Písala si, že exmanžel pracuje mimo. Prečo sa nenasťahuješ do bytu aj s priateľom? Budeš bližšie deťom a môžeš sa pokúsiť ten byt aj získať. Myslíš, že by to bolo psychicky neúnosné? Pretože po právnej stránke na to máš nárok.
Deti, pokiaľ sú nezaopatrené, by mohli požiadať o výživné, teba aj otca.
Bolo by to preukázateľné pre prípad potreby, lepšie než to, že im robíš nákupy. Otec by bol pri neplatení postihovateľný. A teba by to možno stálo menej ako tie potraviny.
Snažila by som sa ten byt platiť vo svojom mene, aspon tú svoju polku.
A podala by som návrh na vysporiadanie BSM, poplatok sa podľa mňa platí až dodatočne, podľa zistenej hodnoty majetku a ešte k tomu rovným dielom. Možno sa to bude ťahať roky.
Keď vyvinieš nejakú aktivitu, možno sa ex zbadá a bude komunikovať. Takto to najlepšie vyhovuje jemu, tak to zmeň!
lienka3
18.02.10,13:25
On pracuje mimo, ale každy deň dochádza. A ísť do toho bytu aj s priateľom asi by sa aj deti naštvali na mňa , že vyvolávam konflikty.
Ale tiež si myslím, že keď tam nosim nákupy, vlastne deti si už preto radšej prídu. To je žalostné, ale na Slovensku je to tak. Bojíme sa aby sme neublížilia je nám ublížené. Veď som sa aj rozvádzala tak, že som sa bála niekolko rokov kým som nazbierala odvahu
hena22
18.02.10,19:42
On pracuje mimo, ale každy deň dochádza. A ísť do toho bytu aj s priateľom asi by sa aj deti naštvali na mňa , že vyvolávam konflikty.
Ale tiež si myslím, že keď tam nosim nákupy, vlastne deti si už preto radšej prídu. To je žalostné, ale na Slovensku je to tak. Bojíme sa aby sme neublížilia je nám ublížené. Veď som sa aj rozvádzala tak, že som sa bála niekolko rokov kým som nazbierala odvahu

Sadni si kľudne s deťmi, porozprávajte sa o tom, čo by ste chceli. Ak budú na Tvojej strane, môžu Ti veľmi pomôcť. Ale musíš byť aj trochu sebecká, je to Tvoj byt, nie Tvojich detí, tak bojuj. Musíš si stanoviť cieľ a potom sa pokúsiť ho dosiahnuť.
lienka3
18.02.10,21:15
Ďakujem, mala som pocit, že keď tam kupujem stravu, drogériu a starám sa o deti tak to je ok. Ale zasa som sa zamotala a máš pravdu, musím niečo vymyslieť. . Skúsim sa aj porozprávať a uvidím.
Cieľ mám, ale neviem sa k nemu dopracovať, to bude asi tým, že radšej trpím ako ubližujem.